Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Realizace a údržba zahrad > povinnosti vlastníků pozemků

Povinnosti vlastníků pozemků

Marvella (807) - xxx.xxx.48.194 (?)
14.6.2018 10:33

Pokud vím, tak se jedná většinou jen o neděle. A u nás už je celkem běžné, že obce mají hluk o víkendu též omezen. Bohužel co se týká třeba Prahy, tak tady je klasika, že sbíječkou rachotí od šesti od rána a ještě v deset večer rachot neutichá. To je ale otázka přístupu a ohleduplnosti. Marcela

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Partnerem sekce je Vladeko - zahradní pergoly do každé zahrady

povinnosti vlastníků pozemků

host - xxx.xxx.190.83 (?)
19.6.2008 4:54, počet návštěv: 74848
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Sousedím s vlastníkem pozemku, který se o svou ovocnou zahradu několik let nestará, je zcela zanedbaná, plná náletových dřevin a silně zaplevelená a plevel se větrem rozšiřuje do okolí, když je nutno vzít do úvahy, že v okolí se nacházejí zahrady a zahrádkáčská kolonie. Existuje nějaká zákonná možnost, která by tohoto člověka donutila svůj pozemek alespoň posekat? 

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.229.90 (?)
19.6.2008 5:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Samozřejmě, nahlašte to radnici, pod kterou pozemek spadá, majitel je povinen pozemek vyčistit, je to dané zákonem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.34 (?)
20.6.2008 17:10

To by mě zajímalo, jak je to v tom zákoně ošetřeno. Kde to je? Zákon, paragraf? Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.34 (?)
23.6.2008 17:40

Hoďte sem, prosím, někdo citaci nebo odkaz. Děkuji. Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.46 (?)
23.6.2008 18:14

Je to opravdu tak - zakon c. 326/2004. Cituji:

"vlastník pozemku nebo objektu nebo osoba, která je užívá z jiného právního důvodu, jsou povinni:

a) zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů tak, aby nevznikla škoda jiným osobám nebo nedošlo k poškození životního prostředí anebo k ohrožení zdraví lidí nebo zvířat,.."

...nahlaste to tedy na prislusnem odboru zivotniho prostredi, oni jiz pokutami donuti vlastnika se o pozemek starat .

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
23.6.2008 19:53
To chci vidět to dokazování škody nebo zdravotní úlmy...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.206 (?)
24.6.2008 9:40

Soused mě na zeď od garáže vysadil popínavý trubač. Ten už dnes přerostl garáž a dere se na střechu. Na jeho zeď jsem nesměla vysadit nikdy nic i když jeho zeď je v hrozném stavu. Moje je má nádherný brizolit, nikde nic oloupaného a přesto mě ji takhle ničí. Nechápu proč to neostříhá, je si dobře vědom že to tam nemá co dělat. Jak ho přimět k odstranění? Jak a co mu říct? Vzplane hned jak oheň a já nemám chuť se s ním hádat. Ach jo, sousedi!!

Připojit reakci

24.6.2008 13:21

Máme vedle naší zahrady pozemek o který se jeho majitel nestará.Už dva roky to nevysekl, je to divočina. Nahlásili jsme to na radnici, oni si podle pozemku najdou majitele, písemně ho upozorní a když to nedá do daného data do pořádku, tak to vyseče radnice a majiteli pošle fakturu k zaplacení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.97.194 (?)
24.6.2008 14:36

Vážený. Neberte to jako zastávání se Vašeho souseda, ale jakým způsobem Vám prokazatelně škodí jeho neposečená zahrada? Neumím si totiž představit, jak na můj pozemek vstoupí bez mého souhlasu někdo cizí a bude ho kosit. Okamžitě bych se razantně bránil. A o placení faktury už nemůže být vůbec řeč. Když si tu práci neobjednal, není co platit. Údajné zaplevelení může mít svůj důvod. Třeba můj. Mám menší ovocný sad, který byl celkem 9x vykraden. Nechal jsem jej zarůst a byl klid. Teprve v nynější době, kdy stromy zesílily začínám kultivovat. Stanislaw

Připojit reakci

25.6.2008 11:37

Vemte si to z jiné stránky, je Vám 70, váš celoživotní koníček je zahrádka a skalka, každý den klečíte a udržujete si zahrádku v pořádku a potom si koupí pozemek vedle toho vašeho mladý frajer, jenom proto, aby utopil peníze, nechá tam narůst 1,50m vysoké bodláky a jiný plevel, a když foukne vítr, máte to všechno na zahrádce. Nehledě na to, ze naše radnice si to na viditelných místech opravdu hlídá a když je to dané zákonem, tak na Vás tu páku má. A není to jenom u nás, vím o dalších případech z jiných míst, kde to tak uplatňují také. Radnice Vám pošle dopis, že jste majitelem pozemku toho a toho a Vaší povinností je ten pozemek udržovat, znám lidi, kteří tak jeli 30 km se sekačkou v autě, aby vyčistili pozemek ve městě, který podědili, ale pomalu už ani nevěděli, že existuje.A ten pozemek vedle naší zahrady není oplocený. Je jasné, že do oplocené zahrady u domu Vám nikdo nepoleze.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.95 (?)
25.6.2008 11:50

Taky se mi to nezdá.  Existuje nějaký oficiální seznam plevelů? 

Možná, kdyby se mu tam objevilo něco na co je ohlašovací povinnost (spála růžovitých atd.) ale kvůli bodlákům bych nějaký oficiální zásah neočekával.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.167 (?)
27.6.2008 7:35

u nás ve městě existuje vyhláška, že travnaté plochy má majitel povinnost pravidelně sekat. Důvodem je ochrana alergiků... faktem je, že podle mě by případný soudní spor s majitelem pozemku město prohrálo. Jedině snad pokud by se jednalo o roky nesekanou, veřejně přístupnou plochu plnou třímetrových suchých bodláků. Tam by do toho asi mluvili i hasiči.

Na mě kdysi zkusil soused vyrukovat s tím, že z mojí louky se na jeho zahrádku šíří semena plevelů. Navrhl jsem mu možná řešení: Buď mi na vlastní náklady zajistí každoročně dostatek sena,  nebo si odstěhuje zahrádku někam hodně daleko... a mám klid

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.157 (?)
28.7.2008 10:43

já jsem ku příkladu alergický na zplodiny z automobilů. A taky auta jezdí dál. Jsou to navíc silné kancerogeny

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.157 (?)
28.7.2008 10:40

A co je to podle Vás plevel? Definujte mi ho

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
30.5.2011 19:21

Pane Stanislawe, promiňte, ale s Vašim vyjádřením budu polemizovat.Už proto, že většinou píšete dobré příspěvky.Tentokrát jste poněkud přestřelil.Prokazatelně mně sousedi neudržovaných pozemků škodí takto: z jejich parcel se na můj udržovaný sad a kosenou trávu šíří plevel, t.j. po pás vysoké kopřivy a kostřava, tedy hrubá tráva, která se oobtížně seká i bubnovou sekačkou.Na pozemek léta nevkročí, pak si vzpomenou , stařinu zapálí a utečou, aby je někdo nepřistihl.Nedbají, zda má soused v sadu seno,.nebo pod stromy mulčovanou suchou trávu, která jakékoliv porosty hořením poškodí.Jejich jednání obec obchází tak, že zákony sice existují, ale sankce ne.Každé jednání a právo jedince končí tam, kde začíná právo jiného.S argumentem vysoké trávy proti zlodějům těžko vystačíte.Takových a podobných výmluv existuje a i zde je uváděna celá řada.  AB

Připojit reakci

ldolejs (2) - xxx.xxx.110.97 (?)
13.6.2018 7:33
Když se budu o louku starat, tak se seká dvakrát do roka, např. když někdo využívá dotace, tak nejdříve v červenci. To už je na louce vysoká tráva a vše tam kvete a lítá pil a i takova louka neřeší šíření plevele. Musíte si udělat betonový plot, když Vám to vadí. I kdybych posekal jednou ročně, tak se o pozemek starám, vedle Vás bude vysoká rotkvetlá tráva a nic s tím nenaděláte, pokud nebude mít obec uvedeno, že se má sekat jenapř. 2 x ročně. Má to ale málokterá obec řešené a když ano, tak maximálně 2 x ročně, tak aby si lidé mohli dělat seno. Aby jste měli na zahradě angličáka, tak k tomu Vás nikdo nemůže přinutit.
Připojit reakci

13.6.2018 8:35

Děkuji za poněkud opožděnou reakci na můj příspěvek.Je vidět, že platí: jiný lid, jiný mrav.A např.Rakušané mají spíš uklizeno, než zapleveleno.U nás je kopřiva národním plevelem a na zákonná opatření kašleme, což je rovněž náš zlozvyk z minula.Zaplevelené pozemky jsou vizitkou naší kultury a žádné megalomanské akce to nezastíní.Natož betonový plot.  AB

Připojit reakci

ldolejs (2) - xxx.xxx.110.97 (?)
13.6.2018 9:13
Čerpám dotace na louku - 2 hektary a sousedím se zahradama, tedy zde nesmíte posekat vice jak 2 x ročně a nejdříve v červenci. To už je vysoká rozkvetlá tráva, že přes ní nevidíte ale při takové údržbě převažuje tráva a náletové dřeviny se tam neudrží. Tyto dotace jsou celoevropské, tak stejným způsobem to musí dodržovat i v Rakousku nebo Německu. Neumím si představit, že by nějaký soused, který má zahrádku u mé louky si stěžoval na vysokou trávu. Lidé si špatně vysvětlují ob. zákoník, z krátké trávy těžko uděláte seno, když chcete angličáka a vadí Vám sousední vysoká tráva, musíte si sám udělat nějaké opatření, např. zděné ploty, živé ploty, podhrabové desky, řešení je spoustu a nechápu sousedy, kteří tohle řeší. Já mam u baráku živý plot a je mě jedno co mají sousedi na pozemku. Místo aby jste se někde dovolávali a zbytečně mrhali energií, tak můžete udělat nějaké opatření sám a nebo se odstěhovat do paneláku!
Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.103 (?)
13.6.2018 10:38

potvrzuji váš názor. Bohužel tohle ale nevysvětlíte člověku, který má jen oplocenou zahrádku a vidí, jak mu tráva ze sousedního pozemku leze do jeho drátěného plotu a dělá mu stín na jeho jahody nebo mrkev. Já sám jsem byl sousedem s takovou zahrádkou popotahován na obci za to, že semena ze vzrostlé trávy mu padala do jeho bazénu, který si vybudoval za plotem.Marně jsem vysvětloval, že ke splnění zákonných podmínek stáčí seč 2x ročně. Kromě toho 29 let po převratu má většina lidí hluboce zakořeněnou představu, že co není oploceno, patří všem. Walter

Připojit reakci

13.6.2018 13:09

Do bazénu může napadat i listí větrem a pod.Asi by zabrala vzájemná ohleduplnost a k tomu vystačí dobrá vůle.Zákon těžko. AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.6 (?)
30.5.2011 17:59

Asi bych se ubránil. Minimálně je to v souladu s přírodou. Hrál bych to na ochranu životního prosředí.Na takovém pozemu se vyskytuje velké množství roslinných a živočišných druhů, kteří se třesou před blázny co mají kvůli 5-ti jabloním tarktor s postřikovačem. Takovy tele mám za souseda a není proti němu obrany...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.54 (?)
22.8.2011 9:11

Jak mám postupovat, když mi soused, chemickým postřikem okolo plotu, likviduje porost na mém pozemku, někde v místech až 40 cm za plotem na mém pozemku?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.7 (?)
8.10.2012 14:02

To platí jen pro nezemědělské pozemky. Navíc plevel je relativní, je definován jako rostlina, která roste v kulturním porostu proti vůli pěstitele. Když není kulturní porost nebo nic neroste proti mé vůli, nemám plevel. Mě kdyby soused nahlásil, tak mu nastanou zlé časy.

Připojit reakci

Michal. (714) - xxx.xxx.8.42 (?)
8.10.2012 14:36

Nejde všechno definovat, asi musí rozhodovat zdravý rozum. Pro mě je plevelem například chvojka, která mi ohrožuje hrušně. Někdo může pěstovat kopřivy jako léčivku nebo na jíchu.

Také by mi mohlo vadit, že mi od souseda létá listí, chodí k nám jeho kočka, ráno kokrhá kohout, smrdí kompost nebo slepice, seká trávu, když spím nebo se mi nelíbí barva jeho fasády. Musíme být tolerantní, pokud to nepřekročí únosnou mez.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.86 (?)
3.11.2013 21:09

Neudržované zahrady a stromy? Vím své!!! Šest let se dřu na zahradě (která mně stála i nemalé peníze), kde mám z každé strany v  "Výborné sousedy!!!". Se dvěma sousedy (zleva a zprava) jsem se dohodla bez problémů na všem, fajn lidi. Bohužel oba pozemky jsou nově prodány a nebydlí se na nich, zatím. Jenže ve spodní části zažívám hotové peklo se sobcem, který jede přes mrtvoly. Hluk a binec (kovové spony, nedopalky cigaret, polystyren, hřebíky, binec po jeho mega ohňostroji, neoprávněný vstup na můj pozemek, motorová pila a štípačka dřeva jsou na denním pořádku i o víkendech do 20h). Toto je jen zlomek jeho chování. V horní části zahrady mám přes cestu souseda, který má metasekvoj čínskou okolo 30m. Přála bych vám vidět ten bordel, který mi teď létá do štěrku, kůry, na střechu, do okapu. je to prostě všude a hlavně, nejde to sbírat. Sekvoj ořezal kvůli svému satelitu, ale že druhému dělá nesnesytelný nepořádek, to řešit nehodlá. Nemám už trpělivost řešit věci domluvou, které se minuly účinkem. Každá rada drahá... Děkuji J.M.

Připojit reakci

4.11.2013 8:35

Obávám se, že vám zde nikdo nic účinného neporadí. Soused se asi většinou chová v rámci zákona (bordel má na svém pozemku, noční klid neruší) a chudák strom, který je pravděpodobně starší než Vy, si kvůli jehličí ve vaší kůře pokácet nezaslouží. Nečekejte, že by vám pomohl soud. Když nefunguje dohoda, tak vám nezbývá, než to tolerovat nebo se odstěhovat.

Připojit reakci

PP. (5381) - xxx.xxx.14.199 (?)
4.11.2013 11:02

To tedy s Vámi hodně nesouhlasím. Byť je stav popsaný jednostranně, řešit to odstěhováním je opravdu rada hodná chování toho souseda. Řešení je jedině v tom doufat, že časem se nové generace budou chovat ohleduplněji. Což ale podle současného vývoje opravdu nehorozí.

Připojit reakci

4.11.2013 11:10

No právě. A co tedy dělat, když mi to kazí život a nedokážu to tolerovat? Mohu přijmout tuhle hru a začít také sousedovi škodit, ale to je cesta do pekel.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.5 (?)
4.11.2013 19:26

Řekněte si, že metasekvoj čínská je živá zkamenělina, rostla už v třetihorách (možná i druhohorách) a berte to tak, že život je krátký a je lepší takový strom obdivovat, než se kvůli němu rozčilovat... Ono se to její jehličí "vstřebá"  wink           Lída

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.249 (?)
12.4.2016 8:21

kupte si vysavač na listi a problem je vyřešen Milena

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
12.4.2016 11:41

Milena Vás plně zadotujelaugh.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.146.146 (?)
24.8.2015 17:28

neznám poměry na tomto místě je i možné jeden z Vás přišel od někat

Připojit reakci

jfalta (38) - xxx.xxx.65.196 (?)
5.11.2013 8:33

Váš příspěvek vypovídá víc o Vás než o sousedech. Ta metasekvoj tam nestála, když jste se tam stěhovala? Měli by si před Vámi sednout sousedi na zadek a pokácet stromy, co Vám vadí, protože Vás zahrada stála nemalé peníze? Je samozřejmě neslušné sázet stromy příliš blízko hranici pozemku, aby ji nepřerostly a nebo sousedům výrazně stínili, ale Vaše nároky na "čistotu" mi přijdou dost přehnané. Před rokem jsem četl o případu, kdy majitel vypiplané zahrady žaloval souseda, kvůli listí z ořešáku. Krajský soud v Ostravě prohlásil, že „padání listů a plodů je přirozeným projevem dřeviny a žalobce jím nemůže být obtěžován nad míru přiměřenou poměrům" a nakázal uhradit soudní výlohy.

Připojit reakci

5.11.2013 9:30

Je smutné, kam až případy tohoto druhu dojdou.Nic složitého na nich není, jen lidské sobectví a bezohlednost.Nedivme se, že jsou soudy zavaleny, většinou jde o problémy řešitelné v rámci dobré vůle a přátelsky podaných rukou.Člověk si někdy moc zakládá na pozemské dočasnosti.

Připojit reakci

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.244.2 (?)
5.11.2013 9:50

je krásné jak si toto vlákno žije vlastním životem a přebíhá od jednoho sousedského problému k jinému.

Například moje sousedka má 72 let a tak je pro mne jednodušší jí tu zahradu 6× za sezónu posekat než se rozčilovat, že mám příšerný výhled z obýváku. Ještě tam má rozpadlý skleník, ale ten už zakryly keře zlatice a pustorylu.

Připojit reakci

5.11.2013 8:53

Dobrý den, metasekvoj je přece nádherný strom! A určitě tam byl, když jste pozemek kupovala. Nepořádek z ní opravdu je, ale ta nádhera, jak se barví během sezony. O lupení ze sousedních zahrad vím své, ale nezbyde Vám nic jiného, než jehličky zametat a zametat. Přeji Vám hlavně dobrou náladu, protože naštvaný soused, tak to je pěkná otrava! Macela

Připojit reakci

5.11.2013 11:23

A zametat a zametat a zametat... Nevím, ta sekvoj tady asi není původní (tedy introdukovaná?). Zaslouží opravdu takový obdiv, jen proto že je to fosílie?  

Připojit reakci

5.11.2013 11:31

Víceméně souhlasím, vzrostlé jehličnany do intravilánu obcí nepatří. Ale zase když už ten strom stojí, tak je škoda ho kácet. Pokud jde o fosílii, nad tím se vždycky pousměju, protože "žhavé novinky" jsou staré 80 miliónů let. Ty si jistě zaslouží menší ochranu, že?

Připojit reakci

5.11.2013 12:43

Ale my přece neznáme situaci v místě. Je to stejné, jako ostatní sousedské posty v diskusích. A stromu škoda nkdy není. Tedy téměř nikdy. Dospěl jsem k tomu názoru postupným stárnutím a získáváním zkušeností. Má zkušenost je, že jakmile stromu jen trochu povolíte, okamžitě bere vše zcela bezohledně - ostatně nemá rozum, nemůže mít ohledy. A notné mu k tomu pomáhá státní správa.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.5 (?)
5.11.2013 12:54

Stromu škoda nikdy není???   Tak s tím nesouhlasím. Jen je třeba ho sázet s ohledem na vhodné místo a s ohledem na velikost, kterou doroste. Asi jste zestárl ještě málo -  většinou čím víc člověk stárne, tím víc si váží všeho kolem sebe...           Lída

Připojit reakci

rosti&slavik (1016) - xxx.xxx.179.38 (?)
5.11.2013 13:03

A nebo až moc, pak je člověku už všechno, co se kolem děje jedno, nebo prudí.Velkých staletých stromů si v krajině ceníme z mnoha důvodů.Jsou to takové kotvy... záchytné body.Jen je škoda, že je nelze později (jako menší stromky v zahradě)přesadit na místo, kde by tolik nepřekážely.Přitom ony za nic nemohou, v době, kdy jim někdo "určil"životní prostor-tak tady budeš růst, možná široko daleko v té době nic nebylo.

Připojit reakci

5.11.2013 12:55

Že není stromu škoda nikdy, je trochu moc silné vyjádření. Myslíte v obcích nebo tak vůbec? Nějaké bychom si mohli nechat na kyslík a tak, ne? V obcích by se měly sázet s rozmyslem, ne si zasadit pár roztomilých smrčků a pak se divit, že mám na zahradě les.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.5 (?)
5.11.2013 12:30

Paní psala, že jí jehličí létá na střechu a do okapů. Tam padají i jiné věci, proto se obvykle na okapy dává sítko... Jehličí napadané do štěrku lze buď vyfoukat, nebo nechat do jara rozpadnout - kromě toho i tam padá cokoliv jiného - listy, hmyz. Jehličí napadané na kůře nevadí vůbec, protože vrstva kůry se stejně musí doplňovat, jehličí se tedy další vrstvou kůry překryje. Je vidět, že má paní zahrádku teprve krátce a chce ji mít jak z obrázku, bez sebemenšího smítka. Jenže ono je potřeba zahrádku brát jako živou přírodu, kde to všechno vždycky nejde podle přání majitele. Ale to člověk většinou zjistí až časem...  Lída

Připojit reakci

5.11.2013 13:32

"...proto se obvykle na okapy dává sítko..." Sítko jsem kvůli blízkému ořešáku do okapu dal a "zaplakal jsem nad výdělkem".Do rána listí napadalo na střechu tolik, že se sítko proneslo a odtékající dešťovou vodu listí zdrželo natolik, až okap přetekl na fasádu.Takže někdy i dobře míněná rada skončí neúspěchem.

Připojit reakci

8.10.2012 15:23

Vážený, všechno je relativní i náš život.Otázka zní, zda ho prožijeme s útrapami nebo bez nich.Škodit druhým můžete, pokud nenarazíte na stejně založeného škůdce.To pak nastanou útrapy ne jednomu, ale oběma krátkozrakým.

Připojit reakci

Ferda Mravenec (1951) - xxx.xxx.153.130 (?)
28.7.2008 10:53

Mám kus louky, na který vysazuji stromy (lípy, javory, břízy, smrky...), ktreré mi okusují srnci, zajíci, králíci.  Zjistli jsem, že když tam neposekám trávu tak ty chlupaté potvory ty stromky tak lehce nenajdou, na posekané louce jsou hned viditelné, pak přijde nějaké lesní zvíře a stromek ukousne nebo aspoň ožere kůru. Ve vysoké trávě ho nenajdou nebo se jim nechce brouzdat vysokou trávou. Takže jsem ten pozemek nechal schválně zaplevelit, s tím, že ho zase začnu sekat za pár let, až ty moje výsadby vyrostou natolik, že se nebudu mudset obávat, že mi je zvířata sežerou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.15 (?)
28.7.2008 11:28
Mám dva sousedy 1 je otrokem trávníku, 2 staví domek a kolem baráku má 2 metrovou lebedu bodláky a různý bordel.. Já mám louku cca 2000m, kterou seču když doroste cca 40cm. Se sousedem č1 jsme nadávali na souseda č2 jak na všechno kašle. a pak jsem vysvětlil sousedovi č 1, že sekám trávu míň často než on, protože rozkvetlá louka je hezká rostou na ní žampiony skrátka je "živá" a navíc mám víc volného času a nemusím se nervačit, že mi tam roste ten či onen plevel. A co se nestalo... soused č.1 seká trávu méně často a je víc v pohodě soused č2 má v tom plevelu spoustu léčivých bylin a kvetou mu tam krásné zvonky a mě ne :-/ a vté dvoumetrové buši neni vidět ten bordel kolem jeho stavby. Tak si vyberte... myslím, že nejvíc záleží na tom jak se na věc díváme. Pokud chcete sbírat med nepřevracejte úl. Hezký den přeje Z.M.
Připojit reakci

preclik (124) - xxx.xxx.175.134 (?)
28.7.2008 13:01

Mám souseda, který si podél plotu postavil skleník, který má střechu tzv. sedlovou. Ta část, která je natočená k nám, vrhá velice nepříjemné odlesky - prasátka, spíše prasata - do naší zahrady. Upozornila jsem na to souseda a postupně jsem se dozvídala že, můžu být ráda, aspoň mám na zahradě více slunce, nemůže to pokrýt nebo zatřít barvou, jelikož by mu pod tím nerostly okurky. Tak jsem udělala tah. Pozvala jsem jeho paní na kávičku a kus řeči. Kávičku nechtěla, ale pokecat ano. Přišla, sedla na lavičku pod pavilonkem, zvedla hlavu a ztuhla. Dostala plný zásah od jejich skleníku. Do týdne tam byla rohož. Další rok po mé opětovné prosbě také, ale letos zase nic, jen se tam objevilo složené dřevo, takže už se ke skleníku z této strany stejně nedostane. Jo, jo sousedi.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.25 (?)
30.5.2011 22:18

Tak o ten plot opři kari sít a nech porůst fazolema. zaroste a budeš mít klid. Prý dorůstají 6.metrů. A když bude soused pindat, pozvi ho na eko-fazole.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.1 (?)
11.3.2013 0:50
Při řešení Vašeho problému je vždy třeba vycházet z toho, že pozemek je třeba udržovat v takovém stavu, aby nedocházelo k obtěžování pozemků sousedních. Toto vyplývá ze základní úpravy sousedských vztahů, která se nachází zejména v § 127 občanského zákoníku (Zákona 40/1964b sb. ve znění pozdějších předpisů). V ustanovení § 3 zákona 326/2004 sb. o rostlinolékařské péči je navíc stanovena povinnost mimo jiné odstraňovat plevely. Z toho vyplývá, že Váš soused je povinen odstraňovat ze svých pozemků plevel. Pokud tomu tak není, dochází k porušení zákona a sousedovi může příslušný úřad udělit pokutu. Pokuta může být fyzické osobě (která zmíněným porušením páchá přestupek) uložena až do výše 30 000 Kč (§ 78 odst. 2 písm. a zákona o rostlinolékařské péči). Právnické osoby (která páchá tzv. jiný správní delikt) je možno uložit pokutu až do výše 500 000 Kč. Pokutu ukládají v rámci své přenesené působnosti obecní úřady obcí s rozšířenou působností (§ 73 zákona o rostlinolékařské péči). Obraťte se proto s Vaším problémem na něj. Pokud zároveň požádáte, aby Vás úřad informoval o tom, jaká opatření ve věci učinil, musí tak učinit. Toto vyplývá jak z § 67 odst. 4 zákon o přestupcích, pokud by vlastníkem pozemku byla fyzická osoba, tak z § 42 správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb.), pokud je vlastníkem sousedního pozemku osoba právnická a nejednalo by se tak o přestupek ale o jiný správní delikt.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.30 (?)
31.1.2016 22:21

Já mám také dvě zehrady které nemám čas udržovat a trávu jsem tam roky nesekal. A když tam 1x za rok příjdu otřást jablka nevěřili by jste kolik je tak života. Hlavně hmyzu, ptáků a taky zající, ježci atd. A sousedi brblají kvůli plevelu a že na to jsou zákony. Podle mě kopřivy, duby vyrostlé se žaludůco si tam nachovávali veverky, staré tlející stromy a ostružiníky nikomu v okolí neškodi. Spíše prospívají Těm co na ty pozeky mají nárok od boha. žvířectvu a přírodě0 My jsme si pozeky sice koupili ale přirody ani HO jsme se neptali..To já bych mohl vyrukovat zase na ty co chemicky ošetřují stromy že to může lítak na můj pozemek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.241 (?)
31.1.2016 23:31

Stav pozemku především vypovídá leccos o jeho vlastníkovi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.107 (?)
12.4.2016 14:34

Tady jsou hodně drsní vlastníci zahrad, když to nestíháte, tak by jste mohli alespoň s těma sousedama soucitit, jako já. Já se jim alespoň omluvím a ne jak Vy, drze s nima vyběhnete.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.5.93 (?)
14.6.2018 0:02
Sekám zahradu každý měsíc, soused 2xrok a neřeším to.Máme louky, pole a platí, že traviny musí být posečena 2xrok, pole 1xzoráno a je jedno kým, v našem případě nájemci.Ale je navíc obecní vyhláška, která to může upravit, ne zrušit, jako to je v jiné obci a to tak, že pozemky v obci se musí sekat 4xrok, minimálně.Jsem vcelku tolerantní vůči ostatním, nevadí mi když přesahují větve jeho ořešáku do naší zahrady, vím,měl by je zkrátit, případné listí by měl taky poklidit, ale stejně většinu pomulčuju a nezabývám se s tím.Naproti tomu očekávám, že nebude pindat, když v sobotu si nařežu dřevo, případně naštípu a zatím to tak je už za dob mého táty přes půl století.Proto mě můžou vytočit lidi, kteří se přistěhují, chtějí z toho mít víkendovou chatu, případně natrvalé bydlení a prudí s víkendovým klidem, tak s těma hvězdama jsem hned hotov, na ně platí jen hůl do ruky, ať si táhnou zpátky do města.Vesnice žily o víkendech, ve dne se dělalo, večer zábava.Teď jsem ve dvoutisícovém městě a soused pravidelně řeže v neděli ráno dřevo a opět to neřeším, máme nadstandartní vztahy a když to takto potřebuje, ať si ho nadělá.Na vesnici jezdím na chalupu a udivuje mě tam ten klid, až mrtvolnej, je to škoda, buď lidi zlenivěli, nebo...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.38 (?)
14.6.2018 5:59

V Evropě jsou země, kde je zakázáno dělat o víkendu kravál, tedy i sekat či řezat. Hrozí za to velmi vysoké pokuty. A jsou to velmi vyspělé a demokratické země. A právě proto mezi ně nepatříme, protože si spousta lidí u nás myslí, že oni si mohou dělat co chtějí. Stanislaw

Připojit reakci

Petr z H (273) - xxx.xxx.112.187 (?)
14.6.2018 7:47

Mnoho obcí má vyhláškou stanoveno, že o nedělích a svátcích se nesmí provozovat hlučné práce. Naše není výjimkou. Dodržuje se to. Soboty většinou omezeny nejsou, protože většina lidí přes týden pracuje a nemá čas řešit práce kolem baráku, takže aspoň tu sobotu. Není v naší obci nijak hlučno a nikdo s tím nemá problém. A každá obec má tu možnost - pověřit zastupitelstvo, aby zavedlo omezení dle přání lidí.

Takže vaše "A právě proto mezi ně nepatříme" se rozhodně nezakládá na pravdě. Omezení u nás je podobné a lidi jej dodržují. Možná, že ve vaší obci ne, ale to vám nedává právo takto paušalizovat.

Připojit reakci

14.6.2018 10:33

Pokud vím, tak se jedná většinou jen o neděle. A u nás už je celkem běžné, že obce mají hluk o víkendu též omezen. Bohužel co se týká třeba Prahy, tak tady je klasika, že sbíječkou rachotí od šesti od rána a ještě v deset večer rachot neutichá. To je ale otázka přístupu a ohleduplnosti. Marcela

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Kdy se seje tráva38.11.201810195
Jak zničit mech na zahradě?274.11.201843346
Lze pěstovat ovocné stromy na orné půdě?2116.9.20189485
Jak se bránit okusu srnkami na zahradě6113.7.201860607
Jak obnovit travnik (suchá místa) 224.6.2018756
povinnosti vlastníků pozemků5714.6.201874849
Čím osázet tento prostor u zdi 63.4.20181429
Vysadba stromu pro budouci presazeni1228.3.20181659
Presadzat, alebo tieto vzdialenosti su dostačujúce? 913.3.20181427