Ochrana mladych sadenic pred mrazom



ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?)
4.2.2012 19:43

Tak jsem nakonec sazenice obalené plstěnými pásy ještě alespoň u země přikryl 20 cm pásy orsilu o síle 10 cm. Doufám, že obrazí alespoň odspodu. Sníh tu není a teploty po ránu okolo -20°C. Pokud něco přežije, budu moci porovnat odolnost na mráz. Zasazeny mám odrůdy Festivalnyj, Kišmiš moldavský, Římský, Krystal, Dora, Rubanka, Vostorg a Arkádie.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.2.2012 11:25

To, co jste pane VJK naměřil v okolí kmínku a pak i pod tepelně izolační vrstvou na jeho povrchu, je pro mě, přiznám se, velmi překvapivé. Nečekal jsem, že by molitan o tloušťce 40mm, doplněný vnějším neprodyšným obalem mohl mít takové dokonalé tepelně izolační vlastnosti. Klidně bych se před tím vsadil, že takový rozdíl teplot po dobu několika hodin udržet není možné, ale jak je vidět, sázku bych (ostatně jako vždy) prohrál. Z Vašeho experimentu tedy plyne, že existují materiály s takovými termoizolačními vlastnostmi, že je i možnost dlouhodobě udržet u kmínku o několik stupňů nižší teplotu, než je teplota okolí. Osobně ale touto cestou jít nehodlám, a “obalovacího otroka“ svým keříkům dělat nebudu. Prostě to nechám vyselektovat a ponechám si jen to životaschopné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 2.2.2012 20:26

Mám jednu zásadu: První rok sazenice předpěstovávám v nádobách (může být velká "petka" (5, 10 l) nebo třeba prasklý kybl - mladé sazenice nechávám přes zimu ve sklepě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 2.2.2012 20:55

Pán Zyjan, máte v pivnici okno? Ja bohužiaľ nie, lebo je zapustená do zeme. Iba raz som skúšal sadeničku v kontajnerku dať do pivnice a do jari mi splesnivela a zhnila. Takže mi neostáva, ako mladý vinič "otužovať" vonku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.206 (?), 3.2.2012 8:19

Pre Paľa.Pre pivnicu je dôležitý kolobeh vzduchu-prívod+vývod a nie okno.Prívod upchávať iba počas najväčších mrazov inak začne všetko od dreva plesnivieť. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 3.2.2012 8:40

Stano, výmenu vzduchu v pivnici mám vyriešenú pomocou prívodných rúr 110 mm pri zemi a odsávaním pri strope ventilátormi zapojenými do spínacích hodín. Vlhkosť potrebujem kvôli jabĺčkam. Vzduch je svieži, nie zatuchnutý či plesnivý, aj keď keramický strop má slabo biely povlak. Teplota je momentálne +4 st.Celzia. Pivnice stavané pod suterénmi RD bývajú spravidla suchšie, teplejšie a spravidla mávajú vetracie okienko. Preto som sa pýtal, do akého typu pivnice dávate kontajnerky s viničom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?), 4.2.2012 19:43

Tak jsem nakonec sazenice obalené plstěnými pásy ještě alespoň u země přikryl 20 cm pásy orsilu o síle 10 cm. Doufám, že obrazí alespoň odspodu. Sníh tu není a teploty po ránu okolo -20°C. Pokud něco přežije, budu moci porovnat odolnost na mráz. Zasazeny mám odrůdy Festivalnyj, Kišmiš moldavský, Římský, Krystal, Dora, Rubanka, Vostorg a Arkádie.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 4.2.2012 21:38

Dovolte dotaz. Máte Festivalnyj moldavský (červené bobule) nebo ruský (tmavě modré bobule)? A pokud moldavský, jaké s ním máte zkušenosti, především jak ji řežete a jak je plodná? Děkuji, jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?), 4.2.2012 22:15

Podle označení je to Festivalnyj růžový, středně raný. Všechny sazenice jsou loňské, takže zatím bez řezu. Roste bujně, z uvedených odrůd nejsilněji hned po Vostorgu. Napadení plísní malé, menší než Kišmiš ale větší než Vostorg. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 175.52 (?), 5.2.2012 0:00

Skúste ešte Orsil obaliť vrstvou mikroténu. Keď vata navlhne, rapídne stratí izolačné vlastnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika