Carpatin, Topking -> zkušenosti pozdní kvetení?



driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 92.24 (?) 
30.1.2018 13:28, zobrazeno: 2013x

Dobrý den,

někde jsem u Carpatinu četl, že kvůli pozdnímu kvetení uniká jarním mrazíkům. U Topkingu je uváděno taktéž pozdní kvetení. Jsou daná zpozdění v porovnání s jinýma slivoněma markantní? Třeba v porovnání se zelenou rynglí, wangenheim, brzkou katinkou nebo toptaste aj.

P.S.: jako ochranu vylomení jsem cca o prázdninách zakrátil letorost na roubu slivoně a teď má nádhěrně po celé délce nasazeny květy. Nezkoušel toto někdo z vás dělat cíleně? U jabloně jsem to již též viděl. 

Děkuji za Vaše zkušenosti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.1.2018 13:56

P.S.: jako ochranu vylomení jsem cca o prázdninách zakrátil letorost na roubu slivoně a teď má nádhěrně po celé délce nasazeny květy. Nezkoušel toto někdo z vás dělat cíleně? U jabloně jsem to již též viděl.

U meruněk se tomu říká Šittův řez. Prázdniny jsou široký pojem, po jejich většinu již bývá růst výhonů ukončen.  Tedy spíš to dělat v červnu. U jabloní plodících na dvouletém dřevě je to složitější. Provádí se něco podbného opakovaně jako tzv. zaštipovací řez na plodnost. 
    Výraznější rozdíly v kvetení Topkungu a Carpatginu jsem nepozoroval, vkliv na odolnost vůči jarním mrazům už vůbec ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 92.24 (?), 30.1.2018 14:42

Ano o červnovém Šittově řezu vím, jen jsem ho z výkladu blbě pochopil (zastřižení=opoždění růstu výhonu=opoždění kvetení) a přitom jde jen o "obyčejné" zlepšení diferenciace pupenů... měl jsem "šíta" právě spojen jen s meruňkama a plozením jednoletých výhonů a jaksi mě nenapadla spojitost se slivoněma :-(Měl jsem za to, že slivoň z 99,9% kvete na dvouletém dřevě, ale asi se tomu dá pomoct. Možná, že mě překvapí i přeroubovaná/zaštípnutá jabloň nějakým květem.

S kvetením CARP+KING jste mě vůbec nepotěšil :-(2x jsem přečetl celý internet a byli to pro mě favoriti - jistota.

"zaštipovací řez na plodnost" už gůůůglím :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika