Štěpování révy - stratifikace



Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.236 (?)
29.4.2019 16:06

Opäť zdravím do diskusie.

Môj pokus s vrúbľovaním (obrázky vyššie) nedopadol práve najlepšie. Po 3 týždňoch stratifikácie vo vlhkej rašeline som prúty vybral, naspodu aj v mieste štepenia bol vytvorený kalus, korienky sa len začínali vytvárať, očká mierne napučané. Prúty som zasadil do substrátu ale nevoskoval som ich, čo bola chyba. Behom nasledujúceho dňa kalus vyschol, zhnedol, a bol koniec.

Potom som skúsil štepiť ešte raz - omega rez, prúty zabalené vo vlhkej rašeline, teplota 20 - 23°C. Po 3 týždňoch bol už pený kalus aj napučané očká, ale korene sa ešte nerobili. Takže som ich nechal v rašeline. Korene sa vytvorili az medzi 4 - 5 týždňom, zaujímavé je že najlepšie rástli korene na podnožiach z ktorých som zabudol vyslepiť očká a rášili aj tie. Bohužiaľ, asi vplyvom dlhodobého pôsobenia vlhkosti začali očká (alebo vyrašené letorasty) na niektorých sadeniciach hniť. Tie ktoré prežili som zavoskoval a zasadil do substrátu. 

Ako to vyzerá po troch týždňoch od výsadby môžete vidieť v priložených fotkách. Niektoré sadenice začali pučiť len nedávno. 

Tento spôsob množenia sa mi celkom pozdáva, hlavný problém je v tom, že sa veľmi neskoro vytvárajú korene a tým pádom vzniká riziko hnitia očiek/letorastov vo vlhkej rašeline. Rozmýšľam nabudúce nechať podpníky zo 3 týždne vo vode tak ako pri výrobe pravokorenných sadeníc, potom zostrihnúť vrch, zaštepiť a dať stratifikovať. Teoreticky by sa tak mohol urýchliť proces tvorby koreňov. Alebo stratifikovať pri vyššej teplote? Neviem






Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 26.5.2014 20:57

Nové fotky momentálně nemám ale úspěšnost je k dnešnímu dni pouhých 25%, tzn. že rouby jsou zelené jen na jedné ze čtyř hlav.  Ze začátku to vypadalo nadějně, ale s odstupen času došlo k zaschnutí zelenajících se lístečků. Na zahradě jsem to dával za vinu i balzámu, kterým jsem ošetřil roubovance, ale zdechlo mi to i na hlavě u baráku kde balzám použit nebyl. Dával jsem vždy dva rouby na kmínek, ale vždy odešly očka na obou.

Dost mne to zklamalo a nyní se věnuji spíše roubování za zelena. Nevím proč to zaschlo, ale chovalo se to podobně jako zasychající výhonky řízků při zakořeňování v pertlitu nebo ve vodě. "Rozeberu" roubovanec u baráku a možná uvidím příčinu, osobně předpokládám že roub s kmínkem nesrostl. Jistější bude zelené roubování do výhonů rašících z kmínku u země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.5.2014 21:13

Nafotil jsem navečer nějaké snímky. Na prvním je prozatím rostoucí pokus, na druhém pokus s očkem. Na dalších jsou snímky roubování které se neujalo. Roub byl zaschlý a lehce šel odlomit v seříznutém místě, druhý jsem lehce vyjmul po odmotání pásky. Zde mne praštil přes nos nakyslý-zkvašený zápach, který se linul z rozštěpu po odstranění pásky a ucpávky zhotovené z toaletního papíru. To by mohla být příšina nepodarku.

Na kmínku jsou již vidět výhony, které nechám pro pokusy s roubováním za zelena.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.22 (?), 27.5.2014 21:47

Dobrý den. Tak mě se podařilo naočkovat zelené očko z letošního výhonu kontejnerováného Talismanu na starý dřevitý kmen - právě začalo prorůstat.

Zimní očko z Alladina se nechytlo...

Marek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 28.5.2014 4:18

Dobrá zpráva, hned to zkusím, tvrdé dřevo oček se mně také moc neujímá...   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 25.12.2014 9:28

budu hned uprimny :) Jezisek mi prinesl roubovaci kleste a tudiz je chci vyuzit i na révu, jenze nemam onen box se spodn.vytapenim, jak tedy pokracovat..nesloby klas.bednu s hoblinami, raselinou atd, umistit k topeni doma? bude to mit nejaky efekt? díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.236 (?), 21.2.2019 18:11

Zdravím. Bol by som rád keby sa trošku oživilo toto vlákno a podelili sme sa so svojimi skúsenosťami so stratifikáciou v domácich podmienkach. Tiež som si tento rok zaobstaral vrúbľovacie kliešte a pustil sa do výroby sadeníc, zatiaľ len pár kusov na skúšku. Mojim cieľom je naštepenie piwi odrôd na silnejšie rastúce podpníky, pretože všetky sadenice čo mám zasadené sú na SO4, iné som nezohnal a mám suchú zem takže slabšie rastú. 

Ako podpník som sa rozhodol použiť samorodák konkordiu, ktorá by mala odolávať fyloxére a vytvára v krátkej dobe rozsiahly koreňový systém.

Najprv som teda omega rezom spojil podpník s požadovanou odrodou, obviazal páskou, vrch zatrel voskom a dal do petky s vodou zakoreniť, ako som to robil pri pravokorenných sadeniciach. Ani po 4 týždňoch sa nič nedialo, očká nerašili a na spoji sa to nezrástlo, vyhodil som to.

Potom som skúsil znova spojiť obe časti omega rezom, už som to neobviazal, len som to uložil do veľkého igelitového sáču s vlhkou rašelinou a dal do miestnosti s teplotou 20 - 22°C. po 2 týždňoch som skontroloval prúty a ono to už začalo vytvárať kalus a očká boli mierne zväčšené. Kde-tu sa našli bodky plesne, nič hrozné,  asi by bolo dobré to niečím dezinfikovať. Pleseň som umyl a zabalil som to naspäť, počkám ešte nejaký čas. Korene sa zatiaľ nerobia. Pripájam aj fotky.

Myslím že by bola vhodná vyššia teplota, ale nemám nič čím by som ju riadil. Ešte skúsim jednu variantu, spoj omotať páskou a stratifikovať v rašeline tak ako predchádzajúci pokus.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.236 (?), 21.2.2019 18:12

Ešte jedna


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.236 (?), 29.4.2019 16:06

Opäť zdravím do diskusie.

Môj pokus s vrúbľovaním (obrázky vyššie) nedopadol práve najlepšie. Po 3 týždňoch stratifikácie vo vlhkej rašeline som prúty vybral, naspodu aj v mieste štepenia bol vytvorený kalus, korienky sa len začínali vytvárať, očká mierne napučané. Prúty som zasadil do substrátu ale nevoskoval som ich, čo bola chyba. Behom nasledujúceho dňa kalus vyschol, zhnedol, a bol koniec.

Potom som skúsil štepiť ešte raz - omega rez, prúty zabalené vo vlhkej rašeline, teplota 20 - 23°C. Po 3 týždňoch bol už pený kalus aj napučané očká, ale korene sa ešte nerobili. Takže som ich nechal v rašeline. Korene sa vytvorili az medzi 4 - 5 týždňom, zaujímavé je že najlepšie rástli korene na podnožiach z ktorých som zabudol vyslepiť očká a rášili aj tie. Bohužiaľ, asi vplyvom dlhodobého pôsobenia vlhkosti začali očká (alebo vyrašené letorasty) na niektorých sadeniciach hniť. Tie ktoré prežili som zavoskoval a zasadil do substrátu. 

Ako to vyzerá po troch týždňoch od výsadby môžete vidieť v priložených fotkách. Niektoré sadenice začali pučiť len nedávno. 

Tento spôsob množenia sa mi celkom pozdáva, hlavný problém je v tom, že sa veľmi neskoro vytvárajú korene a tým pádom vzniká riziko hnitia očiek/letorastov vo vlhkej rašeline. Rozmýšľam nabudúce nechať podpníky zo 3 týždne vo vode tak ako pri výrobe pravokorenných sadeníc, potom zostrihnúť vrch, zaštepiť a dať stratifikovať. Teoreticky by sa tak mohol urýchliť proces tvorby koreňov. Alebo stratifikovať pri vyššej teplote? Neviem






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika