Foliový tunel z ohebných trubek



mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.80 (?)
11.12.2017 18:54

já používám tohle

je ohebná, levná a lehce zdrsněná, nicméně folii neublíží, roxory folii poškozují..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.12.2017 17:30

Jsem na tom právě naopak. Dnes jsem musel vyhodit zničenou fólii ze dvou koupených tunelů. Možná tu kostru znovu využiju s novou fólií. To, co mi dobře posloužilo bylo zhotoveno z přestřižených ocelových kruhů o průměru 50cm. Tloušťka oceli pouhých 3,5 mm. Kruhy byly navlečeny v kapsách tunelu, takže fólie nebyla na nich jen položena. Kruhy je možno roztáhnout, pokud chceme širší a nižší tunel nebo naopak. Materiál kruhů je velmi pružný a tuhý a není ani rezavý. Vzhledem k malé tloušťce materiálu bylo zabodnutí do jakékoliv zeminy velmi snadné. Fólie bohužel nevydržela celoroční dávku UV záření. Pokud bych hledal jiný materiál, tak spíše trvanlivější fólii. Kruhy bych za žádný plast neměnil. Jak praví klasik, na své kruhy si nenechám sáhnout.

Kruhy
Kruhy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.17 (?), 11.12.2017 18:51

Já zase nedám dopustit na střešní latě a plastové spojky. Udělám z toho foliák vyský jako nízký tunel, vysoký jako skleník, široký jak potřebuji. Jde jen o to jak dlouhé střešní použiji. Plastových spojek mám dost a v srpnu z nich dělám valbovou střechu nad rajčata.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.79 (?), 11.12.2017 19:08

pvc trubky jsou určeny na rozvod pitné vody, používají se třeba v mořské akvaristice, výluhu z nich bych se nebál. na malý fóliáček nebo netkankovej tunel by možná nebyla špatná alternativa hromosvodovej drát, levnej, ohebnej, jen aby byl dostatečně hladkej na povrchu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.17 (?), 11.12.2017 18:08

Opravdu používáte pro foliovník roxor?  Co tomu ta foie říká?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 11.12.2017 18:29

No ja som vychadzal z povodneho linku, kde sa to pouzivalo pre akysi mini-foliovnicek. Tam by kdejaky roxor hravo posluzil, nemyslim, ze by to vrubkovanie malo foliu nejako velmi nicit (vzhladom na male plochy by vietor neposobil velkou silou). Pripadne sa pouzije nejaky silnejsi drot, alebo hladka zelezna tyc (roxor bez vrubkovania) zvoleneho priemeru. Foliovnik, ktory som kedysi pouzival, bol vyrobeny z lesenarskych trubiek - 2 čelá + asi 6 ohnutých trubiek ako rebrovanie + 2 rovne trubky s navarenymi T-ckami na umiestnenie rebier pri zemi +tensia tycka v najvyssom bode obluku kolmo na rebra fixujuca rozostup rebier. Do T-ciek sa rebra fixovali spojkou bezne pouzivanou na nadpajanie lesenarskych trubiek. Na kazdu stranu sa nechal presah cca 1,5 m folie, po obvode sa vykopal hlboky jarok, presahujuca folia sa polozila na dno do takeho U-cka a zasypala sa hlinou. Drzalo to bez problemov niekolko rokov. Momentalne mi tam konstrukcia zabera po rozlozeni minimum priestoru pri plote. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.122 (?), 11.12.2017 15:42

To je pekna inspirace. Ja bych to videl spis na plynove HDPE PE trubky. Zrovna ten zvazujeme parnik na papriky. Diky yes

 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.80 (?), 11.12.2017 18:54

já používám tohle

je ohebná, levná a lehce zdrsněná, nicméně folii neublíží, roxory folii poškozují..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.229 (?), 11.12.2017 23:27

Výborně, děkuji všem za inspiraci.
Takže když to shrnu:

  • vodovodní PE hadice - bude se tedy nejspíš bortit za teplejšího dne...
  • PPR - minimální poloměr ohybu by měl být 8x průměr potrubí za teploty 15 stupňů, což je velice dobré, otázkou je ta křehkost, když na tunel napadne sníh. Zdravotně asi nezávadné.
  • HDPE plynová trubka - také je celkem levná (našel jsem 32 x 3,0 mm za 31,- Kč za metr), ale s pružností to asi bude horší - minimální poloměr ohybu je 20xprůměr trubky při 20 °C a 35x průměr trubky při 10°C. (tedy při té vyšší teplotě mi vychází minimální šířka foliovníku u paty 1,28 m). Otázka je jestli se nebude za sluníčka bortit jako PE. polyetylen by měl být stejně jako polypropylen nezávadný co se týče uvolňování škodlivin...
  • PVC trubka používaná na rozvod vody -...
  • distanční trubka do bednění - levná, ohebná. Je také z PVC, tady bych se ale možná trochu bál zmíněného uvolňování změkčovačů, UV ochranu asi neřeší, když je to do betonu... Zdrsněný povrch údajně fólii nepoškozuje.
  • lišta na uchycení el. kabelů - je křehká a velice tenká, trochu bych se bál sněhu. A opět PVC...
  • jako pojistka kdyby plasty selhaly drát, roxor, pásovina... Díky PP.PE. za poznámku o ohýbání na sudu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.122 (?), 12.12.2017 7:42

HDPE plynova trubka se prodava stocena, ohybani bych se nebal, spis se musi vymyslet nejaka fixace oblouku. Naopak PPR vodni trubka, pokud mame na mysli klasicky instalatersky Hostalen se ohyba tezko. Zacinam zvazovat sestaveni foliovniku z Hostalenu 20 mm v hranatem tvaru se sikmou strechou s nejakou vnitrni vyztuhou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beruna - (40) - 224.77 (?), 13.12.2017 0:13

Dobrý den. Několik let používám foliák, jehož oblouky jsou z materiálu používaného eletrikáři. Původně jsem měla pařeniště z prken a oblouky zapíchávala do země - byly o dost delší a různě se samovolně posouvaly. Dalším stupněm bylo zkrácení oblouků a jejich uchycení do hranolů navěšených na horním prkně pařeniště. Ze zbytků stavby jsem postavila na původní podezdívce pařeniště betonové a zabudovala do něj trubky, do kterých mohu stavět oblouky. Čela mají uprostřed vyndavací dřevěnou část. Na jaře používám stavbu jako pařeniště, které se v případě mrazů dá poměrně snadno chránit, později přestavím na foliák. Nejvíce práce je se zakopáváním folie ostatní je otázka pár minut. Foliák je částečně chráněný před větrem oblouky mají necelé 3m (já projdu, ostatní se musí ohýbat). Železné tyče a dráty jsou tam jen na letošní a příští rok kvůli rajčatům - na oblouky se zamozřejmě věšet nedají.    

Foliák - celkový pohled
Foliák - celkový pohled
Uchycení oblouků - nové
Uchycení oblouků - nové
Uchycení oblouků - staré
Uchycení oblouků - staré
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika