Sokol, jak si ho udržet doma



myn - (49) - 136.89 (?)
19.1.2012 10:35

Vrabci mi vadí jen tím, je staví hnízda ve všech skulinách našeho starého RD a v těchto místech pak dřevo (krovy) hnije. Skuliny zadělávat je neproveditelné. Máme jich opravdu hodně, tak jsem je zkoušel omezit tím, že jim občas nějaké to hnízo zlikviduju, ale oni tam mají skoro pořád mladé a ty jim zabíjet nechci, takže to moc účinné není. Sokola jsem nechtěl ochočovat ani něčemu učit, jen mu nějak, pokud je to možné, udělat podmínky, aby se mu u nás líbilo, podobně, jako jsem neúmyslně vytvořil podmínky vrabcům. Jinak proti vrabcům nic nemám, líbí se mi, když je kolem domu živo, ale více než stoleté krovy dostávají zabrat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
myn - (49) - 125.102 (?), 17.1.2012 15:26, zobrazeno: 18692x

Máme starý dům se spoustou skulin a tedy i vrabců. V poslední době občas na naší střeše sedává sokol. Rád bych si ho doma udržel, aby se vrabci odstěhovali. Jaké mu mám vytvořit podmínky, aby se mu u nás líbilo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
karlííček - (26) - 64.242 (?), 17.1.2012 17:34

žádné, nejde dospělého divokého dravce ochočit, nebo něčemu přiučit... vrabci jsou prima, buďte za ně vděčen..za chvilku jich bude míň jak sokolů...




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
myn - (49) - 136.89 (?), 19.1.2012 10:35

Vrabci mi vadí jen tím, je staví hnízda ve všech skulinách našeho starého RD a v těchto místech pak dřevo (krovy) hnije. Skuliny zadělávat je neproveditelné. Máme jich opravdu hodně, tak jsem je zkoušel omezit tím, že jim občas nějaké to hnízo zlikviduju, ale oni tam mají skoro pořád mladé a ty jim zabíjet nechci, takže to moc účinné není. Sokola jsem nechtěl ochočovat ani něčemu učit, jen mu nějak, pokud je to možné, udělat podmínky, aby se mu u nás líbilo, podobně, jako jsem neúmyslně vytvořil podmínky vrabcům. Jinak proti vrabcům nic nemám, líbí se mi, když je kolem domu živo, ale více než stoleté krovy dostávají zabrat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 184.212 (?), 19.1.2012 12:24
  • Dovolím si pochybovat o správnosti určení dravce, který u Vás na střeše sedává. Sokol je opravdu, ale opravdu, velmi vzácný.
  • Mnohem spíše se jedná buď o poštolku anebo o krahujce.
  • Pro poštolku byste mohl vyvěsit budku příslušné velikosti a tvaru. Poštolka však loví především myši, nikoli ptáky.
  • Krahujec se živí ptáky prakticky 100% a tak by ve Vaší vrabčí kolonii mohl udělat trochu "pořádek". Hnízdí však v lesích. Pokud u Vás však najde dobrý zdroj potravy, pak se k Vám naučí létat - jako u nás ke krmítku: průměrně ho zahlédneme (pokus o lov) tak jednou týdně (ale to samozřejmě většinu času krmítko nesledujeme).
  • Sokoli hnízdili například ve věži Týnského chrámu, přirozené hnízdiště mívali na vysokých strmých skalách. To mu asi nedopřejete.
  • Další možný, ale málo pravděpodobý kandidát na Vašeho dravce je ostříž lesní. Také velmi vzácný.
  • Je zajímavé vinit z hnití krovů vrabce. Obvykle si dělají hnízda tam, kde neprší - nejsou hloupí :-). Hnití krovů je ale podmíněné vlhkostí - zatékáním do střechy.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
myn - (49) - 136.89 (?), 30.1.2012 9:56

- To je dost dobře možné, že to není sokol, nejsem odborník, někde mám fotky, najdu a dám sem. (je to o něco větší než třeba vrána, ale o dost menší než káně, na krídlech nemá "prsty", je hnědý a má pruhované "tričko")

- Do střechy nezatéká, ale produkty vrabců jsou mokré, netvrdím, že mi vrabci za 2 roky zničili střechu, ale jak říkám, 100let starému krovu jistě neprospěje, když je v dutinách pod taškami hnízdo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 25.1.2012 10:03

Ať už je to sokol nebo i jiný dravec, tak nejlíp ho tam asi udržíte když tam budou ti vrabci, ti ho tam zřejmě přilákali, no a až ty vrabce sežere tak asi nebude mít žádný důvod létat.  Takže pro udržení dravce byste měl chránit a podporovat ty ptáčky, které ten dravec žere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika