Réva vinná pěstování bez postřiku



Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.46 (?)
19.9.2015 15:57

Prim u mňa zvykne mať napadnuté listy peronospórou, strapce boli zatiaľ vždy zdravé. Nero radím medzi najodolnejšie, vlani keď vkuse lialo bol na 100% zdravý listy aj strapce, bez postreku. Tento rok tiež.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Rigoleta - (21) - 2.30 (?), 7.3.2015 21:18

Právě o tomto vytvořeném imunitní systému jsem tu psala už dřív.Tehdy mnozí se mnou nesouhlasili.Budu tvrdit to samé pořád, ať si rostliny poradí, nebo je nechci.Proč jíst ovoce nebo zeleninu plné chemie, která nás pak stejně zničí.Proto pěstuji jen odolné rostliny, zvlášť,když je konzumuji v syrovém stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mexican - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (86) - 217.13 (?), 7.3.2015 23:13
Mluvil o tom p.Aberle s Pavlova v serialu na čt2 Klenoty naší krajiny díl Palava asi před měsícem. Dalo by se to najít v archivu čt.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.42 (?), 3.6.2015 21:04

Na zaklade dlhodobejsieho pozorovania som si isty, ze su viacere odrody revy, ktore vobec netreba striekat a prinasaju pravidelne urodu.

mnohi ludia uspesne pestuju bez postrekov odrody:

Izabela - modra odroda, samorodak alebo amerikan.   

Bacus Noir - stara odroda dodnes pestovana na zapad. Slovensku, v okoli Trnavy nazyvana BAGO.

zvysenie odolnosti revy treningom:

som presvedceny, ze to funguje. Moj dedo vinohradnik (mal vacsi vinohrad), vzdy striekal, ked zle nacasoval, tak uroda sa znicila. Druhy dedo laik nestriekal vobec (malo korenov), mal viacere odrody a v zasade vsetky prosperovali relativne dobre. Niekedy boli postihnute chorobou viac inokedy len malo. Dodnes sa zachovala jedna odroda, ktora pravidelne prinasa peknu urody - nikdy nebola striekana, nie je to ziaden samorodak, biela mustova odroda, dozrieva cca koniec augusta.  Donedavna zila aj ina biela mustova odroda dozrievajuca neskor, cca koniec septembra. Tato v podstate chorobami ani netrpela, urody dobre a pravidelne.  Neviem o ake odrody slo, ale dedo laik - mohol mat len to co dostal od susedov / znamych v socializme. Tie odrody sadil cca pred 30 rokmi.  Je mozne, ze ta neskorsia odroda mohla byt bianka/eger (ciste teoretizujem), ale to nie je pravdepodobne - tie neboli rozsirene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.42 (?), 19.9.2015 0:28

Nestriekam vobec.

Tento rok bolo sucho a teplo. Tlak perenospory bol slaby, ale tlak mucnatky velmi silny. Napadnuta bola aj Izabela listy silnejsie, mierne aj zatienene strapce.
Po silnom a dlhom suchu 3dni prsalo a bobule zacali praskat:
bobule bez mucnatky: Carli (40%), Galahad (25%) !! u nich som to necakal

praskali, ale menej: Sprint,  Vostorg NOvy cerveny, Denal ... cca len bobule s mucnatkou


1.

z tych co uz rodia:

Tieto odrody boli cca zdrave:

Briana, Carli, Vostorg Idealny, Vostorg NOvy cerveny, Izabela, Denal

Vostorg NOvy cerveny, Denal mali mierne napadnute bobule, ale su vo velmi zlej polohe - pri plote a hned vedla susedovych neosetrovanych mimoriadne mucnatkou napadnutych jabloni Jonatan.

Carli (2 korene s urodou) bol celkom zdravy listy i strapce.  Dalsi 2rocny slabsi koren tiez vedla tych jabloni mal ciastocne napadnute listy, urodu nema.

Galahad listy sice napadnute ale drzia sa,  jediny maly strapec celkom zdravy.

---

sklamali odrody:

silne napadnute listy (skoro 100%) + strapce (cca 50%) Sprint, Talem.

Julian 2.rocny mal asi 7 strapcov mucnatka komplet znicila 100%, nezostala ani jedna bobulka!!!, listy asi na 25%.

Saturn listy skoro na 80% postupne, strapce asi 15-20%.

--------------------

2. odrody co nerodia (1-2 rocne)

celkom zdrave listy:

Solaris, Bianka, Eszter, Veronika, Konzul, Kokl biely, Kismis Elita, Alexa, Ruslan, Nadezda Azos,

mierne napadnute: Garold (tiez blizko chorych jabloni)

o cosi viac Sfinx, Ataman, Aladdin, Rosfor

velmi ma prekvapil zdravy Vostorg - ini ludia spominaju citlivost na mucnatku.  Po vlanajsom silnom napadnuti mucnatkou skoro neprezil, vyhnal az zo zeme slaby vyhon, preto bol v TUBUSE - mozno ten ho ochranil.(poloha medzi malinami)

-------------------------------------

vlani bol extremny tlak perenospory a cca normalny mucnatky a zdravotny stav bol (prejavila sa cca len perenospora, mucnatka zriedka)

(vsetko 1.rocne korene, bez urody)

najlepsi:

cca zdravi: Izabela, Briana, Julian, Galahad,

trocha horsi: Aladdin (mucnatka)

o cosi viac, ale celkovo dobri (perenospora):

VOstorg Idealny, Vostorg NOvy cerveny, Denal, Carli(mucnatka), Garold, Alexa, Veronika, Rosfor

Velmi chore:

100% napadnutie (perenospora):

Talem, Sprint, Saturn, Moskovskyj Cernyj, Smugljanka

na 50%(perenospora): Nadezda Azos, Prezent

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 89.78 (?), 19.9.2015 8:17

Vostorg můžu potvrdit. Letos byl na padlí extrémní rok a přesto byl bez problémů. Podobně americké odrůdy např. Einset seedless.

Evropské částečně rezistentní odrůdy typu Prim a Nero těžce napadené = nezbyla žádná rozumná úroda. Pokud bude situace v příštích letech podobná budu muset začít používat chemii nebo se jich zbavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.46 (?), 19.9.2015 15:57

Prim u mňa zvykne mať napadnuté listy peronospórou, strapce boli zatiaľ vždy zdravé. Nero radím medzi najodolnejšie, vlani keď vkuse lialo bol na 100% zdravý listy aj strapce, bez postreku. Tento rok tiež.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PetrHl. - (5) - 21.134 (?), 22.9.2015 15:34

Potvrzuji Nero jako velmi odolný na choroby. 

Nestříkám během roku na list vůbec nic. Loni ke konci veget. období chytil Solaris lehce plíseň (!), podobně Svatovavřinecké a Dornefelder, u nichž se to dalo čekat, mimojiné Dornf. letos velmi chutný.

No a tento rok zatím žádný projev nemocí. Vysvětluji si to drobet chladnějším vzduchem neustále profukujícím v naší vyšší nadmořské výšce.

Pokud bych věděl, že se nějaká odrůda neobejde bez postřiku, tak jde nemilosrdně pryč. A kdybych dokonce zjistil, že všechny odrůdy chtějí podpořit chemický průmysl, vyklučím stráň a nasázím po nich raději rybízy ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jujto - (4) - 55.32 (?), 6.10.2015 11:47

A ja, pokiaľ stojí odroda za to, z jari dám zo dva razy morské riasy a v lete dám občas preventívne pomarančový olej. Keď sa ja postarám o ňu, postará sa ona o mňa, teda moje brucho. Mám aj Kokla, ale úplne bez ničoho ho čistého neudržím. Odskúšané minulý rok. Vyzreté bolo po jeden dva púčiky na letoraste. Rez mal potom na kordón. Pučal takmer z dreva s dvojtýždňovým oneskorením. Viac rozhodne riskovať nebudem. Ale nepovažujem všetky postreky automaticky za tú zlú chémiu. Existujú aj účinné domáce prostriedky.. Nie tak účinné ako chémia, a treba ich používať ako prevenciu a častejšie, ale existujú. Kamarátovi sa darí držať listy na Dornfelderovi čistejšie ako mne na odolnejších interšpecifických. A je to poznať minimálne na vyzretí dreva. Mesiac dozadu mal všade vyzreté drevo bohato viac ako meter. Za chémiu som neni, ale bez pomoci ich nenechám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 6.10.2015 14:40

Tak trochu závidím ideály pokud chce někdo pěstovat révu bez postřiku, byť jednu viničku v nechráněné a tudíž větrné poloze jsem od výsadby neošetřil.

Ale za víc jak 10 let jsem vyzkoušel téměř 200 odrůd a dosud jsem nenašel jedinou, která by ve všech letech bez postřiku šla bez rizika pěstovat, když nepočítám podnože jako je třeba Binova. S biologickými ošetřeními ale nemám zkušenosti, obávám se, že při velkém infekčním tlaku chorob nebudou účinkovat dostatečně.
Podotýkám, že letošní rok nelze brát za bernou minci, plíseň prakticky nebyla. Kdybych měl každý rok úrodu jako letos, budu naprosto spokojený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.93 (?), 6.10.2015 19:22

Vsetko závisí od polohy. Pan Bred_ik, vy Ste predsalen uz nie v optimalnej oblasti, preto mate viac negativnych skusenosti. Ja osobne mam zahradu pri Jaslovskych Bohuniciach, 140mnm. Sme dost sucha oblast. Podu nemam idealnu, je to luzna poda oglejena, no pri pestovani vinica aspon tazim s vysokej spodnej vody - cca 1,5 m pod povrchom. Akonahle sa mi vinic uchyti a dosiahne tuto hlbku, nemusim polievat ani pri najvacsich horucavach. Vyse 10 rokov mam Ustojcivij dokucaevoj a vzdy priniesol krasnu urodu, priznaky perenospory len v jednom velmi dazdivom roku. Vedla neho Onyx, co ani nie je interspecificka odroda, trpi mucnatkou, no hrozno je slusne, hoci ciastocne napadnute mucnatkou, v dosledku coho niektore bobule popraskaju. Pred dvoma romi som nasadil Nero, Ester, Vostorg, Jalovenskij ustojcivij a Smugljanku. Zatial som pozoroval len slabe priznaky perenospory na Vostorgu a Smugljanke. Vsetko bez postrekov. Panonia Kincse, Diamant a Opal ale bez postrekov nie su schopne prinasat urodu, trpia mucatkou. Vsetko mam na K125AA.

V zasade by sa aj tieto citlive odrody dali pestovat s uspechom, no bolo by treba pouzit par postrekov Thiovitom, Vitisanom, a pod. Mam overene, ze aj citlive odrody jabloni ako Golden Delicious, Braeburn, Fuji ci Granny Smith sa iba s pouzitim takychto postrekov daju dopestovat krasne bez mucnatky ci chrastavitosti. Chce to ale presne nacasovanie, coho vacsina ludi podla mna nie je schopna.  S vinicom by to nebolo ine. Prudko ale zavisi aj od tvaru na akom je vinic vedeny - ak je zabezpecene rychle oschnutie kra vdaka vetru a presvetleniu, rozvoj chorob je obtiaznejsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika