Rozmarýn v zimě



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 137.3 (?)
7.3.2018 21:16

Stando, nezpochybňujte vše, co se Vám nezdá a raději si to najděte - jako já :-)

Před několika lety byla, asi v Zahrádkáři?, zmínka o spolehlivě mrazuvzdorném rozmarýnu, ale samozřejmě jsem zapomněl, o jakou odrůdu se jednalo.

Tak jsem si to (včera či předevčírem) našel: mrazuvzdorný rozmarýn

Třeba je ten na Znojemsku zrovna jedna z těch dvou odrůd.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 152.34 (?), 5.3.2018 12:49

Měla jsem rozmarýn tvarovaný jako malý stromek asi 10 let, během kterých přežil i -25 °C (byl na zimu krytý smrkovými větvemi). Až jednou - tuším, že to bylo předloni - odešel zjara po celkem mírné zimě, nevím proč. Jakoby uschl, což ale nebylo možné. Snad nějaká houba, ale na kořenech ani korunce nic patrné nebylo. Psa nemáme. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 5.3.2018 13:01

Internet snese hodně, ale tohle zavání tím, že si někdo plete Rozmarýn s Levandulí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.106 (?), 5.3.2018 13:58

Stando,

 prosím, kdo si plete rozmarýn a levanduli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 6.3.2018 10:15

Ten kdo píše o rozmarýnu jako o venkovní rostlině s mrazovou odolností jako u jabloní. Rozmarýn trpí fyziologickými poruchami už při teplotách kolem +5°C (nefunguje mu "metabolismus fosforu") a zmrzá cca při -3°C. U levandule jsou druhy (odrůdy) plně mrazuvzdorné (cca 30 z 300 popsaných variet).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.6 (?), 6.3.2018 14:29

To jste sice napsal moc hezky, ale nic to nemění na věci, že mám rozmarýn již několik let na stanovišti venku a žádné poruchy nevykazuje. A s levandulí si ho určitě nepletu, tu mám na úplně jiném místě, taky bez poruch smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 7.3.2018 14:10

Kdepak levandule, těch mám mraky, a to právě těch, které nevymrzají. Omyl vylučuju. Řada odrůd levandulí ovšem u nás zimu nepřečká.
Mě samotnou ta výdrž rozmarýnu překvapila, protože mám v paměti, že mi kdysi jiný exemplář ani nepřečkal převoz domů v tašce při teplotě okolo nuly. Během pár dní z něj byla souška. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.3.2018 16:30

Takže si stojíte za tvrzením, že ta konkrétní forma rozmarýnu v té konkrétní poloze přežila mráz -25°C?

Nebo že ve vsi bylo naměřeno něco a u kmínku rozmarýny mohlo být něco jiného. V podstatě jsou klimatické oblasti, kde je zima tak mírná, že tam přezimují i fuchsie po opadu listí. Nevím odkud jste, ale je tady například přispěvatel z Bulharska, Kanady, GB, Srbska,..., kde takovéto přímořské podnebí panuje.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.6 (?), 7.3.2018 16:55

Můj rozmarýn si vesele vegetuje na znojemsku. Nejnižší teploty letos byly cca -13 a nižší nebývají ani jiné roky. 

-25 tady nepamatuji, takže nevím, zda by to rozmarýn rozchodil. Ale jisté je, že i letošních -13 přežil bez újmy a bez zalévání

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 137.3 (?), 7.3.2018 21:16

Stando, nezpochybňujte vše, co se Vám nezdá a raději si to najděte - jako já :-)

Před několika lety byla, asi v Zahrádkáři?, zmínka o spolehlivě mrazuvzdorném rozmarýnu, ale samozřejmě jsem zapomněl, o jakou odrůdu se jednalo.

Tak jsem si to (včera či předevčírem) našel: mrazuvzdorný rozmarýn

Třeba je ten na Znojemsku zrovna jedna z těch dvou odrůd.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 8.3.2018 8:26

Je jistý pojem LD50. Nevylučuji, že mohou být odrůdy s teplotou nižší než -5°C jako tou LD50, ale nedovedu si představit odrůdu, která bude spolehlověji mrazuvzdorná než broskvoně a meruňky.
A jak jsem psal. Teplota měřená za standardních podmínek (meteorologická budka nebo typový ekvivalent) a teplota v místě rostliny (pod sněhem, pod slamou, pod chvojím,...). se mohou lišit i dost podstatně. Přes zimu mám čidlo bazénového teploměru dané cca 2 cm pod zemí a 5 cm listového opadeu šalvěje lékařské. Ačkoliv na standardním teploměru byla letos nejnižší teplota -16°C, tak v tom místě, odkud šalvěj vymlazuje byla nejnižší teplota jen -3°C. A pokud by ty mrazy netrvaly týden, ale jen jedinou noc, pak tam bylo úžasných -1,2°C. Takže nevylučuji, že v oblastech, kde dojde ke krátkodobému poklesu teploty může přežít v chráněné poloze ledacos, ale nevěřím, že by mi prodejce uznal reklamaci typu "zimoval jsem Vaši rozmarýnu tři měsíce v mrazáku nastaveném na -14°C a ona se po vyjmutí neprobudila".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika