Šarka švestek



host - 248.111 (?)
21.6.2015 12:03

U meruněk se tvoří na listech světlezelené skvrny, kroužky nebo nejčastěji proužky, které široce lemují hlavní nervaturu. U velmi náchylných odrůd se v závěru léta skvrny zbarvují fialovohnědě a výjimečně i nekrotizují. Na plodech se v období zralosti objevují mramorovité kresby a mírné zhrbolatění, světlezelené skvrny a kroužky se tvoří i na peckách.
U broskvoní se na listech objevují žlutozelené proužky, které úzce lemují žilky. Plody mají kroužky nebo mapovité a mramorovité kresby a výjimečně se deformují i plody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 21.6.2015 11:51

To postihuje i meruňky a broskve? A jak se to na nich projevuje? Totiž nakupuji převážně v jednom zahradnictví, odkud jsem donesl slívu a ryngli, na kterých se v prvních letech projevovala jakoby šarka, letos tam ale zatím nic moc nevidět. Tam odsud mám i broskvoň, a houbových chorob má opravdu dost. Dříve jsem tam koupil i meruňku, a má nějakou tu gnomo-cosi. Tak už tam asi nakupovat nebudu, za peníze si na zahradu tahat nemoci fakt nepotřebuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.111 (?), 21.6.2015 12:03

U meruněk se tvoří na listech světlezelené skvrny, kroužky nebo nejčastěji proužky, které široce lemují hlavní nervaturu. U velmi náchylných odrůd se v závěru léta skvrny zbarvují fialovohnědě a výjimečně i nekrotizují. Na plodech se v období zralosti objevují mramorovité kresby a mírné zhrbolatění, světlezelené skvrny a kroužky se tvoří i na peckách.
U broskvoní se na listech objevují žlutozelené proužky, které úzce lemují žilky. Plody mají kroužky nebo mapovité a mramorovité kresby a výjimečně se deformují i plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 21.6.2015 12:05

Já jsem si přinesl šarku v meruňce Radka, zakoupenou v Holovousích. Ta již v letošním roce nevyrašila. Jestli to je z důvodu PPV, či ne, těžko usoudit. Vypadá to, že citlivé budou i veselské marhuľe. Na broskvoních jsou sem tam projevy na listech. Do budoucna to problém být může, nebo vůbec nemusí, to se uvidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 240.122 (?), 21.6.2015 12:18

Ako je to veselkymi marhulmi neviem, no Pan Hricovsky pri kazdej prilozitosti ospevuje napr. Vehardu ze je ako jedina z nich vseetkych rezistentna proti ppv. co je na to pravdy alebo odkial ma tieto info neviem.

Neviem ako to je v inych krajinach no vo svajciarsku musi byt kazda jedna odroda uz v skôlke testovana okrem ineho aj na ppv a pri pozitivnom naleze nemoze byt dalej predavana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 21.6.2015 12:42

Srdečně zdravím, pane P.Z. Mně "přeskočila" šarka na Veselku a Milan už kvůli šarce vyřadil Vesnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 240.122 (?), 21.6.2015 19:02

ok, neviem ako to je naozaj s ich odolnostou alebo toleranciou, skusenosti nemam, akurat viem ze Veharda ziadne priznaky u nas nikdy nemala.

inak tu kde pracujem sa mnozia iba Orange Red, Bergarouge, Goldriche a Bergeron po Veselskych asi nie je dopyt zo strany pestovatelov a velkoprodukcie, pripadne pravdepodobne o nich nikdy ani nepoculi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 21.6.2015 20:21

Z Veselských marhúľ by mala byť rezistentná k PPV odroda Vestar kvôli jej pôvodu z čínskych marhúľ.Bola použitá k vyšľachteniu odrody Betinka.   Stano

PS: Je však pravda že s príznakmi šarky na Veharde som sa ešte nestretol, a to ich tu je v okolí hodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.6.2015 15:01

Nemoci si Vaši zahradu najdou i bez peněz. Šarka tedy na většině území spolehlivě. Pokud zahradník nemnoží ovocnou sadbu na koleně, prodávané stromky z dobrých zdrojů jsou obvykle zdravé. Do 2-3 let ale virózu většinou dostanou.Při dobré péči, vydatném hnojení a pěstování odrůd s dostatečnou mírou tolerance se s ní dá naučit žít. Změnit prodejce nic neřeší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 22.6.2015 12:47

To možná máte pravdu, nicméně když si donesu nemoci, které jsem ještě nikdy neviděl, tak to asi nebude zrovna to pravé. Například ta broskev, sem tam jí rozpraská kůra a škaredě se rozštěpí, když je to větší tak se objeví i klejotok. Na letorostech jsem si všiml nějakých červených nabubřelých podélných skvrn, možná že právě toto pak rozpraská. No já fakt nevim, jestli tohle je už dneska v ČR normální, tak si zajedu třeba do toho Rakouska na výlet :D za ty peníze to se přece nehodí, cokoliv jsem z toho obchodu koupil, to je nemocné. Na druhou stranu, loni na podzim jsem byl v jiném, větším, dražším zahradnictví, měli tam modře oštítkované stromy rostlinolékařskou správou (nebo co to je za orgán) avšak Idaredy byly úplně celé šedé a zkroucené od padlí. No a třešeň burlat, co jsem si tam koupil, má suchou skvrnitost asi. Ale snad to není smrtelné :D Nevíte o nějakém "zdravém" zdroji stromků v okolí Olomouce? Já mám pocit, že snad ani neexistuje. :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 22.6.2015 13:04

1-od chvíle, kdy si koupíte stromek, je na Vás, Vaší péči, co se bude dál dít. Můžete zboží reklamovat- zkusil jste? S jakým výsledkem. 2-klejotok vzniká z různých příčin, jednou z nich je např.nedostatečné ochrana proti výkyvům teplot, rozdílům noc a den v předjaří. Jak jste toto vyřešil? 3-pukliny, trhliny na větvičkách můžou být jizvy, kterými se hojí poranění od krup i velkých kapek deště-čím je rostlina hladovější,  tím snáze k takovým následkům dochází, i náchylnost k jiným-houbovým chorobám je násobně vyššíí. Jak se o své stromky staráte? Jaké mají podmínky, které nejste schopen ovlivnit? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika