Co vaše réva? (2013)



host - 237.232 (?)
28.6.2013 10:43

Protože jsem tu kdysi upozornil na předpověď kohosi (už si nevzpomínám), že bude velmi studené a deštivé léto. Pan Mirek oponoval předpovědí Švýcarů, že bude sucho a horko. Asi proto.  I.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 28.6.2013 8:55

Tak, léto skončilo a nastal podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 28.6.2013 9:06

I na Hané je teď  "podzim". Teploty jsou o 20 °C níž než před týdnem. Podle délky réví se taky dá soudit, že už je podzim. Letos to zkrátka roste jak blbý. Nestačím zalamovat.
Co se týká chorob, zatím jsem žádnou neviděl, i když jak píše Frany, mám podezření, že některá spálená květenství mohla způsobit infekce padlí. Ještě pár dní počkám, až poslední odrůdy dokvetou a pak zkusím postříkat taky asi Falconem. Osvědčil se mi i po napadení jak je na Mirkových snímcích a dokázal úrodu pro ten rok zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 28.6.2013 9:25
Jak moc snese réva probírku, hlavně mám na mysli letorosty? Chtěl bych to hodně hodně probrat abych hlavy provzdušnil, mám na mysli nejen zalamování nad drátěnkou ale i uvnitř keře. Lepší bude asi vylamovat než stříhat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 28.6.2013 10:31

Můj názor na probírku: odstranění přebytečných letorostů, provedené v rozumné míře révě nijak neuškodí. Je jedno, jestli střihat, či vylamovat, vylamování je však jednodušší a rychlejší, ale jeho proveditelnost je omezena stupněm vyzrálosti letorostu. Vše co je z listové plochy odstraněno, bude mít keř tendenci si nejdříve doplnit zpět. Takže když se zakrátí konce letorostů, vybují zálistky uvnitř keře. Když se odstraní zálistky v dolních partiiích požene to do růstu na opačném konci, vč. tamních zálistků. Takže bych to s tou probírkou nějak moc nepřeháněl. Jen tak s citem. Možná by stálo za úvahu sem na toto chráněné, ale vlhčí a nevětrané místo vysadit odrůdy více odolné k padlí...

PS: a proč zrovna švýcarskou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.232 (?), 28.6.2013 10:43

Protože jsem tu kdysi upozornil na předpověď kohosi (už si nevzpomínám), že bude velmi studené a deštivé léto. Pan Mirek oponoval předpovědí Švýcarů, že bude sucho a horko. Asi proto.  I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.232 (?), 28.6.2013 10:56

Tak jsem si vzpoměl, byli to Francouzi. Ale pane Mirku, já bych to tak nehranil, před týdnem jsem chodil po zahradě v trenkách a usilovně přemýšlel, co si mám ještě vysvléct, dnes tam chodím v teplákách a svetru, ale kdoví, co bude za týden. Způsob tohoto léta...   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 28.6.2013 11:16

Tak je to tady Ledoví muži 2013. Já taky lítal po zahradě polonahý, teklo ze mne jako z v... a, tričko se na mě lepilo (abych se nespálil), a já si pochvaloval jaké je krásné počasíčko, jak to krásně raší, roste a kvete, jak to dohání tu hnusnou dlouhou jarní zimu. A teď? Teď kudy chodím tam nadávám a kukaček mám na zahradě skoro tolik jak ve vládě a parlamentu dohromady. laughlaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 28.6.2013 11:06
Vzpomínám si že někdo tady v diskuzi o počasí psal že švýcarští meteorologové předpovídají na letošek horké a suché léto, a já zareagoval tak, že když to takhle dopadne tak vyvěsím na zahradě na stožár švýcarskou vlajku, výsledek je ovšem jiný... ;o))))) Do tohoto kouta jsem vysadil Afroditu (ta je bohužel napadána jako jedna z prvních), Original, Dunav a Arkadii, dále Kišmiš Lučistyj, který jsem i narouboval za zelena na "Veliký Bílý" jehož uřezaná část kmínku sloužila jako škrábadlo pro kočku. Každoročně vyhání nové a nové výhony a letos jsem je využil pro tento pokus. Dále tam mám Ustojčivyj Dokučeavoj který vloni poprvé a výborně zarodil, jako jeho náhradu (z důvodu teplejšího prostředí jak na zahradě) jsem dal Afuz Ali. Pak jsem tam ještě prdl k protější zdi Loru, která roste pěkně, "nemocná" zatím není ale nyní na ní začal řádit hálčivec-vlnovník a chloróza.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 28.6.2013 11:58

Uvnitř keře pomůžete vzdušnosti tím, že z očka ponecháte růst jeden výhon, a když zálistky v zóně hroznů vylomíte. U nejvyššího drátu bych zálistky v rozumné míře nechával, aby poskytly bobulím asimiláty. Nad drátěnkou osečkovat. Také bych se nebál nechat růst jen výhony rostoucí nahoru. Co se týče planých letorostů, tak není potřeba je nechat růst až do nebe.

Jeden moudrý vinohradník upírajíce zrak na svůj vinohrad pravil: Réva musí vědět, kdo je tady pán.

Jak se ale dívám na Vaší 3. fotku, tak zas tááák moc zahuštěný porost v popředí nemáte, tím pádem jste ukázal, že víte, co dělat. Možná to chce jen pohrát se s hlavou v rohu.
(...a příští rok postavit ošetřování na včasné prevenci, jak jsme se bavili v noci.)

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.6 (?), 28.6.2013 15:34

"Réva musí vědět, kdo je tady pán." Vtipný a múdry výrok, ktorý pramení z praxe. Vinič je veľmi plastická ovocnina. Ak máte bujnú a rodivú sortu, dajú sa s ňou robiť zázraky a pri tých pár korienkoch pri dome sa jej môžete venovať denne. Bude Vás poslúchať na slovo. Vo vinohrade je to už horšie. Vďaka množstvu naplánovanej práce tam čas nesmierne rýchlo uteká. Pred postrekom fungicídmi je dobré spraviť zelené práce: zakrátiť nadmerne dlhé ťažne, vyrovnať ich do zvislejšieho smeru vnútri dvojdrôtia, povylamovať zálistky na ťažňoch vyrastajúcich z hlavy určených k budúcoročnej úrode (posledné 2 sa môžu nechať), príp. zakrátiť- zalomiť výhony na koncoch oblúkov. Keď sa na konci takto upraveného radu pozriete za seba, vidíte, že zelená stena zoštíhlila. V čase uzatvárania strapcov už bude dobré oškubať staré listy v ich blízkosti, aby sa k nim dostalo čo najviac slnka. Vyzerá to, že počas tohto leta sa budeme riadiť starým porekadlom: Kam nechodí slnko, tam chodí lekár (vinohradník s postrekovačom).laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika