Hitparáda odrôd sliviek podľa reálnej skúsenosti



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
13.5.2013 14:19

Na Hanitě se mi pár věcí moc zamlouvá.Je švestkovitého charakteru-takže žádné obrovské brambory.Je lepší jíst drobnější, menší plody, než velké ringloty-ty se nám hned přejí, a na další už není chuť.Za druhé o Hanitě píší, že se hodí i do vyšších poloh, a to je pro mě rozhodujúce hľadisko, ttady předpokládám, že by toho sluníčka nemusela až tak potřebovat, a plody by mohly dozrát do požadované kvality.A hlavně píší výborná chuť-to je neméně důležité kriterium.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.5.2013 22:44

Pane Rosťo, Hanitu jsem vsadil před 6 lety na zahradě u zetě. Stromek roste pěkně je, ale částečně zastíněný, bez odpoledního sluníčka.
Plody veliké, ale byly bez chuti, dužnina, myslím, byla blátivá. Možná je měli dřív sklidit, nevím. Když jsem tam přijel, někdy v půli září, měli je ještě na stromě.
Pardubický Petr tady měl vlákno: Hanita, jasná chuťová jednička. Také jsem tehdy reagoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 13.5.2013 13:08

Možná je u vás na dužině bez chuti u Hanity vinno chybějící sluníčko. U nás nemá slunce tak od 14 do 16hodin. Pak má až do večera zastíněný kmen a spodní část koruny. Je fakt, že u mne zatím nikdy přezrát nestihla, zatím to je také menší stromek a vše se snědlo  ;-))    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 13.5.2013 14:19

Na Hanitě se mi pár věcí moc zamlouvá.Je švestkovitého charakteru-takže žádné obrovské brambory.Je lepší jíst drobnější, menší plody, než velké ringloty-ty se nám hned přejí, a na další už není chuť.Za druhé o Hanitě píší, že se hodí i do vyšších poloh, a to je pro mě rozhodujúce hľadisko, ttady předpokládám, že by toho sluníčka nemusela až tak potřebovat, a plody by mohly dozrát do požadované kvality.A hlavně píší výborná chuť-to je neméně důležité kriterium.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 13.5.2013 10:58

Ja vím pane Petře, že jste si tu Vee Blue, a Verity pořídil 1)ze zvědavosti-jak jinak,2)a abyste mohl na podzim něco zasadit.Nakonec ji možná opravdu "hodíte" za panem Milošem.Já tolik prostoru bohužel nemám, ale tu starší Anničku von Späth z Maďarska, nebo z Německa jsem si pořídil... a tu pak hodím za Vámi.

Rodiče Vee Blue mě nějak nepřesvědčili, zase nějaká "rychlokvaška"jak už poznamenal pan Wendy.Možná snad ten President by nějakou zárukou byl, ale nevím.Samozřejmě je lákavá žlutěoranžová dužina-no a mě ty naoranžovělé dužiny dost přitahují,protože dávají určitý příslib.Zkušenosti jsou zatím pramalé,je to asi zářijová odrůda.Mě spíše lákají ty červencové,srpnové,nebo řijnové.V září bude kvalitních švestek dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.5.2013 12:09

Uznávám, že jste to napsal vtipně, pane rosti&slavíku, leč President je zcela něco jiného. Nepatří do odrůd chuťově podobných D.švestce, jako Anna Späth. Máte pravdu, že Vee Blue vypadá "papírově" celkem nepřesvědčivě. V tomto ohledu musíme věřit Milošovi, že je opravdu sladce aromatická a více plodná, než ta Anna Späth.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.5.2013 15:20

Ještě tu nezazněla charakteristika Těchobuzické. Strom ve věku asi 8 let se chystal poprvé pořádně zarodit už loni, mrazy byly proti. Letošní násada vypadá velice nadějně. V letech před tím měl strom pokaždé jen pár plodů a vůbec nebyly špatné. Rynglová příchuť mi vůbec nevadí, sladkost byla vysoká. Uvidíme (doufám) při pořádné sklizni letos.
   Jinak na kvalitu odrůdy Vee blue mě přivedl pan Zavřel, který s ní má delší zkušenost a taky mi poskytl rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 13.5.2013 15:48

Jak je vidět tak pozdnější plodnost ringloty se přenesla i na Těchobuzickou.Všichni, nebo většina si myslí, když jim renglota nerodí, tak za to může pilatka, a každým rokem splachují květy se včelama kýbly Calypsa.Jak už jsem uvedl, tak renglota plodí později-pochopte to už..Těchobuzická je z ní vyšlechtěna, a proto mě zajímá kolik švestkovité chuti si ponechala, a na kolik je tam cítit ringle.Narouboval jsem Těchobuzickou na terminál Tuleu Grass, takže pochopitelně budu zvědavý zda se plodnost přiblíží, nebo budu taky muset osum let čekat, než zaplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.145 (?), 13.5.2013 20:36

Na Těchobuzickou jsem také zvědavý - letos poprvé asi pět kvítků, tak doufám, že se rozjíždí do dalších let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 14.5.2013 9:07

Když měla Těchobuzická jen pár plodů, byla v nich opravdu renglódová příchuť. Minulý rok už bylo plodů více a chuť měla švestkovitý říz. Čekal jsem ještě na nějaké to větší zesládnutí, ale to se nedostavilo. Plody vydrží dlouho na stromě a nekazí se. Pan Boštička tady všechny šokoval zprávou, že mu Těchobuzická přeplodila a plody jsou chuťově k ničemu. Takže na tutu odrůdu použije zřejmě opět krumpáč. Za nejpovedenější novodobou pološvestku považuju chuťově HANITU. Pan Vysloužil společně s panem Vinšálkem se k Hanitě prozatím stále obracejí zády, ale pro mě je to největší švestková chuťovka, když zklame Vlaška napadená PPV nebo průměrné typy Domácí švestky, které lze běžně koupit v prodejích ovocných stromků. Všudé se prodávají zřejmě ty samé. Hanitě pro svoji ostrou švestkovitou chuť nemůže konkurovat žádná jiná odrůda. Velmi slušné jsou také dobře vyvinuté plody Gabrovské a potom zřejmě celá skupina odrůd o které psal Miloš. Ale myslím si, že říznost Hanity nemá žádná z nich. Zde dávala Hanita plody nejvyšší kvality jak na dvouletém stromku (podnož Wangenheimova), tak i v polostínu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 14.5.2013 10:35

Tak ako Peter považujem Hanitu za nalepšiu k priamej konzumácii.Pestujem ju už 12 rokov, a jediné čo sa jej dá vytknúť je kyslejšia šupka a menší obsah cukru.Chuť sa od začiatku konzumnej zrelosti, až po prezretie zlepšuje(takže prezreté, blátivé plody bez chuti-to asi Hanita nebude).Vlanajší kvas s pridaním asi 1/3 Toptaste zvýšil výdatnosť, a pálenka je výborná.Mám ju aj v 650 m.n.m. ako 4 ročnú, a pokiaľ sa dá súdiť z dvoch úrod tak dozrela do dobrej kvality, zrovnateľnej s tou z lepších polôh.Toptaste je tiež výborná, no iba do doby kým toho cukru nie je priveľa.Veľmi sľubne po prvej úrode vyzerajú aj Haganta a Topend. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika