Roubovani v zime



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
5.2.2017 19:31

Abych to upřesnil, já dávám zimní roubovance srůstat do chladna (5st.) a po několika týdnech je nechám rašit v teple. Týká se to rynglí a jiných slivoní, meruněk, kdouloní, broskvoní, moruší apod. (ořechy neroubuji). Fíky se myslím běžně neroubují. Ty jsem si podle místních rad letos nařízkoval.

Rybíz na jostě
Rybíz na jostě
Fíky, řízky z prosince 2016
Fíky, řízky z prosince 2016
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?), 30.1.2017 9:57, zobrazeno: 4875x

V polovine prosince jsem dostal od znameho rouby japonske slivone z jizni polokoule. Vzhledem k pokrocilemu naraseni jsem se rozhodl rouby neskladovat do brezna, ale roubovat. Vzal jsem par podnozi zelene ryngle a nechal je trochu rozjet v teple domova (uz byly v dormanci). Jeden roub se mne chytnul a zacal rust jako o zivot (asi 10 cm za tyden). Bohuzel rust se zastavil a nejnovejsi prirustek zvadl a uschnul. Napada nekoho duvod, proc tomu tak je? Nejdriv jsem si myslel, ze to bude nedostatkem svetla (rostlina je u okna v pokoji), ale vyhony z podnoze krasne prosperuji a rostou dal. Nekompatibilitou to nebude tez, protoze na ryngli roubuju japonske slivone bezne a bez problemu. Muze to byt tim prekotnym rustem, kdy podnoz a roub jeste poradne nesrostly a podnoz nestiha roub a jeho nove prirustky vyzivovat? Mate s tim nekdo zkusenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 94.24 (?), 30.1.2017 19:05
Pricin muze byt vice. U naraseneho roubu a nedostatecnem zakoreneni podnoze bych dal stepovanec do chladne mistnosti aspon na tri tydny. Podnoz potrebuje rozumnou zalivku i v chladnu. Pouze merunkova podnoz koreni rychleji a muze se dat do tepla drive.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 30.1.2017 19:42

Diky za odpoved, ja dal roubovance do obyvaku ke vchodu na terasu, kde je nejvic svetlo, ale neni tam zase chladno. Kazdopadne chradnuti se prozatim zastavilo, tak jeste neni bitva prohrana. Pokud to bude pokracovat, tak kytka pujde do chladku. Doufam, ze az prirustky zdrevnati, tak narostou nove vyhony. Kazdopadne je to pro me nova a zajimava zkusenost. Trochu jsem se bal tech 8h zimniho slunce, ale tam, zda se, problem neni. Znam lidi, co takto v zime mnozi fiky, tak me napadlo, ze slivka to musi zvladnout tez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.5 (?), 30.1.2017 20:46

Drobnou zkušenost se zimním roubováním mám. Dělá se to doma v teple moc hezky a pohodlně, soustředěně a dá se dosáhnout dobré řemeslné zručnosti. Rostliny v teple chytají velmi pěkně. Potíže dělá přesně to, co píšete. Bujný růst, málo světla a podnož zřejmě nestačí živit tak "nadržený" vršek. Dalším úskalím je pozdější aklimatizace venku. To, co přes zimu vyrašilo, během roku téměř stálo a pohnulo se to teprve v další sezóně. Asi to chce po srůstu dát do chladna a světla, někam do nadnulové stálé teploty, aby si to velmi pomalu zvyklo a začalo rašit, nikoli harašit.

Asi je to jako u ořechů, kde se doporučuje pro srůstání nechat je 3 týdny v teple až ke 30 st. a potom dát do chladna, kde rostliny počkají na přesazení ven, ovšem až po "zmrzlých" v květnu.

Pohoda, hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.2.2017 19:31

Abych to upřesnil, já dávám zimní roubovance srůstat do chladna (5st.) a po několika týdnech je nechám rašit v teple. Týká se to rynglí a jiných slivoní, meruněk, kdouloní, broskvoní, moruší apod. (ořechy neroubuji). Fíky se myslím běžně neroubují. Ty jsem si podle místních rad letos nařízkoval.

Rybíz na jostě
Rybíz na jostě
Fíky, řízky z prosince 2016
Fíky, řízky z prosince 2016
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 5.2.2017 20:28

Diky za hodnotne prispevky. Jsem rad, ze se tady najdou i experimentatori.

Tak moje sliva z jizni polokoule od dob co jsem tu psal nevyrostla ani o pid, ale drzi se (i kdyz listy jsou pokroucene) pro stale teplote 22-25stupnu.

Zelena ryngle pod ni prosperuje dobre. Schvalne jsem vytahl z garaze jeste jednu kontejnerovanou slivon, co jsem ockoval loni v lete a ta jede jako blazen a neusycha, tzn. problem bude asi fakt v nedostatecnem srustu, kdy je rust o hodne rychlejsi a roub nedostava potrebne mnozstvi vyzivy.

Moc jste me oba potesili, ze se to da i pri 8h neprimem svetle. O ficich vim, to jsou nezmari, ale u pockovin a spol. jsem byl skepticky. Casem to tu zase updatuju, jak pokracujeme. Ta kvetnova privykaci kura na venkovni prostredi bude urcite sok, ale jestli zvladne toto, tak zvladne vsechno :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.3.2017 20:52

Přikládám současnou fotku rybízu roubovaného v zimě v interiéru, vyfoceného výše 5.2. Je už týden venku a na silnější osvětlení a noční chlad si zvykl. Asi ho v dubnu opatrně přesadím na finální stanoviště. Venkovní rybízy jsou o poznání pozadu. Mojí motivací však nebylo rychlení sazenic, ale spíš potěšení z domácí zeleně v neobvyklou dobu. Jak je na tom vaše slivoň?

Rybíz venku
Rybíz venku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 120.64 (?), 16.3.2017 20:20

Japonska slivon roubovana pred Vanoci je vicemene K.O.

Testoval jsem jeste jednu, co jsem ockoval nekdy v kvetnu a ta ma dva 40cm vyhony, ktere ale v pokojove teplote nedrevnati. Jsem zvedavy, co s ni udela venkovni slunko a vykyvy teplot az ji soupnu za mesic ven.

Mam doma taky jeden fik a ten sice roste pomalu, ale zatim je ve velice dobrem stavu. Je videt, ze fik dava konstatni teplotu 22-25 stupnu naprosto bez problemu. Je to pro me cenna zkusenost, aspon vim, ze peckoviny uz nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika