Jiná podnož než myrobalán



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
11.2.2015 21:42

Většina knížek nedoporučuje štěpovat broskvoně na myrobalán. Ani nevím, proč. Snad ani afinita není nejlepší.  Ani pod meruňky se myrobalán nedoporučuje.  U mě ale nejlíp roste meruňka naroubovaná v korunce, která má jako podnož myrobalán a mezikmen nějakou ušlechtilou slivoň, už nevím jakou.
    Každopádně pěstitelům v menších zahrádkách s dobrou půdou bych myrobalán doporučil snad jen pod slabě rostoucí slívy renklódy a mirabelky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 12.2.2015 9:12

Tak dobře, nebudu to řešit a koupím stromky na myrobalánech. Běda jak se jim nebude dařit :-) Dělám si srandu, ale samozřejmě doufám, že budou k světu. A ohledně broskvoní na myrobalánech, to jsem ještě neviděl nikde, tatakže asi tam bude nějaký problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.2.2015 11:27

Kemo, na té fotce, co tady ukazoval Standa z Hradce, bych žádný problém neviděl. Tam si sázejte slivoně na čem chcete. Broskvoně na myrobalánech jsem tady jednou viděl. Škoda, že jsem je tenkrát nezkusil koupit. Dokonce vím i odkud pocházely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 12.2.2015 13:42

Dobře, tak myrobalán teda vyhrál :-) A pane Petře, jaký spon výsadby by jste mi doporučil, jestliže bych chtěl mít stromky jako čtvrtkmeny, myslíte, že 4 x 4 m je málo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.2.2015 14:26

Blaze tomu, kdo má na zahradě tolik místa. Já mám všechno mnohem více u sebe. "De to, ale dře to". smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 12.2.2015 14:34

A kolik máte spon vy, jestli se můžu zeptat? :-) Dal bych to i blíž, jestli to půjde :-) Já jsem myslel, že máte moc místa, kdyžkdyž ččtu Vaše příspěvky, tak musíte mít hodně stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.2.2015 14:50

Řady 4 m od sebe je akorát, pokud chcete nějakou řadu jako průjezdnou (s větším provozem) pak jděte u té konkrétní až na 5,5 m. No v řadě to rozpočítejte rovnoměrně od 3 do 4 m. Dá se i 2,2 m, ale to se Vám pak větve kříží a porost se zapojuje do stěny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 12.2.2015 18:24

Prave pozeram Blazek: Pestujeme slivone a tam je pre sem. myrobalan odporucany spon 7x5m. Moje 20-rocne Stanley na myrobalane maju priemer koruny okolo 5m. Keby boli v spone 4x4, tak by boli prilis nahustene. Celkovy vzrast zavisi aj od nastepenej odrody a prisnosti tvarovania. Na jesen som sadil slivky a marhule v spone 5m. Radsej nech je medzi nimi nejaka medzera, nez aby sa prekryvali. Viac svetla a vzduchu pomoze jednak proti hubovym chorobam a druhak viac plodov bude pekne vyfarbenych.

Este k tym marhuliam a broskyniam na myrobalane. Pri niektorych odrodach marhul je vraj problem s afinitou a preto sa pouziva medzistepenie nejakou uslachtilou slivkou. Sam tak mam 2-rocny stromcek Madarskej na myrobalane s medzistepenim Opalom. Nie preto, ze by som sa bal vynechat to medzistepenie, ale vraj by to malo predlzit zivotnost. Okrem toho mam Leskoru a Orangered priamo na myrobalane. Nemyslim, ze je s tym nejaky zasadny problem, v Plantexe, Agrofructe aj inde na myrobalan bezne stepia.

Broskyne na myrobalane tu uz tiez niekto ukazoval, problemy s afinitou by sa asi dali riesit podobne ako pri marhuliach. Aj na GF677 sa marhule nestepia priamo, ale s broskynovym medzistepenim, inak sa nastepena marhula velmi pravdepodobne vylomi. Ale osobne si myslim, ze dovod stepenia na ci St. Julien je hlavne ten, ze broskyne sa lepsie osetruju v mensich tvaroch, Narozdiel od marhul vyzaduju pravidelny hlboky rez, co sa pri velkom strome zle realizuje. A pokial by aj myrobalan a GF677 davali podobne velke stromy, tak GF677 je pre broskyne ovela vhodnejsi.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.2.2015 18:37

jj Blažek - pro myrobalán jsou vhodné méně přísné tvary a tomu by opravdu odpovídal spon 7×5m. Pokud však Kema nechce volně rosotucí vysokokmeny, pak pro čtvrtkmeny může na ten menší spon.

Pokud bych zakládal sad modrého ovoce k pálení a pro povidla, tak volba číslo 1 je volněrostoucí vysokokmen sklízený setřásáním do plachet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.137 (?), 12.2.2015 18:51

Broskev na mirabelánu (naočkovaná) mi krásně roste...5 stromků... Připustím, že je to štěstím amatéra, ale... stejně tak se uchytila ZR roubovaná na meruňkovém semenáčku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika