Jak pěstovat slivoně v 21 století? Lze se něčeho dopěstovat?



zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 61.105 (?)
27.12.2015 23:28

Stejný problém jsem měl předloni na TopTaste a na některých meruňkách – vředy na větvích doprovázené klejotokem. Podle dostupných informací se může jednat o výsledek činnosti dvou chorob. Jak už uváděl pan Červenka pravděpodobně to začíná u bakterie Pseudomonas syringae. Postižená místa jsou pak osídlována houbou Cytospora cincta, která je uváděna pod různými názvy. Problém je, že obě choroby jsou aktivní nejen na začátku vegetace ale i na konci vegetace když jsou vhodné teploty, vstupují např. rankami po opadu listů. Proto jsem v minulé sezóně již ošetřoval podle doporučení po opadu listů a při rašení Championem, pak ještě před květem a po odkvětu Horizonem. Žádné postižení jsem vloni již nezaznamenal a TopTaste pěkně obrostla a to i přesto, že jsem několik silnějších větví s těmi vředy neodstranil. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 192.98 (?), 27.12.2015 18:12

ještě JOJO


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 192.98 (?), 27.12.2015 18:17

Toptaste z letošního roku


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.252 (?), 27.12.2015 21:36

Podobně zploštělé a rozpraskané větvě a hlavně kmen mám u své "zázračné" Jojo. Foto je u vlákna -  "zázračná" Jojo. Uvedená "zázračná" odrůda rostla doposud jako topol- do výšky i přes řádný řez. Poslední cca 3-4 roky se na kmenu objevují ony zploštěniny a rozpraskliny připomínající pohlaví. Chut "zázračné" Jojo je doslova katastrofální, suchá, rosolovitá konzistence. Jojo již nikdy více!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.98 (?), 27.12.2015 21:47

Toto jsou větve Stanley napadené stejně jako u Jojo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 27.12.2015 22:24

Vypadá to pane podle fotky na stejný problém jaký má Rony a já zadavatel tohoto tématu. Vůbec nevím jak to řešit, když v produkčních velkých sadech slivoní to sakra funguje!! Tak nějaké řešení bude, když úrody mají velké!!

Po novém roce mě nezbývá než kontaktovat přímo obchodní zástupce dodavatelů a distributorů postřiků a řešit to s nimi. Cílem bude získat informace s celoročním plánem ochrany slivoní v produkčním sadu. 

Zástupci těchto dodavatelů se účastní i svých přednášek na školeních pořádaných např. ovocnářskou unií ČR, ale jestli je to jen jejich obchodní tahák na pěstitele s cílem prodat a vychválit do nebes své výrobky to nevím.

Závěrem : V knížce "Pěstujeme slivoně" je Toptaste vychválená a působí jako jedna z nejlepších a odolných, ve skutečnosti je opak pravdou!!

Odrůdu Toptaste a Jojo do smrti nechci vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 27.12.2015 22:49

Někdo si v jiných vláknech Jojo chválí... mě se neosvědčilo, ale mám jen jeden strom. Jiná nová německá odrůda Tophit je excelentní, zejména výbornou chutí a dlouho výdrží na stromě. Jediná nevýhoda je, že nadměrná úroda láme větve i přes různé podpěry a vázání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.98 (?), 27.12.2015 23:30

Stačí zadat do google řetězec slov (anglicky)  a dozvíme se jak vážný problém to je.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 61.105 (?), 27.12.2015 23:28

Stejný problém jsem měl předloni na TopTaste a na některých meruňkách – vředy na větvích doprovázené klejotokem. Podle dostupných informací se může jednat o výsledek činnosti dvou chorob. Jak už uváděl pan Červenka pravděpodobně to začíná u bakterie Pseudomonas syringae. Postižená místa jsou pak osídlována houbou Cytospora cincta, která je uváděna pod různými názvy. Problém je, že obě choroby jsou aktivní nejen na začátku vegetace ale i na konci vegetace když jsou vhodné teploty, vstupují např. rankami po opadu listů. Proto jsem v minulé sezóně již ošetřoval podle doporučení po opadu listů a při rašení Championem, pak ještě před květem a po odkvětu Horizonem. Žádné postižení jsem vloni již nezaznamenal a TopTaste pěkně obrostla a to i přesto, že jsem několik silnějších větví s těmi vředy neodstranil. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.98 (?), 27.12.2015 23:34

Přesně tak jak mluvíte, choroba je aktivní hlavně v zimě a na jaro jsou vidět výsledky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 28.12.2015 8:51

Vidím jak jsem byl naivní, že jsem v tom neviděl vážnou chorobu, ale spojoval jsem to jen s těmi srnkami. Jsem přesvědčený, že ten pellacol pomohl. Uvidím co bude dále.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika