Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Množení vinné révy

Množení vinné révy

Wimpi (2108) - xxx.xxx.44.75 (?)
4.3.2014 8:42

Předchozí rada zní: po výsadbě letos nestřihat nic, vše zelené nechat volně růst, ale příští rok vše odřezat a začít odspodu nanovo zapěstovávat budoucí kmínek. Jistě, je to tak možné. Já osobně bych ale rozlišoval, jak je sazenice vitální a jak silné má přírůstky. V prvém roce po výsadbě bývají v růstu sazenic velké rozdíly, závisící na mnoha vnějších i vnitřních faktorech. Zatímco někdy sazenice narostou za celou sezonu do výšky třeba jen 0,5 metru, jindy mohou sazenice bez problému narůst do délky přes dva, tři metry. V takovém případě by byla škoda ztratit jeden rok tím, že jsme nechali sazenici růst volně s mnoha letorosty, z nichž nakonec ani jeden nelze použít pro další pěstování v nastalé sezoně. Proto si myslím, že je lepší přistupovat ke každé sazenici individuálně. Po vysazení pozorovat intenzitu růstu. Pokud roste pomalu, neduživě, nechat raději být. Pokud ale roste dostatečně bujně, odstraňoval bych všechny vedlejší výhony i zálistky a snažil bych se vyvazováním k opěrné tyčce už v prvé sezóně vypěstovat rovný kmínek až do potřebné výšky cca 1m. Ve většině případů to bývá úspěšné. Nad touto výškou je už možno nechat růst všechny aktivní letorosty.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Množení vinné révy

host
10.2.2006 12:18, počet návštěv: 286797
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Chtěl bych vědět,jak namnožit révu "pravokořenně".Kdy odebrat z rostliny řízky a jak dále postupovat.Děkuji
Připojit reakci   

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.46.152 (?)
20.2.2006 14:24
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Odběr řízků je možný od opadu listů do začátku rašení révy, (pozor na namrzlá očka na jaře!) nejlepší jsou řízky o 2- 4 očkách, horní řez 2-3 cm nad horním očkem, dolní bezprostředně pod kolénkem. V případě podzimního odběru je nutné řízky uskladnit - teplota kolem 0°C , většinou je nutné ošetření proti plísním.
Způsobů zakořeňování řízků je mnoho, proto jen krátce.  Nejjednodušší je přímo venku na záhoně -  podmínkou je vyšší teplota půdy (nad 10°C),tj. druhá polovina května nevýhodou je malá výtěžnost.
Pokud se řízky množí v pokojových podmínkách, je pro zakořenění nutné zabezpečit vyšší teploty u kořenů (25°C) než u horních částí řízků (pod 10°C), aby nedošlo vyrašení výhonů dřív než vyrostou letorosty. Jako substrát je ideální použít perlit.
Další způsob je množení dle Radčevského (Rusko), na parapet na slunné místo se dají PET flašky s odřezanou horní částí , na dno se dá vata a 2-3 cm vody a do ní řízky. (Použít převařenou vodu a pro zabránění jejího rychlého zkažení je dobré požít slabě růžový roztok hypermanganu). Podle okolní teploty se po 2-3 týdnech objeví výhony, a po dalším týdnu kalus a kořínky. Doporučuje se při objevení několika výhonů ten nejmohutnější vylomit, aby se řízek nevyčerpával růstem výhonu. Po objevení kořínků je nutné řízky nasadi do nádoby se zeminou.
Hodně úspěchů
Bred
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.147.209 (?)
26.2.2012 11:24

zdrvi potřeboval bych poradit jak namnožit vinnou révu řízky mam nastříhané a nevim jestli je dát do vody aby zakořenily nebo rovnou do petky s hlínou? Pavel 

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.190.179 (?)
26.2.2012 12:00

Tesne pred nástupom Ruskej zimy som nastrihal rezky stolových odrôd, o ktoré som nechcel priísť v dôsledku event. zmrznutia. Spodok rezkov som namočil do gelového stimulátora a rezky vložil do PETky. Studničnej vody som nalial cca 4 cm. PETku som položil k severnému oknu na vlažný radiátor v temperovanej miestnosti +17 st.Celzia. Dnes majú takmer všetky očká vyrašené 2 cm výhonky a začínajú rásť aj korienky. Vodu vymieňam po 10 dňoch. O mesiac, keď bude solídna koreňová sieť, rezky presadím do kontajnerkov so substrátom.

Připojit reakci

Množení vinné révy

m3f (5560) - xxx.xxx.242.167 (?)
26.2.2012 12:55

Ten spodní ohřev jim očividně svědčí. Jak "daleko" zastřiháváte řízky pod spodním očkem, vyslepujete prostřední u tříočkových řízků?

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.190.179 (?)
26.2.2012 13:18

Žiadne z očiek Mirku nevyslepujem, rašia iba vrchné 2 nad hladinou vody. Pod spodným očkom nechávam cca 2 cm dreva. Škoda, že sme si na to pri Vašej včerajšej návšteve nespomenuli. Videl byste rezky na vlastné oči. Keď bude viac korienkov, PETku nafotím a pošlem do fóra.

Připojit reakci

Množení vinné révy

26.2.2012 14:00

Já většinou zařezávám řízek šikmo proti spodnímu očku, prostřední nevyslepuji ani já, mám tuto informaci od kolegů-vinařů z Hustopečska. Zkoušel jsem také podélné zářezy tak jak to uváděl bred_ik, stimulátor práškový nebo gelový, zakořeňuji v perlitu v PETkách. Dopoledne jsem byl na zahradě ale mokro mne vyhnalo, přinesl jsem jeden řízek z odrůdy Aročnyj a namočil ho do vody pro zítřejší použití. Jinak se nechystám množit a řízkovat, spíše "zušlechťovat" očkováním, tak jak jsme se bavili.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.144.134 (?)
26.2.2012 15:59

Aročnyj som predvlani naočkoval na frankoamerikán, ale počas nasledujúcej zimy mladý výhonok vymrzol. Rezok Aročného som znova od Bredíka nepýtal, ale dostal som na jeseň zakorenenú Glašu. Tá by mohla byť chuťovo lepšia ako Aročnyj. Má dosť slabý- prischnutý korienok, podobne ako Prairie Star, tak som je dal na zimu do kôlne do väčšieho kontajnera s vlhkým substrátom. Na jar je opatrne presadím na miesto. 

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.168.12 (?)
28.2.2012 19:04

Na množení pravokořenných sazenic jdu podobně jako kolega s tím, že vystavit nádoby na placaté radiátory ústředního topení je téměř nemožné, navíc nemáme takovou místnost, kde by řízečky nebyla bez rizika, že je děcka nebo i dispělí nechtěně strhnou. Takže obětoval jsem tři stokoruny na teráriové fóliové vytápění, má to cca do 30 W, pěkně jim topím zespodu více jak 20 stupňů a v okolí mají těch do 10 stupňů. Podstavec je z odřezků polystyrenu, ten aby teplo šlo jen nahoru a zepředu mám folii protože už ho víc nebylo.  Letos experimentuji takto poprvé, dříve jsem toto provozoval podobně do perlitu, ale bez spodního vyhřívání v normální pokojové teplotě. Petr

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

mičurinec (3091) - xxx.xxx.93.3 (?)
28.2.2012 19:18

ja osobne davam nad radiator lehke starsi dvere, ktere maji dve nohy a od spodu jde teplo a taky to funguje :)

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.58.114 (?)
26.2.2012 15:32

Podrobný článek o množení révy z řízků i s fotkami je v časopisu Zahrádkář č.3/2012 (právě vyšel, včera jsem ho kupoval)

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.176.135 (?)
27.3.2012 10:55

Zdravím.

Pár řádků, jak množím já. Řízky řežu na podzim před příchodem mrazů. Nastříhám je na tříočkové a ošetřím namořením v slabém roztoku manganistanu draselného. Jednotlivé odrůdy stahnu gumičkou, oba konce zabalím do papírové utěrky, lehce navhčím, uložím do igelitových sáčků a dám do lednice (používám starou funkční lednici) kde mám nastavenou teplotu v rozmezí 0 - +3°C. Průběhu zimy několikrát kontroluji, jednak teplotu, jednak vlhkost a také plísně. Na jaře před řízkováním zastřihnu jen spodní konce, abych odstranil zavadlé dřevo a znovu namočím do manganistanu. Pak již jen použiji stimulátor a píchám řízky do perlitu, do množárny, kterou jsem si musel sám poskládat. Prvních pár dnů, může být vše v tmavé místnosti a až později jak se očka začnou probouzet přenesu množárnu do skleníku. Vlastní množárnu vidíte na fotu, bohužel se nedá umístit více fotografií, tak aspoň slovní popis. Plastová bedna 60×80 cm vysoká 35 cm, na dno položena tabule skla (kvůli přísavkám) na ní umístěn topný kabel 40W určený pro akvária (vyrobek z Německa - zcela dostačující ne udržení požadované teploty 25°C), dále přidáno čidlo termostatu (Polsko - stál asi 250 korun, regulace v rozsahu 15 - 36 °C), které je umístěno asi 5 cm ode dna, dosypán Agroperlit asi 10 cm od horního okraje. Pokud si nejste jistí a mohli by jste množárnu "přelít", tak asi 2-3 cm od spodního okraje vyvrtejte po obvodu několik děr pro odtok přebytečné vody.  Celá realizace množárny vyjde asi na 2000.- Kč a postačuje na cca 220 řízků révy. Pokud by měl někdo zájem poslat více fotografií, napiště na email - stehlik.colorado@seznam.cz

Přeji mnoho úspěchů

Obrázky:
Množárna
Množárna
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.37.253 (?)
26.7.2006 17:00

Jsem naprostý laik. Mám na zahrádce čtyři hlavy pro okrasu. Letos na jaře jsem zastřihoval výhony za květy. Ze silnějších  odstřižků jsem udělal asi deset řízků tak, že jsem ponechal na horním očku jeden list. Řízky jsem zahrnul do záhonu vodorovně, aby vyčníval jen list. Dokonce jsem na ně zapomněl a ani je nezaléval. Dnes, na konci července je zřejmé, že dva řízky z původních deseti se ujaly a zakořeňují. Příroda je mocná.

vojtech-hruska@post.cz

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.122.84 (?)
26.8.2006 14:49
Loni na podzim jsem si koupil v obchodě hroznové víno i s kousky dřevěných částí.Tyto,celkem čtyři,jsem doma zapíchal bez ladu a skladu do květináče.Tři se chytly,jeden přežil zimu,na jaře jsem ho zasadil do země a dnes je to téměř dvoumetrová rostlina.Akorát nevím,co s tím udělá první česká zima,protože to víno je italské.Nicméně si myslím,že za zkoušku tento způsob stojí.Stačí pár větviček.
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.191.35 (?)
26.8.2006 20:44
Pokud se nejedná o tolerantní odrůdu, může být napadena a zlikvidována mšičkou révokazem. Parazituje na kořenech i listech. V 19. století byla zavlečena  do Evropy z Ameriky a zničila většinu evropských vinic. Proto se nepěstují pravokořenné sazenice, ale roubované na americké révy, které jsou na škůdce zvyklé. Samozřejmě v oblastech, kde se mšička nevyskytuje, je riziko napadení nízké. Ale réva je všeobecně dostupná, dá se předpokládat rozšíření mšičky.
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.85.27 (?)
27.8.2006 10:16
Mně se nejlíp osvědčilo hřížení - jeden výhon zohnu a část zahrnu zemí, konec nechám opět vyčnívat. Během sezóny zakoření vždycky. Na podzim novou rostlinu odstřihnu.
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.124.211 (?)
28.2.2012 17:32

Mne sa najviac osvedčilo jednoducho len dať odrezok do vody a čakať. Tento rok som v polovici januára dal do petky s vodou 40 cm dlhé rezky odrody Perla Zali a umiestnil na radiátor k oknu situovanom na západ. Začiatkom februára začali rašiť a včera som objavil prvý korienok predierajúci sa von :)

ináč moje skúsenosti sú také, že keď dám odrezok do vody pozdejšie napr. v marci tak nezakorení, len rýchlo narastie výhonok ktorý neskôr uschne. Vlani sa mi tak z niekoľkých desiatok odrezkov neujal ani jeden, hoci som použil aj stimulátor tvorby koreňov, tie čo som dal v januári tak asi 80% bez stimulátora. 

s tým, kde spraviť vrchný alebo spodný rez si ťažkú hlavu nerobím, kľudne nechávam nad spodným a vrchným pukom 5 - 7 cm dreva.

A nakoniec, záleží aj od odrody, pri niektorej stačí jednoducho pichnúť prút do zeme a vyrastie, iná sa prijme len ťažko.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 17:49

*

Obrázky:
odrezky po 6 týždňoch
odrezky po 6 týždňoch
Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 17:50

ešte jedna foto

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.172.139 (?)
28.2.2012 18:05

Dobrý den, jsem laik, jak je vidět nejjednoduší metoda s obyčejnou vodou asi funguje.Že by to za 6 týdnů takto narostlo je obdivuhodné.Chtěl bych se jen zeptat kdy se takto vypěstovaná sazenice vysazuje ven a z čeho do té doby bude žít?

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 20:00

Ideálne je zasadiť révu do kvetináča hneď keď sa objavia korene. Von presadiť až keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov čo býva asi v polke mája.

Révu môžme samozrejme nechať rásť ďalej aj vo vode ale vtedy väčšinou prestane rásť alebo rastie len pomaly, pretože korene nedokážu potrebné živiny čerpať len z vody, ale potrebujú zem.

Ja som vlani takto nechal révu vo vode až do júna, lebo som nemal kedy ju vysadiť, korene pekne rástli aj vo vode ale listy už nie.

takto narástli korene za 4 mesiace ako som dal rezky do vody (minulý rok)

Obrázky:
korene v júni
korene v júni
Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 20:14

Túto rastlinku som našiel zabudnutú vo vedre s vodou až na konci júla. Korene sa pekne vyvíjali, ale nadzemná časť už vo vode nerástla.

Obrázky:
réva v júli
réva v júli
Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 20:16

koreň

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.158.124 (?)
28.2.2012 20:19

To je ceľkom zaujímavý postreh s marcovými rezkami bez korienkov. Ani sa mi nechce veriť. Marec je tu "coby dup!" Napriek tomu skúsim dať rezky z chladničky a vonku ustrihnuté do PETky s vodou aj v marci a v máji uvidím.

Pri presádzaní zakorenených rezkov do kontajnerkov treba dať pozor. Korienky sú krehké a lámu sa. Do substrátu neprimiešavajte ťažkú zeminu. Po zaliatí sa zemina slahne a odtrhne krehké korienky.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 21:05

Tak ale myslím že ak im pripravíte vhodné podmienky tak pustia korene hocikedy. Ja som asi urobil chybu v tom, že moje marcové odrezky vplyvom teplejších, slnečnejších a dlhších dní veľmi rýchlo vyrástli a vyčerpali zásobné látky v dreve skôr ako stihli narásť korene. Potom všetky do jedného uschli.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 21:25

Proto je asi dobrý spodní ohřev aby řízky tlačily více do kořenů.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2012 21:30

Postupne prichádzam k názoru, že dôležitejšia je vonkajšia teplota, aby očká rašili pomalu. Preto som tentoraz dal PETku do chladnejšej miestnosti, kde je iba okolo +17 st.Celzia.

Připojit reakci

Množení vinné révy

pavhorak (8) - xxx.xxx.100.66 (?)
1.3.2012 10:14

Dobrý den taky dám malou radu jak sem založil já.Jelikož mám révu jenom kolem pergoly stříhám už na podzim na 2 očka.17.11 sem dal řízky s třema očky do zavařeninové slenice s asi 4cm vody převařené čisté.Střihnuté tak že nad vrchním očkem asi 2-3cm rovný střih, pod spodním očkem asi 1cm šikmo proti očku.Dal do mísnosti(u kotle kde je teplota 23 a více)a je tam tma.Za 14 dní 1.12 už některé zakořenily.Pak dát do petky s hlínou a dát zpátky do tmy ke kotlu až začnou rašit lístky dát za okno a pomalu udržovat až bude venku dobré počasí dát ven.Odruda neznámá oblast Opava.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 12:03

Dobrý den, ještě jeden dotaz k takto vypěstovaným sazenicím.V jiných tématech jsem se dočetl o révokazu, který napadá takto vypěstované sazenice, které nejsou naroubované na odolné podnoži.Bohužel vzhledem únorovým holomrazům mi některé mladé sazenice možná nepřežili-uvidíme na jaře.Z těch které přežili bych chtěl letos v prosinci nastříhat řízky a zkusit vypěstovat sazenice pro doplnění těch vymrzlích.Jedná se o vinařskou oblast v Čechách.Jaké je riziko, stojí to za to, nebo je lepší dojet znovu na Moravu pro orig.naroubované sezenice?

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 16:03

Záleží hlavne od toho, či je vaša réva čiste európska odroda alebo hybrid. Ak sa jedná o révu európsku, potom sa musí štepiť na podpník odolný révokazu. Medzidruhové hybridy révokaz väčšinou nenapáda a môžu sa pestovať aj ako pravokorenné (až na pár výnimiek). Napíšte aké odrody chcete množiť, potom vám budeme vedieť poradiť.

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 17:40

Ono je to s tím révokazem trochu složitější, než píšete. Existuje kořenová forma révokazu, která je velmi nebezpečná pro evropskou révu a dále listová forma révokazu, která se vyskytuje hlavně na mezidruhových křížencích. Podnožové odrůdy na které se štěpují odrůdy evropské rávy jsou odolné révokazu tím, že jsou převážně pouze tolerantní. Jsou schopny mu trvale odolávat bez znatelného vlivu na vlastní zdravotní stav. Pokud jsou ale révokazem tito kříženci infikováni, stávají se pro své okolí trvalým zdrojem nákazy, protože mšička na nich dokáže dlouhodobě přežívat. Česká vinařská oblast oproti té moravské má výhodu v tom, že se zde nikdy výrazně révokaz rozšířit nedokázal a zdejší vinice plošně nezdecimoval. Zdejší klimatické podmínky jsou pro jeho životní potřeby limitní. Proto si myslím, že pokud má pan 172.139 několik málo kěřů révy někde v zahradě a v blízkém okolí nejsou zamořené keře či vinice, asi bych se výsadby pravokořenných sazenic tolik nebál. Navíc už jsou k dispozici chemické ochranné prostředky, které spolehlivě hubí listovou formu révokaza (a pravděpodbně i kořenovou). Jestli ale pán hodlá vysadit vinici, je určitě vhodnější a snad i zákonem nařízeno použít štěpované sazenice na odolné podonoži. Je to sázka na jistotu.  Na Moravě je zamoření révokazem stabilizované už po dlouhá desetiletí a nevím o tom, že by zde révokaz v poslední době likvidoval výsadby. Někteří zdejší vinaři, zbavení strachu a obav, zde dokonce vysazují své vinice z pravokořenných sazenic... Prostě ta hrozba už dnes není tak silná jako kdysi v období přelomu 19. a 20. století. Bohužel o révokazu je minimum kvalitních dostupných informací. To, co se dá běžně najít, jsou víceméně jen taková dokolečka omílaná klišé. Sám jsem se nedávno snažil trochu více proniknout do tajů tohoto zajímavého broučka, ale bez valného úspěchu.

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 18:23

Jedná se o 50 sazenic Rulandského šedého a 50 Pálavy, je tedy možné, že by révokaz nakazil i původní naroubované sazenice?Nebo by při případném napadení révokazem zahynuly i sazenice z řízků?Dále jsem na podzim koupil pár sazenic stolních odrůd od pana Jonáše z Kolína a myslím, že jsou všechny vypěstované z řízků je to :Augustovský, Nero,Nastˇa, Jupiter,Kodrjanka.Děkuji za odpovědi.

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 18:34

Původní naroubované sazenice sice může napadnout, ale neublíží jim. Podnož (neznámá) je vůči révokazu odolná - tolerantní a nadzemní části rostliny evropské révy révokaz nenapadá (či jen pouze výjiměčně). Pokud by napadl vaše pravokořenné sazenice z řízků, tak ty by bez chemické podpory s největší pravděpodobností uhynuly a nebo živořily. Otázkou ale je, zda je révokaz u vás schopen zdárně vegetovat. Je vám známo jakékoli napední révokazem v blízkém okolí? Pokud ano, zajímejte se o okolnosti.

Připojit reakci

Množení vinné révy

1.3.2012 20:40

Dovolím si vstúpiť do diskúsie s drobným vysvetlením, ktoré však nespochybňuje správnosť obsahu príspevku. Tolerantná nie je to isté ako odolná. Myslím si, že rezistentná čiže odolná rastlina sa aktívne bráni parazitovi a zamedzuje jeho množeniu. Tolerantná rastlina je k parazitujúcemu organizmu znášanlivá a nebráni mu v množení, aj keď navonok vyzerá zdravá či iba slabo napadnutá. Príkladom týchto dvoch typov reakcie rastlín sú slivkoviny JOJO x STANLEY. 

Otázka či riskovať fyloxéru a sadiť pravokorenné sadenice alebo radšej vrúbľované, nie je iba o fyloxére, ale treba mať na pamäti, že špecifické podpníky plnia aj iné úlohy vo vzťahu k adaptácii na pôdne, vlhkostné či klimatické podmienky a k samotnej naštepenej odrode, jej bujnosti rastu, času dozrievania, kvalite hrozna, životnosti krov atď.

Připojit reakci

Množení vinné révy

2.3.2012 11:26

Děkuji Wimpimu a Paľovi za odpovědi.Myslím, že v okolí se nikdy žádný révokaz nevyskytl, přezto raději dle rady seženu roubované sazenice.Ještě k panu Paľovi.Nedoporučujete vypěstovat sazenice z řízků viz.výše udávané důvody, přezto v tomto tématu popisujete jak je z řízků sám množíte.Jaké tedy máte k tomu důvody?

Připojit reakci

Množení vinné révy

2.3.2012 18:44

Dobrý podvečer! Položil ste správnu otázku. Keďže nemám vždy možnosť zohnať určité odrody navrúbľované na podpníkoch a túžim po tom ich pestovať, som vďačný aj za pravokorenné sadenice, napriek tomu, že trocha riskujem, aký budú mať rast a ako budú rodiť. V ampelografiách sa často uvádza, pre aký podpník je tá ktorá odroda vhodná. Rezky noviniek takisto využívam na preočkovanie starých kmeňov, ktoré boli pôvodne vysádzané ako vrúbľovance. Neznamená to ale, že by Vám nerodil vinohrad vysadený z pravokorenných sadeníc. Niektoré odrody Vitis vinifera sa však ako pravokorenné dožívajú nižšieho veku. Vlani to tu spomínal u Ryzlinku tuším p.AB. Domnievam sa, že výsadba pravokorenného vinohradu má väčší zmysel pri interšpecifických odrodách. Väčšina používaných podpníkov sú vlastne frankoamerikány. Veľmi kvalitné podpníky produkujú Nemci. Mám na nich odrody Solaris, Cabernet Cortis a Cabernet Jura. Myslím, že ste sa rozhodol správne. Štepené sadenice budú nielen rezistentné voči voške viničovej, príp. antraknóze a melanóze, ale bohatší koreňový systém znášajúci aj vápnité pôdy a interakcia s navrúbľovanou sortou zabezpečia optimálny príjem živín, čo súvisí aj s kvalitou hrozna a minimálnym výskytom chlorózy.

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.210.254 (?)
3.3.2012 8:52

Do vinohradnických oblastí a do produkčních vinohradů patří jednoznačně roubované sazenice. Ale..
Nevidím důvod, proč by se roubovaná sazenice měla dožívat vyššího věku než pravokořenná. Pokud pravokořennou nenapadne révokaz, má perspektivy určitě lepší.
Také si myslím, že V. vinifera netrpí příliš chlorózami z přebytku vápníku v půdě, na to jsou citlivé právě podnožové révy. O tom, že se naroubováním zvýší odolnost k mrazu nebo chorobám jsem také žádnou vědeckou práci nečetl.

Připojit reakci

Množení vinné révy

3.3.2012 8:57

Ivo, co mi doporucite-roubovane nebo i pravokorenne? - cca 3km ode me, vzdusnou carou mozna 2 je vinice o 5tisíc hlav, je v Melnické podoblasti, mam radeji pestovat roubovane nebo se obavat nemusim?

Připojit reakci

Množení vinné révy

3.3.2012 9:57

Pokud není na sousední vinici révokaz (předpokládám výsadbu na podnožích) a pokud nebudete sázet 1000 hlav, nebál bych se sázet pravokořenné sazenice.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.153.38 (?)
4.3.2012 20:53

Som rád, že sa ozval majiteľ budúcej pravokorennej produkčnej vinice interšpecifických muštových odrôd. Bolo by zaujímavé porovnať vedľa seba vinohrad takýchto sadeníc a vinohrad tej istej sorty na podložke. O podpníkových viničoch Vitis berlandieri x Vitis rupestris a Vitis riparia x Vitis rupestris a o ich vlastnostiach- rezistencia voči fyloxére, adaptácia na vápenaté pôdy, podpora rodivosti naštepenej sorty... je možné si prečítať napr. v Ampelografii Slovenska D.Pospíšilovej na str.54-59. Pestovanie pravokorenných sadeníc interšpecifických odrôd je u nás zatiaľ novum, tieto odrody boli donedávna nedostupné. Domnievam sa, že napr. nemecké PIWIs sa vysádzajú zväčša naštepené na podpníkoch. Bredík by vedel o svojích cestách za týmito vinármi povyprávať viac.

Připojit reakci

Množení vinné révy

5.3.2012 6:26

to jsem zvedav, zda si to vubec nasadím-vcera vysel clanek na idnesu, ze na Berounsku kde jsu bridlice tak je zemni plyn - to je mozna duvod, proc je nase obec tak,,vytapena'' :DD tak snad nebudou nikde stourat!

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.237.37 (?)
26.1.2014 7:54

Dobrý dedobrý deň ja som Vinar chcela by som s upraviť najlepšie sadenice su štepené do podpníkou lebo podpník dáva vždy kvalitné živiny ako kebi ste daly chardonnay z ílových kamenistých pod ke sa im darý produkovať najkvalitnejšie vína na svete z tejto odrody samozrejme, ale napríklad také veltlínske zelené má rado hlboké hlinité pody alebo sprašné takto kde máte takéto pody a podmienky sa vinič može sadiť aj pravokorenne ale budete sním mat zle bude mat čoraz menšie plody kolko budšte štepit vždy bude mať menšie a menšie plody a budete sním mať velke starosti lebo pokial to nebude štepené do podpníkou ja používam podpník Kober 5BB ten je dobrý na hlinitoílové pody Kober 5BB je vhodný na rezystentné odrody ako je Prim, Prim je dobrá ako stolová odroda aj na výrobu výna su z nej kvalitné osviežujuce vína no ale ja viacej schvalujem štepené viničové sadenice lebo ich výnosnosť je viššia nez u pravokorenných ktoré mozu kedykolvek zahynut dosledku nejakej choroby a ich vinosnost je podstatne nizsia nez u štepeních tak nevimýšlajte z pravokorennými ja doporucujem este takzvanu odrodu samorodak do nej mozete zastepyt aku kolvek urodu a bude mat viac plodou a korene pojdu do hlbky kde budu čerpat ziviny to mate vlastne namiesto podpníkov vypestovaních zo semien.

Dakujem Noro

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.195.22 (?)
26.1.2014 12:49

Nie som žiadny pedant, ale teda minimálne interpunkčné znamienka by to chcelo (keď už né pravopis). Toto sa naozaj nedá...

Max

Připojit reakci

Množení vinné révy

P.Z. (714) - xxx.xxx.192.41 (?)
26.1.2014 13:08

No pointa je ze vrublovane sadenice su potom urodnejsie a odolnejsie ako pravokorenne. Moja skusenost to zatial nepotvrdila, a aj pri niektorych pravokorennych mam problem s pretazenim.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.178.235 (?)
26.3.2012 16:05

O kratší životnosti RR v pravokořenné formě se to říká mezi vinaři, sám to potvrzené nemám, ale v mém věku to už ani není s novou výsadbou pravokořenných RR podstatné.Ještě bych se vrátil k Jojo vs.Stanley.Jojo je k viróze šarky supercitlivá(napadená větévka ihned odumře a virus se dál na stromu nešíří).Stanley a většina novinek jsou tolerantní s příznaky na listech (mozaiky). Bez příznaků se jeví u mě zatím jen durancie.  AB

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.43 (?)
26.3.2012 21:17

Ďakujem pánovi AB za doplňujúce info. Tým, že Jojo je voči vírusu šarky supercitlivá, začne sa hneď na začiatku množenia vírusu brániť korkovatením pletív, takže vírus nemá šancu sa množiť a ovládnuť celú rastlinu. V konečnom dôsledku je teda voči šarke odolná čiže rezistentná. Tolerantné odrody túto schopnosť nemajú, sú voči vírusu znášanlivé a umožňujú jeho množenie. S tolerantnou sortou Stanley som mal takú skúsenosť, že po navrúbľovaní infekčného vrúbľa veľkoplodej rynglóty do mladej korunky mi na druhý rok ochorela. Mala nielen fľakaté listy, ale aj znetvorené všetky plody. Musel som ju vykopať. Vírus sa pomnožil v celom systéme rastliny.

Pokiaľ si o kratšej životnosti pravokorenného RR rozprávajú vinári, nemusí to byť nepravda. Nie je nič cennejšie, ako praktické skúsenosti viacerých vinohradníkov...

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.148.219 (?)
5.3.2012 22:19

Takto daako vyzerajú rezky nastrihané tesne pred príchodom februárovej Ruskej zimy. Odspodu vlažňučký radiátor, v miestnosti (neobývaná hosťovská izba) teplota vzduchu +17.

Obrázky:
rezky stolových odrôd namočené v gelu a ponorené do vody
rezky stolových odrôd namočené v gelu a ponorené do vody
voda sa nekalí, výmena po 10 dňoch
voda sa nekalí, výmena po 10 dňoch
severné okno na tvorbu chlorofylu stačí
severné okno na tvorbu chlorofylu stačí
Připojit reakci

Množení vinné révy

jenamater (151) - xxx.xxx.157.82 (?)
6.3.2012 19:13

Pane Palo, zdravím z Českého ráje a prosím o radu s tímto problémem: Množím révu z řízků stejným způsobem jako Vy. Po zakořenění zasadím do dvoulitrových kontejnerů, umístím do stínu a koncem května vysadím do volné půdy. Tyto sazenice téměř přestanou růst a do konce vegetace narostou jen pár decimetrů. Naproti tomu koupené prostokořenné sazenice, vysazené v dubnu, narostou za vegetaci několik metrů. Přitom podle obsáhlé diskuse na serveru vinograd.info by to mělo být naopak, sazenice vysazené jako vegetující by měly narůst do podzimu víc než ty, které se vysazují v bezlistém stavu. Vysazuji v obou případech do stejné zeminy a další ošetřování je také stejné. Nevím, v čem dělám chybu, mohl byste trochu podrobněji popsat Váš další postup poté, co se na řízcích objeví kořínky? Konkrétně:

1. dopěstováváte sazenice v kontejnerech, v jak velkých?
  2. do jaké zeminy či substrátu je sázíte?
  3. kdy sazenice vysazujete na definitivní místo?
  4. zda a čím je přihnojujete?
  5. ošetření proti chorobám provádíte stejné jako u vzrostlé révy?
  6. daří se Vám zapěstovat u Vámi namnožených sazenic kmínek už v prvním roce?

Za radu Vám děkuje jenamater.

Připojit reakci

Množení vinné révy

6.3.2012 20:29

Nejsem sice Palo, snad se nebude zlobit, že se pokusím odpovědět také
ad 1 sazenice dopěstovávám v 1,2- až 2 litrových kontejnerech, dřív jsem je sázel po zakořenění hned na místo
ad 2 kvalita substrátu je velmi důležitá, předloni jsem téměř vyhořel poté, co jsem použil zahradnický substrát od firmy Agro Česká Skalice. Od nich už nikdy nic. Proto používám substrát Gramoflor nebo od firmy BBCOM.
ad 3 sazenice vysazuji na místo od konce dubna do konce května, v případě časného sázení jsem je přikrýval třeba květináčem, pokud hrozily ranní mrazíky
ad 4 kromě zásobního hnojení sazenice nepřihnojuji, důležitá je zálivka v prvním roce po výsadbě, ale samozřejmě jen když je možnost.
ad 5 ošetření proti chorobám provádím stejné
ad 6 kmínek se mi daří vypěstovat u 80-90% keřů, většinou keře plodí už druhý rok po výsadbě.

Připojit reakci

Množení vinné révy

6.3.2012 21:01

Díky za podrobnou odpověď. Mám ještě doplňující dotaz, týkající se výsadby. Četl jsem doporučení při výsadbě nezahrnovat hned výsadbovou jámu až do povrchu půdy, nýbrž asi 15 cm pod úrovní terénu zamulčovat černou textilií pro lepší prohřívání půdy kolem kořenů a do úrovně terénu zahrnout až na podzim. Snad je to i řešení problému s rosnými kořeny. Máte na to nějaký názor, případně nezkoušel jste to? Zdraví jenamater.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.183.189 (?)
6.3.2012 22:08

S čiernou netkanou textíliou okolo viničových krov mám nedobré skúsenosti. Sledoval som tým zabránenie vysychaniu pôdy a rastu buriny. Na fóliu som vtedy navrstvil 3-4 cm pôdy. Vinič akoby sa pod fóliou dusil, rástol minimálne a na jar bol čiastočne premrznutý + silno napadnutý akarinózou v dôsledku oslabenia. Odvtedy už iba rýľujem a hnojím voľnú pôdu, u nových sadeníc zalievam, u starších výnimočne- iba v čase dlhodobého sucha. Pri výsadbe sadeničiek zahrnujem až do úrovne terénu. Pred nástupom zimy a mrazov sadenice prihrnujem + pridám kopček borového mulče z marketu.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.183.189 (?)
6.3.2012 21:21

Zdravím Vás zo Záhoria, pán Jenamater! "Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí." Skôr ako som sa "nadýchnul" k odpovedi, predbehol ma Bredík. A som rád, lebo má skúseností so zakoreňovaním rezkov z nás asi najviac. Pri mailovej korešpondencii pred 4 rokmi som práve od neho "ťahal rozumy" a znovu mu touto cestou ďakujem za cenné rady. Moje skúsenosti s výsadbou sadeníc sú takéto:

Veľmi záleží na bujnosti odrody alebo bujnosti podpníka, na ktorom je naštepená sadenica. Vrúbľované sadenice sadené v apríli či máji mi do jesene narastnú v ílovitej pôde max. do 2 metrov. Príkladom sú vlani sadené Black Magic, Mramornyj, Muskatay. Kontajnerové pravokorenné sadenice už na tom boli horšie- až na výnimky. Výnimkou boli napr. bujná Krasotka a Pamjati Zacharovoj, ktoré už v prvej sezóne narástli nad 2 metre a v nasledujúcej sezóne priniesli prvé strapce. Väčšina zakorenených rezkov mala v prvej sezóne prírastky do 1 metra. Myslím si, že vďaka nedostatočnej prekorenenosti kontajnerku. Niektoré uhynuli ešte pred výsadbou (Konsul, Sašenka Leonowa, Lučezarnyj, Original čornyj...). Dodnes neviem prečo? Zistil som, že keď sa prenesie rezok s korienkami z PETky do kontajnerku, zďaleka nie je ešte vyhrané. Konkrétne k Vaším otázkam:

1) Snažím sa používať čo najmenšie kontajnerky-cca 0,5 l, aby sa do mája zaplnili koreňmi. 2) Používam nemecký Gramoflor, ktorý obsahuje aj granulky pomalurozpustného hnojiva. Vďaka "Substrátu B pro dopěstování" od firmy Agro CS sme si predvlani zničili izbové kvety vplyvom kvanta uvolneného čpavku, ktorý vznikal po zaliatí zrejme chemickým rozkladom hnojív obsiahnutých v substráte. 3)Sadenice som chránil pred priamym slnkom a vysádzal na miesto v máji až júni. 4) pri výsadbe som dával na spodok jamy iba kompost a tesne ku koreňon Gramoflor. Žiadne priemyselné hnojivá. 5) Ošetroval som 2-3x za sezónu kombi- postrekom rovnak ako dospelé rodiace rastliny. Je dôležité nepremeškať hlavne postrek proti peronospóre, lebo prvé lístky sadeníc sú veľmi jemné a vnímavé k Plazmopare. Ak ich napadne, má to drastický vplyv na rast sadeníc. 6) Vlani sa mi podarilo dopestovať solídny 2 metrový kmienik zo zakoreneného rezku frankoamerikána, na druhej strane zakorenený rezok Sommerset Seedless bol iba polovičný a tenúčky. Veľmi záleží na vzrastnosti odrody. Ale to už sa dostávam k začiatku príspevku. Nech sa Vám darí!

Připojit reakci

Množení vinné révy

6.3.2012 22:17

Díky moc za vyčerpávající odpověď, zdraví jenamater.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.6.65 (?)
22.3.2012 11:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otužování sazenic.Mam sazenice v květináčích ve sklepě a chtěl bych je dát otužovat na prosklenou verandu nebo do skleníku, dřív než je v květnu po zmzlejch vysadím.Myslíte že už je mohu vyndat ze sklepa ať mají přísun světla nebo mám ještě počkat až se venku více oteplý?...Přesem děkuji za odpověď Radek.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.122.108 (?)
23.3.2012 9:05

Teplo a chlad jsou dva extrémy. Předpokládám, že jste sazenice předpěstovával v teplotách bez výkyvů. Do třech zmrzlých je dávám v kontejnerku s hlínou do polostínu nebo stínu ven, nikdy ne do přímého slunce - úpal je téměř jistý, dubnové slunce je velmi ostré. Rovněž na noc je uklízím zase kvůli teplotám, protože pokud v polostínu přes den máte na nich přes 20 stupňů, v nocích zhruba do třech zmrzlých může přízemní mrazík zničit křehké výhonky nebo aspoň popálit listy. Já jako pidimalopěstitel, spíš experimentátor pěstování révy ve zcela okrajové oblasti si toto musím vše hlídat, jinak bych přišel i o ty jinak nejodolnější odrůdy ještě před výsadbou do země. Zkušení kolegové jako Mirek, Palo, Bredik a další určitě také poradí.  Petr

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.168.12 (?)
6.3.2012 21:35

Mně se to taky stává, že dokud jsou sazenice v květináči někde uvnitř domu u okna, tak jedou jak pominuté. Skoro půlmetrové zelené réví sázím po třech zmrzlých venku, některé dostanou nějaký šok. Příčinou je buďto úpal nebo jim naopak vadí ještě stále poměrně chladné květnové noci (okolo 5 stupňů). Dvě sazenice loni, co jsem venku hned nezasadil, ale dal jsem je před dům do polostínu, tak se otužovaly lépe vůči teplotním výkyvům a oproti jiným narostly a zesílily o poznání více. Švagr, co pěstuje český česnek s palicemi velkými jak jablka mi na to jednou řekl, že jsem na kytky s přesunem prostě moc rychlej. Něco na tom pravdy bude. Petr

Připojit reakci

Množení vinné révy

pata (108) - xxx.xxx.54.252 (?)
10.3.2012 21:26

Jednoduchý a jistý způsob zakořeňování řízků révy. Řízky v únoru, nebo začátkem března (můžete to také udělat v prosinci) zapíchněte až pod poslední očko přímo na stanoviště a zasypejte pilinami pro případ mrazu. Koncem dubna piliny odstraňte a těšte se, jak vám réva roste. V žádném případě nepodlévejte a s první zálivkou počkejte, až zem dobře proschne. V případě pozdních jarních mrazíků, chraňte sazeničku kartónem, nebo pilinami. Ještě lepších výsledků dosáhnete tím, když zem přikryjete černou folií a řízek jen protlačíte předem udělanou dírkou. Toť vše. Úspěšnost 99 až 100%!
Mějte se krásně, Pavel

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.45 (?)
23.3.2012 23:17

Na snímke sú rezky stolových odrôd cca 6 týždňov po vložení do PETky s vodou postavenej na mierne vlažný radiátor typu Korado. Domnievam sa, že vďaka chladnému vzduchu v miestnosti (+17) výhonky narastali iba pomalu a "počkali" až sa vo vode vyvinú korienky. Najkvalitnejšiu koreňovú sieť mali Pleven ustojčivyj (V 25-20, Rímsky, Augustin) a Vera (Talisman x Osennij čornyj). Teraz sú už rezky v kontajnerkoch so substrátom. Dal som ich do záhradnej kôlne za okno, nech sa otužujú. Svetlo je dôležité na tvorbu chlorofylu, aby listy neboli bledé.

Obrázky:
rezky strihané pred príchodom februárovej Ruskej zimy
rezky strihané pred príchodom februárovej Ruskej zimy
Připojit reakci

Množení vinné révy

29.3.2012 8:59

Takto mi "vykvetl" Talisman v perlitu. Opatrně jsem ve vodě rozplavil perlit abych se podíval na kořínky a bohužel jen na jednom řízku jeden asi 1,5 cm. Květy odstraním a budu pokračovat. U některých řízků jsou již vidět kořínky i po obvodu PETky.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.176.135 (?)
29.3.2012 10:59

Zdravím,

ty petky nejsou špatná věc, na pár řízků se nevyplatí něco pořizovat. Zkoušel jsem to taky, ale problém je jednak s místem a jednak s teplotou. Udržet konstantní teplotu se mu nedařilo, termohlavice na radiátoru si oristě vypnou, když přidáte zase se to přehřeje a pokud je necháte (řízky) v teplé místnosti, tak dojde k tomu, že začnou ašit dříve než vytvočí nějaké kořeny. U té již popisované množárny, tyhle nevýhody odpadají, mám ji v chladné místnosti, a topný kabel s termostatem (mám tam zapíchlý ještě kontrolní teploměr) uhlídají teplotu naprosto v pohodě. Zatím největší pozorovaný rozdíl jsem měl 1°C. Protože se mi v tom minulém příspěvku vevešla fotka s tím čím vytápím a reguluji, tak ji dávám nyní. Pokud někdo máte zájem kde sehnat termostat, tak vám pošlu odkaz na prodejce.Laďa

Obrázky:
Termostat s topným kabelem
Termostat s topným kabelem
Připojit reakci

Množení vinné révy

vjk (539) - xxx.xxx.215.11 (?)
29.3.2012 23:30

Rád bych se zeptal těch, kteří zakořeňují téměř v laboratorních podmínkách s řízeným vytápěním, jakou mají úspěšnost u odrůd, které špatně zakořeňují, např. Vostorg. Já dávám řízek do sklenice s vodou, dám blízko k oknu do místnosti, kde je zrovna místo a on zakoření. Teplota někde mezi 14 a 22 st. C. Úspěšnost je cca 90-100%, statistický vzorek několik set řízků.  Jedinou vyjímkou je zatím Vostorg, ale toho jsem měl jen dva jednoočkové řízky, až letos je trochu více pokusného materiálu. VJK

Připojit reakci

Množení vinné révy

Vladimir.SD (12) - xxx.xxx.124.211 (?)
14.4.2012 12:04

Pred 3 týždňami som začal postupne vysádzeť odrezky ktoré už mali korienky do pet fľaší so zmesou záhradnej zeme a piesku. Vysádzam priebežne odrezky, ktoré majú aspoň 5 mm dlhý koreň, a zalejem vodou. Substrát sa snažím udržiavať stále vlhký. Odrezky sa ihneď  "chytia" a v priebehu 2 týždňov vytvoria bohatú koreňovú sústavu. Pri niektorých sadeniciach sa stalo že vyschol rastový vrchol, tak som musel predlženie rastlinky vytvoriť zo zálistku. Včera som ich vyniesol von do polotieňa aby si pomaly zvykli na vonkajšiu klímu. Teraz budem musieť sledovať vonkajšiu teplotu, a v prípade predpovede mrazov ich prenesiem dnu aby nepomrzli. Na trvalé stanovište ich budem vysádzať až kolo 15 - 20 mája.

Obrázky:
Sadenice
Sadenice

Připojit reakci

Množení vinné révy

Wimpi (2108) - xxx.xxx.200.122 (?)
14.4.2012 18:32

Pokud byste ty řízky strčil rovnou do petek se zeminou - substrátem, bez předešlého zakořeňování, dosáhl byste shodného výsledku. Dělám to takto a daří se. Do lehkého zakořeňovacího substrátu míchám asi 25 % perlitu.  Jsou řízky kvalitní (vyzrálé a nepřemrzlé) u většiny odrůd začnou očka rašit cca do týdne a následně začnou prokořeňovat přibližně za 1 měsíc. To vše při běžné pokojové teplotě.

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 19:40

Zdravím Vás Wimpi, já také již nějakou dobu používám perlit a zrovinka dnes jsem dvě odrůdy přesazoval do zeminy v kontejnerech. Dříve jsem to dělal tak že jsem pích tři-čtyři řízky do země a nějaký se vždy ujal.

PS. Byl jsem na zahradě a Vostorg jede!!! Příští rok možná už ho budu řízkovat wink.

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 20:18

No Mirku, trochu Vás zklamu, bred_ik někde psal, že odrůda Vostorg nekoření a pokud udělá trochu kořenu tak pak chcípne na místě! Pokud by to kořenilo dobře, je možné, že to Vostorg nebude..

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 20:30

Měl jsem právě od Wimpiho asi šest řízků Vostorgu a jen jeden se ujal a zakořenil.

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 20:32

i tak asi bude chtít lepší péči než jiné, tím myslím lépe zalévat a také přihnojovat, počítam s tím, že do hloubky příliš nepůjde a nebude si moci tak dobře obstarat vodu a živiny

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 20:41

Však taky kolem něho chodím po špičkách laugh

Připojit reakci

Množení vinné révy

14.4.2012 21:59

Zdar Mirku!! Chodit po špičkách nestačí, ten mizera určitě bude pěkně rozmazlenej. Musíte mu ještě zpívat "Rozvíjej se poupátko" a jiné hity! U mně zatím klid, pupeny se nehýbou. Zima v únoru byla krutá, u nás několik dní pod -20°C, minimum bylo -24,5°C. Tak uvidíme co jak přežilo. Když nyní nebude moc velká zima, tak přibližně za týden už by se mohlo něco začít dít.

Připojit reakci

Množení vinné révy

15.4.2012 8:01

"Rozvíjej se poupátko" u těch pěti nepomohlo ale šestý se nechal ukecat na "Váňo, Váňo, Ivanééé".

Připojit reakci

Množení vinné révy

15.4.2012 8:03

Vostorg je ze všech odrůd co mám nejvíce narašen, na druhém místě je Venus

Připojit reakci

Množení vinné révy

15.4.2012 8:24

Když jsem včera kontroloval révu na zahradě tak musím konstatovat že i u mne je Vostorg jedním z prvních, naopak Kodrjanka se drží spíše na konci mezi Taliány, a tady je vidět ten rozdíl mezi rašením na volném prostranství a u baráku, doma má Kodrjanka min. týdenní až dvoutýdenní předstih.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.53 (?)
15.4.2012 21:50

Zdravím Vás pán Vladimír! Máte pekné sadeničky. Do mája budú PETky istotne kvalitne prekorenené. Ja som dával rezky s niekoľkocentimetrovými korienkami do komerčných nízkych kontajnerkov s perforovaným dnom. Zasypal som ich substrátom s malým prídavkom piesku a záhradnej pôdy. Po prekorenení ich porozdávam kamarátom a príp. vysadím do vinohradu k starým kmeňom, ktoré po zime uschli. Teraz sú v miestnosti pod strešným oknom, kde je teplejšie ako tam, kde vo vode v PETkách na vlažnom radiátore ÚK začínali svoju "životnú dráhu".wink

Inak vinič okolo domu nepomrzol žiaden. Rašia zatiaľ iba amerikány (Venus, Saturn, Jupiter, Glenora, Sommerset...) a zatiaľ najlepšia sorta, ktorú mám, Pamjati Zacharovoj. Ostatné odrody majú svoj termín o 2-3 týždne neskôr. Navyše máme príšerne suchú jar. Aj to má vplyv na rašenie.

Připojit reakci

Množení vinné révy

15.4.2012 22:18

Paľo, můžete nám více říci k té odrůdě Pamjati Zacharovoj? děkuji

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.224.53 (?)
15.4.2012 23:13

Jej pracovný názov bol FVR 7-9. Vznikla krížením skvelej odrody Talisman s odrodou Rusmol. Má veľmi bujný rast, čo mi vyhovuje. Dozrieva v auguste. Bobule sú veľmi veľké, chrumkavé, harmonické, s jemným náznakom muškátu. Listy má dosť vykrojené, podobne ako napr. u slovenského Ametystu. Problémy s chorobami som zatiaľ nepozoroval, drevo je po zime čisté, bez fľakov. Posledné dve zimy prežila bezvadne. Pestujem ju v diere vytvorenej vybratím dvoch dlaždíc zámkovej dlažby. Na snímke je prvý signálny strapec.

Obrázky:
Pamjati Zacharovoj- Záhorie 11.8.2011
Pamjati Zacharovoj- Záhorie 11.8.2011
Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2012 7:04

hrozen vypadá pěkný, ještě mě zajímá jak je to s opylováním, jak známo Talisman má samičí květy... díky

Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2012 20:41

Pamjati Zacharovoj (FVR 7-9) vlani v máji kvitla ako prvá. Mladá sadenička Sommerset Seedless, ktorá by ju mohla opeliť, mi ešte nekvitla. V mojom okolí nikto vinič nepestuje. Ostatné stolové sorty kvitli oveľa neskôr. Napriek tomu FVR 7-9, ako je vidieť na snímke, opeľená bola. Talisman nepestujem, ale kríženec Pamjati Zacharovoj zrejme náročnosť na opeľovačov po svojom otcovi nezdedila. Hrozno je naozaj veľmi chutné, semienka sú tak malé či mäkké, že ich pri jedle nevnímate. Veľkoplodú odrodu Talisman s obľubou používa Kapeljušnyj v svojích skvelých krížencoch, prevažne v kombinácii s odrodou Kišmiš Lučistyj.

Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2012 21:19

Střapec vypadá velmi pěkně yes. I já začal kontejnerovat sazenice; odrůdy Velika, Vostorg muskatnyj, Lora, Talisman, AT 6-3-SK, Pannonia, další mám ještě v perlitu. 

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2012 22:15

Pěkné sazenice, Mirku! Paráda! Akorád odrůdu Lora a nvšl.bohužel neznám, ale těch odrůd už začíná být opravdu hodně, škoda, že kromě perfektních moštových českých PIWI odrůd nemáme i stolní, snad něco v Lednici vykouzlí :)

Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2012 22:59

Lora patrí pri degustáciách medzi najlepšie. Mal som ju naočkovanú na mladom frankoamerikánu. Ten ale vlani postupne uschol spolu s ujatou Lorou. Ak byste Mirku nevedel, čo s kontajnerkom Lory, rád ju od Vás kúpim, alebo vymením za niektorú z mojích sadeníc. AT 6-3 SK má obrovské bobule, ale vlani nedozráli ani do októbra.

Připojit reakci

Množení vinné révy

m3f (5560) - xxx.xxx.133.163 (?)
17.4.2012 10:43

Loru mám nově a letos očekávám první úrodu, její řízky zakořenily úplně v pohodě, ještě ji zkusím naroubovat "za zelena" na výhony ze staršího kmene červené chrupky.

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.46.152 (?)
17.4.2012 11:05

Lora i podle letošních zkušeností koření velmi dobře.
Také chuťově je výborná, ale pěknou úrodu jsem na ní měl jen jednou, v roce 2009. V roce 2010 namrzla po -24°C a neplodila, předloni na podzim jí také nevyhovoval studený podzim a špatně vyzrálo réví, takže měly jen dva malé hrozny. Po letošní zimě vypadá dobře. Každopádně bych ji doporučil do teplejších oblastí než je Haná a také pozor, má ženský typ květu, ale problémy s opylením nebyly.

Připojit reakci

Množení vinné révy

17.4.2012 11:22

Možná i kvůli tomu by bylo dobré kdybych ji vysadil (přerouboval) k domu na jižní stranu kde může mít až 14 dnů "k dobru".

Připojit reakci

Množení vinné révy

17.4.2012 12:46

Vždycky když se objeví nějaká nová chválená odrůda, tak ze své vrozené hamižnosti začnu honem všemožně pátrat a shromaždovat o ní informace, abych náhodou o něco exkluzivního nepřišel.  No, a u té Lory jsem zjistil, že ji údajně při registraci v Rusku a i na Ukrajině přejmenovali na "Flora".

Připojit reakci

Množení vinné révy

HONZAD (484) - xxx.xxx.176.214 (?)
12.1.2013 14:10

Nemá někdo zkušenosti s výrobou roubovaných sazenic révy na podnoži? Jsem z vinorodé oblasti, kde se může vyskytovat mšička révokaz a také bych chtěl, aby sazenice dobře rostly ve velmi suché písčité půdě. Takové sazenice se dají u nás koupit, ale jde mi o zachování starých klonů révy vysazených už mým dědem, které nikde neseženu.

Připojit reakci

Množení vinné révy

12.1.2013 19:09

Já s tím zkušenosti zatím nemám, ale v budoucnu se na to také chystám, i když z jiného důvodu, než Vy. Napíšu alespoň stručně, jak to dělají profesionální výrobci révových sazenic:

Na vyzrálý řízek podnože se naroubuje jednočkový roub ušlechtilé odrůdy, používá se nejčastěji "omega" řez. Spoj se zavoskuje. Podnož se dá zakořenit do vody tak, že spodní konec podnože v oblasti prvého kolínky je ponořen do vody teplé cca 25 - 28°C. Vrchní část s roubem se udržuje v chladu, aby se zabrzdilo rašení oček..Po zakořenění se sazenice vysazuje ven do půdy, kde očko vyraší.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Jan pěstitel (243) - xxx.xxx.225.31 (?)
12.1.2013 19:35

Vypěstujte podnožovou sazenici na konečném stanovišti, nechte z jara vyrůst zelený výhon dlouhý 30 cm. Ten seřízněte pod třetím očkem, vyřízněte do něj klínový zářez ve směru očko úponky. Do zářezu vložte seříznutý dřevitý roub, uchovaný v chladnu, který jste ustříhl před příchodem silnějších mrazů minulý rok. Tohle se provádí přibližně koncem května.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.35.211 (?)
31.1.2014 14:55

Šlo by odebrat rouby ještě teď? A mohu roubovat na výhon pohřížený loni? Dík za odpověď.

Připojit reakci

Množení vinné révy

5.10.2013 9:57

Narazil jsem na tohle video kde je krásně vidět princip zakořeňování se spodním ohřevem. Použíty jsou vlhké piliny, žárovka, termostat a nějaké diody které omezují napájení žárovky. Zajímavé je že nezakrývá a nechává proudit vzduch, každopádně se asi musí hlídat a udržovat vlhkost pilin. Něco podobného používám já, ale používám 15W vyhřívací podložku nebo úspornou žárovku, řízky mám v PETkách v perlitu a postavené v podmiskách s vodou. Úsporka netopí tolik jako klasická žárovka ale "křivka" tepla je asi rovnoměrnější, termostat nemusí tak často spínat, proto tam asi má i ty diody. Zajímavá je i zmínka o použití medu při namáčení řízků před zakořeněním.

Horní část sazenic má zavoskovánu a mě napadá jak by to fungovalo,  kdyby místo ušlechtilé odrůdy byla podnož a místo horního očka byla naštěpována právě ta ušlechtilá odrůda.

Připojit reakci

Množení vinné révy

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.172 (?)
29.1.2014 17:51
Tu poslední poznámku má stejný autor A. Krot na jiném videu pod názvem Часть 3 Виноград Настольная прививка. Tento autor popisuje na videu Виноград Прививка в штамб куста zajímavé roubování řízku révy na kořen.
Připojit reakci

Množení vinné révy

vimon (403) - xxx.xxx.11.52 (?)
29.1.2014 18:52

Ten pokus, který popisuje p. Mirek na konci příspěvku, jsem zkusil o víkendu a teď budu jen čekat, co z toho vzejde.

Připojit reakci

Množení vinné révy

29.1.2014 19:15

Naštěpoval jsem na podnože, omotal a zavoskoval, tady je odkaz. Bohužel ani po třech týdnech nebyly známky rašení ani kořenů, ani oček. Po konzultaci s dalším "výzkumníkem - množitelem" jsme dospěli k závěru že na vině bude nejspíše nízká teplota (15°) působící na očka, a ani "spodní" teplota 26° na tom nic nezměnila. Zhotovil jsem tedy další "kilčevator", ve kterém stojí PETky s perlitem v podmisce s dešťovou vodou, vytápěné 15W topnou rohoží, řízené přesným termostatem kde teplota vody je udržována v rozmezí 26-27°C. Tentokrát již řízky nejsou v chladné mísnosti ale ve verandě, kde se teplota pohybuje v rozmezí 19-21°, pokud vyleze slunce tak i více. Mám tam umístěny řízky podnoží, řízky různých odrůd, použil jsem dva různé stimulátory, mám tam i naštěpované řízky kterým se původně v chladu nedařilo. Pak tam mám ještě i původní "kilčevator", kde jsem nechal piliny ale sáček nahradil PETkou a dal do ní nové naštěpované i nenaštěpované řízky. V novém prostředí je již po týdnu znatelné rašení pupenů u podnoží i u nenaštěpovaných řízků.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

29.1.2014 20:00

Byl jsem nahlídnout ještě na původní "kilčevator" a nafotil ho. Tento je vytápěný 5W úspornou žárovkou, napojenou na termostat z toho novějšího. S potěšením musím konstatovat že zhruba po deseti dnech je pozorovatelné rašení oček na štěpech, doufám že to popožene i vytváření kořínků. Řízky jsem 24 h. máčel v dešťové vodě, naštěpoval za pomoci omega kleští, spoje omotal nařezanou strečovou fólií, tentokrát zavoskoval jen řezné plochy které jsou cca 2 cm šikmo proti očku, spodní řez asi 0,5 cm pod očko, několik svislých zářezů, použitý gelový stimulátor Stimulax III. Očka jsem zde nevyslepoval, použita byla podnož Binova. Jsou zde společně naštěpované i pravokořené řízky abych si ověřil jak to funguje, použity piliny namočené ve vodě s pár kousky Hypermanganu. Teplota od úsporky je dosti vysoká, možná se vrátím k 3W LED žárovce která dokáže udržet v tomto uzavřeném prostoru o něco nižší teplotu ale musí svítit stále, bo ji trvá déle než se zahřeje.

Obrázky:

Kilčevator bez nádstavce
Kilčevator bez nádstavce

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.57.238 (?)
29.1.2014 20:34

Keď som, Mirku, skúšal zakoreňovať rezky v pilinách v studenej špajze, ohrieval som vodu pod PETkami pomocou 2 keramických topných teliesok spojených do série. Používali sa v plastovom púzdre s vidličkou do zásuvky 220 V na odparovanie dostičiek napustených inskticídom proti komárom. Z vrchu som mladým lístkom na rezkoch prisvetloval úspornou 5watovou žiarivkou. Najväčší problém bol v kontrole správnej vlhkosti pilín. Zvyčajne piliny preschli aj spolu s krásnymi korienkami na rezkoch. A bolo po zábave. sad

Připojit reakci

Množení vinné révy

29.1.2014 21:15

Musí se to hlídat, piliny zkouším ale perlit bude komfortnější.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Georg Black (328) - xxx.xxx.38.186 (?)
30.1.2014 9:52

Dobrý den,

koukám, že jste se do toho pustil s plnou parádou. Mám takový dotaz k tomu voskování.

• používáte nějaký speciální vosk
  • jaký má význama zavoskování konečku, aby neslzel? Měl jsem za to, že by to mělo být smočeno ve vosku včetně místa roubování.

S přáním hodně úspěchů GB.

Připojit reakci

Množení vinné révy

30.1.2014 13:46
Vosk je origoš zelený parafín (jméno nevím, možná Revilan), který se asi ve 3-4 kg tabulích prodává ve vinařských potřebách tady u nás na jihu Moravy. Co se voskování týče, tak původně jsem naštěpované řízky jen namočil do parafínu a položil do pilin. V mých amatérských podmínkách, a při prohrabávání se v bedýnce s řízky, ani omega spojení nedokázalo udržet podnož s roubem pospolu, to byl první neúspěšný pokus. Při mém brouzdání po netu a shromažďování informací jsem narazil na další varianty, z nichž jedna byla zajištění roubovaného spoje strečovou fólií. To je současný případ, zavoskování konců má jen omezit zasychání konce, pod páskou by zase měla být vidět tvorba kalusu. Další varianta je zajištění fólií a zavoskování spoje, ta je v této době nejstarší variantou ale pod voskem zase není nic vidět, o víkendu se chystám prohlídnou spodek zda už konečně uvidím nějaký náznak zakořenění. Na videích z RU nebo UK je vidět parafinování řízků z důvodu uchování jakosti pro pozdější použití. Tady se jednalo víceméně jen o voskový film, kdy "rozpouštěl" vosk (nejspíše vlastní výroby) ve vodě, a do ní posléze řízky namáčel. Do vosku namáčím i konečky pravokořených řízků, přijde mi to vhodnější když nezakrývám řízky sáčkem nebo PETkou, pod nimiž umí chytat plíseň.
Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.215.204 (?)
31.1.2014 8:42

Zdravím, Mirku! Skúste skočiť na ZD v Mor.Novej Vsi na exkurziu, z Břeclavi je to kúsok. Keď som tam pred pár rokmi kupoval sadenice Dunaj, MM, Nitria..., ukázali mi celý postup výroby sadeníc. Vrúbľovanie a uskladnenie štepov robia v bývalej maštali. Po navrúbľovaní 1-očkového kolienka namočia spoj na pol sekundy do kade s roztopeným voskom (60 st.Celzia) a následne naležato uložia do pilín. V maštali je cez zimu optimálna teplota a vlhkosť. Pásky na omotanie spojov nepoužívajú. Možno tam odkukáte daaký nový fígeľ? Pokiaľ s tým už neskončili. Doba je "všelijaká".

Připojit reakci

Množení vinné révy

31.1.2014 13:30

Zdarvíčko pane Paľo, postupy velkoproducentů jsou celkem známy, jsou i na internetu (tady a tady ze Srbska), tady zase něco v psané formě i s obrázky, ale já potřebuji nastavit způsob vhodný pro mé podmínky, navíc u nich se štěpovance školkují což rovněž u mě nehrozí. Já mám představu o naštěpování, zakořenění a kontejnerování, tzn. že hotové sazenice by měly jít, podobně jako pravokořené, ještě v aktuálním roce na záhon, oni na to mají prostor a podmínky, já jen velmi omezené, přesněji řečeno takové ty "domácí". Jestli jsem to dobře pochopil, tak u velkovýrobců se vyorávají, střihají, znovu voskují a uskladňují k expedici (video).

Připojit reakci

Množení vinné révy

3.2.2014 19:54

Přidávám ještě jedno názorné video.

Připojit reakci

Množení vinné révy

31.1.2014 10:42

Pro domácí malovýrobu roubovanců víničů lze prý rozpustit vosk v hrnci.Do hrnce vhodíme pár kostek vosku a naplníme plný hrnec vodou.Vosk se po zahřátí rozpustí a plave(?).Do něj se pak místo kopulace namáčí.Nezkoušel jsem to, myslím,že bude dobré nastavit a udržovat vhodnou teplotu u vody.Vařící by asi být neměla.  AB

Připojit reakci

Množení vinné révy

2.2.2014 20:36

Zkoušel jsem rozpustit vosk ve vodě a namočil do ní řízky. Vosk se roztekl a utvořil na hladině vrstvičku, při vytahování řízku na něm vytvořil povlak o něco tenší než při namáčení do samostatného vosku, samozřejmě že následovalo okamžité ochlazení ve vodní lázni. 

Připojit reakci

Množení vinné révy

13.2.2014 18:08

Réva raší o 106, konečně se začínají objevovat i kořínky. Nyní zkouším zakořeňování ve vodě.

Obrázky:

Již raší i naštěpované sazenice
Již raší i naštěpované sazenice
Zakořeňování ve vodě
Zakořeňování ve vodě
Připojit reakci

Množení vinné révy

13.2.2014 18:14

a co vsechno za odrudy tam je?

Připojit reakci

Množení vinné révy

13.2.2014 18:35

Galahad, Ovacia, Zlato, Aladdin, Inga Dorenskogo, Katrusja, Monarch,  Prezent, Julian, Ali-Baba, Lora, Azalie, Graf Monte Cristo, Preobraženie, Arkadia, Kišmiš Lučistyj, Dunav, Original, Eva, Talisman, Vostorg, Bělehradský bezs., Vostorg Krasnyj, Kodrjanka, Afuz Ali, podnož Binova, Afrodita, V-25-20 a možná ještě nejaké další...

Připojit reakci

Množení vinné révy

13.2.2014 19:00

no priznam se, ze mnohe slysim prvně! nejaka Inga D apod... hold na Moravě mate jiny kontakty

Připojit reakci

Množení vinné révy

vimon (403) - xxx.xxx.10.129 (?)
14.2.2014 19:18

Asi polovinu výše uvedených odrůd jsem množil před 2roky. Nejrychleji se ujímala Arkadie a Graf Monte Christo. Největší radost mi dělá Preobraženie, které jsem i 2x rouboval a už byla i sklizeň. Při několikaletých pokusech s množením révy zjišťuji, že to není třeba dělat nějak složitě. Do sklenice dám asi 2cm vody, do ní strčím 3očkové (nebo 2očkové) řízky s vyslepeným spodním očkem a dám k topení 25-30°C. Když vyrazí kořínky zasadím do substrátu. Letos budu množit pouze Aladin, protože na víc odrůd už nemám místo. Z odrůd, které uvádí p. Mirek mně zklamala odrůda Eva, kterou mám asi 3roky. Čekal jsem lepší chuť i když hrozny jsou krásné.  

Připojit reakci

Množení vinné révy

galloway pippin (1403) - xxx.xxx.179.38 (?)
13.2.2014 18:16

To by mě zajímalo, kde to všechno dáte?myslím zda je ještě místo pro zasazení nových sazenic, nebo je třeba před sadbou odstranit staré, nevyhovující hlavy?

Jinak zakořeňování ve vodě považuju za nejlepší transparentní způsob, jak řízkům nezapomenout zajistit vláhu.Převařená voda s kapkou chemie je asi sterilnější prostředí pro choroby, než třeba nepropařený substrát.V perlitu, substrátu,v pilinách není vizuální kontakt, zda májí kořínky vodu, nebo je sucho.

Připojit reakci

Množení vinné révy

13.2.2014 18:40

A víte že mne by to také zajímalo?frown Je několik možností. Něco mám na rozdání pro známé, spešl odrůdy pro sebe, něco jen mám na zkoušky štěpování. Chtěl bych postupně nahradit odrůdy které jsou pro mne nezajímavé za nové, dále nahradit pravokořené za stejné štěpované a získat letorosty pro přeroubování těch nevyhovujících. Každopádně místo musím hledat...

Připojit reakci

Množení vinné révy

galloway pippin (1403) - xxx.xxx.179.38 (?)
13.2.2014 18:59

Tak já jsem tak trochu blázen do peckovin, proto musím udělat místo pro sadbu nových broskvoní.Vyřadím nějaké hlavy, které mám na drátěnce u zdi, a udělám nové místo broskvoním.Některých nových odrůd révy se ale zbavovat nechci.Některé mám na těsno u sebe,...když myslím na těsno, tak je to i třicet CM od sebe.S pohnojením půdy problém není, protože drátěnkové vedení je v blízkosti hnojiště, a o kvalitní hnojivo nouze není.Tažně pak budu vést výhony střídavě nízkým a vysokým vedením.

Připojit reakci

Množení vinné révy

22.2.2014 8:04

Rozplavil jsem perlit abych zkontroloval stav řízků, "kilčevator" se spodním ohřevem, řízky v perlitu, hladina vody asi 2cm, teplota vody 26-27°, teplota ve verandě 19-25°. Vyjma odrůdy Eva, kerá neraší ani nekoření, všechny ostatní vyhnaly kořínky, centimetrový pupen Arkadie zaschl, Kodrjanka jen koření, přeborníkem je pozdní Original. Tyto řízky jsou ošetřeny práškovým stimulátorem Stimulax I, další stejná várka je v gelovém Stimulaxu III (pro porovnání). 

U řízků je vidět že koření i z podélných zářezů.

Obrázky:
Řízky v PETce
Řízky v PETce

Připojit reakci

Množení vinné révy

10.2.2014 11:38

Dobrý den

mám v petkách řízky a zdá se, že začínají rašit. Ošetřujete je někdo nějakým postřikem. Nestříknul jsem je ani Sulkou, když jsem je donesl. Je to problém?

Díky za info GB.

Připojit reakci

Množení vinné révy

10.2.2014 11:45
Řízky žádným postřikem neošetřuji, jen při jejich namáčení použiji pár krystalků hypermanganu, nikdy problém nebyl. Řízky umí jen chytit nějakou tu plíseň když je necháte zakryty např. mikrotenovým sáčkem a nevětráte.
Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 9:08

Ještě se zeptám. Je to sice alchymie, jak za krále Rudolfa II. Nezkoušeli jste někdo při množení v PET-kách ve vodě, přidat do tý vody takovou tu výživu, co se rozdává v květinářství, jako výživa pro kytky do vázy. Netuším jaký to má složení, popř. jaký by to mohlo mít na ty řízky vliv. Teoreticky by to mělo těm řízkům dodat jakési živiny. Ale aby mi zas nevykvetly. wink

Díky za info GB

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 10:33

Neptáte se vůbec špatně. Ale obávám se, že na tuhle otázku Vám tady nikdo jednoznačně neodpoví. Zakořeňování klasických řízků révy ve vodě je amatérský způsob, který se provádí v "domácích" podmínkách. Velcí producenti sazenic mají vypiplané jiné metody a množící postupy. A proto asi nikdo nemá úplně objektivně vyzkoušené, jaká vodní přihnojení, či stimulátory jsou nejlepší. Takže se ocitáme na poli vlastního experimentování.  V každém případě to docela slušně funguje i na obyčejnou vodu, která by měla být čistá, bez bakteriálního či plísňového zákalu. Kromě kvality vody je důležitá i její teplota. Myslím si, že v prvé fázi zakořeňování řízků je důležité hlavně stimulování tvorby kořínků. V této fázi je asi hnojivá výživa nepříliš žádoucí, protože by nám silně přirůstaly zelené výhony a posléze by trpěly nedostatkem vody. Význam hnojiva přichází na řadu, až když máme na rostlině kořínky a chceme, aby rostliny začaly normálně růst i v nadzemní části. Ale já například, když se objeví kořínky ihned přesazuji řízky do půdního substrátu, kde se již kořínky rozvíjejí ve svém přirozeném prostředí. Vytáhlé sazenice s dlouhými kořeny by se špatně přesazovaly. Takže hnojivo ve vodě při zakořeňování není podle mne žádoucí, žádoucí je účinný stimulátor růstu a prostředky, které zabraňují rozmnožování plísní a hub. A co vlastně obsahuje to "dárkové hnojivo" z květinářství? Ví to někdo?

Připojit reakci

Množení vinné révy

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?)
11.2.2014 10:37

Ono spíše než o živiny jse o ošetření proti rozvoji hnilobných bakterií a prvoků (trepka a spol.).  Já osobně mám vyzkoušené, že k řízkům s vyslepenými očky (ty 2-3 pod hladinou) přidám rostlinku lidově nazývanou "blázen voděnka" (Tradescantia laekenensis), která ten samý účel splní také. Zároveň také do vody uvolňuje stimulátory zakořenění (prý kyselinu ß - indolyloctovou). Teplota kolem 16°C.

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 10:58

Nedoporučil bych k zakořeňujícím řízkům přidávat do vody jakékoliv hnojivo. Zakořeňováním ve vodě jsem už zakořenil určitě víc jak 1000 sazenic a hlavním problémem je pro mne boj právě s baktériemi či prvoky ve vodě. Proto vodu vyměňuji po dvakrát týdně a nepoužívám čistou vodu, ale vodu slabě růžově zbarvenou hypermanganem. Teplotu doporučuji rozhodně nad 20°C, kalus a kořeny se špatně tvoří při nižších teplotách.

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 11:10

Ok díky všem za jejich zkušenosti. Jsou pro mne nedocenittelné, takže nemusím projít podobným martýriem, jako předchůdci. Seženu hypermangan a výživu nechám pro kytkám.

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 11:27

ja daval do onech petek trochu drev.uhli a bylo to o hodne lepsi, vloni jsem vsak napichal rizky primo na zahon a tak v petkach jiz zakorenovat nebudu

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 11:59
Nůžkami udělám dole do řízků několik podélných "zářezů" a namočím je do stimulátoru. Zkoušel jsem Stimulax I práškový a III gelový zda je mezi nimi nějaký rozdíl, co se týče tvorby kořenů nepozoruji, ale u práškového se mi pod PETkou tvožil nějaký hnědý sliz (hnědá řasa?). Mám udělám spodní ohřev nastavený na 24 a 26°, a nejpozději do týdne je potřeba vodu vyměnit, lépe po 3-4 dnech, žádnou výživu. Ve stejných podmínkách raší řízky různých odrůd různě, některé jen nasazují na kořínky, některé jen raší do zelena (těch je nejvíce, jiné zase oboje zaráz nebo vůbec nic. Pozor i na zakrytí, během jednoho dne se na vrcholcích řízků pod nevětraným krytem z PETky stihl vytvořit povlak s plísně, a tak je nechávám raději odkryté. Jak píše pan Mičurinec, lze napíchat řízky i do země a nechat zakořenit venku. To ovšem nedělám u odrůd, které mám po jednom kousku a hlavně jsou to rarity nebo novinky. Takové je potřeba hýčkat a piplat od mimina.
Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.228.74 (?)
11.2.2014 12:12

Souhlasím s Mirkem, rašení i zakořeňování hodně záleží na odrůdě, samozřejmě pokud je řízek v pořádku. Letos chci zkusit i píchat řízky do růvků krytých černou folií, ale to můžu dělat jen u odrůd, kterých mám dost. Navíc při výrobě sazenic pro sebe tak ztratím celý rok.

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 12:24

když už jsme v tom množení, má tu někdo navíc řízky z odrůdy Aladdin?

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 12:52
Bred_ik - na Vašich stránkách jste zmínil Clonex, jak se Vám tento stimulátor osvědčil? Můžete srovnat např. se Stimulaxy?
Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 12:59

Clonex se mi osvedčil natolik, že jsem neuvažoval o jeho srovnávání s jiným stimulátorem. Jen jednou jsem zkoušel Rhizopon a byl jsem s ním silně nespokojen. I proto mám možná teď nechuť zkoušet nějaký další.

Aladdinu bude snad dost až příští rok, letos je ho opět málo.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.244.2 (?)
11.2.2014 13:02

Pomohly ty dolní zářezy k něčemu?

U mnou zakořeňovaných řízků se kalus a kořínky tvořily pouze v oblasti kolínek s vyslepenými očky. V oblasti internodií bez ohledu na poškození se žádné kořínky nikdy netvořily.

Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 13:10
Ano, kořínky se tvoří i v zářezech.
Připojit reakci

Množení vinné révy

11.2.2014 14:40

Díky za info k Aladdinovi, je vidět, že ještě není tato odrůda moc rozšířená a zdá se, že je o ní asi všude zájem.Mám volný asi 4místa a tak se rozhlížím :)

Připojit reakci

Množení vinné révy

12.2.2014 6:38

Známý mi poslal pěknou fotku Aladdina zakořeněného a vysazeného v roce 2012, loni měl 6 hroznů.

Připojit reakci

Množení vinné révy

milanfiala (1142) - xxx.xxx.65.131 (?)
12.2.2014 20:04

Mysliš tuto Bredik.

Obrázky:
Aladdin
Aladdin

Připojit reakci

Množení vinné révy

12.2.2014 20:10

Zrovna tuhle nemyslím, i když je taky moc pěkná. Ale nemám souhlas s uveřejněním, tak ji sem nemůžu dát.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2014 11:59

Mám v PET-ce řízky se zhruba 1-2 centimetrovými kořínky. Kdy je vhodné je zasadit do kontejnerů s hlínou?

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.25.145 (?)
28.2.2014 12:10

Řízky s 2 centimetrovými kořínky, jsem loni zasadil do kontejnerů s výsevním substrátem a ujalo se všech 40ks (různých odrůd). Nezkoušel jsem to nikdy s Vostorgem. Do podzimu narostly 0,5 - 1m.

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2014 13:55

Klidně je zasaďte hned. Když bude substrát mokrý, žádné riziko pro sazenici nehrozí a kořínky rychle porostou dál. Mladé kořínky jsou křehké, takže pokud jsou delší (nad cca 5 cm), při manipulaci v rámci přesazování sazenice se snadno ulomí. 

Připojit reakci

Množení vinné révy

28.2.2014 14:59

Díky za zkušenosti. Nastřílím je o víkendu do PET-ek s hlínou. Trochu mě překvapilo, že mi nekoření SO4. Jen to zatím vyrazilo zelený.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Rigoleta (21) - xxx.xxx.23.2 (?)
2.3.2014 13:49

Nic si z toho nedělejte.Mně zase nechce kořenit Kay Gray a NY Muscat.Ostatní jdou dobře.

Připojit reakci

Množení vinné révy

kamo (424) - xxx.xxx.155.221 (?)
28.2.2014 19:33

tak ja zase pri zakoreňovaní vo vode v PETke nechávam odrezok najskôr poriadne prekoreniť a až potom sadím do PETky s hlinou - zdajú sa mi tie staršie hnedé korienky pevnejšie, ako mladé krátke (ešte biele). Možno to robím naopak, ale funguje to smiley. Ono je to asi jedno, len treba samozrejme manipulovať s korienkami opatrne a zabezpečiť kvalitný priepustný a primerane vlhký substrát, no a potom už len navidomočí pri priehľadnej PETke sledovať, ako rýchlo prerastajú nové korienky.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.63.238 (?)
1.3.2014 10:16

Pri presádzaní rezkov s krehkými 2- centimetrovými korienkami dajte, pane Georgi, veľmi dobrý pozor na hustotu substrátu, manipuláciu pri zasypávaní aj na samotné zalievanie. Keď som začínal s takto narašenými prvými rezkami od Bredíka, väčšinu som si odpísal vlastnou vinou. Po zaliatí kontajnerku so zasadeným rezkom vodou substrát klesol a poulamoval krehké korienky. Odporúčam nechať rezky v PETke či v perlitu do dĺžky korienkov najmenej 5 cm.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Vladis (92) - xxx.xxx.171.178 (?)
1.3.2014 18:47

Aj mne sa podarilo polámať korienky keď som sadil do záhradnej zeme. So substrátom z obchodu sa mi pracovalo lepšie, je ľahší.

Tento rok už nejdem zakoreňovať vo vode, skúsim napichať prúty podpníkov niekde do záhrady priamo do zeme a keď sa prijmú naočkovať do nich niečo. Už ma nebaví mať založené parapety petkami s prútmi  laugh

Vlani som okrem iného skúšal vrúbľovať rezky v zime anglickou kopuláciou, ale zrejme sa mi nepodarilo vytvoriť vhodné podmienky na stratifikáciu. Síce z podpníkov vyrašili korienky ale očká nevypučali. Kalus na spoji sa vytvoril len v niektorých miestach.

Připojit reakci

Množení vinné révy

3.3.2014 7:46

No už jsem to realizoval, takže uvidíme, jak jsem byl ne/úspěšný. V každém případě děkuji za radu. Moc si toho cením.

V souvislost s případným úspěšným vypěstováním pravokořených sazenic se zeptám. Při jejich zasazení na konečné stanoviště. Zastříhává se ten zelený výhon, co narašil v PET-ce na 2 očka, nebo se nechává pokračovat v růstu? Díky za info GB.

Připojit reakci

Množení vinné révy

3.3.2014 10:43
Já ho nechávám růst, vylamuji jen případné boční výhony dle toho, zda chci v budoucnu jeden nebo dva kmínky. Samozřejmě že záleží na odrůdě a na tom jak má ta která bujný růst. Některá naroste za jeden rok, jiné to trvá i tři.
Připojit reakci

Množení vinné révy

3.3.2014 11:04

Já ten zelený výhon také nezastřihuji. Ale když jej zastřihnete, mělo by to začít růst normálně z horního očka s odstupem cca jednoho týdne.

Těm, kterým se při přesazování sazenice do květináče ulamují kořínky, bych poradil, aby substrát, který je v kvetináči pod sazenicí vždy pořádně umáčkli (utužili), narozdíl od zeminy nad úrovní kořenů. Dále aby při prvém zalití používali raději spodní zálivku, čili aby nelili vodu do květináče, ale vložili květináč do větší nádoby (kbelíku) a vodu vlévali postupně do této nádoby. Místo běžného květináče aby raději používali PETky, které sa dají při finálním přesazování na konečné stanoviště snadno rozřezat ostrým nožem a váleček prokořeněného balu lze celý šetrně vložit do výsadbového dolíku, aniž by se rozpadl. Při tomto postupu se mi nikdy kořínky neulomily.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.129.112 (?)
4.3.2014 0:05

Keď budete, pane Georgi,  po Zmrzlých vysádzať kontajnerky na trvalé miesto, nezastrihujte nič, aj keby Vám vyrástlo z rezku viacero zelených výhonkov. Čím väčšia bude listová plocha, tým viac sa vytvorí asimilátov, tým mohutnejší koreňový systém narastie. Mladé listy sú spravidla vnímavejšie k perenospóre, preto sa odporúča chemická ochrana. Uprostred leta skontrolujte tvorbu podpovrchových rosných korienkov a odstráňte ich. Zastrihávanie na 2-3 očká Vás čaká až na jar budúceho roku.

Připojit reakci

Množení vinné révy

4.3.2014 8:42

Předchozí rada zní: po výsadbě letos nestřihat nic, vše zelené nechat volně růst, ale příští rok vše odřezat a začít odspodu nanovo zapěstovávat budoucí kmínek. Jistě, je to tak možné. Já osobně bych ale rozlišoval, jak je sazenice vitální a jak silné má přírůstky. V prvém roce po výsadbě bývají v růstu sazenic velké rozdíly, závisící na mnoha vnějších i vnitřních faktorech. Zatímco někdy sazenice narostou za celou sezonu do výšky třeba jen 0,5 metru, jindy mohou sazenice bez problému narůst do délky přes dva, tři metry. V takovém případě by byla škoda ztratit jeden rok tím, že jsme nechali sazenici růst volně s mnoha letorosty, z nichž nakonec ani jeden nelze použít pro další pěstování v nastalé sezoně. Proto si myslím, že je lepší přistupovat ke každé sazenici individuálně. Po vysazení pozorovat intenzitu růstu. Pokud roste pomalu, neduživě, nechat raději být. Pokud ale roste dostatečně bujně, odstraňoval bych všechny vedlejší výhony i zálistky a snažil bych se vyvazováním k opěrné tyčce už v prvé sezóně vypěstovat rovný kmínek až do potřebné výšky cca 1m. Ve většině případů to bývá úspěšné. Nad touto výškou je už možno nechat růst všechny aktivní letorosty.

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.228.74 (?)
4.3.2014 8:58

Hodně záleží na počasí. Loňské sazenice sice dosáhly výšky i přes tři metry, ale réví není díky smutnému září moc vyzrálé, takže se obávám, že se u mnohých kmínek 0,8 m nepodařilo zapěstovat. Když si vzpomenu na Talisman, ten hned první rok vyrost 7 metrů.

Připojit reakci

Množení vinné révy

4.3.2014 10:07

Já jsem loni vysazoval přibližně dvacítku keřů, skoro u všech mám kmínky zapěstované. Protože listy z keřů opadaly až koncem listopadu a i zima byla netypicky mírná, tak to u mne zatím vypadá optimisticky, dřevo i pupeny se zdají živé a zdravé. Obávám se však jara a jarních mrazíků. Čím dřív se pupeny pohnou, tím déle bude trvat ono kritické období. Zastřihnout zapěstovaný kmínek, který po zimě selže, anebo jej poničí jarní mrazíky, lze kdykoli.

Připojit reakci

Množení vinné révy

4.3.2014 10:52

Je zřejmé, že zapěstování kmínku, jako takového, závisí na okolnostech, jako je odrůda, vitalita sazenice a počasí atd. Téměř v každé brožuře je zapěstování kmínku na 3 způsoby dle výsledku v 1 roce. V mém případě asi došlo ke zmatení pojmů. Když se sází řízek přímo na stanoviště nechávají se čučet 2 očka a tak nějak jsem si spletl se situací s těmi v PET-ce narašenými řízky. Všem díky za info.yes

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo. (1739) - xxx.xxx.234.153 (?)
5.3.2014 0:22

Áno, pane Georgi, správne ste to vysvetlil. Vrúbľovaná prostokorenná sadenica je staršia ako čerstvo zakorenený rezok z PETky. Mala už v minulej sezóne vytvorenú "korunku", na ktorej prirodzene nikto nevystrihoval výhonky. Preto pri výsadbe takýchto hotových sadeníc striháme na 2-3 očká a snažíme sa v nadchádzajúcej sezóne- podľa intenzity rastu odrody- zapestovať kmienik. Bujne rastnúce sorty z PETky to dokážu tiež. Príklad za všetky: FVR 7-9. Hovorí sa ale, že všetko okolo nás je relatívne. Nádhernú sadenicu Blac Magic od firmy Jural, ktorá mala dlhé husté korene pred výsadbou, už pestujem viac ako 3 roky a kmienik je stále tenký, sotva meter dlhý.sad

Připojit reakci

Množení vinné révy

5.3.2014 7:38

Nádhernú sadenicu Blac Magic od firmy Jural, ktorá mala dlhé husté korene pred výsadbou, už pestujem viac ako 3 roky a kmienik je stále tenký, sotva meter dlhý.

Dobrý pokus ale jsem lepší. Mám 2 sazenice staré dnes už 5let. Jedna už 2 roky plodila. U druhé mám z loňska metrový slabý výhon. Vím že je to stanivištěm. Ale pěkný ilustrační příklad, že se to nedá brát jako dogma ve všech případech.

Připojit reakci

Množení vinné révy

6.3.2014 10:54

Záleží na všech okolnostech, tedy kvalita sazenice, počasí, stanoviště, ale i celoroční péče o mladou sazeničku. Nemám moc výhodnou polohu viničky, která je v nevinařské oblasti Č. ráje, sazenice kupuji u Bred_ika od r.2010 a vždy jsem rok po výsadbě sklízel první úrodu.

Mám ale dotaz: Lze zakořenit řízky z 2-letého výhonu? Z Jednoletého tj. loňského výhonu je to běžná praxe. Děkuji za reakce a případné zkušenosti, či rady.

Obrázky:
Výsadba 2.5.2013
Výsadba 2.5.2013
Připojit reakci

Množení vinné révy

Wimpi (2108) - xxx.xxx.109.116 (?)
16.4.2014 10:11

Váš dotaz mě zaujal a protože jsem neznal odpověď, tak jsem si to vyzkoušel. Našel jsem jeden zapomenutý odřezek dvouletého dřeva a dal jej zakořenit do vody. Výsledek je zřejmý - i dvouleté dřevo dokáže vytvořit kořínky.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

16.4.2014 11:05
Překvapilo mě, jak dlouho nikdo na můj dotaz nereagoval a přitom je to přece dost předmětná záležitost. Protože jsem kupoval v zahraničí a přišly mi řízky z 2_letého dřeva, tak jsem poněkud znervózněl a pátral a dotazoval se jinde. Byl jsem ujištěn, že tyto zakořeňují lépe než z 1_letého dřeva (loňské výhony), tak jsem je uklidněn dal zakořenit do regulátorem temperované vody spolu s ostatními a skutečně pustily kořínky o cca týden dřív, rychleji zakořenily a i po přesazení do petek se substrátem rychleji vyplňují prostor silnými bílými kořeny. Sazeničky stejné odrůdy jsou dnes oproti 1_letým o cca 10 dnů vyspělejší. Škoda, že to zajímalo jenom Wimpiho, jemu dík za pokus.
Připojit reakci

Množení vinné révy

vlastamann (32) - xxx.xxx.226.150 (?)
4.4.2014 6:50

Potvrzuji názor pana Pala. Praktikuji to následovně. Odběr řízků cca prosinec, v březnu řízky s kořínky okolo 5 cm přesadit do PET. Na spodku dám vlastní zahradní kompost (těžká složka zeminy) a po osazení řízek zasypu kupovaným zahradnickým substrátem. Zespodu poklepu PET aby se substrát sesypalo okolo kořenů. Přidám pár kuliček Cereritu a nakonec zaliji vodou.

Vlasta

Obrázky:
14-03-28 Solaris
14-03-28 Solaris
Solaris (2)
Solaris (2)

Připojit reakci

Množení vinné révy

26.6.2014 15:22

Tento rok som sa rozhodol vyrobiť si sadenice Bianky týmto spôsobom:

takže som si 30. marca pripravil "rúvek" s čiernou fóliou podľa návodu a napichal doňho nastrihané prúty. Stimulátor som nepoužil. odrezky som zalieval dosť často, dbal som na to aby pôda nevyschla.

Dnes môžem skonšatovať, že je to dobrá metóda, rastliny rastú celkom uspokojivo, zatiaľ neodumrela ani jedna. Je to jednoduchšie ak piplačka s petkami. Na jeseň ich vyberiem a dám do pivnice do vlhkého piesku a na budúci rok vysadím na potrebné miesto. Pridávam pár aktuálnych fotiek.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

4.11.2014 23:17

Dnes som vyberal sadenice zo zeme. Z 50-ich som vyhodil 4, takže spokojnosť. Trochu horšie sa vyberali, lebo som ich sadil len do čistej zeme, takže bol trošku problém ju dostať dolu z koreňov. Preto by som nabudúce do zeme pridal piesok, aby bola sypká. Letorasty narástli od 10 do 80 cm, ale to je jedno, na jar ich všetky zrežem na 1 puk. Korene narástli pekné.

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.133.163 (?)
5.11.2014 8:30

A co s nima dál? Jak je zaopatříte na zimu?

Připojit reakci

Množení vinné révy

5.11.2014 10:23

Dal som ich do plastovej bedničky, zasypal vlhkým pieskom. Cez zimu budú v pivnici, teplota 5° niekedy menej ale nemrzne.

Možno nejaké zasadím ešte teraz na jeseň.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.65.138 (?)
4.7.2014 13:24

Agronomické termíny som prešvihol, ale čo ak náhodou...

Nemá niekto ešte voľné sadenice odrôd Solaris, Corot Noir a Traminette? Solaris je už dosť bežný, ďaľšie dve sú novšie americké rezistentné hybridy. Ako zádrazkár s dojazdovou vzialenosťou 130 km potrebujem rezistené odrody vhodné na jedenie i na víno.

Dušan

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.217.13 (?)
14.12.2014 22:27

Má někdo zkušenost, chci využít kořenové soustavy před osmy lety zasazené révy k pergole a přeroubovat na jinou odrůdu.Přemýšlím, zda jde ponechat současný tvar kvůli stínění a sklizni ještě rok nebo dva a přitom naroubovat na letorost na patě kmene, přijme to rostlina, nebo roub zahluší a požene raději živiny do starého na čípky řezaného dřeva.Zkoušel někdo a z jakým úspěchem.Chtěl bych zkusit z jara po narašení roubem z jednoletého réví.

Připojit reakci

Množení vinné révy

15.12.2014 9:28

Roub vsazený do letorostu, vyrůstajícího z paty kmínku rostlina přijme, ale musíte k tomu vytvořit vhodné podmínky. Podle mého názoru jsou velice důležité teploty, při nízkých teplotách totiž révové tkáně nesrůstají. Proto akci odložte až do závěru jara nebo až na červen (podle vaší pěstitelské polohy), vyšší teploty napomohu snazšímu a rychlejšímu srůstu podnože s roubem. Pokud u vás hrozí květnové přímrazky, nezačínejte dříve, než hrozba tohoto nepříznivého období zcela pomine! Ideální je začít v době, kdy je meteorologická prognóza delšího teplého období s denními teplotami nad 20°C (ideálně 25 ÷ 30°C). Před roubováním je rovněž účelné řezem silněji omezit počet výhonů původního keře, aby měl větší snahu a sílu tlačit mízu do roubovaného letorostu. Obvykle se to dělá tak, že se od paty nechá vyrůst letorost dostatečné délky a roub se vsazuje do jeho střední, již mírně vyzrálé části, která právě začíná přecházet z dužnaté do dřevité. Roubovaný podnožový letorost by měl být vitální a silný. Roub z jednoletého réví je OK, musíte jej však do té doby udržet v nenarašeném stavu (lednička). Letos jsem v rámci experimentů použil i rouby, které měly již částečně rozpuklé avšak nenarašené pupeny a povedlo se to také.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.220.141 (?)
18.12.2014 12:58

Dobrý den, chci se zeptat, asi před měsícem a půl jsem dala do sklenice s vodou řízky a nechala na topení.Dnes už pupeny pukly a začínají zelenat, ale nemají kořínky.Je něco špatně nebo ještě dorostou?Děkuji Jitka

Připojit reakci

Množení vinné révy

Ferda Mravenec (1934) - xxx.xxx.247.50 (?)
18.12.2014 13:25

A kdy budou mít ty vaše řízky vegetační klid? Teda pokud nejste z Austrálie nebo tak nějak?

Připojit reakci

Množení vinné révy

18.12.2014 13:34

Při vámi použitém způsobu množení vždy z řízků nejprve vyraší letorostíky s lístky a až poté se objeví kořínky. Chybu jste udělala v tom, že jste dala řízky zakořenit příliš brzy. Správně jste měla použít řízky, které prošly dostatečným obdobím dormance (obdobím vegetačního klidu při nízké teplotě) a pak je zakořenit ve vodě teplé přibližně 25°C. Na takových řízcích by rozpukly pupeny do dvou - tří dnů a nikoli až po měsíci a půl. Kořínky by vám začaly rašit zhruba do tří týdnů. Měla jste počkat s odběrem řízků z keře nejméně do současnosti a do vody k zakořenění jste je měla dát nejdříve v únoru, lépe až v březnu. Teď budete mít problém, jak udržet narašené řízky v dobré kondici do jara, které je bohužel zatím v nedohlednu.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.157.239 (?)
18.12.2014 14:17

Chybami se člověk učí, dobrá rada nad zlato! Vzhledem k příznivému počasí máte příležitost k dalšímu výstřelu z aurory-chutě do vinice, šmikněte další pruty a zkuste to znova, raději na vícero způsobů- např. některá očka vyslepit, jiná rozříznout, řízky dole poškrábat, některé horní ranky zalepit voskem-stačí ze svíčky, nebo stromovým balzámem... Další kumšt je hlídání vody-jestli nezahnívá-zápach, jestli řízky neplesnivý... Pak pomáhá teplá sprcha a chvilková koupel ve vodě s přídavkem sava. Pozorujte, pište si a i foto potěší! Skalík Petr, Chropyně.

Připojit reakci

Množení vinné révy

18.12.2014 14:29

Kdybyste chtěla perfektní návod na zakořeňování řízků, tak koukněte sem.

Připojit reakci

Množení vinné révy

19.1.2015 15:48

Tak jsem v prosinci ustřihla nové řízky, jak jste mi napsali a dala do lednice.Mám je tedy dát do vody až v unoru nebo březnu zakořenit?

Připojit reakci

Množení vinné révy

19.1.2015 18:14

Koncem února nejdřív, je zbytečné je zakořeňovat moc brzy, za oknem se potom letorosty hodně vytahují a ven se dát můžou až když nehrozí mrazíky.

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.172.1 (?)
19.1.2015 20:35

Ještě bych si dovolil dodal, pozor na jarní slunce. Výhonky jsou dost citlivé na spálení. Proto východní nebo západní stranu a stínit, postupně odkrývat.

Jirka.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.138 (?)
19.1.2015 20:44

já je dávám zakořenit přímo na cílové místo hned jak půda rozmrzne do potřebné hloubky. Ošetřené fungicidem přečkají ještě těch pár týdnů chladu než sačnou rašit a do podzima nenarostou jako ty předpěstované v množárně, ale vše doženou tím, že je není potřeba už nikdy přesazovat. Sázím 3 řízky na jednu potřebnou sazenici (přebytečné ujmuté je snadné omezit, zničit nebo vyrýt).

Připojit reakci

Množení vinné révy

PP. (5409) - xxx.xxx.9.135 (?)
19.1.2015 21:32

Tedy ostříháte réví, nakrátíte řízky a namydlíte to do země?  A co pak s hnojením a přípravou půdy v jamce?

Připojit reakci

Množení vinné révy

Standa_hk (5552) - xxx.xxx.220.138 (?)
19.1.2015 21:47

Sázíte-li přímo na stanoviště, je dobré mít stanoviště předem připravené.

Jinak samozřejmě, že je lepší ten způsob zakořenění ve vodě a předpěstování v kontejneru. Je to pracnější a u odrůd kde nemáte nadbytek řízků na plýtvání (3:1 a více) se určitě vyplatí. Stejně jako roubování, kdy máte ještě nižší spotřebu ušlechtilých oček při rychlejším výsledku.

Připojit reakci

Množení vinné révy

19.1.2015 21:34

Loni jsem zkoušel zakořeňovat řízky v záhoně, samozřejmě že to funguje, ale na druhou stranu, když si dám práci se zakořeněním ve vodě, tak jsou sazenice kvalitnější. U těch ve volné půdě mnohdy nevzrálo réví.
Pokud vysadím dobře zakořeněnou sazenici na místo počátkem května tak mám rok náskok oproti sazenici vyrostlé z řízku zakořeného na místě a většinou už druhý rok mám malou úrodu.

Připojit reakci

Množení vinné révy

19.1.2015 22:15

Děkuji za názory.

Připojit reakci

Množení vinné révy

19.1.2015 22:30

Schvaluji osvědčený recept, Bred-iku.Také jsem si Váš názor osvědčil..Je dobré zakořeňovat ve svých podmínkách to, co má šanci přežít.A to je alfa a omega všeho.Pokud nepodnikám.

Začátečníkům přeji zdařilý vstup do naší arény, která není vždy nezištná.V mladém věku o nic nejde, v pokročilém věku jde o ztrátu každé promarněné chvíle na kraji "konečného" života.Nevěříte?  AB.

Připojit reakci

Množení vinné révy

mexican (86) - xxx.xxx.217.13 (?)
13.3.2015 20:48
Loni při podlomu jsem jeden zelený kraťonký letorost odrudy Galahad ošetřený práškovým stimulátorem píchl do substrátu, do zimy nenarostl, přes zimu v tempetovaném skleníku kolem 5°C.Před měsícem vypadal zralý na kompost, ale pochlapil se a vyrazil ze země.Třeba letos ještě zaplodí.;-)
Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

vin_jc (79) - xxx.xxx.89.187 (?)
5.4.2015 10:02

Podporuji Bred_ikův názor. Postupuji podle jím doporučeného návodu, který mám rovněž odzkoušený. Přikládám fotografii z 25.8.2014, kde vpavo jsou loni koncem března zakořeněné a v květnu vysazené sazenice Kišmiš č. sultan, Venus a Muskat blue. Takové rostliny mají veškeré předpoklady již letos bohatě zaplodit. Pro upřesnění 2 výše jmenované odrůdy se na podzim vybarvují do sytě červené barvy, jak jena obrázku patrné u několika spodních již vyzrálých starých listů. Mimochodem letos se mi zakořeňování nějak opožďuje. Řízku mají mohutný "balus", ale kořínkům se moc nechce?

Obrázky:
 Kišmiš č. sultan, Venus a Muskat blue.
Kišmiš č. sultan, Venus a Muskat blue.
Připojit reakci

Množení vinné révy

mičurinec (3091) - xxx.xxx.103.2 (?)
5.4.2015 12:10

no radost pohledet, mate to vzorně upravené!

Připojit reakci

Množení vinné révy

mexican (86) - xxx.xxx.217.13 (?)
18.3.2017 21:50
16-17.2. jsem letos řízkoval révu.Podmínky každoročně stejné,25-30°C pod zářivky.Letos jsem dal do nádob více vody a stále nic nekoření.Dnes jsem objevil řízek Juliána, který nedosahoval k hladině a na něm neuvěřitelné kořeny.Pak jsem si všiml kořínků na dvou odrudách, které začínají rašit z puklin, ale nad hladinou vody.Vodu pravidelně měním, při prvním namočení používám do vody stimulátor. Pěstuji kaktusy a některé při řízkování a zpravokořenění roubovaných špatně nebo vúbec nechtějí kořenit a jeden starý kaktusářský praktik tvrdil, že každý kaktus pustí kořeny, když ho postaví nad hladinu vody.Réva se chová podobně.Vyšší hladina neznamená úspěch.Když jsem dával méněvody, sázel jsem první řízky po třech týdnech.
Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

kamo (424) - xxx.xxx.3.35 (?)
20.3.2017 20:41

zaujímavý poznatok, tiež dávam do vody stimulátor, potom aj voda menej plesnivie... Keď Vám vyrašia 2 očká na jednom viacočkovom odrezku, ponechávate vyrásť len jedno, aby išla všetká sila tam, alebo je možné ponechať aj dva výhonky (pre istotu)? 

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.217.13 (?)
22.3.2017 8:13

Nechávám vyrašit každé očko, vylámat se to dá vždy.Někdy se zadaří omylem vylomit výhonek při manipulaci a pak by jeden ponechaný mrzel.Výhony rostou dříve než kořeny a tak za velice důležité považuji zaštipovat letorost za prvním až druhým listem.Umí to vyhnat hodně dlouhé a pak, než vyrostou kořínky se lonské dřevo dokáže vysílit a komplet to uschne.A hlavně pryč s okvětímy.wink

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.113.229 (?)
22.3.2017 8:31

Naopak se snažím kromě nejvýše položeného rostoucího očka výhony vylamovat.
Okvětí vylamuji, ale výhon nezaštipuji, podle mého názoru použití stimulátoru dělá podobnou práci, protože omezuje růst výhonů a podporuje zakořenění.

Připojit reakci

Množení vinné révy

kamo (424) - xxx.xxx.3.35 (?)
22.3.2017 21:41

Zdravím, tak ako kompromis mi to vychádza nechať vrchné očko s výhonom bez zaštipnutia a druhé rezervné zaštipnúťwink

Odrezky od Vás sa už zelenajú, len na tie korienky ešte musím počkať. Niektoré už tvoria kalus, no Vostorg nemá zatiaľ ani náznak zmeny.

Stimulátor dávate len pri prvom namočení, vylejete a potom len meníte čistú vodu?

Ja som dal stimulátor a prevarenú čistú vodu a zatiaľ nekvasí. Je lepšie ju pravidelne meniť, alebo kým nekvasí nechať?..., lebo myslím si že z odrezkov sa vylučujú zásobné látky aj do vody a jej častou výmenou by sa vylievali aj nejaké tie látky, neviem, či to môže byť pravdawink

Dik.

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.113.229 (?)
23.3.2017 7:01

Vostorg přesně dle popisu koření velmi neochotně.
Pokud voda nekvasí, není potřeba ji měnit, pokud ji měním stimulátor už nedávám, většinou stačí týden, aby ho řízky absorbovaly v dostatečném množství.

Připojit reakci

Množení vinné révy

HonzaH. (52) - xxx.xxx.156.67 (?)
23.3.2017 12:16

Dobrý den,

zkoušeli jste někdo zakořeňovat řízky v hydrogelu? Na americkém kontinentu prodávají zakořeňovací gelové bločky ("gel 2 root"). Chci to zkusit v obyčejném sypkém krystalickém hydrogelu.

H.

Připojit reakci

Množení vinné révy

zyjan (498) - xxx.xxx.84.71 (?)
12.4.2017 13:15

Podle mě byla chyba hlavně v tom, že paní dala řízky do vody. Kořenění řízků ve vodě probíhá pouze u zlomku odrůd - osobně mám takovou zkušenost s Pokladem Panonie a pak ještě jedním neznámým muškátem, který jsem dostal jako dárek.
A něco k té dorminaci.. Brzy na podzim se mi podařilo získat na trhu řízky rumunské Viktorie, tak jsem je dal do chladu do zeminy a i pak byly v teplotě 5 - 10 °C. Pak se na povrchu zeminy objevila plíseň, tak jsem se rozhodl řízky očistit a dát do čerstvé zeminy - a když jsem je vyjmul, tak měly kořínky -  i při tak nízkých teplotách řízky zakořenily.
Ale samozřejmě - k dosažení zakořenění je daleko lepší, když mají řízky k dispozici vyšší teploty.

Připojit reakci

Množení vinné révy

bred_ik (848) - xxx.xxx.214.16 (?)
13.4.2017 5:35

Ve vodě zakořeňuji všechny odrůdy už asi 10 let a nezaznamenal jsem, že by u některé neprobíhalo zakořenění. Pomáhá stimulátor, který omezuje růst výhonů a tím napomáha k zakořenění. Myslím si, že i teplota je důležitá, kalus se určitě tvoří rychleji při vyšší teplotě.

Připojit reakci

Množení vinné révy

zyjan (498) - xxx.xxx.84.71 (?)
13.4.2017 9:30

Samozřejmě, že je teplota důležitá, já jsem se jenom chtěl podělit o to, že i při nízkých teplotách můžou řízky neplánovaně zakořenit.

Co se týká řízků ve vodě, je pravdou, že jsem žádné stimulátory nepoužíval, ale jak říkám, takhle se mi to nedařilo.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Janst (192) - xxx.xxx.4.229 (?)
30.8.2018 17:14

Prvý krát z takových řízku jsem množil hortenzii.Konárik 50cm jak byl ulomený jsem v listopadu dal do lahve asi 10cm vody v chladném sklepe a na jare už byli korínky. Nedávno jsem sadil červený ribíz z odrezku a ujal se dobre.Prímo na stanovište. Ale to jsem nevedel že se už rízek neujme když se ureže na jare po vyrašení.Takže je treba delat rízky ješte v zime když je klid. Nekteré rízky viniče sa my i tak ujali. Teď tedy udelám rízky v zime nekteré dám do sáčku a namočím až na jar koncem unora, nekteré namočím už v zime hned po uříznutí do vody v sklepe asi 8°C je tam takže nevyraší hned a nekteré napícham do množíciho substrátu taky v tom slepe a nekteré napícham v zime prímo na stanovište pokud nebude puda zmrzlá a uvidím výsledky. 

Nejlepší výsledky jsou prí když se množí potápením.Potopil jsem 4 pruty uvidím jak to dopadne.Když jsem teď v koncem záŘi udelal to potápení tak do jara tam asi ješte nebudou korínky, že.

A nedali by se takto rí9zkami množit ovocné dtromy napr. jablone?

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nedostatek živin? 1122.7.20191160
Choroba bobul, odroda Aladdin 421.7.2019268
BIO ochrana revy2921.7.201911316
Preočkovanie starého vinohradu 9421.7.201999905
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli1521.7.20191659
Pomoc s výběrem odrůdy2819.7.20191491
Co vaše réva 2019?3619.7.20199472
Choroba vínné révy? 1418.7.20194083
Zalistky na buducom tazni1817.7.20191026
Nedostatek draslíku?417.7.2019378
Málo květů a ovoce815.7.2019466
Ide to aj (ne)chemicky1814.7.20192782
Odrudy do nejteplejsich oblasti111.7.2019175
Co je mému hroznovému vínečku? prosím o pomoc prosím 47.7.2019561
O jakou nemoc jde? Doplnění. 71.7.20194758
Co vylámat nebo střihnout 824.6.20191206
Vinná réva - Tereza1320.6.201910326
Co Vaše réva 2018?10819.6.201938323
Řez mladé révy3719.6.201923913
Vinná réva nerodí. Loni ještě bylo pár hroznů518.6.2019651
Nemoc na listech vinné révy 1415.6.20192127
Víno na balkón1915.6.201928905
Postrek révy pred kvetom 2019613.6.20191062
Proti okusu zveri - ochrana revy v lete1812.6.20197276
Jak příští rok udělat řez 512.6.2019633
Sáčky na hrozno168.6.20195202
Vertiko36.6.2019479
Biely povlak na viniči 123.6.20191317
Dotaz na Kumulus WG23.6.2019484
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI4931.5.201919795
Slahouny1231.5.20196460
Degustační ocenění odrůd révy vinné819.5.20191361
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21018.5.2019184517
Hnojení révy na list215.5.2019622
Sazenice révy 20168515.5.201946845
Zem na vinnou révu + postřik412.5.20198415
Zasychání a zkroucení na koncích nových vyrašených výhonů 910.5.20191358
Jarní mrazíky148.5.20193103
Rašení z tažně 38.5.2019751
Konec přípravků Magus, Omite a dalších akaracidů (?)106.5.201916103
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov22.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Rotvajler22.7.2019
Rotvajler21.7.2019
Rotvajler20.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů