Gabrovská se Bulharům povedla



Tibor z UH - (47) - 222.63 (?)
20.9.2017 19:14

Já mám stromky 3roky a ze švestek mám Hanitu, Hagantu,Toptaste a Gabrovskou-vše na mirobalánu. Půda suchá, jílovitá. Gabr. má z nich nejkratší přírustky. Uvidíme jak půjde až pustí kořeny hloub kde je jílovice jako žlutá plastelína. Tam si totiž udrží vlhkost. Asi 70cm a hlouběji.

Patriku60, můžu se přijít někdy podívat?

Tibor z UH. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Patrik60 - (12) - 223.78 (?), 19.9.2017 7:06

Kolem stromků okopkáno není, pouze mám důsledně vypletý kruh okolo. Nemulčuji kvůli všudypřítomným myším. Okopat kolem stromků vyzkouším příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.205 (?), 14.9.2017 12:35

Opylovače v podobě Stanleye k nim nemám, i to u ní bude asi nahrávat lepší úrodě.

Aké iné odrody máte zasadené pri Gabrovskej? Mne tiež málo plodí ale chuťovo je výborná. Stanley nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.222 (?), 14.9.2017 15:25

Gabrovská je citlivá na stanovištní podmínky (poloha, půda, světlo, spodní voda), což se projevuje snížením plodnosti, roli hraje zřejmě i infekce PPV.  Sebelepší opylovač to nespraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Patrik60 - (12) - 223.78 (?), 19.9.2017 7:12

V sadu mám kromě Gabrovských vysázeny ještě Top Taste, Hagantu a pár stromů Špendlíků žlutých. Soused má v blízkosti ještě Durancie. Letos Gabrovské mohutně kvetly, stejně jako ostatní stromky okolo.  Bohužel mrazíky zničily většinu úrody, jen starý strom špendlíku dal pěknou úrodu. Uvidíme co příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 19.9.2017 8:01

Otazka je - ako zalievate? Hadicou ku korenu, kvapkovou hadicou, rozprasovacom? Hlavne pri mladych stromoch sa mi neosvedcilo zalievanie hadicou do misy. Vyrobilo sa tak velmi jemne blato, ktore po obschnuti bolo tvrde ako skala, co malo neblahy vplyv na rast korenov. Odvtedy pouzivam len kvapkovu zavlahu alebo rozprasovace - pri ich pouziti sa nevytvoria veľké mláky vody, nedochádza k vytlačeniu vzduchu z pôdy. Uprednostňujem kvapkovú, tá je z tohto hľadiska najlepšia.

4 roky dozadu som kupoval pre seba aj pre suseda Toptaste a Maďarskú na myrobaláne, Leskoru na myrobaláne aj ZR. Kým ja som sadil do prekyprenej pôdy na hĺbku 2 rýľov (cca 40-50 cm) s polomerom 1-1,5m, a pravidelne cez leto výdatne polieval, sused vykopal len tolko, aby mu tam korene vosli a polial asi len na zaciatku. Jeho filozofia bola, ze to takto robil aj ked sadil prve stromy par rokov predtym a tym sa darilo. Lenze zabudol, ze vtedy zacinal s byvalym pollickom, ktore byvalo kazdy rok predtym orane a byvali tam zemiaky a podobne plodiny. Teraz mal uz len udupanu zem s obcasne kosenou burinou. Tak to aj dopadlo. Moje stromy maju pekne viac ako metrove prirastky (bez hnojenia), tie jeho tak max 30-50cm, v tomto suchom roku výrazne menej.

Ale to asi Vas pripad nebude, ked vravite, ze o vyzivu sa starate dobre. Jedine ak, s tou struktutou pody sa trochu pohrat.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Patrik60 - (12) - 223.78 (?), 20.9.2017 14:35

Stromky zalévám dle potřeby, normálně kbelíkem s dešťovou vodou. Pokaždé naráz víc vody, než třeba obden a málo. Všechny tříleté stromy mají přírustky normální (slušné), jen jeden stromek Gabrovské je pořád jakoby zakrnělý. Všechny byly stejně pravidelně na jaro stříhány. Zkusím ještě na jaro po střihu přihnojit stromek dusíkem a uvidíme. Máte ještě jiné tipy na zlepšení růstu mladých stromků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.28 (?), 20.9.2017 14:42

možno aj hlodavce ohryzaju korene ja obcas ku kazdemu mlademu stromku ked som na dvore sa vyčuram ale nie rovno ku kmieniku udajne ten zapach moču odpudzuje hlodavce zatial mi hryzec nic neznicil ale nie zase učurať stromček na smrť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 20.9.2017 19:14

Já mám stromky 3roky a ze švestek mám Hanitu, Hagantu,Toptaste a Gabrovskou-vše na mirobalánu. Půda suchá, jílovitá. Gabr. má z nich nejkratší přírustky. Uvidíme jak půjde až pustí kořeny hloub kde je jílovice jako žlutá plastelína. Tam si totiž udrží vlhkost. Asi 70cm a hlouběji.

Patriku60, můžu se přijít někdy podívat?

Tibor z UH. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 20.9.2017 20:24
A jak dozrává Presenta? Mně poprvé zarodila (asi 15 plodů) a stále je ještě tvrdá. Ze začátku mně plody připadaly suché a bez chuti, teď poslední dny to chuťově vypadá lépe. HK 235 mnm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.17 (?), 20.9.2017 23:03

S dozráváním Presenty jsem na tom asi jako Vy. Mám ji 3. rok, vloni i předloni dozrála začátkem října.Žlutavá dužina, trochu sušší oproti domácí švestce, spíše sladká. Na dané období velmi dobrá.

Lucas-podhůří Šumavy 495m

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika