Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami



Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?)
6.5.2015 13:50

Chtěl bych se zeptat pana Petra z Pardubic zda má v letošním roce také nějaké příznaky šarky na Hanitě. Chtěl bych si pořídit tuto odrůdu a zajímala by mne zkušenost ostatních s odolností na šarku. Díky za odpovědi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.8.2014 21:26

Miloš společně s panem Vinšálkem o Hanitě ještě nedávno pochybovali. Já říkám, že měkčí žlutooranžová dužnina s dostatečným množstvím cukrů v podání Hanity, nemá chybu. Silně aromatická chuť je výraznější než u některých typů Domácích švestek. Domnívám se, že Haroma v tomto ohledu Hanitu nepředstihne. Jestli to bude pravda či ne, nám možná už příští rok zdělí pan... prostě pán, který si ji už zasadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.8.2014 10:18

Proti chuti Hanity nemám výhrady. Můj problém je, že ji mám na třech stromech, ale na všech jsou ještě další odrůdy. A Hanita z nich plodí nejméně. Je to možná obecný problém u více odrůd na jednom stromě, kdy plodnější odrůda přeplozuje a slabší plodí ještě míň. A netýká se to jen švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?), 6.5.2015 13:50

Chtěl bych se zeptat pana Petra z Pardubic zda má v letošním roce také nějaké příznaky šarky na Hanitě. Chtěl bych si pořídit tuto odrůdu a zajímala by mne zkušenost ostatních s odolností na šarku. Díky za odpovědi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.5.2015 14:17

Zatím není nic na nových listech poznat, ale nedělám si iluze, že se později něco neprojeví. Možná, že nebudu v letošním roce sám, kdo posoudí kvalitu plodů u křížence Hanity, jež dostal název HAROMA (Ortenauer x Stanley) x Hanita. Doufám, že Němci nepustili do oběhu žádný chuťový průměr. Jinak, pane Oldřichu, s tím Topkingem to asi lepší nebude. Myslím tu "trávovou" příchuť. Byla by to jinak docela "řízná" švestka. Škoda. Ale padání zralých plodů není také moc dobrá vlastnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 16.67 (?), 6.5.2015 22:18

Pane Petře Topking jsem již vyměnil za Topstar Plus. Doufám, že to bude lepší volba. Zajímala by mně chuť té Haromy. Mimochodem, kde jste tuto sehnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.5.2015 23:51

 Pane Oldřichu škoda, že nečtete soukromé zprávy. Jinak, čistě teoreticky by HAROMA (Ortenauer x Stanley) x Hanita, mohla být chutnější než AZZURA (Čačanská najbolja x Hanita), protože u některých kříženců, kde byla použita Čačanská najbolja se sice zvedla hmotnost plodů, ale chuť leckdy příliš nevyhovovala. Lépe řečeno, zcela nevyhovovala jen při křížení s Presidentem (Topgigant, Tophit), jinak většinou ano (Haganta, Topstar, Topfive). Ze stejného křížení jako HAROMA pochází i HARBELLA, ta je ovšem pozdnější a s odrůdami zrajícími až koncem září bývají problémy s dobrým vyzráním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 8.8.2015 22:31

Ne zrovna málo předčasně zralých plodů na Hanitě přikládám za vinu šarce. Tyto předčasně zralé plody mají ovšem tradičně více než výbornou chuť, kterou prozatím žádná pološvestka podle mě nepřekonala. To znamená - silně švestkově aromatickou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 9.8.2015 9:26

Dobrý den pane Petře, Vy už máte Hanity zralé? Já je mám stále jako brčál, myslím, že si ještě tak 14 dnů počkám. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 9.8.2015 11:39

Většina plodů je pouze světle modrá, ale jsou mezi nimi i ty zcela tmavé a zralé. Pokud je to díky virové šarce, tak se jí její škodlivá činnost u této odrůdy prozatím zcela nezdařila, protože plody mají typicky skvělou švestkovou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.131 (?), 9.8.2015 12:04

Moje Hanita zatím vypadá takhle. Ale od včera se nezalévá, tak mám obavy, že to všechno opadá.           Lída




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika