A je to tady: Světlušky 2015



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?) 
26.6.2015 22:47

I u nás v Podkrkonoší začínají dnes létat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 141.38 (?), 26.6.2015 22:55

No výborně.

A kde ještě létají?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.254 (?), 26.6.2015 23:37

Tak na Kladensku nic. Asi je to tím, že jsem uprostřed vesnice- posekané záhony atd.... Poslední světlušku jsem viděl před 5 roky, to sousedi byli tak trochu "free" a na zahradě se starali pouze o pěstování indických kopřiv, zbytek nechávali volně růst...

Ale navečer se z trávníku začali klubat nějací chrousti (asi zlatohlávci), tak jim dát na zadel led diodu, tak by se to mohlo počítat, ne?

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.38 (?), 27.6.2015 11:36

Tak včera už zase i u nássmiley Šla jsem a koukla se na hodiny 21.38hwink po zarostlé cestě křovinama(území nikohowink) a bylo to jako v pohádce o bludičkách... úplné rojenílaugh Krásné to bylo. Vrátila jsem se do svých dětských let, kdy jsem si moc přála, být tou vílou bludičkou...cheeky Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.60 (?), 27.6.2015 22:59

Teď jsem vykoukl ven a viděl jsem pouhá dvě světýlka. Těsně před jedenáctou je na ně už dost pozdě, ale dříve jsem se nedostal a unavenému se mi ani na procházku nechce. Tak snad zítra to bude lepší.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 139.230 (?), 28.6.2015 23:55

Dneska to už bylo pořádný rojení: když jsen se postavil a pomalu otáčel okolo své osy, napočítal jsem (přibližně v době 22-22,30) obvykle cca 30-55 světýlek (tedy desítky).

Při návratu zpět okolo 23. hodiny to už byly pouhé jednotky kusů a to už zvláště "pozemní", letících už bylo opravdu minimum.

Jako bonus se v lese ještě ozývaly sovy, nejspíše mladí puštíci (nebo kalousi?)  - nejméně dva kousky, možná i čtyři.

A srnci štěkali po lese také alespoň dva.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 136.171 (?), 12.7.2015 12:26

Po čtrnácti dnech (já ostuda) jsem se konečně zase dostal ke "světluškovému zpravodajství":

Po mém posledním příspěvku nastoupilo velmi chladné období a tak se světluškám, byť "měly své dny", asi nechtělo moc lítat.

Naopak velmi intenzívní rojení, velké množství světýlek v lese lítalo během velmi teplých večerů/nocí minulý víkend - cca 4.- 6. července. Navíc byl den volna k dobru:-). Využil jsem tedy toho, že se druhý den nemusí brzo vstávat a snažil jsem se zjistit, do kolika hodin světlušky "fungují". O půl dvanácté to již bylo slabší, okolo půlnoci jich moc nebylo, do jedné hodiny po půlnoci jsem je vídal ještě tak v intervalech po 1-3 minutách i déle a už jsem si vždy myslel, že je to jejich definitivní konec. No vydržely to se mnou (resp. já s nimi) do 1 hodiny a 58 minut (v té době už bývaly tak 2-10 minutové pauzy, kyd nic nesvítilo... a vždy se zase nějaká objevila...)

Včera, byť bylo po teplém dni stále ještě velmi příjemné teplo, už světlušek bylo méně a - zdá se mi to nebo je to fakt? - jevily se mi už takové vybledlejší, méně jasné. No, už jim co nevidět skončí letošní sezóna :-(

Konvalinko, a jak je to u Vás?

A u Tebe, Zdeňku. Nechce se mi věřit, že tam ještě žádné nemáte.

A jak v ostatních končinách? Lítají tam u vás světýlka?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 254.91 (?), 16.7.2015 15:30

U nás na Svitavsku nevidím jedinou světlušku. Možná tedy je to tím, že do 22.hod vydržíme na zahradě. Pak nás vyžene půlhodinová invaze chroutích mimin (nebo, co??¨'), jsou jen 1-2cm velcí, ale je to fofr... Pak jako na povel jsou pryč, ale to se už ukládáme po celodenním pobytu na zahradě k spánku. Přeji krásné procházky s doprovodem svítícím.  Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.17 (?), 16.7.2015 16:01

Larvy světlušek se živí slimáky a hlemýždi-takže světušky je třeba hledat tam kde se slimákům dobře daří a kde jim není sucho. Nesouvisí to s krajem ale s typem lokality: vlhká údolí, blízko potoka, zarostlá místa...  :-)   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.10 (?), 16.7.2015 21:24

Dobrý večer. Pepo, byl jsem hodě zaneprázdněný. Informaco o světluškách je následující. Prví světýlka jsem zaznamenal 4. tento měsíc, pak jsem odcestoval. Po návratu koukám a nic. Zdeněk    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika