Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ja som bojoval s krtom 2 roky nez som prišiel na spôsob ako nad ním zvíťaziť. Vyskúšal som už všetko, karbit, dymovnice, otravu, pasce, zvukové plašiče, plyn ale nič nepomáhalo. Raz som tak beznádejne sedel pod slnečníkom pofajčoval, pozeral na svoj zničený anglický trávnik a vtedy mi to došlo. Trávnik je rovnako ako akvárium "živý organizmus". V akváriu keď sa vyskytnú riasy, tiež nemá zmysel nalievať chémiu lebo tá pomôže iba dočasne, treba hľadať príčinu a tú odstrániť.

Aká je teda príčina, že sa krtko zdržuje iba na mojom trávniku a nie v záhrade? Pretože sa tam cíti dobre. Má čo žrať. Takže riešenie je vyhladovať ho!

Žížaly a ostatný hmyz sa zdržuje v pôdach kt. su pH zásaditejšie, dostatočne vlhké a obsahujú dostatok rozkladajúceho sa organického materiálu.

1. Organický materiál su zvysky pokosenej trávy. Treba používať zberný kôš, prípadne ho častejšie vysýpať, tak aby na trávniku ostávalo čo najmenšie množstvo zbytkov. Rovnako je dôležitá pravidelná min. 2x ročne vertikutácia trávnika, teda vyhrabanie mačiny.

2. Z vlhkosťou nič nenarobíme, trávnik potrebuje veľa vody.

3. Zmerať pH pôdy. Často býva v návodoch na starostlivosť o trávnik uvádzané vápnenie. To sa však vykonáva iba na extrémne kyslých pôdach. Optimum pre trávnik je 5,5-6,5

Keďže svoj trávnik pravidelne kosím, používam zberný kôš a 2x ročne vyhrabávam mačinu, jediné čo som mohol urobiť bolo zmerať pH pôdy. A tu bol ako sa hovorí "pes zakopaný". pH mojho trávnika bolo viac ako 7,5. Niet divu, okr. Malacky, tvrdá pôda a ešte tvrdšia studničná voda.

Okamžite som prestal používať komerčné hnojivá a začal som si miešať svoje vlastné tak aby okrem hnojenia trávnika došlo aj k okyseleniu pôdy. Ako zdroj dusíka som použil síran amónny, fosforu superfosfát a draslíka síran draselny. Už po druhej aplikácii hnojiva došlo výraznému poklesu pH a na trávniku sa prestali tvoriť kopčeky od krtka. Ten sa na oplátku presťahoval susedovi.

Nedávno sa mi potvrdila moja teória, ked som v rohu trávniku instaloval pre svoju dcéru plastový domček. Ako podklad som použil umelý trávnik a samozrejme som ho položil na pôvodný živý. Po 2 týždňoch som si všimol, že presne pozdĺž domčeka je tráva ponadvyhovaná od krta. Nazrel som teda do domčeka a odokryl umelý trávnik. Pod ním bolo vďaka rozkladajúcej sa stráve plno roznych červov, hrobákov a žížal. Krt sa jednoducho presunul tam kde mal najviac potravy. Rozkladajúcu trávu som vyhrabal, aj skorenmi, vysypal pieskom a znovu položil umelý trávnik ako podklad pod domček. Hmyz zmyzol a zmyzol ak krt...

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika