Ochrana mladych sadenic pred mrazom



ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 93.131 (?)
1.2.2012 8:58

Přesto, že sazenice narostly přes dva metry, jsou slabé. Jen tři Vostorgy mají průměr okolo 1 cm u země. Ve výšce 1 m jsou o něco silnější. Sazenice jsem na podzim přihrnul, ale po deštivé zimě jsou už schovaná max. dvě očka. Dnes ráno bylo -14°C, ještě je zkusím přikrýt novinama.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
vladob - (22) - 109.89 (?), 21.9.2011 21:06

Dobry vecer.Dakujem Vam vsetkym za prispevky vyskusam na nejakej vzorke ako som uz uviedol v poslednom prispevku jeden kmienik pena jeden papier o rok budem informovat ako to dopadlo.Vlado

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 172.154 (?), 21.9.2011 21:31
Zdravím Vás Vlado! Dovolte mi ešte pár slov k Vášmu dobrému nápadu zatepliť kmienky. Pravdepodobne nepestujete vinič v teplej vinohradníckej oblasti, takže chápem Vašu snahu. Na výber máte celú škálu materiálov- od textilných jutových a viacvrstvových papierových vriec cez minerálnu či sklennú vatu až po syntetické plasty akými sú PST, PUR, penový PET či kvalitné elastoméry (EPDM) odolné voči UV-žiareniu a nemeniace svoje izolačné a mechanické vlastnosti v širokom rozmedzí mínusových a plusových teplôt. Voľba je iba na Vás. Treba však zohľadniť podmienky vo Vašom vinohrade. Napr. navlhnutá minerálna vata Vám urobí menšiu službu ako najtenší Mironal. Takisto dôležitá je paronepriepustnosť kvalitnejších materiálov, o ktorých som včera písal. Drevo kmeňov a najmä ťažne s púčikmi sú živý "dýchajúci" materiál, ktorý netreba nepredyšne uzatvoriť pred mrazivým vzduchom. Ak máte naozaj problémy s vymŕzaním viničových krov, odporúčam overený spôsob pestovania záložného kmienika, ktorý na jeseň ohnete a prihrniete zeminou. Tá sa slnkom cez zimu do takej miery neprehreje, ako izolačný materiál omotaný okolo viniča, najmä ak nemá bielu farbu. Ja osobne by som radšej investoval do prírodných izolačných materiálov. Je to na rozhodnutí každého z nás. Tak nech sa Vám správne rozhoduje! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.118 (?), 31.1.2012 19:19

Dobrý den. Jak se připravujete na nadcházející mrazy? Loni jsem zasadil 16 sazenic révy, které stihly zesílit v průměru na pouze na 5-8 mm. Zima zde byla zatím velice příznivá, sníh napadl pouze jednou a vydržel jen půl dne, mrázík byl jen po ránu max -4°C. Nyní však začínají silné mrazy, včera bylo -12°C a bude daleko hůř. Dnes jsem zabalil révu do plstěných prošívaných pásů používaných instalatéry. Dá se na rychlo ještě něco dalšího pro révu udělat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 136.146 (?), 31.1.2012 19:57

Vlani som použil tiež tento inštalatérsky filc, takisto netkanú textíliu a staré noviny. Na spodok kmienkov som nahrnul borový mulč s natrhanými kúskami PST. Našťastie neboli veľké mrazy, nič nenamrzlo. Keby teraz došli mínus tridsiatky, okrem pár amerických stolákov zrejme všetko nad zemou zmrzne. Najviac by ma dojalo, keby mi vo vinohrade zmrzli staré kmene V.vinifera, ktoré som na jar preočkoval. Dnes som začal aspoň pri dome s obaľovaním kmienkov viacerými vrstvami starých novín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.99 (?), 31.1.2012 20:08

Dobry den, pokud jste sadil opravdu vloni a mate silu 5-8 mm, tak v každém případě by jsem letorosty sestřihl na jaře na 1 očko a druhý letorost na 2 očka.Tyto by jste měl mít nakopcované zeminou a tím pádem vydrží i silnější mrazy.Tyto letorosty letos narostou do požadované síly a délky a mužete tvarovat. Jery

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 93.131 (?), 1.2.2012 8:58

Přesto, že sazenice narostly přes dva metry, jsou slabé. Jen tři Vostorgy mají průměr okolo 1 cm u země. Ve výšce 1 m jsou o něco silnější. Sazenice jsem na podzim přihrnul, ale po deštivé zimě jsou už schovaná max. dvě očka. Dnes ráno bylo -14°C, ještě je zkusím přikrýt novinama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 1.2.2012 8:46

Měřil jsem teploty uvnitř izolačního tubusu na kmínku révy a jsou naprosto stejné jako okolního vzduchu. Význam má tato izolace v případě mrazivého větru, ale při klidném stavu v podstatě žádný. Navíc v případě slunenčního svitu je teplota kmínku vyšší, a to jak v případě kaučukové (černé), tak polyetylenové (šedé). Aby izolace skutečně zajistila ochranu kmínku před silným mrazem, musel by být uvnitř nějaký zdroj tepla, či akumulované teplo, což bohužel není. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 1.2.2012 10:14

To VJK: Máte recht, odpovídá to termodynamickým zákonům. Ten obal by pomohl jedině v případě velké tloušťky, pak by pronikání chladu (správněji únik tepla z kmínku) bylo pomalejší. Ale funguje to i opačně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 162.22 (?), 1.2.2012 19:38

Obaľovanie kmienkov viniča má hlavný zmysel v zabráneniu ohrevu dreva počas slnečných dní. Striedanie mrazu a tepla má na životnosť očiek hlavne v závere zimy zničujúci účinok. Pretože mám záhradku otvorenú častým severným a severozápadným vetrom, som presvedčený, že v prípade silných mrazov viacnásobná vrstva novín či niekoľko vrstiev netkanej textílie zmierni vo vetre povrchové ochladzovanie kmienkov. Na rovnakom princípe je založený vjem pocitovej teploty pri chladnom a veternom počasí, korá je subjektívne výrazne nižšia ako v prípade bezvetria. Aj rastlina je živý organizmus, nie je to teplotne pasívny predmet. Pod vrstvou izolácie je vďaka vonkajšej atmosfére vždy určitá relatívna vlhkosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 1.2.2012 12:35

Po problémech se životaschopností mladých keříků révy po prvé zimě, jsem od loňska začal vysazovat všechny sazenice v prvém roce nikoli ven do volné půdy, ale do větších květináčů (kontejnerů). V sobotu, při ohlášení silných mrazů,  jsem kontejnery vytáhl ze země a přemístil do vlhkého studeného sklepa. Doufám, že na jaře budou živé a porostou. K mladým, dvou až tříletým rostlinám jsem preventivně navršil růvky. Víceleté kmínky si už musí nějak pomoci samy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika