Nahéma



Magdaléna - (29) - 172.226 (?)
14.5.2009 14:22

Nahému jsem zakoupila u Starkla asi před třemi lety. Ze začátku nic moc, málo rostla, téměř nekvetla, občas skvrnitost, vloni se konečně ukázala, krásně kvetla a ta vůně. Mám ji na oblouku, kde asi není moc příjemně pro růže, ale kvetla. Letos se kopala přípojka na vodu, růži vyndali ze země, sice s kořeny (byly úplně holé, bez hlíny) a postavili ji do průvanu. Když jsem přišla z práce, málem mě trefila pepka, hned jsem ji dala do kýble s vodou a druhý den zasadila. Pořád zalívám a chodím domlouvat. Vyhnala sice puky, ale moc nechce pouštět lupínky, snad je živá. Také tím jak obrátili záhon do hloubky, vyndali jílovitou těžkou hlínu, no uvidíme. V loni ale byla úžasná. Mějte se hezky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 213.99 (?), 14.5.2009 10:29, zobrazeno: 28227x

Zdravím milovníky růží,

loni na podzim jsem zakoupila a zasadila tuto růžičku. Zimu přežila a nyní krásně obrůstá - už se těším na květy.

Jen se chci zeptat, má-li někdo zkušenosti s touto růží???

Pavlína

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Magdaléna - (29) - 172.226 (?), 14.5.2009 14:22

Nahému jsem zakoupila u Starkla asi před třemi lety. Ze začátku nic moc, málo rostla, téměř nekvetla, občas skvrnitost, vloni se konečně ukázala, krásně kvetla a ta vůně. Mám ji na oblouku, kde asi není moc příjemně pro růže, ale kvetla. Letos se kopala přípojka na vodu, růži vyndali ze země, sice s kořeny (byly úplně holé, bez hlíny) a postavili ji do průvanu. Když jsem přišla z práce, málem mě trefila pepka, hned jsem ji dala do kýble s vodou a druhý den zasadila. Pořád zalívám a chodím domlouvat. Vyhnala sice puky, ale moc nechce pouštět lupínky, snad je živá. Také tím jak obrátili záhon do hloubky, vyndali jílovitou těžkou hlínu, no uvidíme. V loni ale byla úžasná. Mějte se hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.215 (?), 14.5.2009 23:09

Nahema je krásná, ale choulostivá, odolnost proti houbovým chorobám střední až horší, mrazuvzdornost do -17°C. Žádný bujný vzrůst od ní nečekejte. je to růže pro teplé oblasti. Pokud jí zajistíte chráněnou polohu na přímém slunci a velmi dobrý zimní kryt je šance, že s ní budete spokojená. I já jsem před lety propadla jejímu kouzlu, ale jí se u nás v klimatické zoně 5b v podhorských podmínkách nedaří. Přeji Vám, abyste s ní měla větší úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Magdaléna - (29) - 172.226 (?), 26.5.2009 8:00

Takže hlásím úspěch, Nahému pustila lístky po celé délce výhonů, v nejvyšší části má asi 2 m, domluva pomohla. Nyní ji zase přemlouvám, aby aspoň jeden květ pustila, je totiž dost ve skluzu za ostatními růžemi.

Pro paní Lili,     poupata růží na celé zahradě jsou nalitá k prasknutí, hlavně historické růže. Angličanky jsou hned za nimi, některé však mají poupátka ještě malá. Zatím nedošlo k velkému podhryzání poupátek jako v loni, kdy jedna angličanka na to hrubě dopratila. Asi měla dobrou chuť. Letos jsem se zařekla, že už ani jednu růži, zahrada je plná až k prasknutí. Jenže na internetu jsem našla nabídku, sice zakuklenou, narazila jsem na ní vlastně omylem, při hledání jiné informace, byla tam stránka nabídky na prodej růží letošního podzimu a co myslíte, že jsem udělala. Jedenáct jich mám objednaných, jsou to veskrze historické růže, mé oblíbenkyně a hlavně druhy, které léta sháním. Už mě z toho bolí hlava, kam je nacpu, tak jako loni. Mám také dost růží pod sklenicemi, pro které již nemám místo. A tak chodím a přemýšlím. (já vím, že se vejdou, v loni se také vešly).

Mějte se hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 167.2 (?), 26.5.2009 12:06

Tak to jste šikovnější než já, mi se vygooglit nic nepodařilo.

Moc růží mi nepokvete, něco je,,ožralo" a taky sucho jim nepřidalo. A letos jsem si ověřila, že voda ze studny není to pravé ořechové. Na jaře jsem zasadila 3 historické na jiné zahradě, kde je potůček(v létě je to smradlavá stoka),zalívala jsem je obden kýblem z tohoto zdroje a jsou lepší než co máme u baráku.

Starkl mě ignoruje, objednala jsem si na podzim i letos na jaře a nic.Mějta se hezky Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Magdaléna - (29) - 172.226 (?), 26.5.2009 13:12

Já zalívám růže jenom když jsou nové, v prvním roce anebo když jsou vyjímečné hicy, řídím se radou Lily, protože když je rozmazlujete, utvroří jenom povrchové kořeny, ale když mají málo vody, naroste dlouhý kůlový kořen, který hledá vodu ve větších hloubkách, růže jsou pak o mnoho lepší.

Ještě k té objednávce historických růží, je vidět, že Honza je mladší ročník, který si s počítačem tyká, já už pracuji s počítačem 13 let, ale takovéhle věci neumím. Mě nejde ani vložit foto a že jich mám jenom z loňska hodně. Návody se mi zdají složité na cokoliv. Když jsem si kupovala nový digi fotoaparát, dali mi k tomu takovou bichli, že jsem z čirého zoufalství došla za zeťákem a řekla mu :" Ukaž mi, kde se to pouští, kde je automat. focení a kde jsou baterie a úplně mi to stačilo." Neříkám, že jsem pak praxí nepostoupila, ale jenom o krok.

Na dnes hlásí nějakou urputnou změnu počasí, doufám, že trochu zaprší a bude vyřešeno, ikdyž koukám z okna a vítr je docela silný a obloha se potahuje takou vělavou záclonou. V pátek u nás lijavec s kroupami řádil, naštěstí na zahradě nic hrozného nezpůsobil. Mám však strach, aby mi kroupy neomlátily poupata na růžích, čekám na ně od minulé sezony, foťák nažhaven.

Na stránkách Dresly - Krásné růže jsou v katalozích obrázky růží, podle kterých vybírám z nabídek, hlavně ty historické.

Mějte se hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.2 (?), 27.5.2009 10:26

Zdravím, díky za tip, ihned jsem objednala Konigin von Danemark a hlavně Chislaine de Felikonde(ta se mi líbí od doby co jsem zakoupila Encyklopedii růží),dále La Ville de Bruxelles, Reine de Violattes, Sidonie.

Konečně prší, teď už růže nezalévám, už prší aspoň jednou týdně, ale v dubnu nespadla snad ani jedna kapka, v okolí a ani nám nekvetly vysokokmenné jabloně, což mě mrzí, považuji je za jedny z nejhezčích kvetoucích ovocných stromů.No nebude práce s úrodou, taky dobře.

Jinak mě než foto zajímájí více informace o his. růží, a hned na jaře jsem objednala Salet o které jste psala (myslela jsem, že uschne, vůbec nezačala rašít až u země, větvičky usychaly) borbonku Mme Issac Pereire a Fantin Latour, Alba nepřišla. Paní Lili díky za články o růžích, jsou super.Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 19.6.2009 12:54

Dobrý den, paní Magdaléno, paní Lili a ostatní. Paní Magdaléno (i ostatní), tak vytáhněte foťák a pošlete ty Vaše růže s názvy, moc bych se potěšila. Nemusí být jenom romantické. Včera mě napadla spásná myšlenka, kde založím své malé rozárium, dvě nové už tam mám (Elfe a Eden Rose 85, ach ta krása!!! A po úžasném nápadu bude místo na dalších přibližně 7(zatím) Jenže zase starosti, co vybrat a jestlipak to budou v podzimní nabídce mít!!!. No a taky starost, abych to vymyslela krásně a aby to jednou zapadlo do celkové atmosféry, až zrušíme v oněch místech vedle brambory a tak. Celý ten pohled z ulice a od plotu, kde mám na mnoha metrech New Dawn by měl být asi do růžova. Kout do žluta mám zas jinde. A Nahéma... ta by se mi móóóc líbila taky. Tak byste mě mohli inspirovat svýma fotkama, já už bych si pak dohledala podrobnosti. A neodpustím si poslat elfinku, pořád se na ni (a na Eden Rose 85) chodím dívat... Paní Lili sem někam dala na jaře fotku své Elfe tříměsíční, tak jsem se taky dočkalaa posílám detail. Dnes konečně krásně zahradnicky a dlouho prší, tak všem bude fajn. D.

Elfe
Elfe
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.169 (?), 21.6.2009 20:41

Zdravím Danny, tady mě vyzýváte abych vytáhla foťák, tak schválně.. Když to teď studujete v encyklopediích, tak jestlipak poznáte tohohle ďáblíka v jabloni. . Jestli máte velkou starou jabloň, tak pro inspiraci...

malý kvíz pro milovníky starých růží
malý kvíz pro milovníky starých růží
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 21.6.2009 22:59

Tedy Lili, tohle je už fakt těžké... Fikaná fotka, není poznat, jak je foceno. Nápověda - v jabloni, tedy asi odborně "do stromu", tak to nemůže být Anna De Diesbach, ta je malá, ta by šla tak do mých jabloní na M9 ve stěně a musela bych si při focení lehnout nebo ještě vykopat trošku jamku , velikost květu by možná odpovídala cca 8 cm, ale těžko porovnávám s listy jabloně..., že by Princesse Marie... ale je hodně růžová... to je fakt těžké. Vaše neznámá je nádherná, lehoučký sen, jako když babička drala peří. Tak hledám dál... Carnea Multiflora, ale ta je - pokud dobře hledám - tmavě růžová.  Tak to snad bude Belle de Baltimore. No ale tu chci taky , mám jednu jabloň, je stará a vysoká, potřebovala by pryč nebo okrášlit, tak ji ještě nechám. Pak mám spoustu švestek a slivovici nikdo nepije , teda, Vy jste mi dala, ale bylo to krásné a inspirující, ať už verdikt bude jakýkoliv .D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika