Sametka podzimní - Trombicula autumnalis



host - 122.181 (?)
25.12.2007 15:26

Hele Stanislawe, ty se taky hoď do pohody. Každý si může říci svůj názor !!!  A to, že ty se podepíšeš, to neznamená, že taky nejsi anonym. Tvůj podpis může být vymyšlený. Pokud nejsi přihlášený, tak prosím nikoho nenazývej anonymem.  Vojta.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 15.147 (?), 29.8.2007 16:33

mohu jen srovnávat. Sametku jsem chytla u rodičů na zahradě. Zde se pravidelně seká tráva a zahrada je velice upravená. Fakt, v širokém dalekém okolí není vodní zdroj, žádný potok, jezírko, nádržka, nic, jen pole a pole .

U sebe o 100km dál mám také zahradu a celá léta nepamatuji, že by mne zde něco takového otravovalo. Zahradu sekám 2x v roce, mám zde husté keře i zanedbané kouty. Člověk by řekl ráj pro sametky, no a ani jedna. Jelikož se jedná o celkem vyrovnaný ekosystém, musí v přírodě mít sametka predátory, které zřejmě fungují někde v plné míře a jinde nejsou. Jelikož je sametka tak strašně mrnavá, musí i predátor být poměrně malý. Možná jsme si ho vyhubili my lidé sami tím jak vše stále stříkáme a sametka zdá se přežila zatím co predátoři nikoli. Bohužel, nezbývá pak jen mazat tekutým pudrem a to je všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.132 (?), 2.9.2007 17:41
Již několik let se na naší zahradě potýkáme se sametkou podzimní. Na štípance pomáhá natíraní francovkou Alpa, tak do dvou dnů přechází svědění a velmi se uleví. Jen bych chtěla podotknout, že zahradu jsme nikdy nestříkali žádnými chemikáliemi a myslím, že přirozeného predátora jsme takto nevyhubili. Samozřejmě uvítám každou dobrou radu, jak se sametky zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 250.134 (?), 21.9.2007 23:57

Sametka se přemnoží většinou na plochách, kde je nějakým způsobem porušena přírodní rovnováha. Sekáním trávy se hubí její přirození nepřátelé. Rovněž postřiky, herbicidy a jiná chemie zvyšuje rozmnožení jednoho druhu na úkor jiných. Jediná pomoc je ekologicky vyvážená  zahrada s fytobiodiverzitou. Myslíte-li si, že anglický trávník je to pravé, co příroda potřebuje, jen ať vás hmyz žere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 93.2 (?), 28.9.2007 13:57
Tak u nás o anglickém trávníku nemůže být ani řeči, občas prostě  posekáme, a také chemie u nás nemá místo. Přesto se tu sametky / svilušky objevily a teď je to přímo hmyzí teror. Dostat někoho na zahradu v srpnu a září je dřina a všichni po hodině prchají do vany, aby škody minimalizovali. Mám na zahradě jabloně (letos bez jablek), tak nevím, co nás to vlastně vždycky  tak  poštípe. A stále nemohu zjistit, jak vlastně k tomu dojde, že na zahradě se tahle pohroma náhle objeví a už nikdy neodejde... Poraďte, prosím, víte-li jak na to!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.12 (?), 10.12.2007 16:36

S potěšením zjišťuji, že můj téměř rok starý dotaz na to, jak se definitivně zbavit sametky, vyvolal značný ohlas. Přestože nikdo zázračné řešení neobjevil, může nás - nás postižené - utěšit to, že nejsme sami, a že jsme si to nezavinili (jak někteří neznalí naznačují. A těm, kdož o sametce vědí pouze to, že je to "šmed nepříjemnej" pár slov: Sametka je půdní roztoč se zajímavým vývojem. Samička kladě na jaře do půdy několik set vajíček, ze kterých se líhnou larvy. Jsou poměrně malé, měří 0,25-0,5 mm. Larvy číhají v trávě a keřích na okolo jdoucího hostitele. Pokud jej najdou, zachycují se na povrchu jeho kůže, pomocí slin rozkládají tkáň a vzniklou tekutinu sají. Zhruba během týdne zvětší několikrát svůj objem, ze svého dočasného hostitele odpadnou a další vývoj dokončují v půdě. Larvy sametek se usazují na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, podpaží a v místech, kde se vytvářejí kožní řasy. Vyvolávají silnou svědivost a vlášť těžký průběh může mít onemocnění u alergických jedinců. A nic lepšího, než Difusil jsem doposud neobjevil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.237 (?), 18.11.2010 21:55

Dobrý den, píšu sice později, ale snad to nevadí. Zaujala mě informace, že na někoho sametka jde a na jiné ne. Něco podobného je i s klíšťaty. U nás se traduje, že pokud někdo jí před návštěvou lesa B komplex, má menší šanci chytit klíště.  Nemohlo by to platit i u jiných parazitů? Třeba jim nebude vonět pot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.166 (?), 24.12.2007 22:06

...Vážení,

  Příroda je natolik citlivá a složitá bytost, že nestačí mít vše "u sebe" v pořádku. Stačí, že JEDEN soused ze 100 má anglický trávník a JEDEN z 1000 antrakózu fazolí a JEDEN z 10000  vyveze fůru shnilých jablek opodál támhletoho lesíku a... máme následky všichni v přilehlých obcích v okruhu 10 kilometrů. Co dělat proti sametce?

a, CHEMICKY: Slít celou zahradu Basudinem -Zahrada 2 roky neobyvatelná...

b, MECHANICKY: Měnit často režim pěstování - Jeden rok posypat popelem a nechat zarůst plevelem, další rok monokultura hrachu, další rok každý m2 cosi jiného,  potom rigolování na 3 rýče,  zavézt  kravským hnojem..., potom brambor, nebo zaset trávník,...  prostě měnit podmínky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 24.12.2007 23:39

Vážený, nebo vážená? Moc to všechno prožíváte. Toto jsou stránky pohodových lidí, kteří většinou mimo své povolání mají velikého koníčka a to je příroda. Není to skutečně banda hlupáků, kterým je třeba anonymě spílat. Prostě něco neví, tak se tady zeptají. O tom tyto stránky jsou. A kdo o dané problematice něco ví, tak napíše svůj názor, nebo zkušenost. Mimochodem, kdyby to v přírodě fungovalo tak, jak to katastroficky popisujete, tak už zřejmě dávno kolem nás nic není. A při pohledu z okna vidíme, že je to jinak. Otevřte si pivko a buďte v pohodě. To Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.181 (?), 25.12.2007 15:26

Hele Stanislawe, ty se taky hoď do pohody. Každý si může říci svůj názor !!!  A to, že ty se podepíšeš, to neznamená, že taky nejsi anonym. Tvůj podpis může být vymyšlený. Pokud nejsi přihlášený, tak prosím nikoho nenazývej anonymem.  Vojta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 25.12.2007 21:37

Pane Vojto, prosím o vykání. Je mi 54 roků a jsem zvyklý si s lidmi vykat. A jistě to už nebudu měnit. Moje jméno je pravé, opravdu necítím potřebu se skrývat. Pěkný večer přeje Stanislaw Šmakal:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika