Rozmarýn v zimě



host - 152.34 (?)
7.3.2018 14:10

Kdepak levandule, těch mám mraky, a to právě těch, které nevymrzají. Omyl vylučuju. Řada odrůd levandulí ovšem u nás zimu nepřečká.
Mě samotnou ta výdrž rozmarýnu překvapila, protože mám v paměti, že mi kdysi jiný exemplář ani nepřečkal převoz domů v tašce při teplotě okolo nuly. Během pár dní z něj byla souška. Zuzana

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 152.34 (?), 5.3.2018 12:49

Měla jsem rozmarýn tvarovaný jako malý stromek asi 10 let, během kterých přežil i -25 °C (byl na zimu krytý smrkovými větvemi). Až jednou - tuším, že to bylo předloni - odešel zjara po celkem mírné zimě, nevím proč. Jakoby uschl, což ale nebylo možné. Snad nějaká houba, ale na kořenech ani korunce nic patrné nebylo. Psa nemáme. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 5.3.2018 13:01

Internet snese hodně, ale tohle zavání tím, že si někdo plete Rozmarýn s Levandulí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.106 (?), 5.3.2018 13:58

Stando,

 prosím, kdo si plete rozmarýn a levanduli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.3.2018 10:15

Ten kdo píše o rozmarýnu jako o venkovní rostlině s mrazovou odolností jako u jabloní. Rozmarýn trpí fyziologickými poruchami už při teplotách kolem +5°C (nefunguje mu "metabolismus fosforu") a zmrzá cca při -3°C. U levandule jsou druhy (odrůdy) plně mrazuvzdorné (cca 30 z 300 popsaných variet).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.6 (?), 6.3.2018 14:29

To jste sice napsal moc hezky, ale nic to nemění na věci, že mám rozmarýn již několik let na stanovišti venku a žádné poruchy nevykazuje. A s levandulí si ho určitě nepletu, tu mám na úplně jiném místě, taky bez poruch smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 7.3.2018 14:10

Kdepak levandule, těch mám mraky, a to právě těch, které nevymrzají. Omyl vylučuju. Řada odrůd levandulí ovšem u nás zimu nepřečká.
Mě samotnou ta výdrž rozmarýnu překvapila, protože mám v paměti, že mi kdysi jiný exemplář ani nepřečkal převoz domů v tašce při teplotě okolo nuly. Během pár dní z něj byla souška. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.3.2018 16:30

Takže si stojíte za tvrzením, že ta konkrétní forma rozmarýnu v té konkrétní poloze přežila mráz -25°C?

Nebo že ve vsi bylo naměřeno něco a u kmínku rozmarýny mohlo být něco jiného. V podstatě jsou klimatické oblasti, kde je zima tak mírná, že tam přezimují i fuchsie po opadu listí. Nevím odkud jste, ale je tady například přispěvatel z Bulharska, Kanady, GB, Srbska,..., kde takovéto přímořské podnebí panuje.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.6 (?), 7.3.2018 16:55

Můj rozmarýn si vesele vegetuje na znojemsku. Nejnižší teploty letos byly cca -13 a nižší nebývají ani jiné roky. 

-25 tady nepamatuji, takže nevím, zda by to rozmarýn rozchodil. Ale jisté je, že i letošních -13 přežil bez újmy a bez zalévání

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 137.3 (?), 7.3.2018 21:16

Stando, nezpochybňujte vše, co se Vám nezdá a raději si to najděte - jako já :-)

Před několika lety byla, asi v Zahrádkáři?, zmínka o spolehlivě mrazuvzdorném rozmarýnu, ale samozřejmě jsem zapomněl, o jakou odrůdu se jednalo.

Tak jsem si to (včera či předevčírem) našel: mrazuvzdorný rozmarýn

Třeba je ten na Znojemsku zrovna jedna z těch dvou odrůd.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 8.3.2018 8:26

Je jistý pojem LD50. Nevylučuji, že mohou být odrůdy s teplotou nižší než -5°C jako tou LD50, ale nedovedu si představit odrůdu, která bude spolehlověji mrazuvzdorná než broskvoně a meruňky.
A jak jsem psal. Teplota měřená za standardních podmínek (meteorologická budka nebo typový ekvivalent) a teplota v místě rostliny (pod sněhem, pod slamou, pod chvojím,...). se mohou lišit i dost podstatně. Přes zimu mám čidlo bazénového teploměru dané cca 2 cm pod zemí a 5 cm listového opadeu šalvěje lékařské. Ačkoliv na standardním teploměru byla letos nejnižší teplota -16°C, tak v tom místě, odkud šalvěj vymlazuje byla nejnižší teplota jen -3°C. A pokud by ty mrazy netrvaly týden, ale jen jedinou noc, pak tam bylo úžasných -1,2°C. Takže nevylučuji, že v oblastech, kde dojde ke krátkodobému poklesu teploty může přežít v chráněné poloze ledacos, ale nevěřím, že by mi prodejce uznal reklamaci typu "zimoval jsem Vaši rozmarýnu tři měsíce v mrazáku nastaveném na -14°C a ona se po vyjmutí neprobudila".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika