Bílá plíseň na růži



Katka L. - (30) - 129.78 (?) 
9.6.2011 19:41, zobrazeno: 31663x

Na popínavé růži mám znovu po 2 letech bílou plíseň. Tehdy jsem to řešila radikálně a celou růži sestřihla až k hlíně. Loni znovu obrazila a byla ok. Před 3 dny se na ní ale náhle zase objevila bílá plíseň, jako tehdy. Podle různých příspěvků mám podezření na padlí, ale nejsem si jistá.

Protože má růže těsně před květem, nevím, jestli ji mám jen postříkat (mám Baycor i Dithane) a nechat tak - nerozšíří se to ale na jiné růže a jiné rostlinky? Nebo to mám zase ostříhat? Ona fakt pěkně kvete- nerada bych to teď ostříhala a přišla o to.

A pro příští rok - mám to nějak preventivně stříkat, nebo to řešit, vždy až se plíseň objeví (pokud ano)? Děkuji za rady.

Bílá plíseň na růži
Bílá plíseň na růži
Bílá plíseň na růži
Bílá plíseň na růži
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 9.6.2011 20:01

Asi to nebude plíseň, ale padlí. Ostříháním keře se ho nezbavíte, jen si oddálíte kvetení. Jsou tu růžaři, třeba se někdo ozve. Určitě bude nutné stříkat preventivně. Zkombinoval bych nejprve nějaký doporučený "chemický" postřik a následně nechemický Bioton. Mám takto dobré zkušenosti u angreštu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 9.6.2011 21:54

Nejdříve Baycor - je systémový, pokud má Vaše růže k padlí sklon, tak stříkat již preventivně před prvním výskytem padlí. Poté opakovaně Dithane.  Pokud je pro padlí vhodné počasí - teplo, opakovaný déšť, málo vzdušné stanoviště - nutno postřik opakovat po 3-4 týdnech až do srpna. Odstříháváním napadených konců větví nutíte růži k nové a nové tvorbě výhonů a tím ji oslabujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Katka L. - (30) - 52.139 (?), 13.6.2011 11:00

Děkuji za radu. Růži jsem postříkala v pátek Baycorem. Zatím ani bílé chomáčky u květů ani bílé skvrny na listech nezmizely. To už tam zůstanou? Stačí to postříkat jen 1x Baycorem a teď již Dithane po 3-4 týdnech?

Postříkala jsem zároveň všechny ostatní růže, preventivně, padlí nemají. Mám je ale stříkat takto preventivně také? Je to nutné? Všeobecně nejsem moc příznivcem chemie na zahradě, pokud je to možné, snažím se ji nepoužívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 13.6.2011 16:16

Různé odrůdy růží mají k padlí různý sklon. Některé se proti padlí vůbec ošetřovat nemusejí. Pokud se chcete postřikům vyhnout, musíte si odrůdy, které chcete pěstovat pečlivě vybrat (což platí nejen pro růže) a nespoléhat se pouze na údaje od dodavatele, který náchylnost k chorobám často z marketingových důvodů vypouští. Fakt ale je, že když není padlí, jsou v záloze třeba mšice a jiné pohromy. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.246 (?), 13.6.2011 20:55

Dobrý den Kateřino,

napište, prosím, zda vám přípravky pomohly. Také s plísní (padlím) bojuji každý rok na růžích a nevím, jak se toho zbavit. Letos mi to také kompletně "zamořilo" i všechny truhlíky s maceškami.

Děkuji Ivana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 15.6.2011 11:36

Ivano, zatím není co psát, po postřiku Baycorem se nic neděje - bílý povlak nezmizel, ale ani se nezvětšuje. Po odkvětu růži ostříhám (jen to odkvetlé - už ne úplně u země), a postříkám Dithane, který mi zůstal z broskví. Potom napíšu, co se děje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika