Sametka podzimní - Trombicula autumnalis



host - 15.147 (?)
29.8.2007 16:33

mohu jen srovnávat. Sametku jsem chytla u rodičů na zahradě. Zde se pravidelně seká tráva a zahrada je velice upravená. Fakt, v širokém dalekém okolí není vodní zdroj, žádný potok, jezírko, nádržka, nic, jen pole a pole .

U sebe o 100km dál mám také zahradu a celá léta nepamatuji, že by mne zde něco takového otravovalo. Zahradu sekám 2x v roce, mám zde husté keře i zanedbané kouty. Člověk by řekl ráj pro sametky, no a ani jedna. Jelikož se jedná o celkem vyrovnaný ekosystém, musí v přírodě mít sametka predátory, které zřejmě fungují někde v plné míře a jinde nejsou. Jelikož je sametka tak strašně mrnavá, musí i predátor být poměrně malý. Možná jsme si ho vyhubili my lidé sami tím jak vše stále stříkáme a sametka zdá se přežila zatím co predátoři nikoli. Bohužel, nezbývá pak jen mazat tekutým pudrem a to je všechno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 15.147 (?), 29.8.2007 16:33

mohu jen srovnávat. Sametku jsem chytla u rodičů na zahradě. Zde se pravidelně seká tráva a zahrada je velice upravená. Fakt, v širokém dalekém okolí není vodní zdroj, žádný potok, jezírko, nádržka, nic, jen pole a pole .

U sebe o 100km dál mám také zahradu a celá léta nepamatuji, že by mne zde něco takového otravovalo. Zahradu sekám 2x v roce, mám zde husté keře i zanedbané kouty. Člověk by řekl ráj pro sametky, no a ani jedna. Jelikož se jedná o celkem vyrovnaný ekosystém, musí v přírodě mít sametka predátory, které zřejmě fungují někde v plné míře a jinde nejsou. Jelikož je sametka tak strašně mrnavá, musí i predátor být poměrně malý. Možná jsme si ho vyhubili my lidé sami tím jak vše stále stříkáme a sametka zdá se přežila zatím co predátoři nikoli. Bohužel, nezbývá pak jen mazat tekutým pudrem a to je všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.132 (?), 2.9.2007 17:41
Již několik let se na naší zahradě potýkáme se sametkou podzimní. Na štípance pomáhá natíraní francovkou Alpa, tak do dvou dnů přechází svědění a velmi se uleví. Jen bych chtěla podotknout, že zahradu jsme nikdy nestříkali žádnými chemikáliemi a myslím, že přirozeného predátora jsme takto nevyhubili. Samozřejmě uvítám každou dobrou radu, jak se sametky zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 250.134 (?), 21.9.2007 23:57

Sametka se přemnoží většinou na plochách, kde je nějakým způsobem porušena přírodní rovnováha. Sekáním trávy se hubí její přirození nepřátelé. Rovněž postřiky, herbicidy a jiná chemie zvyšuje rozmnožení jednoho druhu na úkor jiných. Jediná pomoc je ekologicky vyvážená  zahrada s fytobiodiverzitou. Myslíte-li si, že anglický trávník je to pravé, co příroda potřebuje, jen ať vás hmyz žere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 93.2 (?), 28.9.2007 13:57
Tak u nás o anglickém trávníku nemůže být ani řeči, občas prostě  posekáme, a také chemie u nás nemá místo. Přesto se tu sametky / svilušky objevily a teď je to přímo hmyzí teror. Dostat někoho na zahradu v srpnu a září je dřina a všichni po hodině prchají do vany, aby škody minimalizovali. Mám na zahradě jabloně (letos bez jablek), tak nevím, co nás to vlastně vždycky  tak  poštípe. A stále nemohu zjistit, jak vlastně k tomu dojde, že na zahradě se tahle pohroma náhle objeví a už nikdy neodejde... Poraďte, prosím, víte-li jak na to!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.12 (?), 10.12.2007 16:36

S potěšením zjišťuji, že můj téměř rok starý dotaz na to, jak se definitivně zbavit sametky, vyvolal značný ohlas. Přestože nikdo zázračné řešení neobjevil, může nás - nás postižené - utěšit to, že nejsme sami, a že jsme si to nezavinili (jak někteří neznalí naznačují. A těm, kdož o sametce vědí pouze to, že je to "šmed nepříjemnej" pár slov: Sametka je půdní roztoč se zajímavým vývojem. Samička kladě na jaře do půdy několik set vajíček, ze kterých se líhnou larvy. Jsou poměrně malé, měří 0,25-0,5 mm. Larvy číhají v trávě a keřích na okolo jdoucího hostitele. Pokud jej najdou, zachycují se na povrchu jeho kůže, pomocí slin rozkládají tkáň a vzniklou tekutinu sají. Zhruba během týdne zvětší několikrát svůj objem, ze svého dočasného hostitele odpadnou a další vývoj dokončují v půdě. Larvy sametek se usazují na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, podpaží a v místech, kde se vytvářejí kožní řasy. Vyvolávají silnou svědivost a vlášť těžký průběh může mít onemocnění u alergických jedinců. A nic lepšího, než Difusil jsem doposud neobjevil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.237 (?), 18.11.2010 21:55

Dobrý den, píšu sice později, ale snad to nevadí. Zaujala mě informace, že na někoho sametka jde a na jiné ne. Něco podobného je i s klíšťaty. U nás se traduje, že pokud někdo jí před návštěvou lesa B komplex, má menší šanci chytit klíště.  Nemohlo by to platit i u jiných parazitů? Třeba jim nebude vonět pot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.166 (?), 24.12.2007 22:06

...Vážení,

  Příroda je natolik citlivá a složitá bytost, že nestačí mít vše "u sebe" v pořádku. Stačí, že JEDEN soused ze 100 má anglický trávník a JEDEN z 1000 antrakózu fazolí a JEDEN z 10000  vyveze fůru shnilých jablek opodál támhletoho lesíku a... máme následky všichni v přilehlých obcích v okruhu 10 kilometrů. Co dělat proti sametce?

a, CHEMICKY: Slít celou zahradu Basudinem -Zahrada 2 roky neobyvatelná...

b, MECHANICKY: Měnit často režim pěstování - Jeden rok posypat popelem a nechat zarůst plevelem, další rok monokultura hrachu, další rok každý m2 cosi jiného,  potom rigolování na 3 rýče,  zavézt  kravským hnojem..., potom brambor, nebo zaset trávník,...  prostě měnit podmínky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 24.12.2007 23:39

Vážený, nebo vážená? Moc to všechno prožíváte. Toto jsou stránky pohodových lidí, kteří většinou mimo své povolání mají velikého koníčka a to je příroda. Není to skutečně banda hlupáků, kterým je třeba anonymě spílat. Prostě něco neví, tak se tady zeptají. O tom tyto stránky jsou. A kdo o dané problematice něco ví, tak napíše svůj názor, nebo zkušenost. Mimochodem, kdyby to v přírodě fungovalo tak, jak to katastroficky popisujete, tak už zřejmě dávno kolem nás nic není. A při pohledu z okna vidíme, že je to jinak. Otevřte si pivko a buďte v pohodě. To Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.181 (?), 25.12.2007 15:26

Hele Stanislawe, ty se taky hoď do pohody. Každý si může říci svůj názor !!!  A to, že ty se podepíšeš, to neznamená, že taky nejsi anonym. Tvůj podpis může být vymyšlený. Pokud nejsi přihlášený, tak prosím nikoho nenazývej anonymem.  Vojta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 25.12.2007 21:37

Pane Vojto, prosím o vykání. Je mi 54 roků a jsem zvyklý si s lidmi vykat. A jistě to už nebudu měnit. Moje jméno je pravé, opravdu necítím potřebu se skrývat. Pěkný večer přeje Stanislaw Šmakal:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika