Štěpování révy - stratifikace



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?) 
27.12.2013 9:32

Tak tento pokus byl neúspěšný. Samotný vosk spoj neudržel a při "hrabání" v pilinách došlo k vyvrácení, rovněž uložení štěpovanců "jen tak" v pilinách není nejlepší řešení.  Po tomto poznatku budu omotávat všechny spoje štěpovanců a voskovat tak, aby byla možná vizuální kontrola spoje pod průhlednou páskou. Uložení řízků v bedýnce v pilinách šikmé nebo svislé, každopádně spodní ohřev. Hodně se uvádí při namáčení řízků použít stimulátor nebo lžíci medu na 10 l vody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 49.164 (?), 10.3.2014 10:25

Ja presadujem voskovanie tak, že uzku kovovú nádobu dám na starý varič.

V nádobe je horúca voda ktorú držim na teplote 70 až 80 st. C. Prihodím kúsky parafínu, ktorý pláve na povrchu. Pripravím si druhú nádobu so studenou vodou a začnem parafinovať štepy. Ponorím štep do nádoby s horúcou vodou na ktorej povrchu pláve parafín do tej hlbky ako potrebujem a okamžite ho vyberiem a ponorím do studenej vody, na povrchu štepu sa vytvorí pekný tenký parafínoví film. Až je nádoba dostatočne hlboká môžeme parafinovať aj viac ako je očko. Výhoda je, že neporebujem veľa parafínu roztápať a postupne dodávam parafín ako sa sporebúva, nesmrdí ak to robíme v byte, je dostatočná kontrola teploty aj bez merania. K dobrému výsledku je treba mať štep suchý.

vojetch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 114.159 (?), 10.3.2014 21:51

Vosk plávajúci na hladine má zrejme výhodu v malej spotrebe- voskový film je tenúčky. Očká, aj keď spiace, by som však dlho v 80- stupňovej vode ponorené nenechával. Mohlo by to obmedziť ich životaschopnosť. V Moravskej Novej Vsi mali termostaticky vyhrievanú kaďu s teplotou vosku 60 st.Celzia. Ponorenie do čistého vosku trvalo pol sekundy. Vrstva vosku bola dostatočne hrubá, tak ako sme zvyknutí pri kúpe prostokorenných sadeníc. Je to všetko o skúsenostiach v daných podmienkach. Vždy sa dá ešte niečo mierne vylepšiť...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 2.3.2014 14:08

Zkusil jsem dnes přeroubovat jednu nevyhovující hlavu révy... (další popisy viz foto).

Bohužel jsem neměl na zahradě žádnou barvu ani štěpařský vosk na zatření ale u dalšího roubování už se polepším. Ještě dnes vyzkouším další, mám namočené dopoledne uřízlé réví Vostorg Krasnyj.

Réva koupená jako Vostorg ale byl to nějaký bílý skorák, štěpovaná na neznámé podnoži,
Réva koupená jako Vostorg ale byl to nějaký bílý skorák, štěpovaná na neznámé podnoži,
odebral jsem zeminu od kmínku
odebral jsem zeminu od kmínku
uřezaný kmínek jsem začistil nožem .....
uřezaný kmínek jsem začistil nožem .....
odstranil jsem kůru a rozštípl nožem ....
odstranil jsem kůru a rozštípl nožem ....
pomohl jsem si šroubovákem
pomohl jsem si šroubovákem
rouby jsou z čerstvě ustřiženého réví, odrůda Dunav....
rouby jsou z čerstvě ustřiženého réví, odrůda Dunav....
snažil jsem se je sesadit tak aby se pletiva kryla po obvodu....
snažil jsem se je sesadit tak aby se pletiva kryla po obvodu....
osadil jsem dva rouby a musel stáhnout motouzem protože nařezaná strečová folie se moc natahovala. Lepší na to bude roubovscí pvc páska....
osadil jsem dva rouby a musel stáhnout motouzem protože nařezaná strečová folie se moc natahovala. Lepší na to bude roubovscí pvc páska....
mezeru jsem vyplnil mokrým toaletním papírem a vše nakonec omotal strečovou fólií. Bohužel jsem neměl ssebou nic na zamazání řezných ploch a tak jsem i na řezy roubů natáhl streč. folii, očka zůstala volná...
mezeru jsem vyplnil mokrým toaletním papírem a vše nakonec omotal strečovou fólií. Bohužel jsem neměl ssebou nic na zamazání řezných ploch a tak jsem i na řezy roubů natáhl streč. folii, očka zůstala volná...
celé jsem to přiklopil seříznutou PETkou a následně zasypal zeminou.
celé jsem to přiklopil seříznutou PETkou a následně zasypal zeminou.
asi po 14ti dnech odhrábnu a zkontroluji v jakém stavu rouby jsou.
asi po 14ti dnech odhrábnu a zkontroluji v jakém stavu rouby jsou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.216 (?), 2.3.2014 19:54

Zdravím do Poštornej, Mirku! Prevrúbľovanie ste spravil bezchybne. Aj termín je správny. Čistota a hygiena práce je dôležitá, napr. v dáždi sa nedá robiť ani očkovanie. Dobré je, namočiť vrúble pred narazením do rázštepu v roztoku fungicídu (Rovral, Teldor, Fundazol...) Ak môžem poradiť, medzeru v rázštepu nezamazávajte voskom, ale stačí dobre stiahnúť a omotať PVC-páskou, prípadne ešte aj zatrieť rýchloschnúcou akrylátkou. PETku ako zvon by som nedával, v tomto mikroskleníčku sa rýchlo vytvorí vlhká klíma a očká môžu splesnivieť. Najlepšie skúsenosti som mal s jednoduchým prihrnutím ľahkej zeminy, príp. vyľahčenej troškou piesku. Očká sú tak chránené pred jarným úpalom, zemina udržiava optimálnu vlhkosť a mladé výhonky sa v júni bez problémov prederú na svetlo Božie.     Tak nech sa darí. Držím palec!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.3.2014 21:51

Mirku, perfektní obrazová reportáž! yesJenom mi není jasný smysl toho toaletního papíru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 2.3.2014 22:43

Paľo: snažil jsem se postupovat podle videí na internetu. PETka s uzávěrem je tam pro kontrolu stavu roubu.

Wimpi: mokrý toaleťák slouží k vyplnění otvoru mezi rouby aby se tam nedostal nějaký ten "binec" a zabránilo se vstupu chorob.

Odpoledne jsem přerouboval další hlavu. Původně to měl být Ustojčivyj Dokučeavoj ale vylíhl se z něj nejranější skorák který jsem měl.
Odpoledne jsem přerouboval další hlavu. Původně to měl být Ustojčivyj Dokučeavoj ale vylíhl se z něj nejranější skorák který jsem měl.
tento kmínek měl menší průměr než předcházející....
tento kmínek měl menší průměr než předcházející....
tentokrát jsem použil na stažení izolační PVC pásku a následně obtočil strečovou fólií...
tentokrát jsem použil na stažení izolační PVC pásku a následně obtočil strečovou fólií...
mezeru jsem opět vyplnil toaleťákem a vše oplácal stromovým balzámem.
mezeru jsem opět vyplnil toaleťákem a vše oplácal stromovým balzámem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 5.3.2014 10:33

úžasné, odvážné, dechberoucí, inspirující yes

Přeji nechť se povedou a doufám, že se budete průběžně chlubit přírůstky, alespoň první sezónu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 34.186 (?), 8.3.2014 22:23

dobrá prácayes

dnes som sa aj ja po prvý raz pokúsil navrúbľovať ušľachtilú odrodu na nejaký divý vinič. Vraj je najlepšia ujímateľnosť pri najväčšom "plači" miazgi. Je to pravda? Alebo je vhodné aj toto pred obdobie? Akú máte skúsenosť?

Skúšal som vrúbľovať priamo z kríka na krík. Podnož bola v reze pekne zelená (ale ešte "neplače") a na vrúbli sa po reze vytvorila jemná "rosa". 

Vždy treba vrúbeľ zakrátiť na 1-2 očká? alebo je možné použiť trebárs aj 4 očkový? alebo aj vrcholový vrúbeľ ukončený očkom?

Ďakujem pekne

Ešte som nikdy nevrúbľoval, len sa učím, ale je to ozaj fascinujúce, že sa dá takto pohrať s prírodou a využiť neúrodnú podnož na základ ušľachtilej odrodyyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.115 (?), 12.3.2014 0:41

Dobrý den, držím palce. Jen bych chtěl upozornit, že stromový balsám se podle návodu v příbalovém letáku nemá používat na řezné rány roubů (jednoletých výhonů). U jabloní zatírám konce roubů jen štěpařským voskem. (Je to jediné, na co jej používám, jinak na stromový balzám nedám dopustit.) S révou jaksi nemám zkušenosti ;o).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika