Roubování v době vegetace



Stránky: 1,  2   
myn - (49) - 36.90 (?) 
9.4.2009 18:59, zobrazeno: 12413x

Dobrý den, mám následující problém. Chci zkusit přeroubovat starou švestku v době vegetace. První otázka zní, zda je to vhodné, nebo zda je lepší roubovat v době vegetačního klidu. Druhá otázka: Kdy nařezat rouby pro roubování v době vegetace. Vlastní roubování se má provést na začátku květu je to tak správně? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 9.4.2009 19:24

Roubování v květu není v pravém slova smyslu roubováním za vegetace. Teprve v té době peckoviny mají natolik mízu, aby šla odloupnout kůra. Rouby pro toto roubování se řežou v prosinci.
   Starou švestku bych ale nepřeroubovával. Pravděpodobnost, že se rouby ujmou, rány se zahojí a strom bude úspěšně plodit je mnohem menší než u jádrovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
myn - (49) - 136.89 (?), 10.4.2009 8:00

Takže roubování za vegetace se u švestek provádí ještě později? Pokud ano, kdy je třeba opatřit rouby na něj? Jinak co se týče mého případu. Mám starší švestku (tak 20 let) na nevhodném místě a pravděpodobně ji časem stejně vykácím, tak jsem se to chtěl na ní naučit a zkusit na ni naroubovat 2-3 větvičky Bosenské. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.4.2009 20:21

Švestka není dobrý strom na učení, starší švestka už vůbec. Zkusit to jistě můžete. S roubováním za vegetace zkušenost nemám, s rouby z prosince bych ještě počkal a rouboval v době květu.za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
myn - (49) - 36.90 (?), 10.4.2009 20:34

Jistě máte pravdu, co tedy zkusit naroubovat odkopek od této švestky. Každopádně rouby nařezané nemám, takže to musím odložit na příští rok. Ještě by mě zajímalo, zda je možné v tomto případě použít očkování. děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.4.2009 20:39

Jestli máte odkopek, tedy mladý výhon, zkusil bych jej naroubovat nyní, třeba kopulací. Jestli nemáte roub odebraný v zimě, zkuste najít letorost, který není příliš narašený.
Přinejhorším se neujme, z podnože pak vyrazí výhon, který naroubujete příští rok. Zkusit lze nyní i očkování na bdící pupen, ale nezkoušel jsem to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 10.4.2009 20:38

Starou švestku neroubujte, nejprve ji omlaďte.Na nové letorosty použijete rouby z prosince.To, co chcete, je možné, ale jen u mladších stromů(do pěti let).O tom ale již na stránkách zahrada.cz byla řeč.Dejte si tu práci a přečtěte si o tom.Opravdu švestky nejsou pro učně. Zkuste jabloně, nebo cokoliv jiného.Začínat švestkami nebo třešněmi je odvážné a hlavně to odrazuje od další chuti něco naroubovat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 14.4.2009 13:40

Máte-li chuť si hrát s vědomím, že příliš velká šance na úspěch není, můžete zkoušet po sobě všechny způsoby

- roubovat nyní, rouby co nejméně narašené, chránit mikrotén. sáčkem (mokrým)

-roubovat za zelena na čerstvý letorost s klimatizační buňkou

-roubovat v srpnu za zelena se zastřižením listů

-připravit roubování na nové výhony příští jaro .

Případný neúspěch sveďte na příliš teplé počasí a zkoušejte to dál. Držím palce.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.167 (?), 15.4.2009 8:24

pro AB: roubovat se učím dva roky, jsem tedy stále učeň. Vzhledem k tomu, že mám možnost se učit převážně jen na myrobalánech a ptáčnicích, nezbývá nic jiného než roubovat třešně, slívy, meruňky. Letos jsem zkusil také čtyři semenáčky jabloní.

Po loňských převážně neúspěšných pokusech si letos nemohu stěžovat: Kopulace březen: Jabloně 100%, slívy 100%, třešně zatím vypadají také na 100%, meruńky vypadají tak na 80%... ale u meruněk je výsledek zkreslený pokusem o záchranu staré neznámé odrůdy a nutností roubovat dvouletými rouby.

Minulý týden jsem začal poprvé v životě roubovat za kůru, tam si ještě budu muset na výsledky počkat. Ale vzhledem k tomu, že se mi to za kůru zdálo nějak moc jednoduché, tuším zradu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 68.229 (?), 15.4.2009 14:54

Aehm, být vámi, tak bych ještě s kalkulací počkal.

Rouby někdy naraší a pak uschnou, zvláště,jsou li řezané později.

Meruňky na myrobalánech mají špatnou afinitu, takže vám můžou do dvou let pomalu odejít.

roubování za kůru je opravdu snadné, hlavně u jádrovin se zrada nejspíš konat nebude.

Promiňte za tu skepsi, ale zkušenost.Perlička na konec: první strom který jsem narouboval byl, podle obrázku z knihy, a to renklódu na švestku ve 12 letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika