Štěpování révy - stratifikace



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.149 (?)
12.3.2014 15:13

Z komunikácie so skúsenými ovocinármi viem, že ak sa do rázštepu vedľa vrúbľa napatlá vosk, balzám či iné "ucpávadlá", ktoré sa časom roztekajú, výsledky v ujímaní sú horšie. Najlepšie je rázštep utesniť omotaním páskou či lykom a prípadne pretrieť zvrchu akrylátom. Platí to nielen u révy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 12.3.2014 5:53

Byla to taková první rychlovka a stromový balzám jsem použil protože jsem neměl řízky ošetřené ponořením do vodní lázně s voskem, taky jsem jaksi přehlídl že na inspirujícím videu používal dvouočkové řízky. Při kontrole jsem zjistil že PETky jsou zevnitř orosené a tak jsem je odstranil a rouby přihrnul zeminou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.149 (?), 12.3.2014 15:13

Z komunikácie so skúsenými ovocinármi viem, že ak sa do rázštepu vedľa vrúbľa napatlá vosk, balzám či iné "ucpávadlá", ktoré sa časom roztekajú, výsledky v ujímaní sú horšie. Najlepšie je rázštep utesniť omotaním páskou či lykom a prípadne pretrieť zvrchu akrylátom. Platí to nielen u révy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 12.3.2014 18:35

Proto je tam asi ten toaleťák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 19.3.2014 21:10

Dnes jsem se u domu vrhl na další pokus s přeroubováním, tentokrát kupovaný Ustojčivyj Dokučeavoj naroubovaný na neznámé podnoži, roubovaná odrůda Preobraženie. Bohužel jsem si vercajk i s páskami nechal na zahradě, a tak bylo nutno improvizovat, protože řízky už byly namočeny od včerejška. Postup jako v předcházejících případech. Odstřihnutí hlavy, začistění řezu, rozštěp nožem, seříznutí roubů, zasunutí do kmínku, ucpání zbývající mezery mokrým toaleťákem, překrytí strečovou folií a omotání elektrikářskou natahovací páskou (to je ta improvizace). Roub jsem přímo zahrnul písčitou zeminou, z kmínku po ustřižení doslova valila "voda" jak réva již tlačí mízu.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 31.3.2014 12:18
O víkendu jsem opět experimentoval, tentokrát jsem na neznámou bílou skorou odrůdu narouboval odrůdu Eva. Tento bulhar mi vloni na zahradě poprvé zarodil a měl nádherné střapce a bobule, přestože počasí v době zrání bylo chladné a mokré. Tady na jižní straně domu mu bude ještě lépe, jen doufám že se zadaří, bo tato odrůda mi velmi špatně zakořeňuje. Zde jsem nemohl jít do země a i síla již starší hlavy byla velká, proto jsem zvolil nadzemní způsob s následným "umělým" zasypáním.
Stará hlava se spešl výhonem pro broušení drápů naší Černé Chvíle.
Stará hlava se spešl výhonem pro broušení drápů naší Černé Chvíle.

Eva
Eva





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 4.4.2014 12:15

Zhruba po 14ti dnech se začínají objevovat konkrétní výsledky přeroubování,  Preobraženie se už tlačí ze země.

Preobraženie
Preobraženie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 4.4.2014 12:19

Toaleťák dělá zázraky! laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 6.7.2014 16:01

Naroubovaná réva nejdříve narašila a zhruba do měsíce "odešla", zůstaly jen náznaky zeleného. Zda nakonec z toho vyrašila nebo znějakého záložního pupene nevím, každopádně se má nyní k světu. Jen doufám že to není z "kořene", to poznám až po odkrytí a sundání omotávky, vzhled listu odpovídá roubované odrůdě - Dunav.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 205.202 (?), 3.4.2014 13:16

Dobry den... chcel by som sa spytat ci mozem nechat kvitnu a nechat vyzriet strapce na novom stepovanom vinici? minuly rok som to odstrihol a tento rok uz to necham...  a tento rok som vrubloval do 20 rocneho vinica a uz zacali rasit pucky. Mam ponechat strapce ak budu alebo ich strihnut?

Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 29.181 (?), 3.4.2014 18:58

Já si několikrát nechal na roubované odrůdě dozrát 1 hrozen a v dalším roce už byla normální úroda, jako na starších keřích. Samozřejmě záleží na tom, jaké má réva přírůstky. Na fotografii je naroubovaná odrůda Rošfor, která měla v 1roce přírůstek 2.5m a 1 hrozen. Druhým rokem už bylo 6 pěkných hroznů.

Rošfor v září
Rošfor v září
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika