Řízky vinné révy - jak zakořenit a sázet



host - 248.227 (?)
24.4.2017 21:03

To je normální, nejdříve lístky, a když mají tak 4 cm, začnou pučet kořínky. Řízky po nařezání vložím do cca 4 cm vody ve sklenici, nechám napučet a pustit kořínky. Potom zasadím do vyšších kelímků se zeminou a až po mrazících ven. Ale mám to starou nechoulostivou americkou révu. Letos si ji řízkuji pro známé i pro sebe, jelikož soused stříkal u plotu herbicidem a vítr šel ke mně. Dvě mi odešly hned, třetí už letos nevyrašila crying...      Lída    

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr_70 - (7) - 76.102 (?), 24.4.2017 11:41, zobrazeno: 8456x
Dobrý den všem. Prosím vás jsem úplný začátečník a prosím vás o rady, kterak naložit s řízky vinné révy, které jsem dostal od známých. Protože se různé návody v mnohém liší, obracím se zde. cca od konce března, mám darované odřezky ve sklepě v teple ve sklenicích s vodou, kde by se podle některých návodů, měly nechat pustit kořeny. Mezitím již bohatě v kvetou, ale kořeny pustily jen málokteré. Rád bych se prosím zeptal, jak postupovat dále. Z návodů, které jsem si prošel by se měli sázet na místo určení až již nehrozí mrazy, tedy v květnu. Taky mi z návodů vychází, že by již měli mít před nasazením do půdy kořeny, takže co dál? Zasadit je do písku nebo perlitu a dát někam na světlo (za okno)? Děkuji moc za rady.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.3 (?), 24.4.2017 17:14

take mam takovy problem vsechny rizky puci ale zadne korinky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 24.4.2017 20:49

Letos poprvé zkouším zakořeňovat, ale místo vody jsem zvolil RW vatu.

Vinohrádek mám druhým rokem a nebylo moc materiálu k namnožení, pouze odrůda Bianca. Myslím že kořínky se ukázaly společně s prvními lístečky. Celé to trvalo víc jak měsíc, teplotu jsem neřešil, měl jsem to a mám u okna nad radiátorem.

Přeji hodně úspěchů yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.227 (?), 24.4.2017 21:03

To je normální, nejdříve lístky, a když mají tak 4 cm, začnou pučet kořínky. Řízky po nařezání vložím do cca 4 cm vody ve sklenici, nechám napučet a pustit kořínky. Potom zasadím do vyšších kelímků se zeminou a až po mrazících ven. Ale mám to starou nechoulostivou americkou révu. Letos si ji řízkuji pro známé i pro sebe, jelikož soused stříkal u plotu herbicidem a vítr šel ke mně. Dvě mi odešly hned, třetí už letos nevyrašila crying...      Lída    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr_70 - (7) - 236.72 (?), 1.5.2017 13:43

Děkuji vám všem za příspěvky.

Zatím to vypadá tak, že některé řízky mají už kořeny i několik cm, ale některé vůbec žádné.
Takže asi ty co kořeny mají vytáhnu z vody a přesadím do kelímku s pískem a dám na okenní parapet nad radiátor. U těch ostatních zatím počkám, jestli kořeny ještě pustí...

Ještě otázka k tomu sázení: sází se to na hloubku k prvnímu očku směrem od kořínků?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.131 (?), 1.5.2017 21:06

Postup dobrý jenom to poslední přesně opačně.  Větší část řízku do země nebo substrátu a nechat trčet jen 1 narašené očko.

Čím jsou kořeny hlouběji tím lépe. Klidně je můžete vysadit co nejhlouběji a pak je postupně zahrnout. Nemusíte mít strach, řízky později pustí kořeny i v přihrnuté části.  Kořeny těsně u povrchu, tzv. rosné, by se měly spíše omezovat - můžou totiž namrzat a když převezmou funkci hlavního kořenového kmene, může nastat problém.  Rosné se jim říká proto, že využijí i rosu - malé srážky, ale v případě holomrazů a velkého sucha neplní dobře funkci kořenů a keře révy pak trpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr_70 - (7) - 236.72 (?), 1.5.2017 23:53

Děkuji moc za odpověď!

Vaše doporučení se týká již výsadby do země venku, ale předpokládám, že totéž (hloubka zasazení) platí i pro zmíněné přechodné sázení do "květináče" za oknem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika