Roubování peckovin za kůru



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?)
14.7.2013 8:28

Kopulací roubuji docela často - brzy na jaře (přelom února a března) z roubů odebraných v prosinci a "uskladněných" volně v půdě. S narašením není problém. 

Tyto za kůru roubované slivoně jsou spíš na vyzkoušení nových odrůd - když se osvědčí, půjdou na připravenou typovou podnož, když ne, přiroubují se další. Jsou to stromy - švestkové odkopky, které jsem chtěl pokácet, ale nakonec jsem se rozhodl je přeroubovat. Bylo to rychlé rozhodnutí s motorovou pilou v ruce, takže pro roubování kopulací nebyly podmínky (vhodné letorosty).Bohužel stromy (prakticky všechny v okolí) jsou napadeny šarkou a i když nějaký zásadní vliv na úrodu u těchto napadených odkopků, které se tu množí už několik dlouhých desetiletí nepozoruji, tak i na těchto nových roubech již pozoruji příznaky šarky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 14.7.2013 8:28

Kopulací roubuji docela často - brzy na jaře (přelom února a března) z roubů odebraných v prosinci a "uskladněných" volně v půdě. S narašením není problém. 

Tyto za kůru roubované slivoně jsou spíš na vyzkoušení nových odrůd - když se osvědčí, půjdou na připravenou typovou podnož, když ne, přiroubují se další. Jsou to stromy - švestkové odkopky, které jsem chtěl pokácet, ale nakonec jsem se rozhodl je přeroubovat. Bylo to rychlé rozhodnutí s motorovou pilou v ruce, takže pro roubování kopulací nebyly podmínky (vhodné letorosty).Bohužel stromy (prakticky všechny v okolí) jsou napadeny šarkou a i když nějaký zásadní vliv na úrodu u těchto napadených odkopků, které se tu množí už několik dlouhých desetiletí nepozoruji, tak i na těchto nových roubech již pozoruji příznaky šarky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 212.88 (?), 17.4.2014 9:41

Na dotaz ohledně uchování rubu. Jsem začátečník ale podle rady starych ovocnaru spouštím rouby na provázku do studny, vydrzi dlouho nenarasene a čerstvé, Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 17.4.2014 9:48

Takhle to dělám již dvacet let. Podle mého soudu nejlepší způsob uchování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 17.4.2014 9:53

Proč ne? Teplota a vlhkost jsou ve studni optimální. Někteří tak skladují i měkké ovoce (švestky, hrozny). Já rouby nastříhané v prosinci jenom zapíchnu do hlíny (při oblevě) a vydrží nenarašené a čerstvé taky. O svátcích je vyfotím pro ty, kteří tomu nechtěli uvěřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 15.4.2016 8:18

Dobrý den.
Ve staré zahradě (švestkovém sadu) chci roubovat (přeroubovat) vzrostlé stromky myrobalánu, ryngle a durancie. Chci roubovat za mízy za kůru. Rouby mám uložené v zemi pohromadě na jednom místě. Mám několik odrůd slivoní a meruňku. Nejraději bych vše rouboval jeden den nebo dva dny. Protože chci jednu odrůdu naroubovat na více druhů podnoží a nerad bych s rouby hýbal vícekrát. Také se bojím roubování, vzhledem k roubům,  příliš oddalovat. Rouby jsem ale neprohlížel, abych s nimi zbytečně nehýbal.
Uvedené podnože ale nemají stejný vývoj vegetace. Myrobalány už spíše dokvétají a mají už mízu. Ryngle mají poupata a durancie (i švestky) zatím jen mírně raší.
Více druhů slivoňových podnoží jsem v jedné sezoně ale nerouboval, proto se chci zeptat, jaké máte zkušenosti s mízou u různých podnoží v jedné sezoně. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.4.2016 8:26
Počkejte, až všechny slivoně odkvetou. Mízu budou mít dostatečně. Mně se nejlíp ujímají rouby peckoviny za kůru až 1-2 týdny po odkvětu. Myrobalán roubovat v korunce za kůru není rozumné. I když se rouby ujmou, budete svádět celoživotní boj s výmladky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 15.4.2016 9:18

Myrobalán, roste z kmínku jako blázen a pod místem roubování i rychle sílí. Za dva roky jako palec. Ale když se kmínek dvakrát, třikrát za rok „pohladí“ a olámou se rašící pupeny, tak to jde i bez nůžek a pilky. Mám takový stromek. Byly do volného terénu. Stromku s tak „chlupatým“ kmínkem si nevšímá ani zloděj ani zvěř.
Myrobalán je pro meruňku. Stojí na šikovném místě. Meruňka je pro mě velká vzácnost a tak bych mu ten „malý“ (trvalý) neduh snadno prominul. Švestku do zahrady, bych na něj do korunky nedával.
Trápí mě hlavně ta durancie. Je to spáč ospalý a taky jsem na ní chtěl stejnou meruňku. Vypadá, že bude do odkvětu trvat ještě týdny. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.4.2016 9:57

Intenzita podrůstání myrobalánu je nepřímo úměrná bujnosti naštěpované odrůdy. Bujné slivoně jako Presenta, Top 2000 dokáží myrobalánu "utéct" a potlačit růst výmladků. Slabě rostoucí ryngle a pološvestky (Vee blue, Anna Späth, aj.) stačí nechat rok bez dozoru a myroš je nahoře.
    S meruňkama to nemám odzkoušené, ale soudím, že pro ně bude platit totéž. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 15.4.2016 19:39

U Slabě rostoucích odrůd meruněk na myrobalánu(Veselka, Early Orange),podnože podrůstají o 106,ve vegetačním období je likviduji jednou za 14 dnů.U bujně rostoucích odrůd se výmladky nevyskytují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 15.4.2016 22:06

Myroš je houževnatý pracant. Celý sad s myrobalánovými kmínky by musel být asi děs, ale dva, tři kmínky jsou zábava. Ty slivoně jsou ale podnožový guláš.
Tak jsem to dneska pozoroval a mudroval. Myroš dokvétá. Ryngle rozkvetly, ale kůra při odlupování chlupatí. Durancie jen pomalu otvírají pupeny. Ráno u nás (450 m/m) na trávě místy stopy jinovatky. Stav roubů nevím, ale obávám se, nebylo všechno tak jak by mělo být. A je už polovina dubna.
Tak jsem to všechno (i rady) uvážil zatím takhle. Týden až 10 dní počkám. Až přestane kůra rynglí chlupatit, otevřu ráno jámu s rouby, které budou krásné, svěží a nenarašené, oddělím rouby pro durancie, dám je zpět a vyrazím na první kolo roubování. Myroš a ryngle. Aby něco už bylo hotové. Durancie budou čekat na druhé kolo.
Jestli ale rouby krásné nebudou,... tak to budu muset nějak flikovat. Ještě že mám berličku, mikroténový pytlík a staniol.
Ještě bych se rád zeptal, jen pro strýčka Příhodu, kde si v pořadí mízy, odlupování kůry, asi tak stojí St. Julien A. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika