Jak uskladnit běžné druhy zeleniny?



Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?)
27.4.2010 10:17
Dobrý den. Doma sice zeleninu neuskladňujeme, ale u rodičů ve studeném sklepě, jak popisovala paní. Mrkve klademe na holou zem širším a užším koncem proti sobě do hraniček. Při pečlivém skládání je vyrovnáme do libovolné výše za současného vyřazování poškozených. Na jaře se mrkev zkrmuje mláďaty drůbeže, takže jí máme opravdu hodně. Co se týče hnití, občas se stane, že uskladněná zelenina za domněle stejných podmínek hnije více. Letos jsme už přišli o celer, před 2 lety hodně, i sousedům, hnila petržel. Ale obecně ztráty nestojí za řeč. MH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3   
host - 172.173 (?), 20.3.2007 16:18, zobrazeno: 54855x

Prosím o radu jak uchovat co nejdéle úrodu zeleniny(mrkev, petržel, celer).

abych jí nemusel zamrazit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 22.3.2007 18:34
Máte-li chladný, ale nevymrzající sklep nebo krecht, tak v písku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.234 (?), 8.2.2009 19:22

Ja som minulú jeseň skúsil uložiť zeleninu v pivnici na tehlovej podlahe prikrytú netkanou txtíliou a zdá sa, že to bude dobré, zelenina nie je uvädnutá ani nehnije. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.190 (?), 11.2.2009 7:54

Zkoušel jsem všechny známé způsoby včetně do písku.Protože mám sklep studený, teď+8 stupňů a středně vlhký, již delší dobu skládám na poličky, které jsem si vystavěl z cihel a ležení z hurdisek.Na ně vyskládám mrkev, petržel, celer, černou ředkev -vždy v jedné vrstvě. Mám přehled, zda některý kus zahnívá, a hned ho vyřazuji. Zatím se mi to asi 4 rokem velmi osvědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.31 (?), 26.4.2010 23:06

Krecht je bezvadná věc. Tam to shnije celkem spolehlivě. Musí to být prostě něco kde se dá zelenina neustále kontrolovat. Písek to taky neumožňuje. Tady je každá dobrá rada drahá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 224.124 (?), 27.4.2010 9:14

Já skladuji zeleninu v hlubokém kamenném sklepě pod domem ke své plné spokojenosti tak, že mrkev, celer a petržel ukládám do sklepa zásadně neumyté. Časem jsem zjistila, že jakmile se zelenina před uložením do sklepa umyje, její dlouhodobé skladování je zmařeno. Neumytá zelenina mi vydrží ve sklepě bez problémů do jara, aniž bych ji dávala do písku. Založení mrkve do písku se mi neosvědčilo. Proto neumytou mrkev a petržel dávám do vysokých děrovaných plastových bedniček tak, že jakoby v bedničkách stojí. Celer ukládám rovněž neumytý do nízkých děrovaných plastových bedniček, vždy v jedné vrstvě. Je to jako u všeho, něco za něco. Neumytá zelenina prodlouží skladování, umytá zelenina ne. Bylo by příjemnější, kdyby bylo možné brát ze sklepa zeleninu již umytou, ale to nejde, pokud ji chci mít v pěkném stavu celou zimu. Tolik z mé zkušenosti. Pokud máte dobrý sklep, zeleninu hlavně před uskladněním neumývejte a s uskladněním budete spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 27.4.2010 10:17
Dobrý den. Doma sice zeleninu neuskladňujeme, ale u rodičů ve studeném sklepě, jak popisovala paní. Mrkve klademe na holou zem širším a užším koncem proti sobě do hraniček. Při pečlivém skládání je vyrovnáme do libovolné výše za současného vyřazování poškozených. Na jaře se mrkev zkrmuje mláďaty drůbeže, takže jí máme opravdu hodně. Co se týče hnití, občas se stane, že uskladněná zelenina za domněle stejných podmínek hnije více. Letos jsme už přišli o celer, před 2 lety hodně, i sousedům, hnila petržel. Ale obecně ztráty nestojí za řeč. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jjindra - (3) - 144.88 (?), 10.11.2013 9:42

Dobrý den. Mrkev, celer, petržel, černou ředkev dáváme do igelitových tašek neumyté,  tašky částečně nezavázané a ukládáme do sklepa.Vydrží při občasné kontrole do března, Pokud je místo v mrazničce, tak v průběhu zimy zeleninu nastrouháme nebo nakrájíme a uložíme ji do ní.Krom ředkve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.26 (?), 11.5.2010 23:16

Bylo mi poraděno kořenovou zeleninu uskladnit v řezinách. Prý je to perfektní, během zimy údajně byly řeziny pouze jednou pokropeny. To ovšem, podle mě, záleží na sklepě. Letos to zkusím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 12.5.2010 9:07
Dobrý den. Piliny jsou také dobré, jen je třeba je udržovat navlhlé pořád, tzn. kropit podle potřeby víc jak jednou, hlavně v sušším sklepě. Pak mají tendenci si brát vlhkost z uskladněného. To ale není záležitost jednoho dne, takže jsou uhlídatelné. Na druhou stranu nesmí být příliš mokré. V suchém sklepě bytovky lze kořenovou zeleninu naskládat do plastového pytle, prosypat pilinami a otvor třeba přehnout, nechat lehce větrat. Nesmí tam být ale příliš teplo, což je u nás problém na podzim. V tomto případě jsou piliny podle mé zkušenosti nejlepší volbou proti např. písku aj. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika