Očkování



host - 212.49 (?)
23.8.2018 18:15

Ještě jsem se zapoměl zeptat jak je to s očkováním broskvoní, konkrétně květními a růstovými  (správně listovymi?) pupeny.

Kde je na letorostu trojpupen s jedním listem - jedná se o středový pupen růstový a krajní jsou záložní růstové. A kde jsou na trojpupenu 3 listy, tak středový je růstový a krajní květní? Můžete někdo objasnit které pupeny očkovat ideálně, které jdou z nouze očkovat jako kombinace květové + růstové a které vůbec neočkovat protože jsou pouze květové?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 23.8.2018 12:10
Pupen se nechava odkryty z duvodu overene vyssi uspesnosti u peckovin. Ocka se nemusi odvazovat a testovat. Rapik viditelne odpadne i pod zavazanym ockem pokud je pupen volny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.215 (?), 23.8.2018 15:56
Jestli pupen zavážete nebo necháte koukat s řapíkem, ujímavost je prakticky stejná. U převázaného pupenu asi nemá smysl řapík ponechávat, slouží jako test ujmutí. I ujmuté očko s odpadlým řapíkem není zárukou, že na jaře vyraší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 23.8.2018 17:14

Po 14 dnech jsem kontroloval očkované meruňky na myrobalánech a ty stromky které měly ještě vláhu jsem hned odvázel, protože páska začala viditelně škrtit kmínek. Mám pásku běžně koupenou za 50kč asi, ustřihlou podélně napůl, omotávám nahoru i dolů a je moc  pevná na samoroztažení. Očko jsem nepřekryl páskou, je volné. Po 5 dnech už byly řapíky na odpadnutí, úspěšnost 100%.

Naopak kde byly myrobalány na suchu, měly málo mízy a přírustky na vrcholcích větví žádné, tak tam mám úspěšnost tak 50% a možná z těch nakonec nebude nic, protože celé korunky myrobalánů začínají poslední dny prosychat vlivem půdního sucha - zalévat nemohu, jsou volně v krajině.. No jestli se po deštích vzpamatují, má cenu je ještě začátkem září znovu očkovat nebo už je pozdě?.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 23.8.2018 18:15

Ještě jsem se zapoměl zeptat jak je to s očkováním broskvoní, konkrétně květními a růstovými  (správně listovymi?) pupeny.

Kde je na letorostu trojpupen s jedním listem - jedná se o středový pupen růstový a krajní jsou záložní růstové. A kde jsou na trojpupenu 3 listy, tak středový je růstový a krajní květní? Můžete někdo objasnit které pupeny očkovat ideálně, které jdou z nouze očkovat jako kombinace květové + růstové a které vůbec neočkovat protože jsou pouze květové?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.8.2018 18:23

Samozřejmě, že má cenu přeočkovat neujaté (zavodněné) podnože. Zvolte raději Forkertovo očkování, které je v září až v dubnu mnohem jistější. Není však dobré očkovat za mrazu. Páska by se neměla tak brzy zaříznout. Já ji nechávám až do vyrašení, protože pupen je nezakrytý.

U broskvoní obvykle čekám na září, kdy jsou už dobře vyvinuty pupeny trojáky. Prostřední pupen je růstový, postranní jsou květové. V trojáku je tedy vždy růstový pupen. U jednoduchých pupenů není vždycky jasné, co se očkuje.

Forkertovo očkování
Forkertovo očkování
Troják (není však z broskvoně)
Troják (není však z broskvoně)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 23.8.2018 19:23

A trojpupen s jedním listem, dvěmi nebo třemi listy - počet listů tedy nemá vliv? (Fairhaven)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.8.2018 19:47

Teď tomu dotazu nerozumím. Používám trojpupeny, protože z prostředního pupenu vždy vyroste výhon s mnoha listy. Nikdy ne jeden list, dva listy, tři listy nebo květ. Vždycky letorost. Květy po stranách se mohou vylomit nebo upadnou samy.

Letorost 3 měsíce po vyrašení
Letorost 3 měsíce po vyrašení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 23.8.2018 20:59

No já jsem už naočkoval trojpupen z Redhavenu, měl jeden list, tak jsem ho ustřihnul a držel jsem štítek s očkem při očkování klasicky za 1 řapík, jiné trojpupeny jsem nenašel. U Fairhavenu (pravděpodobně na 90% FH) jsem měl na výběr trojpupeny s jedním, dvěmi nebo třemi listy. Vybral jsem ty s třemi protože se mi zdály u těch trojpupeny masivnější - tedy při očkování jsem štítek s očkem držel za tři řapíky. Žeby by to měly jen některé odrůdy?surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 24.8.2018 7:30
Konecne jsem to pochopil. Psal jste o listech na ocku pred stepovanim. To je jedno kolik je tam listu. Nektere broskvone potrebuji k diferenciaci pupenu nizke teploty. U nas neklesla teplota za posledni dva mesice pod 15st. Takze vsechny soucasne pupeny jsou asi rustove. (Nemam overeno).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.8.2018 9:14

Ano přesně tak jsem to myslel. Díky za ujištěnísmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika