Rez na čapíky



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 191.35 (?)
8.3.2011 20:50

To ne. Spodní voda je několik metrů hluboko, starou, zhruba šestimetrovou studnu máme suchou. Tak schválně letos uvidím, řezal jsem někdy kolem 20. února.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 83.103 (?), 8.3.2011 19:02
vďaka za odpoveď ohľadne Nera, takže ak to zhrniem, Vostorg, Nero a Prim by mali mať úrodu aj po ponechaní dvojočkových čapíkov. otázny je Ustojčivyj Dukačajevoj, ale spolieham, že bude na tom podobne ako ostatné uvedené stolové odrody hrozna. táto odroda sa nepestuje moc často, minulý rok mi plodila prvý rok, a hrozná boli celkom fajn, chrumkavé, len dozrela až po polovici septembra, rok nebol priaznivý na slnko. ale je na chránenom mieste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 83.103 (?), 7.3.2011 23:32
ďakujem za odpoveď, cenné rady sú to. dnes som sa dočítal, že pri reze na čapíky sa vplyvom silného slzenia môže stať, že očko nakoniec nevyraší a zaleje ho... inak rezať na čapíky je vlastne spôsob, kedy je dosť veľa rezov a teda aj to slzenie spojené s vysilovaním môže byť väčšie ako pri reze na ťažne. to len moja úvaha... každopádne uvidím až počas vegetácie, ako sa budú mladé výhonky správať, a aké kvety nahodia... do budúcna asi budem preferovať len rez na ťažne, nevidím v hromadnom čapíkovom reze žiadnu výhodu pri dospelom kríku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.82 (?), 8.3.2011 8:04
Keď budete strihať vinič v tomto čase (8.3.), nemusíte sa báť slzenia, rezná plocha do apríla zaschne, ale pre istotu strihajte 1-2 cm za očkom. Vedením na oblúky umožníte odrode, aby ukázala typickú veľkosť svojích strapcov. Na letorastoch vyrastajúcich z bazálnych očiek minuloročného ťažňa bývajú strapce často menšie. U mladých sadeníc nezabúdajte na zaťaženie rastliny celkovým počtom ponechaných očiek. To isté platí napr. u zakladanej pergoly, ak ponecháte dlhšie ťažne (podľa veľkosti konštrukcie, ktorú chcete zakryť). Krátkym rezom na čapíky regulujete zaťaženie rastliny očkami na únosnú alebo žiadanú úroveň. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.103 (?), 8.3.2011 19:16
vinič som strihal minulý víkend, a rezné rany som zatieral nejakým polyakrylátom na ošetrovanie stromkov, ten by mal byť vodeodolný po zaschnutí. i tak sa môže stať, že tlak rašiaceho viniča môže pretlačiť cez rezné rany, aj tak zrejme bude. ale snáď to nebude také hrozné so slzením. rezal som zhruba 1 cm za očkom, šikmý rez. na pergole plánujem sadiť vinič Kišmiš zaporožskij a Talisman, ten má rád dlhý rez a veľa starého dreva, tak som to niekde čítal. ešte tam mám Glenoru. nad rezom som ešte neuvažoval, možno nejaký etážovitý na striedačku, lebo pergola má aj zvislé strany s drátenkou, takže najprv zaplním ten priestor a potom to bude asi rez kombinovaný. samozrejme až časom a pribudajúcim vekom, nebudem nechávať veľa očiek zo začiatku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 191.35 (?), 8.3.2011 19:23

Mně réva pláče pokaždé, i když řežu třeba už v lednu či únoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.72 (?), 8.3.2011 19:52
Horsie by bolo keby neslzila
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.103 (?), 9.3.2011 0:53
noo, tak po tejto zime asi nebude už vôbec slziť Kodrjanka, vyzerá byť total zmrznutá až k podpníku. ale sa nečudujem, lebo minulý rok hodne napadnutá aj napriek postrekom, takže moc perspektívna do mojej oblasti nie je. namiesto nej budú na skúšku iné odrody... aj keď z Kodrjanky mám malý rezok na inom mieste, úplne tenký a pri reze na jedno očko vyzeral živo. zvláštne, že staršia rastlina je citlivá, možno podpník?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.52 (?), 8.3.2011 20:41
Keď som strihal vinič cez zimu-cca do marca, rezné rany neslzeli-ako keby sa "zatiahli." Ak som bol ale nútený strihať neskoršie, zabraňoval som zaliatiu očiek tým, že som naklonením nožníc pri reze vytvoril šikmú reznú plochu tak, aby "slzy" netiekli na očko, ale kvapkali na zem či na kmienik. Zatierať rezné plochy nemusíte, najmä tie malé-po reze jednoročného prútia. "Plakať" vinič po reze cez zimu som ešte nevidel. Možno sú korene viniča "ponorené" vo vysokej spodnej vode? Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 191.35 (?), 8.3.2011 20:50

To ne. Spodní voda je několik metrů hluboko, starou, zhruba šestimetrovou studnu máme suchou. Tak schválně letos uvidím, řezal jsem někdy kolem 20. února.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.220 (?), 13.3.2011 18:07
Dnes som ostrihal starší koreň (odroda Rhea) na pergole. Nevidel som ani plač ani slzy. Pritom hlavný kmeň už je hrubý ako ruka a na vodu v tomto roku narazíte už v metrovej hĺbke. Všetky rezné plôšky boli svetlozelené a suché. Rhea podobne ako ostatné sorty prezimovala klasicky dobre. Horšie na tom bol Ametyst, AT 6-3 SK, Moly (MM) a JCHD. Až po zem nevymrzlo nič. Kiež by bola každá zima taká ako tá posledná. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika