Roubování v době vegetace



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?)
9.4.2009 19:24

Roubování v květu není v pravém slova smyslu roubováním za vegetace. Teprve v té době peckoviny mají natolik mízu, aby šla odloupnout kůra. Rouby pro toto roubování se řežou v prosinci.
   Starou švestku bych ale nepřeroubovával. Pravděpodobnost, že se rouby ujmou, rány se zahojí a strom bude úspěšně plodit je mnohem menší než u jádrovin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
myn - (49) - 36.90 (?), 9.4.2009 18:59, zobrazeno: 12405x

Dobrý den, mám následující problém. Chci zkusit přeroubovat starou švestku v době vegetace. První otázka zní, zda je to vhodné, nebo zda je lepší roubovat v době vegetačního klidu. Druhá otázka: Kdy nařezat rouby pro roubování v době vegetace. Vlastní roubování se má provést na začátku květu je to tak správně? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 9.4.2009 19:24

Roubování v květu není v pravém slova smyslu roubováním za vegetace. Teprve v té době peckoviny mají natolik mízu, aby šla odloupnout kůra. Rouby pro toto roubování se řežou v prosinci.
   Starou švestku bych ale nepřeroubovával. Pravděpodobnost, že se rouby ujmou, rány se zahojí a strom bude úspěšně plodit je mnohem menší než u jádrovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
myn - (49) - 136.89 (?), 10.4.2009 8:00

Takže roubování za vegetace se u švestek provádí ještě později? Pokud ano, kdy je třeba opatřit rouby na něj? Jinak co se týče mého případu. Mám starší švestku (tak 20 let) na nevhodném místě a pravděpodobně ji časem stejně vykácím, tak jsem se to chtěl na ní naučit a zkusit na ni naroubovat 2-3 větvičky Bosenské. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.4.2009 20:21

Švestka není dobrý strom na učení, starší švestka už vůbec. Zkusit to jistě můžete. S roubováním za vegetace zkušenost nemám, s rouby z prosince bych ještě počkal a rouboval v době květu.za kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
myn - (49) - 36.90 (?), 10.4.2009 20:34

Jistě máte pravdu, co tedy zkusit naroubovat odkopek od této švestky. Každopádně rouby nařezané nemám, takže to musím odložit na příští rok. Ještě by mě zajímalo, zda je možné v tomto případě použít očkování. děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 10.4.2009 20:39

Jestli máte odkopek, tedy mladý výhon, zkusil bych jej naroubovat nyní, třeba kopulací. Jestli nemáte roub odebraný v zimě, zkuste najít letorost, který není příliš narašený.
Přinejhorším se neujme, z podnože pak vyrazí výhon, který naroubujete příští rok. Zkusit lze nyní i očkování na bdící pupen, ale nezkoušel jsem to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 10.4.2009 20:38

Starou švestku neroubujte, nejprve ji omlaďte.Na nové letorosty použijete rouby z prosince.To, co chcete, je možné, ale jen u mladších stromů(do pěti let).O tom ale již na stránkách zahrada.cz byla řeč.Dejte si tu práci a přečtěte si o tom.Opravdu švestky nejsou pro učně. Zkuste jabloně, nebo cokoliv jiného.Začínat švestkami nebo třešněmi je odvážné a hlavně to odrazuje od další chuti něco naroubovat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 14.4.2009 13:40

Máte-li chuť si hrát s vědomím, že příliš velká šance na úspěch není, můžete zkoušet po sobě všechny způsoby

- roubovat nyní, rouby co nejméně narašené, chránit mikrotén. sáčkem (mokrým)

-roubovat za zelena na čerstvý letorost s klimatizační buňkou

-roubovat v srpnu za zelena se zastřižením listů

-připravit roubování na nové výhony příští jaro .

Případný neúspěch sveďte na příliš teplé počasí a zkoušejte to dál. Držím palce.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.167 (?), 15.4.2009 8:24

pro AB: roubovat se učím dva roky, jsem tedy stále učeň. Vzhledem k tomu, že mám možnost se učit převážně jen na myrobalánech a ptáčnicích, nezbývá nic jiného než roubovat třešně, slívy, meruňky. Letos jsem zkusil také čtyři semenáčky jabloní.

Po loňských převážně neúspěšných pokusech si letos nemohu stěžovat: Kopulace březen: Jabloně 100%, slívy 100%, třešně zatím vypadají také na 100%, meruńky vypadají tak na 80%... ale u meruněk je výsledek zkreslený pokusem o záchranu staré neznámé odrůdy a nutností roubovat dvouletými rouby.

Minulý týden jsem začal poprvé v životě roubovat za kůru, tam si ještě budu muset na výsledky počkat. Ale vzhledem k tomu, že se mi to za kůru zdálo nějak moc jednoduché, tuším zradu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 68.229 (?), 15.4.2009 14:54

Aehm, být vámi, tak bych ještě s kalkulací počkal.

Rouby někdy naraší a pak uschnou, zvláště,jsou li řezané později.

Meruňky na myrobalánech mají špatnou afinitu, takže vám můžou do dvou let pomalu odejít.

roubování za kůru je opravdu snadné, hlavně u jádrovin se zrada nejspíš konat nebude.

Promiňte za tu skepsi, ale zkušenost.Perlička na konec: první strom který jsem narouboval byl, podle obrázku z knihy, a to renklódu na švestku ve 12 letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika