Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Škůdci > Jak se zbavit včel samotářek?

Jak se zbavit včel samotářek?

host - xxx.xxx.148.177 (?)
11.4.2017 22:48
Nevím co chcete. Napřed poznejte hmyz. Apis mellifera si vás dnes nevšimne, ani kdyby z vás crčelo, nebo jste páchl jako rozčílený tchoř. Včelařil jsem cca padesát let a dovolil jsem si jít do včel jen v kraťasech, bez toho abych je vyprovokoval k bodavým útokům. Proč jim ty hluchavky berete, to je totéž, jakoby vám při obědě někdo sebral vytoužený řízek, ale včela to přesto bere jinak. Pro vás bude to město lepší volba.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

host - xxx.xxx.165.142 (?)
1.5.2016 22:13, počet návštěv: 14561
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

já mám problém se včelami samotářkami (vypadá to na ně, nejsem si ale na 100 % jistá) - mám jediný vchod do domu přes průjezd, kde se, jakmile se oteplí, to "černá" včelkami - dělají díry do zdí (starý dům,"vepřák" a staré omítky), ale i do trámů nad vjezdem, který provrtávají, nalétávají i do chodby... je to volný prostor, stříkání sprejem je zbytečné, spíš jestli někdo neví čím ošetřit zdi a trámy, aby jim nechutnaly a nezabydleli se???

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.248.198 (?)
1.5.2016 22:44
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ach jo.

Urobte im hniezda, potom nepojdu kam nechcete.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.246.135 (?)
1.5.2016 22:58

az take samotarky to nie su ked sa to tam "cerna"

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.228 (?)
2.5.2016 7:54

Máte starý, ještě zdravý a ekologický dům z vepřovic a dřeva a máte být na to pyšná a naučit se s tím žít. Včely se k vám stěhují, protože je to pro ně ideální prostředí... moc možností v dnešní,,betonové" době už nemají. Místo toho je likvidujete chemickým sajrajtem a celkem nechápu proč? Tyto včely nejsou vůbec agresivní(také jich mám hodně v zahradě)

Připojit reakci

3.5.2016 12:46

jo v zahradě by mi nevadily, ale když nemůžete projít průjezdem aniž byste vyhýbasli včelám, asi by se vám to taky nelíbilio, mám v průjezdu auto, jiný vchod do momu nemám, a tak nějak se domů dostat musím, a neustálé bzučení včel, které mi lítají až do chodby a tam dělají díry do zdí... prostě taky mám právo na život!!! nikdo ke mně nechce jít dál, lidi se prostě bojí

Připojit reakci

pkovarik (1328) - xxx.xxx.112.187 (?)
2.5.2016 8:04

"vypadá to na ně, nejsem si ale na 100 % jistá"

Jak chcete poradit a vyřešit problém s něčím, když ani sama nevíte s čím? Nejdřív hmyz 100% identifikujte, až pak můžete učitnit vhodná opatření podle druhu hmyzu.

Připojit reakci

vyslouzil (17169) - xxx.xxx.15.90 (?)
2.5.2016 9:47

Černá se samotářkami - není to trochu protimluv?
Že by včely provrtaly trám? A čím, prosímvás?

Připojit reakci

3.5.2016 12:57

"Některé druhy si budují chodbičky pro hnízdo sami, těm stačí připravit jen vhodný terén. Může to být např. hlinitopísčitý břeh nebo pěšina; kamenná zídka v zahradě slepená hliněnou maltou místo betonem; zahradní domek nebo zídka z neomítnutých nepálených cihel nebo alespoň zděný na velmi chudou vápennou maltu. To vše je ideální terén pro zemní včely: pískorypky, ploskočelky, chluponošky. Včely drvodělky zase nepohrdnou starým ztrouchnivělým dřevem - třeba uschlou napůl ztrouchnivělou hrušní v koutě zahrady, plnou chodbiček po "dřevokazném" hmyzu... :

Připojit reakci

host - xxx.xxx.116.16 (?)
2.5.2016 9:47

Ještě jsem nepotkal nikoho, koho by bodla včela samotářka, může se stát, že bodne čmelák, ale to jen v případě, že si s ním moc důvěrně hraji. Když si tazatelka nebude všímat hmyzu, tak hmyz si jí také nebude všímat. Vyjimkou jsou klíšťata a komáři, mělo by se správně psát komářice, protože krev pijí jen samice. Včely samotářky a všechny její kamarádky jiného druhu, jsou nejlepšími opylovači, už proto, že snášejí nižší teploty než včela medonosná. Jestli je tam nechcete, tak jim udělejte domečky (návodů je habaděj). dům si opatřte správnou omítkou, na vepřák nemůžete nahodit cokoliv a povrch můžete napustit některým z bohatého výběru penetračních přípravků.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.23 (?)
29.6.2017 0:17

Pěkně napsáno. Na terase u střechy mám také včelky samotářky a není jich málo. Mají tam pítko a jsou za to vděčné. Nikdy mi neublížily a to jim i v tom jejich hemžení kolem mě dolévám vodu do pítka, čistím pítko a zabezpečuji větvičkami, aby na ně mohly usedat a neutopily se. Jsem jim vděčná za opylení rostlin na terase, ale i na blízkých malinících, když kvetly. Na zahradě pěstuji medonosné bylinky a květiny, abych opylovače přilákala.

Je možné vyrobit i hmyzí domečky z přírodního materiálu na příhodném místě a určitě se tam ty včelky (a nejen včelky)rády ubytují.

Buďme za ně rádi, vždyť i toho užitečného hmyzu kolem nás ubývá...

Připojit reakci

ivan z okénka (779) - xxx.xxx.184.133 (?)
2.5.2016 10:02

Když nechcete, aby si dělaly hnízda v stěnách chalupy, v trámech (ony si opravdu dokáží vykousat tu chodbičku na pár vajíček která do ní nakladou, a zásoby krmení), tak jim zkuste udělat nějaké alternativní hnízdiště. Tyhle včelky zastanou v zahradě práci těch velkých, medosnosných, které si stromů v sadu nevšimnou, zejména v době, kdy kvetou řepky a jiné velkoplošné nektar dávající kultury. Co varianta postavit hmyzí hotel (navrtat jim domečky v průměru a hloubce jaké máte ve zdi, trámech, ale i trochu širší, užší) a použít repelent? Ale nepočítejte s tím, že se včelky budou stěhovat ze sluníčka, sucha a tepla někam za dům, do stínu, vlhka, chladna.

Připojit reakci

3.5.2016 12:50

no právě, takže jediné řešení je buď plošné stříkání nějakým prostředkem co je zabije, ale prý existují i nějaké přípravky co se aplikují na stěny a vydrží delší dobu odpuzovat hmyz, doufala jsem, že mi někdo poradí, no další řešení je trámy natřít a stěny oklepat a dát novou cementovou omýtku, ale to se nedá dělat hned...

Připojit reakci

Mimmo (1868) - xxx.xxx.91.93 (?)
11.4.2017 18:04

Nevíte jaký ekologicky přijatelný repelent (aplikovaný na člověka) zabírá na včely? Kolikrát nemůžu za slunečního svitu na zahradě vůbec nic dělat. Zatím zabírá jen silný vítr, déšť, chlad a tma.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.35.202 (?)
11.4.2017 18:14
Pomalu si přečtěte celé vlákno a když se vám nebude nic líbt, tak se odstěhujte zpět do města.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
11.4.2017 19:31

Pokial mate na mysli vcelu medonosnu, mohlo by zabrat nieco, co vyrazne obmedzi potenie, alebo aspon prekryje pach potu. Z vlastnej skusenosti vsak musim potvrdit, ze su aj priepastne rozdiely v agresivite v zavislosti na chovanej linii vciel - t.j. na matke. Kto chova vcely v intravilane, musi sa snazit chovat co najmiernejsie vcely. Ak to nerobi, treba ho donutit. Zvycajne v obdobi kvitnutia repky, ked sa do nej aplikuju neonikotinoidy, ani to vsak nepomoze a vacsina vcelstiev, hoci po zbytok su ako baranky, sa zvykne spravat vyrazne agresivnejsie. 

Ak mate problemy so vcelami samotarkami - tam nepomozem. Tie ani nie su konfliktne.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.4 (?)
11.4.2017 20:15

systemove insekticidy su snad pre velkovyrobcov zakazane,...aspon na kvitnuce plodiny.

Připojit reakci

Mimmo (1868) - xxx.xxx.91.93 (?)
11.4.2017 20:47

Děkuji za radu. Asi máte pravdu. V mém případě to budou jen včely medonosné a navíc mají své dny (nevím proč). Pocení je skutečně dráždí víc než studený člověk. S vyjímkou nespoceného člověka se sekačkou na hluchavkách.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.148.177 (?)
11.4.2017 22:48
Nevím co chcete. Napřed poznejte hmyz. Apis mellifera si vás dnes nevšimne, ani kdyby z vás crčelo, nebo jste páchl jako rozčílený tchoř. Včelařil jsem cca padesát let a dovolil jsem si jít do včel jen v kraťasech, bez toho abych je vyprovokoval k bodavým útokům. Proč jim ty hluchavky berete, to je totéž, jakoby vám při obědě někdo sebral vytoužený řízek, ale včela to přesto bere jinak. Pro vás bude to město lepší volba.
Připojit reakci

PP. (5409) - xxx.xxx.9.135 (?)
12.4.2017 7:20

Jestli jste padesát let včelařil, měl byste být objektivnější a hmyz byste měl mít poznaný (včely). Jestli máte, víte, že nemáte úplně pravdu. Každý má zkušenost jinou. Pokud jde o téma, Mimmo, nezkoušejte žádný repelent, jen by je to víc vydráždilo. Pokud možno bez jakéhokoliv zápachu, voňavky, světlý oblek. To jsou ovšem hraběcí rady, když jste v koridoru. Místní podmínky neznáme a i proto se nedá dost dobře poradit. Všechny dotazy na toto téma zde skončily nijak. Prostě proto, že žádná rada není. Domluvit se s chovatelem je v drtivé většině nemožné, neb on právě zachraňuje svět. Včely se nedají ochočit. Je trochu pravděpodobnost, že v době silné snůšky si vás nebudou všímat, ale do hlavy žádné vidět není a když je jich moc...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.11 (?)
12.4.2017 20:02

Právě, protože jsem tak dlouho včelařil, tak vím, jak se ke včelám chovat a co si můžu, nebo nemůžu dovolit. Za ty roky praxe to přešlo do krve tak, že činnosti provádím automaticky. Poznám, kdy je třeba se včele vyhnout a kdy si ji mohu vzít do ruky. Domluva se včelařem, jak píšete neni možná, ale jen proto, že se včely nedají ochočit a včelař nemusí mít pocit nějakého zachránce. Opravdu nelze házet vše na včelaře a jeho včely. Z vlastní zkušenosti vím, jaké situace může vytvářet soused zaškvara. On sám na své zahradě celkem nikdy nic nekonal, ale když dalšímu sousedovi kvetl mák, tak byl s motykou iniciativa sama, kopal o dušu, navlékal na sebe tepláky, kolem krku motal šálu, na hlavě kulicha, na nose uzavřené ochranné brýle a při tom vykřikoval, že je třeba se mnou a mými včelami dělat pořádek. Měl jsem štěstí, protože na tehdejším MěNV, seděl rozumný soudruh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.50 (?)
13.4.2017 9:02

Děkuji za cenné rady p. 252.11 a 205.204 ohledně šetrné ochrany před dočasně agresivními včelami (možná) zasaženými Calypsem apod. Žádost o radu na ekologicky šetrný repelent neznamená nenávist k včelám a včelařům. Asi jsem se nevyjádřil přesně a je mi to líto.

K dalším dotazům a doporučením expertů:

Napřed poznejte hmyz: znám detailně z vlastního pozorování celý životní cyklus asi stovky různých druhů hmyzu. Jezdím pravidelně na entomologické burzy a za posledních 10 let jsem přečetl o hmyzu asi sto knih a odborných publikací. Takže se snažím. Přesto připouštím, že jsou mezi námi i entomologové na profesionální úrovni, kteří rozumějí všem druhům hmyzu. Pro amatéra je deset milionů druhů skutečně moc.

Proč jim ty hluchavky berete? Na své zahradě nechávám včelám až do úplného odkvětu asi 25000 kvetoucích hluchavek nachových. Možná jich někdo nechává víc. Protože vsak nepoužívám herbicidy, snažím se umožnit na „kvetoucí louce“ život i některým kulturním rostlinám. Část zaplevelených hluchavek ač nerad vysekávám; obvykle za šera.

Odstěhujte se zpět do města: v ČR bydlím ve městě a právě tam jedu. Na svých častých zahraničních cestách však přespávám na dvou zahradách ve dvou různých zemích EU. Ta největší není na typické vesnici. Je to městys s asi tisícem domků, 20 obchody, vlastním úřadem práce apod. Včely tu tolik nevymírají, protože někteří parazitující roztoči v létě nepřežijí v úlech tak velké teplo.

Миммо

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
12.4.2017 6:39

Kosacka ich drazdi vibraciami sama osebe, nielen ked nou kosite vcely. Pri vsetkej ucte, pride mi to ale barbarske. Ked uz, stacilo by pockat do vecera a potom kosit. Navyse, pokial su tam len hluchavky, nevidim dovod sa ich zbavovat - ja ich pri okopavani vzdy obchadzam. Niezeby z nich vcely mali nejaku extra znasku, najma nie uz teraz, ked uz kvitnu ovocne stromy, ale je to skora znaska a navyse radsej si necham po zahrade semenit takuto lahko odstranitelnu a peknu burinku, nez aby jej miesto zabralo nieco horsie. Boli doby, ked sa nepouzivali herbicidy a po zatve sa strniska hned nediskovali. Vtedy tam rozkvitol cistec (hluchavka s bielymi kvetmi) a bola z toho jedna z hlavnych znasok. Taketo krasne buriny ale boli davno zlikvidovane a na poliach zostali len pupenec, pyr, pichliac a podobne neprijemne a nevzhladne buriny.

Připojit reakci

konvalinka (1095) - xxx.xxx.240.228 (?)
12.4.2017 12:52

Nepomůže nějaký klasický repelent? Muž má na kurtu zase takové ty super ovády, co jsou na koních a hovězím(máme za domem chovatele koní) a koupil si tuším v lékárně nějaký repelent, který je myslím bio a i voní dokonce. Název bohužel nevím, má ho v tenisové tašce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.243 (?)
11.4.2017 23:04
Neházejte všechno na včely, nebo včelaře. Včela navíc neni tvorem, který by se nechal cvičit Po těch svinstvech co jste zmínil, se většina včel nevrátí domů a ty co přežily mají jiné starosti, než nahánět nějakého vystrašeného měšťáka. Najděte si někoho, kdo má panický strach ze psů. Vemte ho do parku za nějakým pejskařem, který ma psa s prošedivělým čumákem a s polovinou zubů, který za celý svůj psí život nikoho nekousl, v rodině hlídal děti a nechal si od nich líbit neskutečné věci a uvidíte, že tento psí kmet na toho vystrašeného poseroutku zaútočí a kousne. Něco podobného funguje i u hmyzu.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.177.224 (?)
11.4.2017 23:09

"Nebijte Mimmo"! Aspoň je nechtěl hubit, ptal se jen na repelentů..
*
Své dny, myslím teď včely medonosné, mají v době intenzivní snůšky z jednoho zdroje pokud se pohybujete v jejích letovém koridoru. V tom případě nepomůže nic. Ani kdybyste se celý zapytloval jako muslimka. Zpočátku zaútočí jedna, tři, šest a zanedlouho jich na sobě máte mraky. Zpocení, alkohol, voňavky, kouření je ještě více vydráždí. A vůbec nejhorší je, když se v té době ještě blíží bouřka.
Jediná možnost je počkat až začne kvést něco jiného a změní směr jejich letu.
Uvádí se, že včely odpuzuje meduňka, ale dle mých zkušenosti jen omezeně a ve výše uvedeném případě nebude fungovat vůbec!
*
Včely divoké, samotářky apod. tvoří tak malá společenství, že je celkem vzácné se s nimi potkat. A agresivní nejsou.

Rafael.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.4 (?)
11.4.2017 23:44

Je to zvlastne. Prave dnes v spravach hovorili o velkom uhyne vciel. Je to trochu zimou ale aj posledym chladnym letom a nejakymi parazitmi vciel. Vela faktorov naraz. Vcely boli pred zimou velmi slabe, aby prezili. Mna tesi, ze na nasich rozkvitnutych stromoch to intenzivne bzuci. Tak azda vacsina prezila aspon tu na juhu.

Připojit reakci

konvalinka (1095) - xxx.xxx.240.228 (?)
12.4.2017 13:01

Chladným létem?indecision a to bylo prosím kde? U nás tedy rozhodně nenoSynovec má asi 150m vzdušnou čarou od našeho domu 4 úly, tak jsem ráda, že mám opylovače. Jeho včely nikoho neobtěžují, protože je má v rohu, na konci zahrady, v krajním domě, dost daleko od sousedů. V zahradě mám také plno čmšldů a samotářek a jsem doslova nadšená, když objevím hnízdo někoho z nich. Snažím se jim i nechávat materiál na stavby. Už několik let jsem si chtěla pořídit čmelník, ale vždycky je vyprodají, než si po Vánocích vzpomenusad

Připojit reakci

vyslouzil (17169) - xxx.xxx.67.66 (?)
3.5.2016 13:04

ony si opravdu dokáží vykousat tu chodbičku na pár vajíček která do ní nakladou...
...lítají až do chodby a tam dělají díry do zdí...

Včely si umí vyhrabat díru v zemi, ve spáře zvětralého zdiva, ve dřevě strouchnivělém nebo vyvrtaném jiným dřevokazným hmyzem. Zdravé dřevo a běžnou omítku neprokoušou. 
   Vezmu to zpět, najdete-li seriózní odkaz svědčící o opaku.

Připojit reakci

5.5.2016 19:16

nevím co rozporujete, přeci jsem psala že mám dům z vepřovic, a starý... kde by se ve stoletém domku našlo zdravé dževo a běžná omítka???

Připojit reakci

3.5.2016 13:00

no buď samotářky, nebo zemní včely je jich totiž víc druhů - koukám, že tady je víc "neználků" než jsem si myslela... :) : mezi zemní včely patří pískorypky, ploskočelky, chluponošky. Včely drvodělky

Připojit reakci

bohous (83) - xxx.xxx.34.135 (?)
5.5.2016 20:55

Zdravím, u nás máme něco podobného - včely maltářky. Vyplní každou štěrbinu na domě, dokonce i díry ve skládacím sušáku na balkoně. Necháváme je ale žít, nijak neškodí, naopak, jsou moc užitečné na zahradě pro opylení, běžné včely v okolí moc nejsou. Nikdy na nás nezaútočily a tuším, že jsou i chráněné.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.2 (?)
5.5.2016 21:20

Máme je v odkorech, ty jsou dobré na zatápění. Koupit, nařezat a uložit na kraji pozemku, do podzimu máte klid. TTyhle podvůrky se blbě fotí, jsou hodně rychlé, což mě štve.

Jinak nechápu co za lidi se dnes stěhují na vesnice, moje pitomá sousedka obtěžuje s požadavkem úplného zatrávněni sousedních pozemků. Nesnáší květiny, nesnáší stromy a nechápe co je příroda. Totálně vymaštěný panelákový *******

Připojit reakci

host - xxx.xxx.26.22 (?)
16.9.2017 17:35

Chytříí lidé vědí, že samotářky jsou mírumilovné a nemají žihadla! Chytří lidé naopak samotářkám staví domečky a lákají je do svých zahrad a pozorují je a učí to i své děti. Jsme jako celek ohavná stvoření, kteří vše kolem jen hubí a zamořují jedy. Proto je čím dál víc nemocí a alergií! 

Samotářka nevyvrtá do dřeva díry, pokud se to dřevo už samo stářím nerozpadá.. Používá dírky po dřevokazném hmyzu. Nepoužívejte jedy!!! Nebojte se jich, pozorujte je z blízka. Zamilujte si je!  Staňte se jejich ochránci. Tam kde samotářky nechcete mít udělejte cementovou omítku, otvory v dřevu zatmelte. 
Ale všechno bydlení, které jste samotářkám takto zničili jim nahraďte a vytvořte jinde. Návodů na vytvoření domečků pro samotářky najdete na internetu mnoho. Zahoďte jedy, nepodporujte firmy co se jedy zabývají. Nebuďte smrťáci! Milujte přírodu a chtaňte ji, buďte příkladem celé rodině dětm, sousedům. Děkuji! Jan

Obrázky:
Domečky pro smotářky
Domečky pro smotářky
Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.9 (?)
16.9.2017 17:56

yes

Připojit reakci

PP. (5409) - xxx.xxx.9.135 (?)
16.9.2017 18:14

samotářky jsou mírumilovné

Ano

a nemají žihadla!

Mají. Jsou to včely.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Hraboši v bramborách a na paprice atd322.7.201986
Čí to je hovínko? 2122.7.201912443
Housenky na převislé okrasné vrbě 119.7.2019112
Krytonosec318.7.2019410
Velký brouk s dlouhými tykadly 414.7.2019386