Odrody 2018



HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?)
21.9.2018 23:07

Něco podobného mám také - bobule střední velikosti, zpočátku růžovo-fialová, ke konci zrání až tmavě modrá. List velký, až velmi velký. Chuť labrusková, zpočátku "slizová koule", při dokonalém vyzrání tato koule mizí, bobule je pak sladká, voňavá, i ta labrusková chuť ustoupí. Název odrůdy nevím, ale v Pavlouškově knize PIWI odrůd je popsaná a zobrazená odrůda CHAMPION, která popisem celkem odpovídá..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 15.55 (?), 8.9.2018 20:54, zobrazeno: 12298x

Dnes som pozeral na youtube ukrajinskú stránku predctavili tam odrody stolovèho hrozna 2018 foto z tabletu.














Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.162 (?), 11.9.2018 10:28

Jedná se o snímky z vinohradu ukrajinského šlechtitele Viktora Michajloviče Kaluhina (kdyby to byl Rus, byla by transkripce Kalugin) z vesnice Dněprovka ze Záporožské oblasti.

Tento šlechtitel se zjevil jako kometa po roce 2010, v jeho katalogu jsem napočítal přes 100 odrůd vlastního šlechtění. Jeho nejoblíbenější kombinací je Talisman x Velika, z ní pochází mnoho velkoplodých odrůd bobulí modré barvy.

O jeho šlechtitelských úspěších se zpočátku hodně pochybovalo, byl považován za šarlatána (k čemuž přispívala i některá jeho prohlášení), výsledky šlechtění ovšem zatím vypadají ohromně. Samozřejmě lze nyní hodnotit pouze některé plodové znaky (tedy tvar a barvu bobulí, rovněž jejich velikost - i když tam lze předpokládat, že nebudou tak úplně dosahovat deklarovaných rozměrů). Otázkou jsou chuťové kvality, což zatím málokdo vyzkoušel, a pěstitelské charakteristiky (včetně odolnosti k chorobám). Prostě čas ukáže.

Na mém vinohradu se již vyskytuje více odrůd Kaluhina, některé letos zaplodily (z odrůd na obrázcích Krasava). Výsledky jsou různé, na základě signální úrody je předčasné dělat hodně kategorické závěry. Nicméně bych se rád zmínil o třech odrůdách které vypadají velmi dobře. Jde o modrou bezsemennou odrůdu Skazka (tedy přeloženo Pohádka), dvouletý keř dal několik hroznů střední velikosti, bobule velmi příjemné sladké chuti docela velké (až 8 g), stupeň bezsemennosti 1-2 (tedy prakticky čisté).

Dále modrá odrůda Poslannik (jedna z aktuálních ukrajinských "bomb"). Ta je pozdní, ještě zcela nedozrála, ale už vypadá nádherně. Odkaz na web jednoho ukrajinského školkaře, kde jsou fotografie této odrůdy a také snímek o třech odrůdách Kaluhina (mj. Poslannik).

Můj Poslannik jsem zatím ještě nesklidil a tedy nezvážil, bobule kolem 20 g už ale budou a stále se zvětšují.

Poslední je odrůda Bělosněžka světlé barvy bobulí, velmi raného zrání a silně muškátové chuti. Bobule u mne zatím do 10 g (jsou deklarovány jako větší), už asi měsíc a půl drží na keři bez viditelných škod, jen cukru přibývá. Opět odkaz.

Tipnul bych si, že Skazka, Poslannik i Bělosněžka (a pravděpodobně další odrůdy Kaluhina) budou brzy v nabídce pana Kotrleho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 15.55 (?), 11.9.2018 20:53

Poslannik - vyslanec telef.som známemu ten bol na morave u borca od ktorého bere novinky aj Kotrle a tam koštovali veľa noviniek a videl tam aj tu vašu nádhera mal tam 300 odrôd.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.163 (?), 13.9.2018 18:34
Čtu správně jednu z odrůd jako "Novičok"? :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.32 (?), 14.9.2018 22:22

Ano, je to "Novičok". S velkou pravděpodobností zde ale není žádná souvislost s jistou populární jedovatou látkou. Autor názvu měl nejspíše na mysli doslovný překlad slova "Новичок" do češtiny, tedy "Nováček" (nová odrůda).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 101.32 (?), 14.9.2018 22:36

Tak jsem neodolal, jeden hrozen odrůdy Poslannik sklidil a zjistil, že jsem měl trošku velké oči, největší bobule měla jen 19 gramů (viz obrázek). Poslannik je už ovšem plně zralý, chuť má harmonickou, příjemnou, rozhodně nikoliv pouze sladkou vodu. Jinými slovy - zraje na úrovní Talismanu nebo těsně po něm, tedy pěstovat ho má smysl v teplejších polohách (pokud se počasí letošní sezóny nestane novým standardem).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 18.9.2018 20:46

Asi předloni jsem sem dával fotku listu révy, co jsem dostal od kolegyně. Letos jsem uchránil hrozny před špačky a tohle je ukázka. Hrozny spíš menší, ale je jich hodně, bobule krásně kulatá a hodně ojíněná, docela velká, uvnitř slizovitá koule, chuť prazvláštní, trochu palčivá v krku, ale dá se jíst. Listy velké, vzrůstná. Chorobami netrpí, neošetřoval jsem, snad až teď malinko padlí na listech. Mají ji doma odjakživa. Co to je?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 93.43 (?), 18.9.2018 23:52

Nejaký labruskový samorodák. A v nich sa nevyznajú ani samotný vinári. Všetko je pre nich buď Otelo alebo Izabela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 19.9.2018 7:51

Mám něco podobného - klasická labruska, chuťově mně vyhovuje, zdravý keř bez jakéhokoliv postřiku, hmyzu nechutná a při jakémkoliv zatížení keře jsou hrozny stejně kvalitní. Letos jsem ponechal na jednom keři 40 hroznů aniž se to na kvalitě hroznů negativně projevilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 21.9.2018 23:07

Něco podobného mám také - bobule střední velikosti, zpočátku růžovo-fialová, ke konci zrání až tmavě modrá. List velký, až velmi velký. Chuť labrusková, zpočátku "slizová koule", při dokonalém vyzrání tato koule mizí, bobule je pak sladká, voňavá, i ta labrusková chuť ustoupí. Název odrůdy nevím, ale v Pavlouškově knize PIWI odrůd je popsaná a zobrazená odrůda CHAMPION, která popisem celkem odpovídá..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika