škůdce na jabloni



covex - (5) - 48.209 (?)
11.3.2009 11:21

Minuly tyden jsem po zime na dvou jablonich objevil neco velmi podobneho (fotky prikladam). Cekam me vikend s motorovou pilou a neco ohne. :(

Na podzim jsem se tu snazil resit problem s cernanim viz. Černání větví

stromy jsou "oholene" presne v tech mistech. Takze muj odhad je, ze housenka nebo brouci uz pracovali pod kurou, pripadne byl strom napaden nejakou houbou a skudcum to chutna zrovna tam.. ted jsem jeste zvedav co najdu v kontrolnich rezech na ostatnich stromech.

drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
roman.h - (24) - 6.15 (?), 28.10.2008 7:12

Zde mám ještě odpověď od "českého zahrádkářského svazu"

Autor: Josef Zavřel 2008-10-24 16:59:16 1759
Dobrý den.Váš přítel-sadař má bohužel pravdu.Těch drtníků, drvopleňů a jim podobných druhů je celá řada a drtník ovocný je v sadech jak jeho název vystihuje nejběžnější.Takové zdělení je pro pěstitele šokující a šíření bych se snažil zabránit nabílením kmenů a kosterních větví(pokud jsou ještě zdravé) vápenným mlékem.Nic s tím nepokazíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 80.181 (?), 28.10.2008 9:39

No to je prima, pokud na to zatím žádná další prevence není a možnost likvidace je v podstatě pouze spolu se stromy. Může mě utěšit, když každý rok "makám jak černá", běhám s kýblem a štětkou a natírám stromy, že tím nic nepokazím. Je pravda, že natírané kmeny i větve jsou krásně hladké a tudíž tolik pravděpodobných úkrytů pro různý hmyz neposkytují. Rovněž si při natírání lze na hladkých plochách spíše všimnout případného nepatrného poškození, otvůrku apod..Tak je teoreticky možné, že některým atakům by se mohlo zabránit hned v začátku a výsledek by mohl být lepší. Je to ale pouze hypotetická úvaha. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
covex - (5) - 48.209 (?), 11.3.2009 11:21

Minuly tyden jsem po zime na dvou jablonich objevil neco velmi podobneho (fotky prikladam). Cekam me vikend s motorovou pilou a neco ohne. :(

Na podzim jsem se tu snazil resit problem s cernanim viz. Černání větví

stromy jsou "oholene" presne v tech mistech. Takze muj odhad je, ze housenka nebo brouci uz pracovali pod kurou, pripadne byl strom napaden nejakou houbou a skudcum to chutna zrovna tam.. ted jsem jeste zvedav co najdu v kontrolnich rezech na ostatnich stromech.

drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
drtnik, drvoplen, tesarik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.186 (?), 19.3.2009 0:45

Včera jsem zlikvidoval okousanou větev naší nejsilnější jabloně a pod kůrou byly stejné malé bílé larvičky tak 0,5 až 1cm, ale co bylo horší přímo do hlavního kmene jsem objevil díru že bych do ní strčil malíček a kolem byla rozežraná kůra (20cm), tak jsem vzal roztřepené lanko a narval ho dovnitř kam až to teda vede, no a bylo to tak dobrejch 25cm a když jsem to vytáhl, tak na mě čuměla žlutá tlustá larva cca 3,5cm dlouhá s černými tečkami až jsem málem spadl že žebříku. Mít rohlík sebou, tak jsem měl normálně sváču. Nevim co to je, ale už nebudu nechávat pořezané dřevo na zahradě do jara. Díru vyplním asi PUR pěnou(můj nápad)a zamažu zvenku voskem, natřu kmen tím váp. mlékem a rozvěsím lapače + spálím zbytky, nevím co jinak dělat, ještě zkusím lepové pásy kolem kmene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roman.h - (24) - 6.15 (?), 16.8.2009 8:17

Tak ještě jednou obnovím toto téma.Včera jsem pokácel další napadený strom, v pořadí zatím druhý a zřejmně ne poslední.Příznaky podobné, opadávající jakoby roztrhaná kůra a pod ní opět známe provrtané cestičky.Kolem těchto dírek poletovaly malé černé mušky, jinak jsem nic nespozoroval.Použil jsem některý ze systémových insekticidů jako postřik a nakonec strom zlikvidoval protože poškození byla rozsáhlá na celém kmeni.

Mám tu ještě dvě jabloně s podobnými příznaky o které opravdu nechci přijít, tak zatím bojuji s postřiky a střídám je.

Mimo toto všechno mi ještě něco napadlo thuje, keré usychají a odumřela broskvoň(ale zase vyráží). Ale to už sem nepatří.

Doporučuji všem udělat si procházku po své zahradě a zkonrolovat stromky zda nemají nějakou nemoc.Já osobně podezřívám asi před dvěma lety vybudovanou a stále se zvětšující hromadu ořezaných větví všeho druhu kterou asi 200m od mé zahrady zřídila obec, sváží se tam větve z celé vesnice a podle toho to také vypadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roman.h - (24) - 6.15 (?), 13.10.2010 19:41

Tak nám uběhl další rok a já jsem nucen pokácet dvě jabloně, opět ten samý problém.Nyní na jednom mladém stromku(asi 3 roky) a jednom starším ale pěkně rostlém o který jsem nechtěl přijít, bohužel.Postřiky nezabírají a prevence není možná.

1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.10.2010 10:47

Problém nebude v hromadě větví za vesnicí, spíš ho hledejte na své zahradě. Namátkou - vysoká hladina spodní vody, těžká půda, hluboko zasazený stromek, přehnojení dusíkem,  mrazová kotlina, nevhodně zvolená podnož a odrůda, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
roman.h - (24) - 6.15 (?), 14.10.2010 19:22

Děkuji za reakci, problém se hledá opravdu špatně.Toto je projev nějakého škůdce který mechanicky "vrtá" cestičky pod kůrou která poté odpadne.Projevuje se to zhruba třetím rokem jak na starších tak nyní i na mladém stromku. Ta hromada větví byla myšlená jakožto možné shromaždiště různých škůdců a chorob.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.10.2010 22:27

To, že pod kůrou naleznete biotického škůdce nemusí znamenat, že je prvotní příčinou odumření stromku. Možná napadá až namrzlá, oslabená či odumírající pletiva.
   Málokterý hmyz napadá stejně ochotně mrtvé dřevo (kůru, kambium) jako živé stromy. Suché větve či hromady palivového dřeva mohou být líhní škůdců napadajících podlahy a krovy, ale nebývají takovým rizikem pro zahradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 14.10.2010 23:49

Škoda, že není foto habitusu stromu celého, protože se domnívám (a to prosím bez urážky), že ten i jinak trpí a stromu se vlastně "nepodobá". S takovýmto odumíraním jsem se setkal u starších 2 stromů a to Sudetská reneta, které jsem výrazně zakrátil a přerouboval. Rouby se chytly i rašily asi 2-3 roky a pak slezla kůra napadená biotickými škůdci. Takže suma sumárum tvrdím a vypozoroval jsem i jiná napadení se koná u oslabených stromů z důvodů jakýchkoliv. Skutečně něco odumřelé už napadáno (kromě červotoče) není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika