růže do stromu



host - 38.75 (?)
4.10.2007 22:12
Mně by zase zajímala růže do staré jabloně, která slouží jen k zastínění. Nechceme ji odstranit, proto ji chci zkrášlit růží.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 132.221 (?), 21.9.2007 22:30, zobrazeno: 14284x
Má někdo zkušenosti s pěstováním růže tak zvaně do stromu? Pokud ano, prosím o radu-chtěla bych jí zasadit u ořešáku, který budeme postupně likvidovat /má duté větve/, a nevím jestli kořeny ořešáku nezničí růži.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 27.9.2007 13:45

Dobrý den,

tak se mi zdá, že velký počet návštěv a žádná odpověď svědčí o tom, že zkušenosti nejsou nijaké. Já se pokusím logicky odvodit, že ořešák, jakožto strom se silným obsahem silic v listech, plodech a pod, nebude tím pravým ořechovým stromem pro vaši popínavou řůži. Nicméně bych uvítala také podobné zkušenosti.  JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 2.10.2007 9:21
Pokut ořešák poroste bude růži stínit a zem kolem stromu je vyčerpaná chtělo by vykopat jámu doní novou zem a pak teprve zasadit. Ořech ořezat bude opět obrážet tak zazelena olamovat nebo natřít Rondupem a zlikvydovat aby znovu nerostl to se musí někdy opakovat ale je nejlépe natřít ořezané větve hned čerstvé koncentrovaným Rondupem.                                             i P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 38.75 (?), 4.10.2007 22:12
Mně by zase zajímala růže do staré jabloně, která slouží jen k zastínění. Nechceme ji odstranit, proto ji chci zkrášlit růží.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
IVONA - (6) - 159.67 (?), 10.10.2007 18:21

Koukám, že toto téma navštěvuje dost čtenářů, ale málo poradců. Mám stejný problém, také uvažuji o zasazení růže, ale pod hrušku. Vlastně je to pouze kmen, který je navíc celý obrostlý břečťanem, takže mám dvojitý problém. Doufám, že se brzy ozve někdo kdo s tím má zkušenosti. A když né, tak nám nezbude nic jiného než to zkusit. Ale je mi líto růžičky. No uvidíme a necháme se překvapit. Přeji všem krásný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 173.130 (?), 22.10.2007 14:59

Prakticky všetky divé ruže s hákovitými ostňami kedysi rástli a miestami stále rastú na okrajoch lesov, či v rozvoľnenej, poľnohospdársky menej intenzívne využívanej krajine, šplhajúc sa po vhodných oporách - stromoch. Stromy typu orech, orechovec, agát a p. nie sú vhodné pretože tlmia rast rastlín v dosahu svojich koreňov aj listov. Jabloň alebo hruška sú vhodnejšie, aj vzhľadom na redšie olistenie, nakoľko ruže milujú slnko a čerstvý vzduch. Praktickú skúsenosť s týmto nemám, skúste si všimnúť ako je to zariadené v prírode. Tam semienko z trusu operenca padne pod strom a ak je dostatočne blízko ku kmeňu a aj ostatné podmienky vyhovujú, vyrastená ruža využije strom ako oporu. Sadenica by sa nemala sadiť tesne ku kmeňu, aspoň 0,5 m od neho a treba dať pozor, aby sa pri sadení nepoškodili koreňové nábehy stromu. Pri kmeni býva aj suchšia pôda, preto v prvých rokoch netreba zabudnúť na polievanie, kym ruža prekorení hlbšie. Pôda v dosahu koreňov stromu môže byť dosť vyčerpaná, preto bude vhodné pridať pri výsadbe kompost, pripadne aj kostnú múčku.Použil by som ruže, ktorých ročné prírastky sú aspoň 2 - 3 m dlhé a majú hákovité ostne. Na začiatok by som im pomohol dostať sa do koruny stromu dvoma až troma výhonkami (rezerva) a ďalej si už iste poradia samé! Treba sa ozbrojiť trpezlivosťou, bude trvať aj niekoľko rokov, kym to bude podľa vašich predstáv, ale námaha určite bude stáť za to! Tu platí doslovne: "Trpezlivosť ruže prináša!"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 115.31 (?), 6.11.2007 12:59
Dobrý den, spojení jabloně a pnoucí růže je výborné. Oba totiž svými kořeny vylučují silice (nebo něco takového), které jsou si velmi podobné a navzájem si nevadí. Nemluvím sice z vlastní zkušenosti, ale máme vedle pozemku na louce planou jabloň, kterou chci také nechat porůst růží, tak jsem se informovala u odborníků a v literatuře. Mám prý ale rozhodně volit popínavou růží typu rambler, nikoli climber, kterých je víc a jsou rozšířenější. Tak to můžeme zkusit a pak se podělíme o zkušenosti. Daniela
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 205.168 (?), 8.3.2008 0:10

1. Ořešák nebo akát jsou naprosto nevhodné, vylučují chemické látky jedovaté pro ostatní rostliny.

2. Zvolte správnou odrůdu z kategorie ramblerů. Doporučuji druhy divoké a životné (jsou to ovšem v drtivé většině jednoukvetoucí růže, to však vynahrazují neobyčejnou bohatostí květů).

Doporučuji například

Kiftsgate viz: http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=3614&tab=1

Bobby James http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=20382

Rambling Rector http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=5077

Venusta Pendula http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=6400

Paul´s Himalayan Musk http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=4693&tab=1  (obzvlášť zimovzdorná)

American Pillar http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=201

Seagull http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=5667

3. Vysadit asi 0,75 až 1 m od stromu, mimo hlavní kořeny a ne na severní stranu. Nejlépe odkryjte opatrně svrchní vrstvu půdy a najděte vhodné místo mezi hlavními kořeny stromu. Vykopejte stávající zeminu a udělejte jámu nejméně 50 cm do hloubky i v průměru (klidně více, růže bude veliká a bude potřebovat prostor pro kořeny). Je dobré poskytnout jí pro první roky oproti stromu náskok - používá se k tomu kbelík s uříznutým dnem, který po okraj zapustíme do jámy (strom nemůže z boku dovnitř a růže může spodem kořenit do země). Nejčastěji se užívá železný, v půdě zrezivý, rozpadne se a zmizí. Růži zasadíme do kvalitní kompostové zeminy a zejména první roky jí dopřáváme vody i živin.  Do stromu jí navádíme pomocí např bambusové tyče, kmene se sama chytit nedokáže, ale na drobnějších větvích koruny se už svými hákovitými ostny udrží.

4. Neseřezávat a nestříhat.

5. Strom musí být pevný, až růže naroste a vykvete bude to pořádná váha. Bylo by hřích, kdyby růže narostla a strom se rozlomil.

Pro inspiraci navštivte www.labonnemaison.org

Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.186 (?), 19.3.2008 7:55

S předchozím příspěvkem naprosto souhlasím, sama mám zkušenosti s Paul´s Himalayan Musk. Olistění růže v pozdější sezóně sice už není z nejvzhlednějších, ale když kvete, je to vážně paráda. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.115 (?), 3.9.2022 22:49

Dobrý deň, a ako vypadá tento ramblér po odkvitnutí? Okvetné lístky opadajú rýchlo, alebo je ruža dlhšie nevzhľadná? Ďakujem. Soňa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika