Jak řezat růži na kmínku?



G.Rast - (9) - 226.18 (?)
14.8.2009 22:35

hledal jsem skupinu a snad jsem tu dobře.  S růžemi toho moc neumím a tak sbírám informace kde se dá.  Vysadili jsme keřové růže a protože z nich chci mít keře kolem 0,5 metru výšky zajímá mne, kdy je vhodné zkrátit jejich výrostky a jakým způsobem to provést.  Díky za informace

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.226 (?), 29.4.2009 23:30

ještě P.S k řezu:

základní výchovný řez se dělá na jaře v době pučení, teď ve vegetaci jí nechte ať si roste a zakvete a po odkvětu odkvetlý květ odstřihněte asi tak nad druhým "pravým"  listem odshora. Pravý list je ten s plným počtem lupínků, pravděpodobně pětičetný.  Na každém ustřiženém výhonu,  musí to nejvyšší očko (= pupen u listu, ze kterého vyroste další květonosná větvička) směřovat ven z korunky. To je důležitější, než počítat pořadí listů. Tím docílíte hezkého tvaru a vzdušnosti korunky. Stříhejte asi 0,5 až 1 cm nad očkem a velmi mírně šikmo dozadu.

I tak se v korunce objeví větvičky, které na květ nenasazují, ale které mají funkci živitele prostřednictvím listové plochy. Pokud vysloveně nevadí vzhledu nebo nerostou dovnitř tak je tolerujte, mají svou funkci.

Přírůstky zásadně nezaštipujte, vrcholek je budoucí květ.

Buďte k růžičce trpělivý, protože po prvním kvetení a následném zastřižení to bude chvíli trvat, než narostou nové květní výhony a zakvete znovu. Vždyť vytvořit tak krásný květ z jednoho nenápadného pupenu je pořádná fuška.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.224 (?), 4.5.2009 14:28

Moc děkuji za rady, už mám v ruce nůžky a jdu na to!

Dám vědět, jak to dopadlo.

Díky, Aleš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.155 (?), 10.6.2009 21:03

Moc zdravím, opět po čase reaguji!

Vše jsem udělal podle vašich pokynů, pláně jsem zlikvidoval, "zamáznul" a růže květe jako blázen!

Ještě jednou moc děkuji, opět beru nůžky do ruky a jdu stříhat odkvětlé nádherné veliké vonící květy.

Díky ještě jednou, Aleš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
G.Rast - (9) - 226.18 (?), 14.8.2009 22:35

hledal jsem skupinu a snad jsem tu dobře.  S růžemi toho moc neumím a tak sbírám informace kde se dá.  Vysadili jsme keřové růže a protože z nich chci mít keře kolem 0,5 metru výšky zajímá mne, kdy je vhodné zkrátit jejich výrostky a jakým způsobem to provést.  Díky za informace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
panidana. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 96.2 (?), 10.12.2009 1:19

Dobrý den, odpovídám asi pozdě a tudíž zbytečně. Víte, růže se nedají pěstovat jako zarovnaný živý plot. Každá růže je jiná a dorůstá jiné výšky. Je sice možné zčásti řezem regulovat výšku a tvar, ale i tak je nutné respektovat její přirozený tvar. Růže se řežou hlavně kvuli tomu, aby kvetly.

Řez růží není složitý, ale zde by bylo vysvětlování dlouhé. Navíc předpokládám, že už jste zjistil jak na to. Jestli ne pujčte si literaturu s obrázky a možná nejlepší by bylo podívat se u vás po okolí u koho rostou krásné růže a poprosit ho jestli by vám růže nepomohl ostříhat. (růže se stříhají na jaře). Když to uvidíte, pochopíte to hned. To je lepší než písemný popis

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva Kaš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (124) - 209.6 (?), 10.12.2009 17:43

Vy už máte vysazeno, ale pro ty co o tom uvažují.Na stránkách p.Šípa jsem našla růži vhodnou na nízké živé ploty- Pompon de Borbogne, stolístka, řez po odkvětu, výška kolem 0.5m. Je to historická růže, proto ten řez po odkvětu. Jak píše paníDana takový živý plot je jiný, není přísně tvarován, ale roste volně.

Ponpon de Bourbogne
Ponpon de Bourbogne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jalav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 198.172 (?), 9.3.2010 8:02

Stromkové růže(mám jich 12)sestříhnu z jara.Pak je nechám až do zámrazu v klidu.Odvděčí se bohatým květem po celou sezonu.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.185 (?), 22.3.2010 14:20
Dobrý den, prosím Vás, mám stromkovou minirůžičku, teď doma vyhnaly nové větvičky a to dost dlouhé a na konci už mají nasazeno nakvět. Chci se zeptat, jestli bych je měla zkrátit, aby ji korunka zhoustla a více kvetla.Ven ji budu dávat až v květnu, do té doby by se mohla korunka rozrůst, ale nebude vadit, když ty konce, kde už jsou nasazené poupata, odstřihnu? Děkuji za radu Alena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika