Růže do předzahrádky



host - 207.103 (?)
23.6.2009 7:33

Přivítala bych, kdybyste uvedl(a) konkrétní dobrý katalog, který podává tolik důležitých informací, např. mimo jiné mrazuvzdornost, odolnost vůči chorobám. Pěstuji růže řadu let a musím jen potvrdit slova paní Lili, že nejlépe jsem si vždy vybrala ve školce a pak upřesnila informace o vybraných odrůdách např. na stránkách Help me find. Vaše kritika je neoprávněná o čemž zde svědčí mnoho příspěvků těch, kterým paní Lili dobře poradila. O její odbornosti není pochyb! Trocha sebereflexe by naopak neškodila vám. Také bych uvítala váš podpis pod příspěvkem.

Zuzana V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 217.116 (?), 19.6.2009 15:23, zobrazeno: 24583x

Chtěla bych před dům vysadit růže. Část tvoří stěna garáže, potom plot - kombinace kámen, dřevo. Je tam mírný svah situovaný na JZ. Celková délka je asi 10 m a šířka asymetrická, cca l,5 - 2 m. Můžete mně někdo poradit, které růže by byly nejvhodnější, případně s čím je zkombinovat?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.123 (?), 21.6.2009 1:07

Mozna ze by se tam hodily stromkove ruze podsazene levanduli, nebo mezi ne dat jeste miniaturni, kerove ruze muzou byt dost siroke mozna ze by nebylo dost mista na pruchod. Elina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 223.70 (?), 21.6.2009 10:24

Ne, že bych byla velký znalec růží, to je tady paní Lili, ale stromkové růže bych na předzahrádku nedávala. Je s nimi snad největší práce, na zimu se musí balit a když je moc sněhu mohou se i zlámat. Jestli jde o zaplnění prostoru kde se nechodí, byly by nejlepší stále kvetoucí parkové růže různých, pěkně sladěných barev. Myslím, že jsou takové, které ten prostor do dvou metrů dokážou pokrýt.  Také by se mohly růžičky pnout po té garáži. Konkrétní odrůdy ale bude znát odborník. Já jsem jen pěstitelka-uživatelka a jména nových odolných odrůd už neznám. Přeji šťastnou ruku při výběru kytiček. Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 21.6.2009 12:50

Prostě jdete do růžové školky a nakupuje a nakupujte, co se Vám zlíbí.Já bych se asi držela obyčejných keřových floribundek, čí pestřejší, tím lepší.Pokud tedy nemáte funkcionalistickou vilu. Jestli tam nejsou okna, pak parkové růže - např.zde diskutovaná Queen Elisabeth jsou nádherné a kvetou celé léto až do zámrazu.Ó jak Vám závidím

pro pracovní inspiraci
pro pracovní inspiraci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.169 (?), 21.6.2009 17:05

Svah na JZ je výborná poloha, chráněná od severu před mrazy. Samozřejmě záleží na vašem vkusu a představách. V každém případě volte větší skupinu od odrůdy, tak aby keře dohromady vytvořily "kvetoucí bochánek" (cca 3 - 5 kusů).  

Naprosto nevhodné je vybírat jen podle katalogu!!!. Tam se o vzrůstu a tvaru keře a množství květu v sezóně nic nedovíte. Katalog je lákadlo, jeden krásný květ na obrázku je téměř vždy zavádějící a o rostlině jako takové naprosto nic nevypovídá. Navíc i minikvíteček vypadá jako obří květ. Co byste dělala s keřem růže, který trpí chorobami a vyžaduje spoustu péče, za kterou se odvděčí 5ti květy za sezónu, co rychle opadají. Pokud plánujete takovouhle větší výsadbu tak to chce vidět růže "na živo". Do konce června jsou v ideálním květu rozária, v první polovině července rozkvétají růže v růžových školkách - tam přesně poznáte nejen pravou barvu, ale i trvanlivost a bohatost kvetení. Mějte na paměti, že růžový záhon, na kterém nic nekvete, je nuda.   Když už jsme u toho vzhledu mimo sezónu, doporučuji doplňit růže nějakými rozumnými nižšími stálezelenými rostlinami (např. buxus, zakrslý jalovec, sloupovitý tis a pod.), aby vaše předzahrádka byla pěkná i v zimě. V létě si s růžemi rozumí šanty a levandule, sluší jim i zvonky, ostrožky či mavuně. To ovšem záleží na barvě růží. 

Ad. barevnost: jen poznámka, že tmavě červené barvy růží jsou sice krásné, ale sluníčko je vypaluje (černají a zasychají konce květních plátků)v jednolité plošné výsadbě jsou smutné a temné, zatímco růžové a bělavé tóny působí zářivě a optimisticky, žluté jsou veselé a dynamické (ale dobrých žlutých odrůd není moc).

V každém případě by to měly být kompaktně rostoucí keře z kategorie floribundahybrid, floribunda či polyantahybrid - zkrátka růže mnohokvěté, které kvetou bohatě a dobře se větví. Byla bych velmi opatrná na velkokvěté, mají sice velké efektní jednotlivě nasazené květy, ale jsou v podstatě líné na opakování kvetení. Jsou to krásky pro potěšení zblízka či ve váze, ale ne pro vytvoření plošného efektu. 

Nenechávejte rozhodování až na podzim na dobu nákupu, vybírejte už teď s předstihem, všímejte si jestli je keř zdravý, zda na něm nejsou vidět známky padlí či černé skvrnitosti, nebojte se vyptat na výšku i šířku. Každý školkař vám to rád zodpoví.  S odolnou odrůdou si ušetříte spoustu starostí i práce s postřiky.

Odrůdy si netroufám navrhnout, je to stejné, jako bych vám radila jaké šaty si obléci - vyberete si sama.

A teď několik fotek pro ilustraci toho, co je tím vším myšleno...

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
po 5ti od jedné odrůdy...
po 5ti od jedné odrůdy...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.116 (?), 22.6.2009 13:26

Moc vám všem děkuji za rady. Vyrazím do růžové školky a už se těším na vybírání. Měla jsem představu sv.růžové barvy a na zeď (ta je bílá) jednu pnoucí v červené. Teď budu o té červené přemýšlet, jestli je vhodná, jak píše paní Lily. Sluníčka je tam fakt až moc. Ale je dobrý nápad zkombinovat růže s něčím stálezeleným. Ještě jednou moc děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.205 (?), 22.6.2009 14:03

Já mám zkušenosti zřejmě s dobrými katalogy. Kde jinde než tam se dovím jaky má vybraná růže vlastnosti, které mne zajímají. A ze jich je hodne.

V školce bývá více lidí a také školkaři vám nedají ten papír, kde je to vše napsáno a vy si nemusíte nic pamatovat a nebo dokonce nahrávat do diktafonu, nehlaledě na to, že vám školkař vždy doporuci to, co si mysli on a ne vy. Je mi lito, ze podavate tak jednoznacne informace dotazujicim se zacatecnikum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 22.6.2009 23:48

Růžová je floribunda KIMONO. Mám už ji řadu let (i když ji občas uvádějí v katalogu jako novinku). Je cca 70cm široká, cca 70-80cm vysoká, bohatě kvete (květ tak trochu jako angličanky) a hlavně - jakmile začne zjara kvést, kvete až do mrazů...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.129 (?), 23.6.2009 9:22

na paní Lily nám nesahejte! Prozatím měla VŽDY pravdu  . Kája

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.103 (?), 23.6.2009 7:33

Přivítala bych, kdybyste uvedl(a) konkrétní dobrý katalog, který podává tolik důležitých informací, např. mimo jiné mrazuvzdornost, odolnost vůči chorobám. Pěstuji růže řadu let a musím jen potvrdit slova paní Lili, že nejlépe jsem si vždy vybrala ve školce a pak upřesnila informace o vybraných odrůdách např. na stránkách Help me find. Vaše kritika je neoprávněná o čemž zde svědčí mnoho příspěvků těch, kterým paní Lili dobře poradila. O její odbornosti není pochyb! Trocha sebereflexe by naopak neškodila vám. Také bych uvítala váš podpis pod příspěvkem.

Zuzana V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika