Puchrovitost 2017



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?)
19.6.2017 15:52
Pavel Vacín: Všeobecne sa odporúča Signum, takže dajte Signum. Je to overený dvojzložkový fungicíd, účinný pri ochoreniach kôstkovín. Ja som ale tento rok použil Prolectus v širokom meradle (pri broskyniach na kučeravosť a klasterosporiózu, pri marhuliach na moniliózu a klasterosporiózu, pri višni na moniliózu, pri slivkách na grmaníka (puchrovitost) a klasterosporiózu) a efekt je excelentný. Ale tvrdiť že je to len a len vďaka Prolectusu by bolo trúfalé, možno je to len priaznivý rok... Odporučiť Prolectus Vám nemôžem aj preto, lebo oficiálne na vyššieuvedené choroby odporúčanie nemá (tuším len na moniliózu broskýň áno), takže môj postup bol tak trochu non lege artis. Ale prečítal som si predtým mnoho referencií zo zahraničných zdrojov, kde ho používajú už dlhšie (u nás v SR je to absolútna novinka) a hodnotenia boli kladné. Inak mám pocit že v maloobchodnom balení nie je v ČR zatiaľ k dispozícii. Ale dnes hranice štátov nie sú prekážkou ak chcete niečo zohnať... Predpokladám, že odporúčania k použitiu Prolectusu sa budú v budúcnosti postupne rozširovať. Kým to tak nie je, tak Vám na grmaníka (puchrovitost) odporúčam overenú sekvenčnú kombináciu Kuprikol - Signum. (Čo je "off record", resp. čitateľné medzi riadkami, je už na Vás 😉). IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Iroot - (46) - 45.40 (?), 11.6.2017 9:28, zobrazeno: 6969x

Už asi 5 let mne trápí puchrovitost na švestkách. Hlavně na JOJO, Gabrovské a letos i Čačanské lepotici. Při rašení jsem stříkal KUPRIKOLEM a furt... Existují nějaké odrůdy, které jsou rezistentní nebo alespoň méně citlivé na puchrovitost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 11.6.2017 10:07

stříkal jste ve špatném termínu. Je potřeba stříkat ve stejném termínu jako meruňky proti Moniliovému úžehu. Tedy když meruňky kvetou, tak je jedno, nakolik je nakvetlá slivoň...

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.6.2017 19:38

Je potřeba stříkat ve stejném termínu jako meruňky proti Moniliovému úžehu. Tedy když meruňky kvetou, tak je jedno, nakolik je nakvetlá slivoň...

Já tedy švestky proti puchrovitosti nestříkám, tu chorobu jsem neviděl už hodně let. Ale v době, kdy u nás kvetou meruňky, nemůže být u většiny slivoní o nakvetení ani řeči. Snad některé plané myrobalány, ale spíš ani ty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.251 (?), 11.6.2017 11:32
Odporúča sa takto - viď foto. Rezistentné odrody určite nie sú. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Iroot - (46) - 45.40 (?), 11.6.2017 11:58

Děkuji moc za obě odpovědi, příští rok zkusím tedy DITHANE na počátku kvetení meruněk. A co po odkvětu švestek? Ještě 1x?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.135 (?), 11.6.2017 17:49
Pavel Vacín: Prečo riešite marhule? Je to ochorenie sliviek, a preto sa pozerajte na slivky. Prvý postrek dajte včas hneď na začiatku pučania SLIVIEK - meďnatý (Kuprikol), druhý postrek dajte krátko pred kvitnutím SLIVIEK - organický fungicíd (napr. Syllit, Signum, Prolectus). Postrek po odkvete je už (čo sa týka grmaníka - puchrovitosti) zbytočný. Na marhule sa nepozerajte. (Zvážiť ešte môžete postrek Kuprikolom neskoro na jeseň po opade listov). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Iroot - (46) - 178.109 (?), 19.6.2017 14:34

Díky za odpověď, kdyby jste si měl vybrat volil byste raději Signum nebo Prolectus? Syllit 65 se bohužel už nevyrábí. S kvetením švestek podle meruněk se u nás na prostějovsku dá orientačně kalkulovat, protože zpravidla týden - 10 dní po začátku kvetení meruněk kvetou ryngle a pak asi za týden švestky. Čačanská lepotica mi kvete přibližně souběžně s rynglemi. Mám Oulinskou a Althanovu a Rekord. Z Althanovy v kombinaci s pozdními meruňkami bývá vynikající jemná šlivovica. P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?), 19.6.2017 15:52
Pavel Vacín: Všeobecne sa odporúča Signum, takže dajte Signum. Je to overený dvojzložkový fungicíd, účinný pri ochoreniach kôstkovín. Ja som ale tento rok použil Prolectus v širokom meradle (pri broskyniach na kučeravosť a klasterosporiózu, pri marhuliach na moniliózu a klasterosporiózu, pri višni na moniliózu, pri slivkách na grmaníka (puchrovitost) a klasterosporiózu) a efekt je excelentný. Ale tvrdiť že je to len a len vďaka Prolectusu by bolo trúfalé, možno je to len priaznivý rok... Odporučiť Prolectus Vám nemôžem aj preto, lebo oficiálne na vyššieuvedené choroby odporúčanie nemá (tuším len na moniliózu broskýň áno), takže môj postup bol tak trochu non lege artis. Ale prečítal som si predtým mnoho referencií zo zahraničných zdrojov, kde ho používajú už dlhšie (u nás v SR je to absolútna novinka) a hodnotenia boli kladné. Inak mám pocit že v maloobchodnom balení nie je v ČR zatiaľ k dispozícii. Ale dnes hranice štátov nie sú prekážkou ak chcete niečo zohnať... Predpokladám, že odporúčania k použitiu Prolectusu sa budú v budúcnosti postupne rozširovať. Kým to tak nie je, tak Vám na grmaníka (puchrovitost) odporúčam overenú sekvenčnú kombináciu Kuprikol - Signum. (Čo je "off record", resp. čitateľné medzi riadkami, je už na Vás 😉). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.169 (?), 11.6.2017 21:34

"Existují nějaké odrůdy, které jsou rezistentní nebo alespoň méně citlivé na puchrovitost?"

To nevím, ale puchrovitost jsem zatím viděl jen na Domácí a na Tuleu Gras.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.139 (?), 12.6.2017 3:25

U mne letos puchrovitost (poprve) na Amers.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika