nemoci kaktusů



host - 76.122 (?)
29.10.2008 17:27

A k přezimování - ano, do chladu, ale nikdy jsem neslyšel že by je při tom někdo vyndaval z květináče a balil do novin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Ajka - (4) - 138.184 (?), 29.10.2008 15:50, zobrazeno: 24336x

Dobrý den,

mám doma dva kaktusy, se kterými si jako začínající pěstitel nevím rady. Mám je na parapetu okna na západ, takže světla by měly mít dost (je odstíněné žaluzií, tak zase ne příliš). V létě jsem je občas dala na zděný balkón (nebyly ale na přímém světle). (S čím ale míváme problém, je zadržování vlhosti na okenním skle - přiznám se, že z plastových oken ve zděném bytu jsem dost zoufalá!) Po přesazení začal jeden z nich sdola žloutnout (vypadá to jako by to bylo seschlé) kolem trnů (asi před dvěma třema měsíci, myslela jsem, že jen zespodu trochu usychá, tak jsem tomu nevěnovala dost pozornosti). Šířilo se to pak prudce nahoru, vždy se objevil takový kroužek kolem trnu, který se pak šířil do hloubky. Hledala jsem lupou, zda nenajdu nějaké potvůrky, ale nic jsem neviděla (jen možná dvě taková hnědá asi dvoumilimetrová cosi, ale jestli to byl nějaký živočich nebo jen nějaká špína, nevím). Ale trochu se mi zdá, že tu a tam jsou rozeseté drobné červené tečky. Vyjmula jsem kaktus z květináče, abych se podívala ale na kořeny, ale ty se mi zdají v pořádku, krásné, hluboké. Zajímalo by mě, zda je ještě nějaká šance na záchranu (pokud má dobré kořeny), a co mu může být?

Podobné žlutavo-hnědé malé kolečko se mi tvoří u asi tří trnů jinak pěkného zdravě vypadajícího kaktusu, tak nevím, zda ho nějak ošetřit...

U druhého kaktusu (sloupovitý), který byl s prvním ve stejném květináči, jsem asi před rokem zpozorovala pár takových korkovitých výrůstků a prohlubní, ale nevypadalo to jako živočich, ani se to nešířilo. I on se mi nějak nezdá, také mám pocit, že na něm pod lupou zpozoruji tu a tam rozeseté červené tečky a povrch má takový zbrázděný a místy odlišně zbarvený (možná nějaká houba)? Mám ho preventivně nějak ošetřit a čím?

Ráda bych se také zeptala na přezimování kaktusů. Máme tu teplo a bohužel vlko (plastová okna ve zděném domě), někde jsem četla, že je dobré je vytáhnout z květináče, zabalit do novin a nechat přezimovat někde v chladu, můžete to doporučit?

Děkuji, a pokusím se připojit fotky.

Kaktus 1
Kaktus 1
Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ajka - (4) - 138.184 (?), 29.10.2008 16:23

Foto

kaktus 2
kaktus 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.122 (?), 29.10.2008 17:29

Tady nic nevidim, ten první vypadá jako kdyby měl málo světla a vypadá to že hnije. Ale nedokážu to říct s jistotou. Snad se najde někdo zkušenější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 29.10.2008 17:26

Nebyli na světle? Proč? Kaktusy potřebujou světlo, zvlášť v létě.

A jak zaléváte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ajka - (4) - 138.184 (?), 29.10.2008 21:51

No, je možné, že ten menší měl toho světla méně, těsně u okna kousek vedle/před ním byl ještě jiný kaktus. Asi na to budu muset více dbát, případně povytáhnout žaluzii...

V létě jsem zalévala tak jednou za tři dny, po přesazení nahoru do květináče, když už braly vodu ze spodu, tak jsem ji nalila do mističky a nechala přes noc a co ráno nebylo nasáklé, to jsem vylila a mističku vysušila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.10.2008 11:07

Andreo, vaše kaktusy jsou evidentně přelité.  Pak dochází k uhnití kořínků. Já zalévám kaktusy 1 x za měsíc! a to tím způsobem, že jim dám do misky vodu, nechám je nacucnout a za deset minut zbytek vody vyliji.  Tím, že jste je chudáky nechávala stát ve vodě celou noc, jste je asi zničila. Je mi to líto, ale s tím už nic nejde dělat.  Kaktus je suchomilná rostlina, potřebuje sucho, v květníčku drenáž, aby nestál  "nožkama ve vodě" a zeminu smíchanou napůl s pískem. Také potřebuje teplo a slunce. Nyní už je ale čas k zazimování. Přestaňte kaktusy úplně zalévat a přendejte je do chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C.  Teprve začátkem března je přendejte opět do tepla a začněte zalévat.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 29.10.2008 17:27

A k přezimování - ano, do chladu, ale nikdy jsem neslyšel že by je při tom někdo vyndaval z květináče a balil do novin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.10.2008 20:07

O balení kaktusů do novin při přezimování jsem už někde četla, ale zkušenosti s tím nemám.  Myslím si, že je lepší,  když kaktus větrá a  "dýchá", takže je nechávám volně.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ajka - (4) - 138.184 (?), 4.11.2008 15:18

Děkuji za všechny rady a tipy. Zhnilé nejsou, kořínky jsem kontrolovala a ty jsou v pořádku (to bílé na nich jsou kamínky). Spíš sázím na nějakého škůdce. Tak jsem je ošetřila, a dala "spát" do chladu. Počkám na jaro a uvidím :-). Ještě jednou díky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika