Sametka podzimní - Trombicula autumnalis



Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?)
6.9.2008 20:53

Milá Romilo, užijte si výlet! a A jak už jsem mockrát psala, Neškrabat! Já byla dnes s Vojtou opět u doktora, vrátilo se mu to impetigo, i když žádný štípance neměl.Když mu nezaberou antb.čeká nás zase špitál.Bude to asi na delší dobu, podle toho co jsem o tom vyčetla.To nám to ty brouci pěkně zavařili.Zdravím Lucka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 35.177 (?), 4.9.2008 16:23

Na mě ty "bestie" útočí od července dosud. Je s podivem, že jen na mě a nikoho dalšího z rodiny-pouze psa. Hmyz mě prostě miluje. I klíště kdyby bylo v celé zemi jediné si ke mně najde cestu. Vypadám hrozně a vážně uvažuji o přihlášce dp leprosária v Rumunsku. Rozdrápu a potřu čistým lihem. Strupy se pak přijatelně hojí, ale dost dlouho. Mám teď nějakou mast na předpis-ten Jacutin, zde zmiňovaný, mi řekli lékaři, že není-Insfectoscab. Stejně ale i po potření 1-2 dny trpím jako pes. Takže stejně postiženým zdar!!! M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 35.177 (?), 4.9.2008 16:25

Jo a dík za typ se Sulikolem jen nevím, jak ty potvory najít. Já netuším, kde to nachytám. Poradíte mi? M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.213 (?), 6.9.2008 8:55

Taky jsem nikdy nenašla "hnízdo" a pokousaní jsme, i když jsem letos překopala půlku zahrady a trávu budu teprve sít. Připojuji se tedy k otázce - jak je najít?

Ale přidám svou trochu do mlýna - kamarádka lékařka mi poradila užívat prášky proti alergii, protože to svědění je hlavně naše alergická reakce. Drbu se pořád, ale nešílím.  Blanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 6.9.2008 9:14

V praxi sa žiadne hniezdo nehľadá. Síra sa aplikuje plošne. (Ak chcete identifikovať "ostrovy sametiek" v trávniku, dá sa použiť napr. lepenka 5x5cm, najlepšie čierna. Takéto štvorce porozkladať pravideľne do rastru 2x2m alebo 3x3m. Sametky sa rýchlo nasťahujú na spodnú stranu a na čiernom podklade budú dobre viditeľné. No a tam, kde sa ich nachytá najviac - tam je "ostrov sametiek". Ovšem po praktickej stránke, toto asi veľa nevyrieši....)

Účinnosť takéhoto zásahu je vždy krátkodobý a dosť pochybný. A to aj v prípade, leď sa použijú iné účinné insekticídy. Na trombikuly platí aj chlorpyrifos, carbaryl a pod. (dá sa teda použiť aj Nurelle D, Dursban a i).

Najúčinnejšou ochranou je asi repelent. Ovšem existujú v podstate 3 skupiny repelentov podľa účinnej látky. Na trombikuly účinkuje len dietyl toluamid, občas označovaný na prípravku ako "DEET" . Repelenty s iným mechanizmom sú v tomto prípade asi vyhodené peniaze.

V pravideľne strihaných a oslnených trávnikoch je tejto hávede menej ako v nepravideľne strihaných plochách, na zatienených miestach, vysokej tráve a pod. Ak nechcete ošetrovať celú plochu, tak skúste okolo miest s pravdepodobne vyšším výskytom vytvoriť "nárazníkovú zónu" širokú 5-6m, tam aplikovať postrek. To by malo výrazne obmedziť "nekoordinované sťahovanie" sametiek volne po záhrade. Ale ono to je všetko dosť pochybné - čo do efektivity.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 75.132 (?), 6.9.2008 14:35

Děkuji za vyčerpávající popis i radu. Letos už to zkoušet nebudu, odjíždím za 14 dnů na měsíc do Jeseníku, tak už tu snad ty potvory nebudou, až se vrátím. Jinak jsem alergik, takže antihistaminika mám, ale nepomáhá mi žádné. Až teď ta mast, kterou jsem výše uváděla. Je to pouze krém, ale stejně to bude "dryják"-je to i na svrab mimo jiné. Jeden den po aplikaci ještě trpím, ale pak to je bez problému a navíc už nemám další nové rozdrásané rány se strupy a po nich ty tmavé fleky. No, i tak jsem "kočka k nakousnutí". Nebýt menší postavy, mohla bych být s žirafama v ZOO. Díky těm flekům by nikdo nepoznal, že tam nepatřím. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 6.9.2008 15:59

Pribalil by som ešte Fenistil Gel, octanovú masť a vyššie spomenutý bezfarebný lak na nechty - na zamáznutie čerstvých pupákov. (Podĺa mňa to je "dosť dobré".) Pekný výlet!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 69.79 (?), 6.9.2008 20:36

Jako správnej alergik Fenistil gel mám a ještě nějaký Psilo-balzám. Ale zaujal mě ten bezbarvý lak na nehty! O tom pouvažuju. Výlet!?! Začínám mít pocit, že než dosuším ovoce, dovařím džemy, vypleju jahody, načešu ovoce... dorazím tam jako správná troska-a ještě flekatá s pupencema. Snad se za ten měsíc vyspím a ještě mě postaví na nohy, abych mohla po návratu "blbnout" s rytím, kompostem, atd..A děkuju M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 69.79 (?), 6.9.2008 20:41

V úplně prvním příspěvku tohoto tématu jsem teď zahlédla -červené pupínky, připomínající kopřivku-to někdo napsal, jak vypadá po ataku sametky. Byla bych za ně vděčna a ráda bych měnila za své boláky připomínající spíše lepru. M.r.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 6.9.2008 20:53

Milá Romilo, užijte si výlet! a A jak už jsem mockrát psala, Neškrabat! Já byla dnes s Vojtou opět u doktora, vrátilo se mu to impetigo, i když žádný štípance neměl.Když mu nezaberou antb.čeká nás zase špitál.Bude to asi na delší dobu, podle toho co jsem o tom vyčetla.To nám to ty brouci pěkně zavařili.Zdravím Lucka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.103 (?), 6.9.2008 23:00

Romila M.R.: 
Nerozumím, tomu, co jsi napsala 4.9.2008 16:23: "Jacutin, zde zmiňovaný, mi řekli lékaři, že není-Insfectoscab". 
Dovolím si ocitovat z přílohového letáku k "Jacutin emu":

"Indikační skupina
Antiparazitikum.
Charakteristika
Účinná látka Jacutinu je lindan (gama-hexachlorcyklohexan). Insekticidní (k hubení hmyzu) účinek lindanu spočívá v jeho působení na nervový systém parazitů, což má za následek smrt v důsledku celkového ochrnutí."

Jacutin emulzi jsem zde na základě vlastních výborných zkušeností doporučoval já. Předepsala mi ho lékařka, působící řadu let na kožním oddělení v ÚVN Praha. Proto se obávám, že se tebou zmiňovaní lékaři mýlí. V přilohovém letáku k Jacutin emulze sice není sametka výslovně uvedena, používá se hlavně proti zákožce svrabové, ale to je podobná ne-li horší pakáž.

Možná by fungoval i Jacutin gel, který by měl být k sehnání i bez předpisu, ale nezkoušel jsem ho. Používám jen emulzi.
 
Pupence zásadně neškrábat, hrozí infekce. Hnědé fleky jsou následkem nekrózy tkáně, způsobené enzymy sametky.

Zdravím a přeji hezký výlet - JL  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika