Plody čačanské švestky předčasně opadávají



host - 189.156 (?)
6.7.2021 9:01

Inu obaleč to nebude, plody napadené obalečem mají typickou kapku pryskyřice na sobě. Tmavku znám jen z vyprávění, ale vzlhdem k tomu, že toto propadávání je naprosto běžné už mnoho let, tak to tmaka si nebude, nkolik její šíření je otázkou posledních let. Takže buď zcela přirozený propad, nebo dopady virové šarky. Tato nemoc může mnoho různých symptomů...

                 Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
franta7 - (35) - 197.247 (?), 4.7.2021 20:58, zobrazeno: 3401x

Švestky předčasně opadávají. Viz foto.
Tento strom kromě asi dvou švestek minulý rok neměl nic.
Minulé roky jsem ale spíš bojoval s pilatkou. Nic ekologického nezabralo. Letos postřik. Pilatky jsem se zbavil.
Ale teď zase opadávání nezralých plodů.

Vody mám dostatek, ale nevím jestli zalévat ještě víc. Nebo jestli v půdě chybí nějaké látky..
Nemá s tím někdo zkušenosti?

opadané švestky
opadané švestky
plody předčasně opadávají
plody předčasně opadávají
předčasně opadané švestky na zemi.
předčasně opadané švestky na zemi.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 5.7.2021 9:00

Inu v tuto dobu běžně plody slivoní propádavají, konkrétně u Lepotice to je typické. Neměl by to být problém, pokud to samozřejmě není vnějaké vysoké intenzitě. Pokud jste stříkal proti pilatce, tak je to možná jen způsob stromu zbavit se vysoké násady plodů a i pro kvalitu ovoce to bude jen dobře. Může to samozřejmě být i projev virové šarky. Leprotica je sice tolerantní, ale to znamená jen to, že dopady na kvalitu ovoce jsou menší než třeba u Domácích švestek, nikoliv to, že šarka nemá vůbec žádné symptomy.  Každopdáně si myslím, že s tímto procesem nemůžete udělat vůbec nic, zalévání určitě nic nevyřaší, alejak jsem psal, nemyslím, že by to měl být problém...

                                             Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.17 (?), 5.7.2021 22:28

Zdravím Franto

Ja to tipujem buď na obalovača slivkového. Ak z plodov na strome tečie glej tzv. smrkance. Na obalovača slivkového sú postreky.

alebo

je to spôsobené tmavkou slivkovou. Skúste kôstky-pecky opadaných plodov rozrezať či tam nie je larva alebo či nie je pecka deravá. Ak je tam larva alebo je pecka deravá tak je to pravdepodobne tmavka slivková. Nie je mi známe že by boli na ňu nejaké účinné postreky. Tmavka slivková je tu popisovaná v inom vlákne.

Dajte nám potom vedieť čo ste zistili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 6.7.2021 7:29

Co já pozoruju, tak plody, které se už nezvětšují, žloutnou a fialovějí padají, nemají příznaky červivosti-ani obaleče, ani tmavky. Souhlasím v tomto s ing.F., jen zálivku bych doporučil nezanedbávat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 6.7.2021 9:01

Inu obaleč to nebude, plody napadené obalečem mají typickou kapku pryskyřice na sobě. Tmavku znám jen z vyprávění, ale vzlhdem k tomu, že toto propadávání je naprosto běžné už mnoho let, tak to tmaka si nebude, nkolik její šíření je otázkou posledních let. Takže buď zcela přirozený propad, nebo dopady virové šarky. Tato nemoc může mnoho různých symptomů...

                 Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.4 (?), 7.7.2021 17:57

Mám podobný problém s čačanskou lepoticí a už tedy vím, proč byl propad tak velký - šarka. Tímto děkuji všem za info. Pěkný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 197.247 (?), 6.7.2021 15:15

Děkuji všem za odpověď.
Je to už dva dva roky... vápnil jsem jabloně dolomitem a hodil jsem jednu lopatku této švestce, což jsem asi neměl. Opadaly předčasně listy... chudák :)
Ale teď se zberchala a vypada zdravě.
Ale všiml jsem si na listech žlutých map. Takže spíš bude problém v minerálech.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.200 (?), 6.7.2021 18:13

Minerálů má docela dost, ty maskáčové fleky jsou způsobené virovou šarkou (PPV).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 197.247 (?), 7.7.2021 19:37

Děkuji Vám za identifikaci choroby.
Takže asi nezbyde nic jiného, než jí pokácet a najít nějakou odolnější odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.14 (?), 7.7.2021 23:02

Kvůli listům? Šárka je dnes všude, zatím bych ji nekácel. Taky mám na listech šárku a úroda dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika