Mladé ovocné stromky po krupobití



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
8.7.2022 15:38

Trochu do toho hodím vidle. Mně až tak nepřipadá, že by rány byly způsobené kroupami. Ty vypadají trochu jinak, navíc zde jsou patrné i na spodní straně větviček, kam kroupa obvykle nedosáhne. Roztrhnout kůru na svislém kmínku, to by musely z nebe padat hřebíky. 
  Zadavatel by měl doplnit, jestli se všechny rány objevily hned po krupobití a vyfotit, jak vypadá postižení na jiných stromech, např. jabloních.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 173.26 (?), 8.7.2022 12:27

Kromě již zmíněných opatření doporučuji provést přihnojení draslíkem pro lepší vyzrávání pletiv - například postřikem na list kapalným hnojivem Agro podzim, ten má velké procento draslíku a minimum dusíku, který je v této situaci a období nežádoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.222 (?), 8.7.2022 12:41

díky za rady!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 8.7.2022 12:46

Jestli je půda pod stromky dost silná, ničím bych teď nepřihnojoval, nic nestříhal-snad jen kdyby některá větévka byla zlomená-visela na vlásku,  potrhané listy stále alespoň částečně fungují. Myslím si, že dusík je pro regeneraci ok, ale jak už jsem psal výše, jestli je ho v půdě dost, tak jen ošetřit otevřené rány, udržovat bezplevelný stav okolo stromků, mělce kypřit, při úsušku zavlažit. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.7.2022 15:38

Trochu do toho hodím vidle. Mně až tak nepřipadá, že by rány byly způsobené kroupami. Ty vypadají trochu jinak, navíc zde jsou patrné i na spodní straně větviček, kam kroupa obvykle nedosáhne. Roztrhnout kůru na svislém kmínku, to by musely z nebe padat hřebíky. 
  Zadavatel by měl doplnit, jestli se všechny rány objevily hned po krupobití a vyfotit, jak vypadá postižení na jiných stromech, např. jabloních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 8.7.2022 16:15

tak já tazatelovi věřím, že následky jsou od krup, jen ty kroupy způsobily škody už asi před pár týdny a stromky už začaly obnovovat ztracenou listovou plochu. Podobně jsem dopadl já počátkem srpna před 10 lety. Většina slivoní byla téměř bez listí, ZK jabloně byly částečně chráněny vedle stojícím vlašákem, Celou úrodu jsem musel předčasně otrhat a zakopat dřív, než by jí schvátila monílie. Z peckovin na tom byla nejhůře broskvoň, ta špatně zavaluje a na kůře je tehdejší poškození viditelné dodnes. No a také mě překvapilo, že některá jablka nebo kůra na stromech byly rozsekané ze strany nebo odspodu, přičítal jsem to odrazům od země a vichřicí provázející bouři. Walter





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 80.68 (?), 8.7.2022 18:53

Nedávno u nás padaly kroupy a některé měly tvar takového nepravidelného oválu a měly velmi ostré okraje - jako když má někdo delší nehet - takové jsem nikdy před tím neviděl. Ty mohly takové "tržné rány" klidně způsobit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.22 (?), 8.7.2022 22:07

Krupobití u nás bylo už 20.06 ale zjitil jsem to až nyní. Byl opravdu hodně silný vítr s kroupy od severo-západu a všechny stromky jsou obité z této strany. Mám je na louce za vesnicí a proti zvěři jsou v pletivu. To co je v pletivu schované, není pobité tolik jako kmínky a větve nad pletivem. Stromky na druhé straně louky jsou kryté lesem a ty jsou obité jen místy a mírně. Takže myslím že to bude ten zdroj poškození.

Stejně poškozené jsou i mladé stromky u nás u silnic v okolí.

Dnes jsem všechny zatřel stromovým balzámem Bros. Některé jsem musel natřít skoro celé :(přihnojil jsem zálivkou s Kristalon podzim.

Tak snad se podaří stromky zachránit.

Příště až budu stromky vasazovat, udělám asi snad bednění z prken :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika