Jiná podnož než myrobalán



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?) 
11.2.2015 9:43, zobrazeno: 65965x

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli někdo z vás zná školku nebo obchod, kde mají švestky na jiných podnožích než na myrobalánu, děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.2.2015 12:11

Výhoda podnože myrobalán je ta, že koření hlouběji a slivoň na něm naštěpovaná je tudíž odolnější proti suchu. Růst slivoně je na myrobalánu také velmi slušný a spolehlivý. A strom také prosperuje dobře v chudčích písčitých půdách. Některé odrůdy na něm snad rostou až příliš, například Domácí švestka, či Toptaste. Do těžkých, jílovitých půd je lepší podnož wangenheimova, nebo St.Julien. V propustnějších půdách musíte dát hlavně v prvních letech po výsadbě pozor na dostatečnou závlahu, jinak stromek na St.Julien má při nedostatečné vlkosti půdy svěšené, povadlé listy, jelikož St.Julien koření mělce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 51.212 (?), 14.2.2015 11:56

Taky jsem zakládal slívový sad a řešil jsem problém podnoží, nejdřív jsem používal švestkové odkopky, které jsem buď přímo sadil v áleji u cesty nebo některé rouboval, pak mi začaly 20 let staré čačanské odnožovat a tak jsem během tří let postupně narouboval 60 stromků na myrobalánu.Na podzim jsem nakoupil podnože myrobalánu a zelené ryngle, které budu na jaře roubovat.

Zelenou jsem bral pro vysazení v částečné mokřině a menšímu vzrůstu - jak se uvádí, ale pak jsem si uvědomil že dříve jsem jezdil hodně vlakem a vzpomněl jsem si na mokřiny mezi náspy a polnostmi které jsou u trati zaplněné všemi druhy třešňového myrobalánu a je jim jedno jestli rostou v suchém náspu bez ornice nebo mají část kořenů v bažině nebo strouze.

Tak jsem se rozhodl že na mírně podmáčený pozemek na jaře nakoupím další podnože myrobalánu, které nasadím přímo na místo v rozestupech tří metrů a mezi řadami nechám pět metrů  - roubovat je budu až vyroste pořádný kmínek, chci kombinovat různé odrůdy slivoní tak že každou lichou naroubuji odrůdu která vytváří úzké vřeteno tak aby mi slivoně v rozestupu tří metrů netrpěly a nesnažili se růst do velké výšky.

Na zahradě mám zkušenost že i obyčejná domácí švestka zastíněná dalším stromem roste do osmi metrů kdežto nezastíněná své větve ohýbá pod úrodou a maximální výška je 5 metrů a nestíní další v řadě.

Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.185 (?), 14.2.2015 12:24
Pane Vašku, taky jsem kdysi vysazoval sad na myrobalánech ve sponu 3m. Ale s tím, že každý druhý strom půjde časem pryč. Takový spon je u vyšších tvarů dlouhodobě neudržitelný. Má to význam jen pro prvních cca 15let, pak z toho vznikne neprostupná neosluněná džungle se všemi negativními důsledky. A pak stejně Vy, nebo Vaší nástupci budou muset kácet. A podle toho co píšete se pak tak "zbavíte" jedné odrůdy... Uvažte to ještě! Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 51.212 (?), 14.2.2015 13:10

Děkuji moc za názor,

vše zvážím dle odrůd.

Vašek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 253.185 (?), 14.2.2015 13:12
No ten spon 7x5 m se mi zda moc, to by se mi tam toho moc nevlezlo a jelikoz vysokokmeny nechci, tak bych chtel spon mensi, ted teda premyslim o sponu 5x4 m, na to mate jaky nazor, ten by sel ne, takovy kompromis :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 253.185 (?), 14.2.2015 13:13
zapomnel jsem se podepsat, kema83 :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 14.2.2015 13:26

...a mezi na pár let str. bobuloviny-ať se bída vzteknewink. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 14.2.2015 15:04

Ked nechcete vysokokmene, tak potom radsej volte St. Julien A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.43 (?), 11.2.2015 12:15

Nevim odkud jste, ale ja na podzim nakupoval ve Fytosu Plzen - podnoz St.Julien, odruda Haganta. Na jare budu pokracovat Hanitou na stejne podnozi, teda pokud bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika