Ide to aj (ne)chemicky



host - 128.54 (?)
13.11.2019 17:38

Tiež sa mi vidí tá Moldova trochu preťažená, teda pokiaľ možno usudzovať z dvoch fotiek. U môjho brata približne v rovnakých podmienkach, možno len o trochu teplejších, dozrela Moldova ešte v závere septembra. Bola však menej zaťažená (možno až s malou úrodou). Rozhodne by som pestovanie Moldovy nezavrhoval, treba redukovať úrodu tak, aby v danej oblasti dozrela. Radovan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                  
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 74.216 (?), 9.11.2019 23:32

Je to příroda a to znamená riziko. Nicméně i to riziko se dá někdy do jisté míry omezit. Neznám situaci u Marka (jen jeho obrázky) a nemám zkušenost ani s pěstováním Moldovy, ale možná stojí za zvážení 2 otázky:

Je tento způsob pěstování pro tak pozdní odrůdu odpovídající? Neměla by být Moldova spíše na jižní zdi?

Hrozny sice vypadají krásně, ale není zatížení příliš veliké? 

Sám zvažuji pěstování Moldovy vyzkoušet na jednom keři. Hledám pro ni nejteplejší místo a vedení bude rozhodně takové, aby hrozny nebyly stíněné ani listy. Rovněž zatížení bude muset být menší než je obvyklé. A potom možná, pokud navíc nebudou jarní mrazy a globální oteplování bude pokračovat, z toho něco bude. Jsem si vědom velkého rizika (když mé podmínky jsou horší než Markovy), ale láká mne to velice.

Někdy se stávají zázraky. Před několika týdny jsem ukázal obrázek odrůdy Anita s konečným závěrem, že letos zůstala zelená a neobjevil se muškát. Konec října byl potom tak teplý, že jsem před týdnem obral poslední hrozny Anity s narůžovělými bobulemi a při jejich konzumaci jsem muškát (i když slabý) citil. Je to prostě příroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 10.11.2019 16:59

Počasie, a teda aj priebeh vegetačnej doby je každý rok iný. Minulý rok Moldova bez problémov dozrela, posledný strapec som oberal tuším koncom novembra. Bohužiaľ, lepšie miesto jej dať neviem. Toto je najslnečnejšie miesto, aké na pergole mám. Svieti tu čiastočne doobedňajšie, ale hlavne obedňajšie a poobedňajšie slnko. Možno by jej pomohlo dodatočné odlistenie v okolí strapcov začiatkom augusta a snáď aj menšie zaťažie. To som však nespravil, stále som dúfal, že stihne aj bez toho dostatočne dozrieť. Je to moja jediná neskorá odroda. Pestovanie neskorých odrôd je lákavé najmä z toho dôvodu, že o takomto čase je vzácne odtrhnúť si čerstvé ovocie priamo z koreňa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.54 (?), 13.11.2019 17:38

Tiež sa mi vidí tá Moldova trochu preťažená, teda pokiaľ možno usudzovať z dvoch fotiek. U môjho brata približne v rovnakých podmienkach, možno len o trochu teplejších, dozrela Moldova ešte v závere septembra. Bola však menej zaťažená (možno až s malou úrodou). Rozhodne by som pestovanie Moldovy nezavrhoval, treba redukovať úrodu tak, aby v danej oblasti dozrela. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 3.1.2020 19:01

Keďže starý rok je za nami, rád by som v krátkosti zhrnul (ne)chemickú ochranu v roku 2019. Celkovo som striekal 7x, odrody Moldova a Rizamat Ustojčivyj vzhľadom na dlhšiu vegetačnú dobu dostali 8 postrekov. Z toho 3x som striekal pred kvetom, zvyšné ošetrenia boli robené po odkvitnutí. Začal som 18.5. a skončil 14.7., resp. 29.7. Znamená to, že v priemere som striekačku držal v ruke každý 8., resp. každý 9. deň pri Rizamate a Moldove. Celkovo som minul 30 L, resp. 31,5 L vody. Toľko stručné štatistické údaje. S dosiahnutými výsledkami som bol vzhľadom na použitú ochrannú stratégiu a priebeh počasia spokojný zhruba na 70%. Na záver pridám ešte zopár NAJ strapcov tohotoročnej sezóny. Keďže začiatok prác vo vinohrade sa pomaly blíži, želám všetkým hobby aj profi vinohradníkom hlavne pevné zdravie (a nervy), odhodlanie a chuť do práce.

Nero
Nero
No name odroda
No name odroda
Rizamat Ustojčivyj
Rizamat Ustojčivyj
Kardinal Ustojčivyj
Kardinal Ustojčivyj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.74 (?), 3.1.2020 20:47

Krásné hrozny. Také přeju hodně sil do dalšího ošetřování a stříhání. Dneska jsem byl na obhlídku a u nás je všechno pokryté pohádkovou jinovatkou. Už mi cukaly prsty, kdyby nemrzlo, skoro bych šel i něco stříhat. Nemůžu se dočkat jara :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 4.1.2020 14:16

Som na tom podobne, tiež len chodím po záhrade a v mysli si predstavujem, čo a ako budem strihať smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika