Založení záhonu



host - 191.1 (?)
25.6.2013 16:50

Dobrý den,

děkuji za rychlou reakci. Zatím jsem záhony, než jsem je zasypala novou hlínou (mix vyryté z louky, kompostu, přesáté bordelové místní a navrch koupenou), jsem po obvodu - na dno jsem nakonec usoudila, že nedám - obložila betonovými taškami, ať to má žoužel složitější promíchat s okolním bincem.

Je to hodně pracné a zdlouhavé, takže letos jsem snížila původní plány a to, co jste poradila, že nepřežije zimu, sadím do přenosných nádob. Ještě mě tak 4 m čtvereční čekají, zbytek odložím.

Asi by bylo nejlepší přebagrovat celý pozemek. Nejen na užitkové zahrádce, ale je to v plánu až za více let, takže do té doby tam budou tyto     záhonky ručně.

Sousedé se už zlobili, že dělám výkop hned vedle jejich plotu s betonovou podezdívkou - šetřím místem a chtěla jsem si ulehčit práci z jedné strany s obrubou - tak snad se jim to nijak nepohne, když jsem tam dala jen hlínu a rajčata, když do teď to měli obsypané tou sutí...

Lenka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Kačer - (32) - 64.210 (?), 20.2.2013 11:37

No jak vidím těch 20 cm nového sněhu, tak přemýšlím, kdy ten záhon vyrobím :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
volf.l - (33) - 123.215 (?), 20.2.2013 12:52

říkal jsem si to samé a to jsem dostal ještě nějakou chřipku frown tak očas tahám semínka očima aby klíčily wink

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kačer - (32) - 64.210 (?), 3.3.2013 19:03

Ahoj, tak jsem využil prvního pěkného dne letos, aspon tady na severu moravy, a začal jsem vytvářet záhon. Už se nemůžu dočkat :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 4.3.2013 18:47

To máte štěstí já ty záhony teprve hledám pod sněhem a to jsem z jižní moravy i když dnešní sluníčko se hodně snažilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.1 (?), 8.6.2013 21:28

Dobrý večer, Právě se vracím ze zahrady, kde se 1. rokem (přistěhovali jsme se loni) pokouším založit užitkový kout zahrady. Bojuji hlavně s tím, že na pozemku, kde jsou záhony naplánované není téměř žádná hlína, jen cihly, štěrk a tašky. Nahoře je vrstvička hlíny s trávníkem, takže to dopředu samozřejmě nebylo znát.:(

Hloubím záhony ve tvaru 40cm širokých pruhů asi 50 cm hlubokých a vyvážím kolečka suti za kolečkama (naštěstí máme přistavěný pořád kontejner) a z louky vyrývám hlínu, kterou vzniklé díry plním a vrch zasypávám kupovanou zeminou. Mám tak zatím jen pařeniště a rajčatový záhon. Je to dřina.

Nevíte jak hluboko je třeba toto provádět pro mé další sazeničky (další rajčata, jahody, mateřídouška, dobromysl, saturejka, tymián a rozmarýn) a plánované semínka (kopr, libeček, měsíček)? Kolic cm do hloubky by případně na co mohlo stačit?  Pokud by šlo ještě pomoci, co z toho zasadit více na slunko, co snese už dřívější stín, budu mít vše zodpovězeno najednou.

Děkuji každému za příspěvek. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 8.6.2013 23:25

Tedy tohle vám nezávidím! Nevím, jak máte zahradu velkou, ani jak je přístupná, ale nešlo by to nějak zmechanizovat? Jsou takové ty malé bagříky na hloubení rýh - vybral by tu suť a nechat navézt ornici... Kupovaná zem je drahá a většinou to jsou spíš jen rašelinové substráty... A jestli je dole v zemi binec, chce to pokud možno odstranit na celé ploše, ne jen pruhy záhonů, protože žížaly a podobní tvorové vám to časem všechno promíchají dohromady. Hloubku zeminy bych volila tak na jeden a půl výšky rýče, to by pro běžné pěstování stačilo - tj asi tak 40cm. Pokud hloubíte 50cm, je to lepší.  

Jinak bylinky chtějí všeobecně sluníčko, do hloubky z nich koření nejvíce libeček, nejvíce slunce chce mateřídouška. Mateřídouška, dobromysl, tymián, libeček jsou trvalky, saturejka, kopr, měsíček - jednoletky, rozmarýn musíte na zimu vzít domů, mráz nevydrží.

Pro trvalky, rajčata i jahody je ta hloubka potřebná, letničky by mohly mít klidně jen dvacet cm - ale když tam příští rok dáte něco jiného, tak to budete kopat znovu? Lepší by bylo mít vrstvu zeminy všude stejnou, kvůli střídání plodin na záhonech.                 Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.1 (?), 25.6.2013 16:50

Dobrý den,

děkuji za rychlou reakci. Zatím jsem záhony, než jsem je zasypala novou hlínou (mix vyryté z louky, kompostu, přesáté bordelové místní a navrch koupenou), jsem po obvodu - na dno jsem nakonec usoudila, že nedám - obložila betonovými taškami, ať to má žoužel složitější promíchat s okolním bincem.

Je to hodně pracné a zdlouhavé, takže letos jsem snížila původní plány a to, co jste poradila, že nepřežije zimu, sadím do přenosných nádob. Ještě mě tak 4 m čtvereční čekají, zbytek odložím.

Asi by bylo nejlepší přebagrovat celý pozemek. Nejen na užitkové zahrádce, ale je to v plánu až za více let, takže do té doby tam budou tyto     záhonky ručně.

Sousedé se už zlobili, že dělám výkop hned vedle jejich plotu s betonovou podezdívkou - šetřím místem a chtěla jsem si ulehčit práci z jedné strany s obrubou - tak snad se jim to nijak nepohne, když jsem tam dala jen hlínu a rajčata, když do teď to měli obsypané tou sutí...

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika