Množení plané růže



host - 164.41 (?) 
17.6.2011 12:28, zobrazeno: 8741x

Dobrý den, čtu si tady příspěvky jak množit růže. Píše se tady odstřihnout si růži i s odkvetlým květem, jen nevím, zda ten květ nechat nebo ho mám odstřihnout? Líbí se mi růže, zřejmě planá, je bíle kvetoucí, má hodně malých bílých jednoduchých květů, krásně vonících. A na podzim má malé kuličky/šípky/. Děkuji za rady..

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 33.230 (?), 20.6.2011 12:32

Podle Vašeho popisu ("hodně malých bílých jednoduchých kvítků") by to mohla být růže mnohokvětá - Rosa multiflora. Někteří školkaři ji používají jako podnož pro očkování ušlechtilých odrůd růží. Množí se semenem z těch malých šípečků (bývají asi 1-3 semena v šípku). Na podzim je sesbírejte, semena vyluštěte, vyčištete a já bych je hned vysel do substrátu s pískem přímo na záhon. Do jara prodělají stratifikaci a na jaře některá z těch semen vyklíčí. Semena růží často přelehávají, tedy klíčí až po další zimě. Takže se případně neděste, pokud zjara semena nevyklíčí, ale udržujte záhonek bez plevelů a přiměřeně vlhký až do dalšího roku.

Jestli bude tato růže ochotna zakořenit i z větvičky - řízku, to nen¨vím. Ale vyzkoušejte to také: nastříhejte 10-15 cm dlouhé větvičky, vrcholové květenství odstřihněte, listy ve spodních 2/3 řízku odstřihněte, nechte 1-3 vrchní lístky, zapíchněte do vlhké země, obvykle se řízky růží přikrývají zavařovací sklanicí, aby se tam udrženla vlhkost a čekejte, jestli zakoření.

Třetí možnost je z kořenových řízků: pod keřem růže vekopejte ze země několik kořenů silných cca jako tužka a opět cca 15 cm dlouhých. Zasaďte je do země, zalijte a udržujte vlhké. Čekejte, třeba se ujme, zakoření a vyrazí lístečky.

Hodně štěstí při množení růže mnohokvěté Vám přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.41 (?), 20.6.2011 20:16

Děkuji..zatím jsem zasadila řízky do skleníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika