Založení záhonu



host - 191.1 (?)
8.6.2013 21:28

Dobrý večer, Právě se vracím ze zahrady, kde se 1. rokem (přistěhovali jsme se loni) pokouším založit užitkový kout zahrady. Bojuji hlavně s tím, že na pozemku, kde jsou záhony naplánované není téměř žádná hlína, jen cihly, štěrk a tašky. Nahoře je vrstvička hlíny s trávníkem, takže to dopředu samozřejmě nebylo znát.:(

Hloubím záhony ve tvaru 40cm širokých pruhů asi 50 cm hlubokých a vyvážím kolečka suti za kolečkama (naštěstí máme přistavěný pořád kontejner) a z louky vyrývám hlínu, kterou vzniklé díry plním a vrch zasypávám kupovanou zeminou. Mám tak zatím jen pařeniště a rajčatový záhon. Je to dřina.

Nevíte jak hluboko je třeba toto provádět pro mé další sazeničky (další rajčata, jahody, mateřídouška, dobromysl, saturejka, tymián a rozmarýn) a plánované semínka (kopr, libeček, měsíček)? Kolic cm do hloubky by případně na co mohlo stačit?  Pokud by šlo ještě pomoci, co z toho zasadit více na slunko, co snese už dřívější stín, budu mít vše zodpovězeno najednou.

Děkuji každému za příspěvek. Lenka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Kačer - (32) - 64.210 (?), 20.2.2013 11:37

No jak vidím těch 20 cm nového sněhu, tak přemýšlím, kdy ten záhon vyrobím :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
volf.l - (33) - 123.215 (?), 20.2.2013 12:52

říkal jsem si to samé a to jsem dostal ještě nějakou chřipku frown tak očas tahám semínka očima aby klíčily wink

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kačer - (32) - 64.210 (?), 3.3.2013 19:03

Ahoj, tak jsem využil prvního pěkného dne letos, aspon tady na severu moravy, a začal jsem vytvářet záhon. Už se nemůžu dočkat :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 4.3.2013 18:47

To máte štěstí já ty záhony teprve hledám pod sněhem a to jsem z jižní moravy i když dnešní sluníčko se hodně snažilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.1 (?), 8.6.2013 21:28

Dobrý večer, Právě se vracím ze zahrady, kde se 1. rokem (přistěhovali jsme se loni) pokouším založit užitkový kout zahrady. Bojuji hlavně s tím, že na pozemku, kde jsou záhony naplánované není téměř žádná hlína, jen cihly, štěrk a tašky. Nahoře je vrstvička hlíny s trávníkem, takže to dopředu samozřejmě nebylo znát.:(

Hloubím záhony ve tvaru 40cm širokých pruhů asi 50 cm hlubokých a vyvážím kolečka suti za kolečkama (naštěstí máme přistavěný pořád kontejner) a z louky vyrývám hlínu, kterou vzniklé díry plním a vrch zasypávám kupovanou zeminou. Mám tak zatím jen pařeniště a rajčatový záhon. Je to dřina.

Nevíte jak hluboko je třeba toto provádět pro mé další sazeničky (další rajčata, jahody, mateřídouška, dobromysl, saturejka, tymián a rozmarýn) a plánované semínka (kopr, libeček, měsíček)? Kolic cm do hloubky by případně na co mohlo stačit?  Pokud by šlo ještě pomoci, co z toho zasadit více na slunko, co snese už dřívější stín, budu mít vše zodpovězeno najednou.

Děkuji každému za příspěvek. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 8.6.2013 23:25

Tedy tohle vám nezávidím! Nevím, jak máte zahradu velkou, ani jak je přístupná, ale nešlo by to nějak zmechanizovat? Jsou takové ty malé bagříky na hloubení rýh - vybral by tu suť a nechat navézt ornici... Kupovaná zem je drahá a většinou to jsou spíš jen rašelinové substráty... A jestli je dole v zemi binec, chce to pokud možno odstranit na celé ploše, ne jen pruhy záhonů, protože žížaly a podobní tvorové vám to časem všechno promíchají dohromady. Hloubku zeminy bych volila tak na jeden a půl výšky rýče, to by pro běžné pěstování stačilo - tj asi tak 40cm. Pokud hloubíte 50cm, je to lepší.  

Jinak bylinky chtějí všeobecně sluníčko, do hloubky z nich koření nejvíce libeček, nejvíce slunce chce mateřídouška. Mateřídouška, dobromysl, tymián, libeček jsou trvalky, saturejka, kopr, měsíček - jednoletky, rozmarýn musíte na zimu vzít domů, mráz nevydrží.

Pro trvalky, rajčata i jahody je ta hloubka potřebná, letničky by mohly mít klidně jen dvacet cm - ale když tam příští rok dáte něco jiného, tak to budete kopat znovu? Lepší by bylo mít vrstvu zeminy všude stejnou, kvůli střídání plodin na záhonech.                 Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.1 (?), 25.6.2013 16:50

Dobrý den,

děkuji za rychlou reakci. Zatím jsem záhony, než jsem je zasypala novou hlínou (mix vyryté z louky, kompostu, přesáté bordelové místní a navrch koupenou), jsem po obvodu - na dno jsem nakonec usoudila, že nedám - obložila betonovými taškami, ať to má žoužel složitější promíchat s okolním bincem.

Je to hodně pracné a zdlouhavé, takže letos jsem snížila původní plány a to, co jste poradila, že nepřežije zimu, sadím do přenosných nádob. Ještě mě tak 4 m čtvereční čekají, zbytek odložím.

Asi by bylo nejlepší přebagrovat celý pozemek. Nejen na užitkové zahrádce, ale je to v plánu až za více let, takže do té doby tam budou tyto     záhonky ručně.

Sousedé se už zlobili, že dělám výkop hned vedle jejich plotu s betonovou podezdívkou - šetřím místem a chtěla jsem si ulehčit práci z jedné strany s obrubou - tak snad se jim to nijak nepohne, když jsem tam dala jen hlínu a rajčata, když do teď to měli obsypané tou sutí...

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika